Užkandžiai su padidintu angliavandenių kiekiu

Kai valgote krekerius, sausus pusryčius, duoną ar ryžių paplotėlius neužgerdami, organizmas juos paverčia cukrumi, kuris keliauja tiesiai į kraują. Reaguojant į tokį „cukraus šoką“ iškart išskiriamos papildomos insulino dozės, kurios turi padėti organizmui absorbuoti šį perteklinį cukrų kaip įmanoma greičiau. Problema slypi tame, kad po šio sukrėtimo vyksta hipoglikemija, tai yra, cukraus kiekis kraujyje stipriai krenta ir jūs jaučiate alkį (nepaisant to, kad ką tik sudorojote visą pakuote krekerių). Štai toks uždaras ratas. Tačiau tai nereiškia, kad paprasti angliavandeniai turi būti visiškai išbraukti iš meniu.

Rinkitės užkandžius, kuriuose be angliavandenių yra nemažai naudingų riebalų ir baltymų. Organizmui reikės laiko jiems perdirbti, todėl jūs nejausite alkio dar kelias valandas“, –aiškina dietologė iš Niujorko Rachel Harvest. O štai mitybos specialistas Charlie Seltzeris savo pacientams leidžia porą riekelių duonos, tačiau tik derinant ją su riešutų kremu, arba siūlo pilno grūdo krekerius su neriebiu sūriu.

Šaldyti produktai

Kad švieži ingredientai kaip įmanoma ilgiau išliktų, gamintojai prieš užšaldymą į juos įdeda natrio. Šis natūralus konservantas organizme sulaiko vandenį, taip sukeldamas paburkimus. Taigi, apie lengvumą čia nėra net kalbos. „Dar viena klaida – pirkti užšaldytus vištienos ar kiaulienos kotletus (atidžiai perskaitykite sudėtį – juose privalo būti vien tik natūralūs komponentai) ir kitus mažo dydžio produktus. Tokiu būdu jus suvartojate tokį patį kiekį kalorijų, kaip ir valgydami didelę porciją. Tik štai jūsų smegenys nespėja gauti signalo apie pasisotinimą, todėl jūs suvartojate gerokai daugiau maisto“, – aiškina R. Harvest.

Batonėliai su dideliu ląstelienos kiekiu

Taip-taip, ląsteliena labai naudinga – ji skrandyje išsiplečia ir suteikia sotumo jausmą, taip pat absorbuoja toksinus ir riebalų perteklių. Tačiau visiškai nebūtina visos ląstelienos dienos normos (apie 25 gramus) gauti iš vieno batonėlio. „Ląsteliena turi patekti į organizmą nedidelėmis porcijomis visos dienos bėgyje“, – aiškina R. Harvest. – Būtent taip jums pavyks išvengti persivalgymo bei pagerinti žarnyno darbą“. Taigi, dienos bėgyje esant bet kokiai galimybei kramtykite vaisius ir daržoves, kuriuose gausu natūralios ląstelienos.

Neriebūs produktai

Neseniai amerikiečių mokslininkai išsiaiškino, kad mes suvalgome 30 procentų daugiau maisto, jeigu jame mažai riebalų. Problema slypi ne vien persivalgyme, kuris, žinoma, lems papildomus centimetrus. Pasirodo, kad gamintojui dirbtinai pašalinant riebalus produktas netenka dalies skonio, o tai kompensuojama dideliu cukraus kiekiu.

Jeigu norite gauti stiklinę sulčių, jums prireiks penkių apelsinų. Jeigu valgysite pačius vaisius, suvalgysite vos du. Paslaptis slypi tame, kad ląstelienos yra tik neapdorotuose vaisiuose. Tokiu būdu vaisių sultys nenumalšins alkio ir dar pridės papildomų centimetrų. „Net šimtu procentų natūraliomis sultimis pasikliauti negalima, nes jose yra tuščių kalorijų, be to, jos sukels cukraus „šuolius“ kraujyje“, – teigia R. Harvest.
Pasak dietologės Melissos Rifkin, „fruktozė (natūralus vaisių cukrus), dėl kurios sultys yra tokios skanios ir saldžios, organizmą klaidina, nes atbukinamas pasisotinimo jausmas“. Todėl vienos stiklinės nepakaks, o didelis susižavėjimas sultimis apskritai gali baigtis diabetu.

Saldinti gėrimai

Likit sveiki dietiniai gazuoti ir kiti saldūs gėrimai, kuriuose mistiniu būdu kalorijų kiekis siekia nulį. „Kai kuriems žmonėms dirbtiniai saldikliai sukelia beveik narkotikams prilygstančią priklausomybę. Todėl verčiau nerizikuoti!“ – įspėja Ch. Seltzeris.
Tokius gėrimus verčiau pakeisti vandeniu, į jį galima įdėti citrinos. Arba rinkitės gazuotą vandenį be priedų. Nors jis ir nekaloringas, tačiau padeda atsikratyti alkio jausmo, be to, jame yra mineralų ir kitų naudingų medžiagų.


Produktai didelėse pakuotėse

Kuo daugiau pakuotėje maisto, tuo sunkiau sustoti. Netgi mokslininkai tai įrodė: kai žmogus supranta, kad maisto liko dar daug, jis pasąmonėje sau leidžia dar kelias porcijas ir vidutiniškai suvalgo beveik per pusę daugiau. Išeitis labai paprasta – dozuokite porcijas ir niekada nevalgykite iš pačios pakuotės.


Kokteiliai

Nepasiduokite nekaloringų kokteilių vilionėms – alkoholis ir lieknėjimas tikrai nesuderinami. Juk tokiuose kokteiliuose tik tuščios kalorijos, kurios skrandžio prisotinti paprasčiausiai negali. Be to, jie organizmui neduoda jokios naudos, vien tik silpnina valią (taip-taip, štai kodėl būdami apgirtę jūs valgote ne salotas, o picą).

„Alkoholis – tai toksinas, kurio organizmas mėgina atsikratyti kaip įmanoma greičiau. Be to, tik 30 procentų etanolio pašalinama iš organizmo natūraliu būdu. Likusią dalį tenka perdirbti kepenims, kurios priverstos veikti griežtu detoksikavimo režimu, dėl ko jos netenka galimybės deginti riebalus. Tad jeigu rimtai susiruošėte lieknėti, geriau apsieikite be kokteilių“, – rekomenduoja gydytoja Carolyn Cederquist.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją