Nuėjau balsuoti į Verkių apygardos Didlaukio apylinkę, ten man vaikinai paaiškino, kad jų sistema mano balsavimo vietą teberodo Tauragę ir nukreipė pas pirmininką. Jis paaiškino, kad reikia atsinešti deklaracijos pažymą. Kadangi dabar XXI amžius, gyvenamąją vietą deklaravau internetu, tad paprašiau jo, kad leistų man prisijungti per jo kompiuterį ir atsispausdinti. Atsakymas buvo kategoriškas – NE. Atrodo, kad jis net nežinojo, kad pažymą reikia atsispausdinti per epaslaugos.lt.

Maža to, tokią pat problemą turėjo dar viena moteris, kuri buvo pažymą atnešusi ir prieš tai rašiusi laišką pirmininkui Alvydui Klečkauskui. Pirmininkas jai neleido balsuoti, net nesivarginęs paskambinti reikiamiems žmonėms ir išsiaiškinti situaciją. Eidama lauk iš gimnazijos, sutikau visų Verkių apygardų pirmininkę, kuriai paaiškinau situaciją. Ji nuėjusi ponui paaiškino, kad jis turi padėti žmonėms ir balsuoti galima, tačiau jai išėjus tęsėsi ta pati situacija – kaltinimai, kad neleis atsispausdinti bei balsuoti. Nuėjau ieškoti pirmininkės, pasirodo, čia ne pirma tokia situacija su šios apygardos pirmininku. Prižiūrimas kitos merginos, jis viską sutvarkė, tačiau bendravimas su rinkėjais nepasikeitė. Žemiau išvardinsiu punktus, kurie labai supykdė.

1. Paklaustas, koks jo vardas, man pasigrido, kad pirmininkas prisistatė vienu vardu, tačiau ant atspausdinto rinkimų biuletenio buvo parašytas kitas;

2. Pirmininkas net neįsigilino į situaciją, kodėl negalime balsuoti ir pasakė kategorišką „Ne“;

3. Panašu, kad pirmininkas nėra susipažinęs su procesais, nes moteriai pateikus atspausdintą internetinę pažymą jis pasakė, kad su ja neleis balsuoti, nes ji gali būti padirbta. Tai kodėl gyvenamąją vietą deklaruoti galima ir internetu, ir nuėjus į seniūniją?

4. Balsavome sekmadienį, o jis pasiūlė nueiti į seniūniją (Tauragės) ir atnešti jų pasirašytą pažymą;

5. Pirmininkas nepanoro padėti rinkėjams, net įsakytas Verkių apygardos pirmininkės (labai maloni ir kompetetinga moteris, kurios vardo, deja, neįsidėmėjau);

6. Paklaustas, kodėl negalime balsuoti, jis atsakė, kad jo pareigų nurodymuose nėra niekur parašyta priimti internetines pažymas ar leisti atsispausdinti;

7. Jis mus vijo lauk, nes didelė eilė žmonių. Kodėl jis turi padėti mums ir versti laukti kitus? Kas balsavo, žino, jog pirmininkas tvarko kilusias problemas. Eilė buvo tik prie dviejų vaikinų, kurių pareiga buvo nukreipinėti rinkėjus prie kurio langelio eiti. Prie pono Alvydo, deja, laukiau tik aš ir kita moteris;

8. Savo kolegei, kuri atėjo padėti mums ir matė pirmininko nesugebėjimą suvokti situacijos, jis pasiūlė nestovėti jam už nugaros ir eiti kur nors pasėdėti. Ir tai nebuvo mandagus pasiūlymas.

(…) Ačiū merginai, kurios dėka užteko parodyti elektroninę deklaravimo pažymą bei kuri paskambino epaslaugos.lt administruojantiems žmonėms ir įsitikino, kad aš ir kita moteris esame teisėtai deklaravusios gyvenamąją vietą Vilniuje.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

DELFI kreipėsi į Verkių rinkimų apygardą, kurios komisijos pirmininkė Giedrė Radzevičiūtė , perskaičiusi skaitytojo laišką, patvirtino, kad iš tiesų buvo susiklosčiusi aprašyta situacija.

„Taip, iš tiesų buvo tokia situacija. Kreipėsi vaikinas ir mergina į apygardą. Kadangi Verkių apygarda yra įsikūrusi tame pačiame pastate su Didlaukio apylinke, todėl išklausiusi rinkėjų, kas jiems nutiko, pasiūliau nueiti kartu į apylinkę išspręsti šio klausimo. Kadangi rinkimuose pirmininke dirbu seniai, todėl puikiai žinau, koks svarbus yra dėmesys rinkėjui, taip pat geranoriška pagalba rinkimų dieną. Todėl apylinkės pirmininko vaidmuo yra labai svarbus, tarsi reprezentuojantis mūsų valstybės pagarbą piliečiams. Ypač tai išryškėja rinkimų dieną“, - nurodė G. Radzevičiūtė.

Pasak jos, pagal rinkimų įstatymą apylinkių rinkimų komisijos pirmininkus iš komisijos narių skiria apygardų rinkimų komisijos - apylinkės rinkimų komisijos pirmininku skiriamas asmuo, turintis darbo rinkimų komisijos pirmininku ar nariu patirties arba aukštąjį išsilavinimą turintis asmuo.

„Verkių apygarda, skirdama apylinkių pirmininkus, posėdyje svarstė kiekvieno kandidato į pirmininkus kandidatūrą pagal patirtį rinkimuose. Stengiamės paskirti apylinkių pirmininkais tik „paragavusius“rinkimų komisijos pirmininko duonos. Didlaukio apylinkės pirmininkas Alvydas Klečkauskas iš pateiktos anketos bei VRK bazės informacijos turėjo patirties. Ir ji nėra maža. Todėl buvo paskirtas pirmininku. Tačiau mokėjimo bendrauti su rinkėjais negalėjome įvertinti. Ir tikriausiai neįmanoma. Bendravimo su rinkėjais kompetencija, manau, yra labai svarbi apylinkės pirmininkui, bet kaip ją pamatuoti ? Kaip sakoma, žmogus atsiskleidžia besigalinėdamas su sunkumais. Sakyčiau, tai išlieka asmeniniu klausimu kiekvienam pirmininkui, kodėl atėjau dirbti pirmininku, į kurį ir turi atsakyti sau jis pats. Dažnai girdime - mylėk savo klientus, mylėk savo darbą....mylėk, mylėk. Minėtoje situacijoje, manau, mūsų apygardos pirmininkui Alvydui būtent meilės ir pritrūko“, - nurodė G. Radzevičiūtė.

Verkių apygardos atstovė pastebėjo, kad šiemet rinkimų organizatoriai turi naujovę - po rinkimų turėstestuoti visus rinkimų komisijų narius.

„Džiugu, jog VRK įvedė testavimą. Tikriausiai dėl tos pačios priežasties, kaip šiandien nutiko ir mūsų apylinkėje. Manau, mūsų apygardos Testavimo grupė atsižvelgs į Alvydo Klečkausko elgesį su rinkėja. Šiai mielai merginai, kuri į jus kreipėsi, noriu padėkoti už viešinimą netinkamo elgesio, kadangi tik viešumas mums visiems padeda tobulėti“, - DELFI skaitytojai padėkojo G. Radzevičiūtė.

Į DELFI kreipėsi Didlaukio apylinkėje dirbęs Alvydas Klečkauskas, kurio teigimu skaitytoja jį apkaltino nebūtais dalykais.

