Norėčiau pabėgioti, bet turiu gana didelę krūtinę, tai labai sunku tai daryti. Bandžiau kalbėtis su gydytoju ir gavau atsakymą - "svorį reikia mesti". Atsakiau, kad su mielu noru, bet negaliu bėgioti dėl krūtinės, o nueiti pas specialistus dėl mankštos neturiu galimybės, nes namuose maža mergaitė. Taip ir negavau jokio patarimo. Nežinau, kaip įveikti savo kompleksą. Pradėjau stresuoti, retai išeinu į lauką - gėda dėl savo svorio prieš draugus. Rita“.

Atsako studijos „Sulieknėk sveikai“ mitybos specialistė Vaida Kurpienė

Svorio padidėjimas po gimdymo, kai lyg ir jis turėtų mažėti ar bent jau išliktų stabilus, atsiranda ne dėl fiziologinių priežasčių, o dėl dėmesio sau trūkumo. Šią problemą tikrai galima įveikti ir šiame straipsnyje aptarsime kaip.

Pradėkime nuo dienos režimo. Miegas - labai svarbus, tačiau išsimiegoti aštuonias valandas ne kiekvienai mamai sunkiai įveikiama užduotis. Kai mama keliasi, maitina bei stengiasi užmigdyti savo mažylį naktį – išbalansuoja savo organizmą. Šiek tiek gelbėja tai, kad gaminasi hormonai, kurie padeda tą laikotarpį išgyventi, tačiau tai visgi gali turėti įtakos svoriui. Tai žinodama, jau galite pradėti sau padėti. Žinoma, pirmiausia susidėlioti savo dieną taip, kad kiek įmanoma geriau išsimiegotumėte. Tai svarbu ne tik jums, bet ir jūsų pieno gamybai bei jūsų nuotaikai.

Taigi jūsų savijauta ir nuotaika daro tiesioginę įtaką jūsų kūdikio ramybei ar atvirkščiai neramumui, bei santykiams su kitais šeimos nariais. Jei manote, kad pakankamai miegodama jūs darote paslaugą tik sau, pagalvokite iš naujo.

Jei miegate nepakankamai, jūsų alkio jausmas, potraukis saldumynams ir miltiniams bus daug didesnis, o kartais ir sunkiai suvaldomas. Išvada: kai tik turite galimybę, išsimiegokite kiek įmanoma. Žinoma, tai nereiškia, kad reikia miegoti pusę paros. Geriau nors kartais susitarkite su šeima ir išeikite į kitą kambarį miegoti.

Kai Jūsų mityba bus suderinta ir pilnavertė, bet visgi jausite miego trūkumą, galite išmėginti dar vieną būdą. Kai vaikas dieną miega, tai prigulkite ir Jūs. Tvarka virtuvėje mažiau svarbi nei gera jūsų nuotaika. Kitu atveju norėsite miego trūkumą kompensuoti maistu ir nebūtinai sveiku – galite norėti daugiau saldumynų, miltinių patiekalų bei kavos.

Antras svarbus dalykas – skirkite laiko maistui. Jūsų vaikelis turi turėti aiškų mitybos bei miego režimą. Tikriausiai turite knygų ir namuose bei galite pasitarti su savo pediatre. Kai vaikelis pavalgęs – laikas valgyti ir jums. Tokiu metu jūs galėsite ramiau sukramtyti ir nors truputį pasimėgauti maistu.

Žiūrėkite praktiškai į maisto ruošimą. Jei ruošiate didesnę vakarienę, pasigaminkite tuo pačiu daugiau ir suvalgykite kitos dienos pietus. Jei jau visai bėda – pasiruoškite daugiau maisto ir užsišaldykite porcijomis. Jei vaikelis didesnis nei metai, dalis patiekalų gali tikti jums abiems, tik jūs šalia pagrindinio patiekalo suvalgykite šviežių daržovių porciją.

Geriausia rinktis greitai pagaminamus patiekalus, taip pat jei kepate, rinkitės ne keptuvę, o orkaitę. Tokiu būdu nors patiekalas bus gaminamas ilgiau, jums nereikės stovėti prie viryklės ir, tikėtina, sunaudosite mažiau riebalų.

