aA
Trijų parlamentinių frakcijų atstovai Julius Sabatauskas (LSDPF), Jurgis Razma (TS-LKDF) ir Valentinas Mazuronis (TTF) registravo Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.305 straipsnio papildymo ir Kodekso XXIII skyriaus papildymo penkioliktuoju skirsniu įstatymo projektą.
© Shutterstock nuotr.

„Pirkdami automobilį mes nesame tikri, ar jis nėra patyręs autoįvykio, nesame tikri dėl visų automobilio techninių parametrų, todėl ir siekiame, kad didesnę atsakomybę prisiimtų pardavėjas“, – sako Seimo LSDP frakcijos narys J. Sabatauskas.

Seimo nario teigimu, šiuo metu įtvirtintas teisinis reguliavimas numato, kad pardavėjas privalo perduoti pirkėjui daiktus, kurių kokybė atitinka pirkimo-pardavimo sutarties sąlygas bei daiktų kokybę nustatančių dokumentų reikalavimus. Tačiau pardavėjas neprivalo garantuoti, kad nėra paslėptų trūkumų, jeigu apie juos pirkėjas žino arba jie yra tiek akivaizdūs, kad bet koks atidus pirkėjas būtų juos pastebėjęs be jokio specialaus tyrimo.

Pasak politiko, naujo teisinio reguliavimo tikslas – efektyviau apsaugoti pirkėjo interesus, užtikrinant, kad parduodama motorinė transporto priemonė atitiktų būtiniausius saugos reikalavimus. Siūloma nustatyti, kad transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutartyje pardavėjas privalėtų nurodyti visus esminius parduodamos motorinės transporto priemonės trūkumus.

Patikslinus teisinį reguliavimą, būtų išvengiama tokių atvejų, kai motorinė transporto priemonė parduodama su neveikiančiomis saugos sistemomis bei atvejų kai motorinės transporto priemonės trūkumų įrodymo našta tenka pirkėjui. Patikslintas reguliavimas leis apginti pirkėjo interesus, taip pat užtikrinti, kad parduodamos motorinės transporto priemonės būtų saugios.

Motorinė transporto priemonė yra padidinto pavojaus šaltinis, todėl tokio daikto pirkimo-pardavimo sutarties ir kokybės reikalavimai turi būti tikslesni bei griežtesni, nei tie, kurie taikomi bendrai visiems daiktams. Šiuo metu motorinė transporto priemonė gali būti parduodama be veikiančių saugos pagalvių ar kitų saugos sistemų, o tai kelią didelę grėsmę visiems kelių eismo dalyviams.

Taigi iš esmės siūlomu teisiniu reguliavimu siekiama prevencinių tikslų, t.y. siūlomos nuostatos sudarys sąlygas pirkėjui būti užtikrintam, kad jo įsigyjama motorinė transporto priemonė yra saugi ir tinkama eksploatuoti, kas, manytina, turės tiesioginės įtakos saugumui keliuose užtikrinti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.