Išsausėjusios, suskirdusios pėdos – tokį liūdną vaizdą pamato ne viena kojas iš ilgaaulių batų išlaisvinusi moteris. Tačiau ne visada susimąstoma, jog ši visų pirma estetinė problema gali signalizuoti ir apie rimtesnes ligas.

Atsako Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų departamento vadovė, Odos ir venerinių ligų poskyrio vedėja gydytoja dermatovenerologė Jolanta Česienė

- Jei kalbėsime apie ligas, viena dažnesnių pėdų išsausėjimo priežasčių – žvynelinė. Ji gali pasireikšti tiek pėdos, tiek kulnų odoje. Tuomet oda trūkinėja, pleiskanoja ir su ja susitvarkyti, ypač moterims, tampa sudėtinga – sunku užsimauti pėdkelnes, jos plyšta.
Jaunam žmogui tokia problema gali atsirasti ir dėl atopinio dermatito, pavyzdžiui, esant grybelinei, mikrobinei egzemai. Galimas ir odos išsausėjimas tiesiog dėl vitamino D stokos. Tuomet viso kūno oda yra sausa.

Tokią odos būklę gali sukelti ir ortopedinės problemos – kai yra neteisinga pėdos pozicija, tam tikra vieta labiau paveikiama.

Bet kokios odos ligos situaciją visada pablogina cukrinis diabetas. Tuomet sutrinka odos maitinimas, tad jos sausumas – dažnas lydintis požymis. Jis taip pat gali pasireikšti ir kamuojant venų varikozei, kada vėlgi sutrikdoma kraujotaka ir aprūpinimas reikalingomis medžiagomis.

Kai ateina pėdos odos sutrikimais skųsdamasis pacientas, norint nustatyti tokio išsausėjimo priežastį, dažnai tenka žmogų išrengti nuo galvos iki kojų. Aišku, neretai užtenka apžiūrėti galvos odą įtariant pėdų žvynelinę. Labai svarbu yra įvertinti nagus, delnų odą.

Pėdų odos išsausėjimas gydomas atsižvelgiant į jo atsiradimo priežastis. Suminkštinti odą pirmiausia visada padės vonelės. Jas reikėtų daryti su specialiais aliejais, kurių galima be recepto įsigyti vaistinėse. Padės ir kremai, ypač sudėtyje turintys nuo 10 iki 30 proc. šlapalo.

Yra įvairių liaudiškų receptų, kai naudojamas obuolių actas ir pan. Visa tai gelbsti, tačiau nereikėtų šito ilgą laiką praktikuoti. Jei tokios priemonės nepadeda, visgi verčiau nedelsti apsilankyti pas specialistą.

Pagalba sausoms pėdoms

Obuolių actas. Sumaišykite obuolių actą ir vandenį lygiomis dalimis. Suvilgykite marlę šiuo tirpalu, dėkite ant kojų, paskui apvyniokite polietileniniais maišeliais ir užsimaukite kojines. Po kelių valandų kojas nuplaukite ir pašalinkite negyvas odos ląsteles.

Medus. Jis sudrėkins, pamaitins odą, pasižymi antibakterinėmis savybėmis. Įdėkite 5–6 valg. š. medaus į šilto vandens vonelę. Pamirkykite kojas apie 15–20 minučių. Negyvas odos ląsteles nušveiskite švelnia pemza.