Bet kuriuo atveju venkite valgyti nesveiką, mažai vertingą maistą, kuris, nors ir suteikia sotumo jausmą, tačiau kenkia Jūsų figūrai, organizmui, savijautai ir skatina valgyti dar daugiau.

Svarbu stebėti, kokio dydžio porciją valgote – ji turėtų būti panaši kaip restorane ar kavinėje tik su mažiau riebalų.

Tą dieną, kai rytas įprastinis ir jaučiatės neišsimiegojusi – pusryčių metu būtina pasikrauti angliavandeniais. Tik labai svarbu, kad jie turėtų ilgai pasisavinamų angliavandenių, kitu atveju tuo momentu jausitės puikiai, bet norėsis užkandžiauti vėl ir vėl.

Rekomenduotinos pusryčiams galimybės yra dvi. Pirma – nesaldi grūdų košė, puikiai tiks, jei jaučiatės labai išalkusi. Kitas variantas, jei jaučiate, kad sunku, vos judate ir tokie pusryčiai jums bus per „sunkūs“. Tokiu atveju ryte suvalgykite vaisių, pavyzdžiui, bananą. Po kelių valandų vėl galite suvalgyti vaisių ir jausitės energingesnė, nes vaisiai – natūralus desertas.

Pietums galite rinktis grikių patiekalą, lęšius, rudus ryžius, pilno grūdo makaronus, neriebius pilno grūdo blynelius su cukinija ar moliūgu bei būtinai šviežių daržovių porciją. Jei labai norisi – šalia suvalgykite iki 50 kcal desertą, atitikmuo – vienas saldainis „Aguona“.

Tokiu būdu pirmą dienos pusę save palaikysite angliavandeniais, kurie palaikys jūsų energiją ir jausitės geriau. Be to, šie produktai turi daug vertingų medžiagų ir tokiu būdu stiprės ir jūsų sveikata, pamažu atsistatysite po gimdymo ir nėštumo.

Pavakariams rinkitės nedidelį užkandį: patariu valgyti 30 g riešutų. Vakarienės metu valgykite šviežių daržovių porciją ir šalia kiaušinių, varškės, liesos mėsos ar žuvies.

Fizinis aktyvumas ir sportas. Jūs esate teisi teigdama, kad negalite bėgioti. Asmenims, kurie turi antsvorio, nerekomenduojama ši sporto rūšis bei visos kitos, kuriuose yra šuoliukų ar bėgimo elementų. Atsiranda didelė rizika negrįžtamai pakenkti savo sąnariams.

Tačiau tai nereiškia, kad turite gulėti ant sofos ar trypčioti prie namų. Galite prasmingai bei efektyviai išnaudoti laiką, kurį skiriate pasivaikščiojimui parke su vaiko vežimėliu – jį turėtumėte stumti ne lėtai, bet greitai, kad Jūsų pulsas šiek tiek pakiltų ir lengvai sušiltumėte. Rekomenduoju keisti vaikščiojimo intensyvumą – keletą minučių galite eiti greičiau, o po to lėčiau. Turite būtinai sušilti, patankėti kvėpavimas ir širdies plakimas. Valanda tokio užsiėmimo per dieną ir rezultatai ims greitai matytis.

Kai sustojate, taip pat galite mankštintis – stumdyti vežimą pirmyn bei atgal, kuo labiau įtempiant rankų raumenis. Žinoma, galite daryti pritūpimus ir kitus pratimus, kurių rasite internete.

Pamatysite, kaip svoris pradės mažėti ir nuotaika gerėti po tokių pasivaikščiojimų gryname ore!

Ir svarbiausia, atminkite, kad Jūs ne tik mama, žmona, bet ir moteris, asmenybė – Jums reikia skirti laiko sau bent keletą valandų per savaitę! Tai gali būti susitikimas su draugėmis, renginys, hobis ar kita maloni veikla. Kai būsite laiminga Jūs – tokie bus ir šeimos nariai. Juk vyrui ir vaikui daug svarbiau linksma, žvali ir laiminga mama.

Sėkmės ir komentaruose lauksiu atsiliepimų apie rezultatus!