Miegas yra būtinas sveikam organizmo funkcionavimui, todėl nenuostabu, jog neišsimiegoję jaučiamės irzlūs, suprastėja mūsų produktyvumas ir gebėjimas veikti. Nakties miegas yra pakankamas patenkinti natūralų miego poreikį, tačiau leisdami sau numigti dieną, galime dar labiau pagerinti savijautą.

Pataria Medicinos centro „Northway“ med. dr. gydytoja neurologė Vaineta Valeikienė

Dienos miegas svarbus tuo, jog net ir pamiegojęs dešimt penkiolika minučių žmogus jaučiasi pailsėjęs, tarsi būtų miegojęs valandą.

Dienos miegas itin svarbus vaikams, pirmaisiais metais – netgi būtinas. Keliolikos ar keliasdešimties minučių dienos miegą patartina rinktis intensyviai dirbantiems, tiems, kurie lengvai užmiega, ir, pakankamai greitai nubudę, vėl gali jaustis darbingi. Tačiau tam reikalinga namų aplinka. Deja, bet dažnu atveju suaugusieji neturi galimybės miegoti dieną, kadangi yra užimti darbu ar studijomis, pietauja ne namuose.

Dienos metu dirbantis žmogus negalės skirti vienos dviejų valandų miegui. Dauguma – jei apskritai turi tokią galimybę – pamiega apie penkiolika minučių. Toks miegas yra paviršinis, nepasiekiama gili jo fazė, tačiau organizmas gauna poilsio. Kadangi žmogus pasiilsi, jis jaučiasi darbingesnis, gali lengviau koncentruoti dėmesį. Žinoma, galima sau leisti miegoti ir ilgiau – tai nepablogins savijautos.

Svarbiausia, kad dienos miegas netrikdytų naktinio. Jei žmogus vakare sunkiai užmiega, miegodamas dieną jis dar labiau apsunkina užmigimą vakare. Tai lemia ir blogėjančią nakties miego kokybę. Neigiamas dienos miego efektas dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, kurie, pamiegoję dieną, sunkiai užmiega naktį. Tuomet žmogus jaučia nerimą, o ryte pabudęs – nuovargį. Tokiais atvejais patariama vengti dienos miego.

Sunku apibrėžti teisingą nakties miego režimą, nes tai yra labai individualu. Suaugusiajam rekomenduojama miegoti aštuonias valandas, tačiau yra žmonių, kurie pamiegoję ir keturias penkias valandas jaučiasi gerai. Miego kokybei svarbi aplinka: tinkama temperatūra, oro drėgmė (kad nebūtų per sausas oras).

Taip pat patariama laikytis reguliaraus miego režimo, prieš miegą vengti alkoholio, tonizuojamųjų gėrimų, intensyvaus sporto, aštraus ir sūraus maisto. Siekiant pagerinti miego kokybę, kartais rekomenduojamos ir natūralios priemonės, pavyzdžiui, šilta arbata ar pienas su medumi.

Verta žinoti

4-7-8 metodas

Gydytojas Andriu Veilas sugalvojo metodą , padedantį greičiau užmigti.
Jį sudaro trys žingsniai:

Neskubėdami suskaičiuokite iki 4 ir tuo metu giliai įkvėpkite pro nosį.

Tada sulaikykite kvėpavimą ir tokiu pačiu greičiu suskaičiuokite iki 7.

Po to skaičiuokite iki 8 ir tolygiai iškvėpkite pro burną. Viso šio metodo paslaptis - širdies ritmo lėtinimas.

„4-7-8“ techniką reikia kartoti kelis kartus iš eilės prieš miegą.