Rietavo gyventoja Jolanta Grevienė, pasitikusi pirmąją žiemą renovuotame daugiabutyje ir aktyviai dalyvavusi renovacijos procese nuo jo pradžios iki pabaigos, sako, kad istorijų apie ilgai trunkančius statybos darbus prieš renovaciją ji taip pat girdėjo nė vieną.

„Pastebėjau, kad žiniasklaida jas labai mėgsta. Pavyzdžiui, nufilmuoja, kaip pastoliai stovi tušti per žiemą, ir eskaluoja tą atvejį. Aišku, po to žmonėms kyla baimių – kas bus, jei ir mums taip nutiks?, – pasakoja J. Grevienė. – Laimei, mūsų daugiabučio gyventojai stiprių baimių šiuo klausimu neturėjo. Bet visiems labai rūpėjo, kad konkursą dėl renovacijos darbų laimėtų patikima statybų įmonė. Taip ir atsitiko. Kai sužinojome, kas renovuos, jokių abejonių nebekilo.“

Nuo ko priklauso renovacijos trukmė?

Visas renovacijos procesas, apimantis dokumentacijos rengimą, investicijų plano svarstymą, įvairius su rangos darbais susijusius konkursus, užtrunka maždaug 1,5–2 metus. Pats atnaujinimo procesas, kai daugiabutis renovuojamas, gali trukti iki 8 mėnesių. Bet kiek tiksliai truks renovacija, priklauso nuo pasirinktų darbų kiekio.

Renovacijos specialistai pastebi, kad labai svarbu žengti koja kojon su metų laikais – suspėti susitvarkyti visus dokumentus taip, kad dauguma rangos darbų namo išorėje būtų pradėti pavasarį ir atlikti per vasarą.

„Rangos darbai renovuojant mūsų daugiabutį truko nuo 2014 m. liepos iki 2014 m. lapkričio mėnesio. Oro sąlygos buvo palankios, tad mums pasisekė“, – pasakoja J. Grevienė. Ji sako, kad renovacijos trukme niekas iš gyventojų nesiskundė. Nuo sprendimo dalyvauti modernizavimo programoje, kurį daugiabutis priėmė 2013 m. birželį, iki galutinės namo renovacijos, baigtos pernai lapkritį, jos nuomone, prabėgo ne tik jau daug laiko. Nors pašnekovė pripažįsta, kad kai kurių dokumentų tvarkymas šiek tiek lėtino renovacijos procesą, namo bendruomenė buvo pasirengusi iššūkiams ir priėmė juos ramiai.

Tobulų statybų nėra

J. Grevienė atsimena, kad vos pastačius pastolius, iškart prasidėjo renovacijos darbai. Šis vaizdas iškart nuramino tuos, kurie norėjo matyti apčiuopiamą statybos darbų progresą. Rietaviškė šypsodamasi pasakoja, kad su mitu apie „100 metų“ trunkančią renovaciją teko susidurti ir jau darbams įpusėjus. „Pašalinis žmogus, pastebėjęs, kad pastoliai – be darbininkų, atėjo pasiteirauti, kodėl sustojo darbai, ar tik nebus mums nutikę taip, kaip per televizorių kartais rodo. Bet tuo metu darbai vyko jau viduje – taip ir paaiškinome.“

Nors pašnekovė renovacijos projekto įgyvendinimą vertina kaip pakankamai sklandų, priduria, jog „tobulų“ statybų nėra – nei triukšmo, nei diskusijų su kaimynais bei statybininkais išvengti nepavyko. „Triukšmo šiek tiek buvo, bet žmonės buvo tam nusiteikę ir didesnio diskomforto tai nesukėlė. Svarbiausia, kad darbai nevykdavo vakarais, tad pailsėti tikrai galėjome. Taip pat buvo įvairių diskusijų dėl to, kas ir kaip vyksta, bet tai natūralu – daug žmonių, daug nuomonių. Tačiau visi susirinkdavo ne ginčytis su statybininkais, bet spręsti susidariusią problemą ar nesklandumų.“

Daugiabučio gyventoja sako padariusi išvadą, jog renovacijos trukmė priklauso ne tik nuo statybininkų darbo, bet ir nuo to, kiek organizuota namo bendruomenė. „Darbai vyksta vasarą, tuo metu daug kas išvyksta atostogauti. Į atostogaujančiųjų butą, savaime suprantama, jau niekaip nebe pateksi. Taip pat kartais prireikia čia pat derinti tam tikrus dalykus, o žmogaus nėra. Tokiais atvejais tikrai gali susidaryti nemažai problemų. Mes buvome šiuos dalykus aptarę iš anksto, turėjome visus kaimynų telefonus.“