Karosas labai paplitęs mūsų stovinčiuose vandenyse. Jo kūnas trumpas, aukštas, smarkiai iš šonų suplotas. Nugarinis pelekas ilgas, jo priekinis spindulys kietas ir dantytas. Žvynai stambūs. Šonai auksinės spalvos, nugara tamsi. Apatiniai pelekai tamsoki, raudoni. Uždurpėjusių baseinų karosai yra kur kas tamsesni.

Užauga iki 20 – 35 cm ilgio ir sveria 1 – 2 kg, bet labai palankiomis sąlygomis karosas gali užaugti iki 50 cm ilgio ir sverti 5 kg.

Gyvena Vidurinėje ir Rytinėje Europoje, Sibire, o Lietuvoje labai paplitęs.

Karosai mėgsta uždumblėjusius ežeriukus, užžėlusias upių senvages, užleistus tvenkinius ir kūdras. Jie puikiai išgyvena ir sparčiai veisiasi ten, kur jokia kita žuvis negali išsilaikyti. Lengvai pakelia rūgščią uždurpėjusio vandens reakciją ir tenkinasi minimaliu deguonies kiekiu vandenyje. Žinomi atvejai, kai, telkinio vandeniui visiškai išdžiūvus, iš dugno iškasami gyvi karosai, kurie gulėjo įsikasę į 70 cm gylį. Blogose mažų baseinų sąlygose, kur mažai žvejojama ir nėra plėšrių žuvų, karosų prisiveisia labai daug, jie smarkiai tarpusavyje konkuruoja bei išsigimsta. Tokie karosai, palyginus su ežeriniais, yra tikri neūžaugos – jų galva būna didelė, apatinis žandas užlaužtas į viršų, o kūnas laibesnis, spalva tamsesnė.

Neršia karosai vėlai – gegužės – liepos mėnesiais, ne žemesnėje kaip 17 – 18°C temperatūroje. Ikrai išleidžiami, sekliose vietose ant augalų.

Minta įvairiais vandeniniais gyvūnais (trūkliais, smulkiais moliuskais ir t. t.) su vandeninių augalų dalių ir dumblo priemaiša. Karosai intensyviausiai maitinasi vasarą.

Be paprastojo karoso, Lietuvoje yra ir sidabrinis karosas (Carassius amatus Gibelio), kuris gyvenimo būdu panašus į pirmąjį, bet dėl spartesnio augimo dažniau auginamas tvenkiniuose. Jis įleistas į kai kuriuos ežerus, užtinkamas ir Nemune. Sidabrinio karoso šonai yra sidabrinės spalvos, snukis smailesnis, pilvo ertmės plėvė yra juoda (paprastojo karoso ji šviesi). Sidabrinio karoso tikroji tėvynė Tolimieji Rytai. Įdomu, kad Europoje gyvenantieji sidabriniai karosai yra beveik išimtinai patelės. Ši karoso rūšis gali gyventi tik ten, kur yra paprastųjų karosų arba karpių, kurių patinai apvaisina sidabrinio karoso patelių ikrus.