Perka ir Lietuvoje, ir užsienyje

Pievagrybiai – mūsų šalyje aktyviausiai auginami grybai. Buvęs Lietuvos grybų augintojų ir perdirbėjų asociacijos vadovas, grybų auginimo specialistas Gintautas Milius pasakoja, kad mūsų rinkoje šių gėrybių augintojų nėra daug: „Lietuvos pievagrybių rinkoje egzistuoja monopolis. Nors yra smulkiųjų ūkininkų, kurie augina ir prekiauja grybais, dažniausiai ant parduotuvėse randamų pakuočių etikečių galima pamatyti tik vienos įmonės pavadinimą.“

G. Miliaus teigimu, mūsų rinkoje realizuojama tik apie 15 procentų visų Lietuvoje užaugintų pievagrybių. Likusi produkcijos dalis iškeliauja į užsienio valstybes. Lietuviški pievagrybiai itin didelio susidomėjimo sulaukia Skandinavijos valstybėse.

„Skandinavijoje egzistuoja itin aukšti kokybės standartai, griežti reikalavimai. Atsižvelgiama į pievagrybių šviežumą, švarą, spalvą, rūšiavimą pagal dydžius. Kad lietuvišką produkciją pavyktų realizuoti šioje užsienio rinkoje, mūsų verslininkai turi tobulinti technologijas, dirbti greitai ir operatyviai“, – pastebi specialistas.

Penkioliktus metus Joniškio rajone, Dargių kaime, pievagrybius auginantis Kazys Aukščionis pasakoja, kad norint užsiimti tokiu ūkininkavimu reikia investicijų, todėl smulkesni ūkininkai dažnai prisijungia prie stambesnių gamintojų ir eksportuotojų: „Idėja tuo užsiimti gimė susipažinus su didžiausios Lietuvos pievagrybių augintojų bendrovės savininku Kęstučiu Jusčiumi. Jis ir pasiūlė išbandyti jėgas šiame versle. Dirbant ne vienam, o kartu, viskas daug paprasčiau ir pigiau.“

K. Aukščionis pripažįsta, kad siekiant pradėti grybų auginimo verslą teko nemažai investuoti. Buvo pasinaudota ir Europos Sąjungos parama: „Įsigijome senos nebenaudojamos fermos pastatus, juos rekonstravome, atnaujinome. Pirkome specialias grybų auginimui pritaikytas kameras, kondicionavimo ir temperatūros palaikymo sistemas, kitą reikalingą techniką. Be investicijų čia nieko nebūtų. Norint pradėti reikia mokėti.“

K. Aukščionis pasakoja, jog ūkyje auginami pievagrybiai tiekiami ne tik didiesiems Lietuvos prekybos centrams, parduotuvėms. Atvykti ir įsigyti grybų gali kiekvienas norintis.

„Jaučiamas lietuvių susidomėjimas. Čia atvažiuoja žmonės iš visos Lietuvos, sulaukiame ir kavinių savininkų, norinčių valgiaraščius papildyti įdomesniais patiekalais“, - pastebi verslininkas.

Ūkininkui priklausančioje fermoje užauginama daugiau nei 100 tonų grybų. Įmonės kolektyvą sudaro daugiau nei 50 žmonių. K. Aukčionis pasakoja, kad vystant verslą susiduriama su rimta problema – darbo jėgos trūkumu. Vyro teigimu, šiais laikais surasti darbuotojų nėra taip lengva, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio: „Žmonės masiškai palieka kaimus, išvažiuoja į didžiuosius miestus, užsienį. Dar viena didelė problema, sumažinanti potencialių darbuotojų gretas, – provincijoje tarpstantis alkoholizmas. Ieškome patikimų ir tvarkingų žmonių, galinčių ir norinčių dirbti. Jų tikrai yra, bet ne tiek, kiek norėtųsi. Ypač trūksta moteriškų rankų. Kolektyvą sudaro ne tik vietiniai gyventojai – vežamės žmones ir iš gretimų miestelių, kaimų. Grybų surinkėjai, technologai yra labai svarbi mūsų ūkio dalis. Visas pievagrybių derlius yra jų rankose.“

Auginti gali ne kiekvienas

Pievagrybiai – gana lepūs ir priežiūros reikalaujantys grybai. Jiems reikalinga švara ir sterilumas, patalpose, kuriose jie auga, būtina sukurti jiems tinkamą mikroklimatą – palaikyti drėgmės kiekį ir palankią temperatūrą.

K. Aukščionis pasakoja, kad pievagrybių auginimui naudojamas specialus kompostas iš šiaudų ir mėšlo, miško dirvožemis.

K. Aukščionis pabrėžia, kad net ir turint visą grybų auginimui reikalingą įrangą, medžiagas, įvaldžius techniką, negalima prarasti budrumo: „Nesvarbu, kas vyksta lauke – lyja lietus, sninga ar spigina saulė – grybams reikia pastovumo. Laiku neapsižiūrėjus, pavyzdžiui, tinkamai nesureguliavus temperatūros, pievagrybius kaip mat gali užpulti ligos. Tai nuostolinga – tokie grybai nebetinkami vartojimui, tenka vykdyti specialius dezinfekcinius darbus. Dėl šios priežasties mūsų specialistai labai atidžiai stebi pievagrybių mikroklimatą.“

Ūkininko klausiame, ar nepaisant sunkumų, Lietuvoje įmanoma išgyventi iš grybų verslo: „Tai padaryti tikrai įmanoma. Žinoma, reikia mokytis, reikia augti, reikia neužmigti ant laurų. Pelnas ir rinka yra, reikia tik išnaudoti galimybes.“

Pastaruoju metu pasirodo skelbimų, siūlančių žmonėms įsigyti grybienos, ar grybų sėklų ir šias gėrybes užsiauginti tiesiog namuose. Pasiteiravus G. Miliaus, ar tai padaryti iš tiesų yra realu, specialistas tik pakrato galvą: „Juos užsiauginti galima, bet tai labai sudėtinga. Pievagrybių auginimui reikia specialių patalpų, temperatūros, be to, reikia išmanyti technologiją. Primityviomis sąlygomis tai sunkiai įgyvendinama.“

Specialistas namuose išaugintus pievagrybius prilygina stebuklui: „Čia yra kaip loterija, galbūt atsitiks taip, kad iš grybienos nežinant ką daryti išaugs kokie 3- 5 grybukai, bus ką į sriubą įmesti kokį kartą. Jei augina ne profesionalai, apie didelius pievagrybių kiekius šnekėti neverta.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (223)