„Žmonės kartais galvoja apie lytinį švietimą kaip apie kokį pokalbį su vaikais, mokiniais apie seksą, bet iš tikro lytinis švietimas turi savyje reprodukcinės sveikatos mokymo užtaisą. Jis svarbus tuo, kad žmonės žinotų, kaip apsaugoti save nuo lytiškai plintančių infekcijų ir neplanuoto nėštumo“, - teigia E. Kuliešytė.

Reprodukcinės teisės, pasak jos, daugiau liečia moteris, nes jos gimdo, turi problemų su pogimdyviniu laikotarpiu, neplanuotu nėštumu. „Jų teisė šiuo atveju yra teisė laiku gauti teisingą, moksliškai pagrįstą informaciją, kokybiškas paslaugas“, - teigia E. Kuliešytė.

Pasak ginekologės, tyrimuose dėl kontracepcijos prieinamumo ir vaikų švietimo dėl neplanuoto nėštumo, dauguma Lietuvoje gyvenančių tėvų mano, kad vaikus reikia šviesti. „Jie sutinka su lytiniu švietimu mokykloje. Apie darželius nekalbėjome, nes darželyje ši tema nėra aktuali.“

Kaip tėvams reikėtų kalbėti su vaikais?

Tėvai turi žinoti, kad vaikams skirtingu amžiaus tarpsniu tampa įdomios vis kitos jo kūno dalys. Vienu amžiaus tarpsniu įdomesni lytiniai organai, kitu tarpsniu jie domisi dar kažkuo. Tėvai, matydami, kad mergaitė liečia savo lytinius organus, turėtų sunerimti dėl ligų ir vesti mergaitę pas gydytojus“, - teigia ginekologė.

„Tai nėra seksualumo išraiška, dažniausiai vaikas liečia lyties organus dėl to, kad gali būti ligų – prasidedantys uždegimas, cukrinio diabeto išraiška, alergijos ir kitų ligų išraiška“, - sako E. Kuliešytė.

Visą laidos „Žmogus žmogui“ įrašą klausykite čia.