Atrado naują hormoną

Dažniausiai kaltė dėl papildomų kilogramų verčiama netinkamai mitybai, mažam fiziniam aktyvumui, maisto taršai, genetikai ir kt. Mokslininkai toliau ieško problemos priežasčių.

Štai prestižinės Mayo klinikos Ročesteryje (JAV) mokslininkai daro prielaidą, kad vaikų bei paauglių antsvorį bei nutukimą gali lemti žema speksino koncentracija. Šis peptidinis hormonas padeda žmogaus organizme mažinti riebalinių ląstelių bei riebalų molekulių skaičių.

Tyrimas parodė, kad vaikai, kurių organizme buvo mažai speksino, beveik 5 kartus dažniau kentėjo dėl papildomų kilogramų nei jų bendraamžiai, turėję didelę šio hormono koncentraciją.

Speksinas buvo atrastas 2014 metais. Šio neįprasto hormono beveik nėra riebalinio audinio ląstelėse. Tačiau speksinas labai neįprastai verčia jas naikinti atsargines maisto medžiagas. Atlikti suaugusiųjų tyrimai parodė, kad maža šio hormono koncentracija kaip nors susijusi su nutukimu. Dabar įsitikinta, kad speksinas jau nuo žmogaus pirmųjų gyvenimo metų vaidina svarbų vaidmenį kaupiant papildomus kilogramus.

Mayo klinikos mokslininkų nuomone, medikai turėtų atkreipti dėmesį į speksino panaudojimo galimybes mažinant vaikų antsvorį. Aišku, norint pradėti naudoti naujus gydymo metodus reikės palaukti papildomų didesnės apimties tyrimų.

Kaltina ir televizorių

O Virginijos universiteto (JAV) mokslininkai dėl vaikų nutukimo kaltina ir televizorių. Medikai tokius rezultatus gavo stebėdami keletą tūkstančių ikimokyklinukų. Paaiškėjo, kad vaikai žiūri animacinius filmus bei pramogines laidas vidutiniškai 3,3 val. per dieną. Tai neigiamai atsiliepia jų sveikatai.

Net jei vaikas televizorių kasdien žiūri vos vieną valandą, jo rizika užsiauginti papildomų kilogramų ikimokykliniame amžiuje ar pradėjus lankyti pradinę mokyklą išauga 52 proc., o vėlesniu gyvenimo periodu galimybė nutukti didėja net 71 proc. Keista, bet antsvoriui įtakos neturėjo praleistas žaidžiant kompiuteriu laikas.

JAV vaikų ir paauglių nutukimo epidemija plečiasi – jau 17 proc. kenčia dėl sunkios šio sutrikimo formos.

Tarp kitko

Suomijos molekulinės medicinos instituto mokslininkai kartu su kolegomis iš Didžiosios Britanijos ir JAV nustatė, kad nutukimas pažeidžia daugybę organų – net ir smegenis. Kai kurie organai silpsta arba pradeda kitaip dirbti.