Varžėsi 36, laimėjo vienas

„Gamyklą ir rūšiavimo įrenginius norėjo statyti 36 įmonės - būtent tiek dalyvių užsiregistravo, paskelbus šį viešųjų pirkimų konkursą. Finišo tiesiojoje liko 3 dalyviai, iš kurių laimėtoju pripažinta  „NEG Energy“, pasiūliusi įvykdyti projektą už 41,6 mln. litų“, - pasakojo Tomas Mataitis, KRATC Viešųjų pirkimų ir projektų administravimo skyriaus viršininkas.

Viešųjų pirkimų procedūros ir šįkart nepraėjo be teismų – vienas iš dalyvių konkurso rezultatus apskundė Klaipėdos apygardos teismui ir kuriam laikui sustabdė sutarties pasirašymą su konkurso laimėtoju. Draudimas panaikintas 2013 m. lapkričio 21 dieną. Pagal pasirašytą sutartį  „NEG Energy“ įsipareigojo pastatyti rūšiavimo gamyklą iki 2015 metų balandžio.

Gamyklos pagrindinis pastatas, kuriame veiks atliekų smulkinimo, rūšiavimo, sandėliavimo ir pakavimo linijos, užims 3272 m2 plotą, bus 8 metrų aukščio. Šalia iškils 254 m2 metrų ploto buitinės-administracinės patalpos, skirtos gamyklos personalo reikmėms.

Įdarbins 46 darbuotojus

Pagal techninį projektą numatoma, kad gamykloje dirbs 46 darbuotojai, iš jų 34 - rankinio rūšiavimo vietose. Pasak specialistų, pakaks vienos 8 darbo valandas dirbančios komandos, kad sutvarkyti visą per metus Klaipėdos apskrityje susidarantį komunalinių atliekų kiekį.
Citata
Lietuvoje rūšiavimo gamyklos turėtų atsirasti Klaipėdoje, Telšiuose, Šiauliuose, Panevėžyje, Utenoje, Vilniuje, Alytuje ir Marijampolėje, Tauragėje ir Kauno regionuose, tačiau kai kur gamyklų statybos ateitis neaiški.

Atvežtos atliekos iš pradžių bus susmulkinamos ir nukreipiamos į sijotuvus, kuriuose atskiriamos inertinės medžiagos ir suformuojami du srautai – biologiškai skaidžių ir antrinių žaliavų. Vėliau moderniomis rūšiavimo linijomis surenkamas spalvoto ir juodo metalo laužas, atskirai nukreipiamos ir rankomis išrūšiuojamos antrinės žaliavos - popierius, stiklas, plastikas, tekstilė, mediena ir kt.

Išrūšiuoti produktai bus nukreipiami į konteinerius arba į presą, ir, esant poreikiui, supakuojami. Nesupakuoti produktai bus laikomi stoginėje, supakuoti – specialiai įrengtoje aikštelėje.

Lietuvoje rūšiavimo gamyklos turėtų atsirasti Klaipėdoje, Telšiuose, Šiauliuose, Panevėžyje, Utenoje, Vilniuje, Alytuje ir Marijampolėje, Tauragėje ir Kauno regionuose. Tačiau, pasak Aplinkos ministerijos, kai kur gamyklų statybos ateitis neaiški – ne visi regionai spės pasinaudoti ES parama ir turės rūšiavimo įrenginius statyti iš savų lėšų.

Klaipėdos atliekų rūšiavimo gamyklos statybai ES skirs 80,81 proc. būtinų lėšų. Likusią dalį finansuos KRATC.