Geriausia profilaktika – sveika gyvensena

Peršalimą išduoda čiaudulys, sloga, paburkusi nosies gleivinė, sunku kvėpuoti pro nosį, atsiranda gerklės skausmas arba gerklinis kosulys be sekreto ir karkalų. Šią viršutinių kvėpavimo takų ligą dažniausiai sukelia virusai. Tačiau peršalimo simptomus gali sukelti ir bakterinė infekcija.

Norinti išvengti peršalimo ligų būtina stiprinti imunitetą. Geriausias būdas – sveika gyvensena. Dažnas stresas, miego trūkumas, nesveikas maistas, piktnaudžiavimas vaistais, alkoholiu, rūkymas, užteršta aplinka silpnina mūsų organizmą. Todėl per žiemos sezoną daugybė žmonių suserga peršalimo ligomis net po keletą kartų.

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Šarūnės Borkertės, norint išvengti peršalimo pirmiausia reikia grūdinti organizmą ir pakankamai vartoti vitamino C. Taip pat labai svarbu valgyti daug vaisių ir daržovių bei palaikyti sveiką žarnyną. Įrodyta, kad žarnyno mikroflora gali turėti teigiamą reikšmę saugantis nuo kvėpavimo sistemos ligų, gripo.

„Nors žarnynas ir peršalimas gali pasirodyti mažai susiję dalykai, bet tai ne mažiau svarbu nei imuniteto stiprinimas. Susirgus gydytojai dažnai paskiria antibiotikų, kurie naikina tiek blogąsias, tiek gerąsias bakterijas. Tinkamai paruošus žarnyną, organizmas bus pasirengęs kovoti su bakterijomis ir sumažinti neigiamą antibiotikų poveikį. Todėl dar tik artėjant peršalimo ligų sezonui rekomenduoju pavartoti gerųjų bakterijų žarnynui“, – pastebėjo vaistininkė.

Saugantis peršalimo ligų taip pat labai svarbu vilkėti natūralius drabužius, kurie pralaidūs kūno šilumai, gerai sugeria drėgmę ir lengvai ją išgarina, nesukelia kūno ir odos pokyčių. Esant šaltam orui reikėtų pakankamai šiltai apsirengti, tačiau neturime sukaisti, nes tuomet tikimybė peršalti padidėja.

Svarbu nepražiopsoti pavojingos ribos

Prieš pradedant gydyti peršalimą svarbu išsiaiškinti, kokie ir kokiu metu simptomai atsiranda.

„Paciento visuomet teiraujamės, ar jis kosėja, ar kosulys atsiranda dienos metu – nesvarbu, ar pavalgius, ar ne, nes galime įtarti ir gretutines ligas, pavyzdžiui, įvairius skrandžio uždegimus. Jei kosulys kankina ne tik naktį, bet ir dieną, žmogus sloguoja, čiaudi, jam skauda galvą ir yra kelios dalys temperatūros, tuomet galime įtarti, kad tai – peršalimas“, – sako Š.Borkertė.

Pasak vaistininkės, pavojingas ne tiek pats peršalimas, kiek jo sukeliamų ligų komplikacijos. Prasidėjęs čiaudulys, sloga, kosulys gali komplikuotis į pūlingą anginą, kvėpavimo takų sutrikimus – bronchitą ar plaučių uždegimą.

„Labai svarbu nepražiopsoti pavojingos ribos, kai peršalimas komplikuojasi. Jei tris paras laikosi didesnė nei 38 laipsnių temperatūra ir su ja nebesusitvarkome, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją“, – patarė vaistininkė.

Pirmiausia – gerti daug skysčių

Š.Bokertės pastebėjimu, patiems peršalimą galima gydytis tik tuomet, jeigu organizmas nėra linkęs į komplikacijas.

„Pirmoji ir pagrindinė priemonė peršalus – gausus šiltų skysčių vartojimas. Prikimus labai veiksminga priemonė yra garai, inhaliacijos su druska, sodos ar natrio chlorido tirpalu. Pastarąjį rekomenduojame, nes nuo jo inhaliatorius neapsineša druskų nuosėdomis“, – patarė vaistininkė.

Ji priminė gerti čiobrelių, liepų, medetkų, ramunėlių arbatas. Jei yra kosulys, galima gerti ir sudėtines arbatas nuo peršalimo – šios ypač patinka vaikams, nes yra skanesnės.

Taip pat galima vartoti čiulpiamų pastilių ar purškalą gerklei. Jei užgulusi nosis, rekomenduojama jūros vandeniu praplauti nosies gleivinę: jei stipresnė sloga – stipresnį, hipertoninį, jeigu lengvesnė – paprastą, izotoninį jūros vandenį. Jei labai sunku kvėpuoti, galima vartoti nosies lašus, tačiau ne ilgiau nei dešimt dienų.

Sudėtinių vaistų nuo peršalimo nepatariama vartoti ilgiau nei 3–4 dienas, o vaistų vartojimo dažnumas priklauso nuo to, kiek jų sudėtyje yra paracetamolio – kuo jo daugiau, tuo vaistų vartoti reikia mažiau, paprastai 1–3 kartus per dieną.

Verta žinoti

Kaip atskirti peršalimą nuo gripo? Juo susirgus žmogus neretai net valandos tikslumu gali prisiminti, kada jam staiga pasidarė bloga: apėmė silpnumas, apatija, pradėjo krėsti šaltis, skaudėti raumenis, akis. Inkubacinis ligos periodas: dvi trys dienos. Po to – sloguojama, kosėjama, skauda gerklę. Sergant gripu kyla aukšta temperatūra – per 38 °C ar 39 °C.