Kaip DELFI rašė A. Klečkauskas, skaitytojos Robertas laiškas yra „melas, turint konkrečių tikslų.“

„Skaitytoja rašo, kad savo gyvenamąją vietą Vilniuje deklaravo spalio 8 d., o spalio 9 d. atėjo balsuoti – turėtumėte žinoti, kad rinkėjų sąrašus sudarinėja VRK ir jie buvo sudaryti rugpjūčio mėnesį ir papildomi – iki rugsėjo 12 d., jei rinkėjas parašė prašymą įtraukti jį į tos apylinkės, kurioje deklaravo naują gyvenamąją vietą sąrašus (F5 forma). Dar leidžiama balsuoti, jei rinkėjas pateikia pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą. Yra VRK nurodymai, kada leisti balsuoti, kada ne, jais ir vadovaujuosi (5. F5 formas pildote GRIEŽTAI, tik esant aplinkybėms, paminėtoms prisegtuke.)

Roberta atėjo be pažymos, be to, pradėjo triukšmauti, norėjo, kad leisčiau naudotis komisijos kompiuteriu, kuris nėra viešo naudojimo. Galbūt skaitytoja nežino, kad nei savivaldybė, nei policija ar kita įstaiga neleis naudotis savo kompiuteriais. Pasirašiau pasižadėjimą neplatinti duomenų, o kompiuteryje yra informacija apie apylinkės gyventojus. Nors ir gyvena XXI a., tačiau nežino, kad per epaslaugas.lt gali pasitikrinti tik savo duomenis, bet ne svetimus; kad tai galėtum padaryti, turi būti duotas leidimas. Komisijos nariai tokių leidimų neturi.“, – paaiškino savo laiške DELFI A. Klečkauskas.

Apylinkės pirmininko teigimu, apygardos pirmininkė nei buvo priėjusi, nei sakė, kad galima balsuoti – jei taip būtų sakiusi, ji būtų liepusi daryti pažeidimą.

„Ne prižiūrimas merginos sutvarkiau leidimą, o kai galiausiai pati skaitytoja prisijungė per savo telefoną ir parodė, kad deklaruota Vilniuje, negalėjo nurodyti adreso, kur gyvena, tai pasakė vyriškio, su kuriuo atėjo. Skambinti man niekur nereikėjo, nes puikiai žinau, kada gali balsuoti, kada ne, – rašė A. Klečkauskas. – Meluojama ir kad ne pirma tokia situacija, atvejis buvo vienintelis ir tai išprovokuotas specialiai.“

Didlaukio apylinkės Vilniuje pirmininkas laiške DELFI atsakė ir į skaitytojos įvardintus punktus. Juos pateikiame žemiau:

„1. Dėl pavardės, visi komisijos nariai, tame tarpe ir aš privalo būti prisisegę komisijos nario pažymėjimą ir aš buvau su pažymėjimu, taip, kad pavardė matėsi ir be sakymo ir koks tikslas nesakyti savo pavardės kai ji matosi. Vienas melas;

2. Situaciją puikiai supratau, dirbau pagal nustatytus reikalavimus, o skaitytoja norėjo balsuoti nepateikusi pažymos ir norėjo pažeisti nustatytą tvarką;

3. Skaitytoja nežino, apie ką kalba: seniūnija arba savivaldybė išduoda pažymą su antspaudu apie deklaruotą gyvenamąją ir tai yra dokumentas. Atspausdintame iš interneto nebuvo net numerio;

4. Kai paklausė, kur tą pažymą gauti, pasakiau, kad išduoda seniūnijos, bet nesiūliau sekmadienį eiti, o juo labiau į Tauragę, nes jei deklaruota Vilniuje, Verkių seniūnijoje, tai ji ir išduoda pažymas;

5. Apygardos pirmininkė nieko neįsakinėjo ir visiems, kurie pateikė pažymas, buvo leista balsuoti – yra visos pildytos prašymų formos. Dar vienas melas;

6. Taip, pašaliniams negaliu leisti naudotis rinkimų kompiuteriu. Pasiūliau nueiti pas apygardos pirmininke ir paprašyti, nes ten nėra žmonių, bet kažkodėl ir ji neleido;

7. Melas, lauk nieko nevijau, žmonių buvo daug, dar už jų laukė eilėje moteris, kuri gali patvirtinti, kad buvau ramus ir nevijau jų lauk;

8. Dar kartą sakau, situaciją suvokiau puikiai ir kad tai provokacija.“