Anginos gydymas antibiotikais ir natūraliais būdais

Renkantis gydymo metodą svarbu išsiaiškinti tonzilito sukėlėją. Dažniausias sukėlėjas – streptokokinė bakterija. Bakterinės kilmės tonzilitas gydomas antibiotikas. Antibiotikai įprastai turėtų būti vartojami dešimt dienų, tačiau pasitaiko atvejų, kai liga taip paprastai nepasiduoda ir tuomet prireikia kartoti kursą. Beje, gydytojai pabrėžia, kad nors pradėjus vartoti antibiotikus po kelių dienų gali jaustis pagerėjimas, svarbu išgerti visą paskirtą vaistų kursą. Kai tonzilito sukėlėjas yra virusas, gydymas antibiotikais nebus veiksmingas ir organizmui kovoti su uždegimu teks pačiam. Tokiu atveju gali būti vartojami vaistai, skirti temperatūros mažinimui ir skausmo malšinimui.

Nepriklausomai nuo tonzilitą sukėlusios priežasties, svarbu, kad sergantysis laikytųsi tam tikrų rekomendacijų gydantis namuose. Pirmiausia – labai svarbus poilsis, todėl reikėtų susilaikyti nuo ėjimo į darbą, atidėti nebūtinas keliones iš namų, sergantys mažyliai turėtų būti namuose iki kol visiškai pasveiks.

Tonzilitas dažnai užpuola tuos, kurių nusilpęs imunitetas, o tai reiškia ir viso organizmo nusilpimą, todėl poilsis labai reikalingas kovai su ligos sukėlėjais. Taip pat reikėtų gerti daug šiltų skysčių, rinktis švelnesnės konsistencijos maistą, kad nebūtų dirginama skaudanti gerklė. Skausmo malšinimui galima vartoti pastiles gerklei, taip pat skalauti burną druskos tirpalu. Kita priemonė, kurią rekomenduoja gydytojai, tai šilti kompresai dedami ant kaklo. Patariama drėkinti namų orą ir vengti įvairių intensyvių kvapų, tokių kaip cigarečių dūmai ar valiklių kvapai, nes šie gali erzinti gerklės gleivinę ir sukelti dar stipresnį skausmą.

Kada prireikia tonzilių šalinimo operacijos?

„Kai kuriems pacientams angina pasikartoja porą kartų per metus, o kartais net 7–8 kartus. Tokia liga traktuojama kaip lėtinis tonzilitas.“ Tonzilito gydymą apsunkina tai, kad ši liga linkusi kartotis. Kai kuriems pacientams angina pasikartoja porą kartų per metus, o kartais net 7–8 kartus. Tokia liga traktuojama kaip lėtinis tonzilitas. Jei liga nesiliauja kartotis, gydytojas gali paskirti pacientui tonzilių pašalinimo operaciją. Taip pat ir tuo atveju, jei tonzilių uždegimas sukelia stiprų tonzilių audinio išvešėjimą ir yra blokuojami kvėpavimo takai: žmogui sunku kvėpuoti, kyla sunkumų ryjant.

Indikacijos operacijai taip pat yra ir neveiksmingas gydymas antibiotikais ar susiformavę pūliniai dariniai tonzilių srityse. Pacientui, kuris ruošiamas transplantacijai, atliekami specialūs tyrimai. Jei tyrimų rezultatai rodo padidėjusią tonzilito tikimybę, tonzilės pašalinamos dar prieš transplantacijos operaciją, siekiant išvengti infekcijos.

Nors tonzilių pašalinimo operacijos atliekamos jau gana seniai, tarp gydytojų vyrauja prieštaringos nuomonės dėl šios operacijos reikalingumo. Vieni abejoja tonzilių pašalinimo operacijos veiksmingumu vaikams iki septynerių metų, nes tonzilės svarbios formuojantis imunitetui. Kiti teigia, kad didesnę žalą daro nuolat vartojamos didelės antibiotikų dozės ir dėl dažno ligos kartojimosi silpstantis imunitetas. Tačiau operacijos atidėliojimas gali būti pavojingas tuo, kad ilgai besitęsiantis lėtinis tonzilitas gali sukelti rimtų širdies, sąnarių, inkstų pažeidimų.

Krioterapija – naujas gydymo metodas

Šiuo metu Lietuvoje yra taikomas naujas lėtinio tonzilito gydymo metodas. Tai metodas, kai vietoje tonzilių pašalinimo, jos yra veikiamos šalčiu. Krioterapijos arba kriodestrukcijos metu uždegimą sukeliančios bakterijos yra užšaldomos. Ši procedūra atliekama labai greitai, nereikia gultis į ligoninę, taigi tai itin patogu pacientams. Tačiau kitaip, nei pašalinus tonziles chirurginiu būdu, šaldymo procedūrą gali tekti kartoti.

Taigi nemalonaus gerklės skausmo ignoruoti nereikėtų. Jei gydymas šiltomis arbatomis po kelių dienų nesukelia palengvėjimo, galima įtarti, kad priežastis rimtesnė liga – tonzilitas. Dėl tonzilito gydymo būtina konsultuotis su gydytoju ir nuosekliai laikytis gydytojo rekomendacijų, nes įsisenėjusi liga gali sukelti rimtų komplikacijų.

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!