aA
Nyderlanduose vykusiame neformaliame Europos Sąjungos (ES) kultūros ministrų susitikime Lietuvos delegacija išreiškė poziciją, jog siekiant veiksmingai puoselėti kultūrų įvairovę Europoje, būtina apibrėžti ES politinę strategiją kultūrai.
© ELTA
Kaip pranešė Kultūros ministerija, kultūros ministrės Romos Žakaitienės vadovaujama delegacija Roterdame lankėsi antradienį ir trečiadienį.

Lietuva palaikė šiuo metu ES pirmininkaujančios šalies - Nyderlandų - parengto diskusinio dokumento nuostatą, siūlančią atkreipti ypatingą dėmesį į ilgalaikius kultūros plėtros prioritetus, kuriuos perimtų kitos, ateityje pirmininkausiančios, šalys.

ES nereglamentuoja kultūros politikos, palikdama tai nacionalinėms vyriausybėms. Tačiau R.Žakaitienė kultūros ministrų susitikime teigė, jog neturint bendrų ES kultūros politikos strategijos gairių, Europos kultūrų įvairovės puoselėjimas taip ir liks deklaracija be jokių konkrečių veiksmų ir rezultatų.

"Nepaisant to, jog vieninga Europa meta tikrą iššūkį šalių narių kultūrinėms tapatybėms, kultūros sektorius vis dar yra ir ES, ir jos narių šalių politikos paraštėse. Sunku tikėtis, jog kultūros vertybių svarba bus pripažinta kitose valstybės ir visuomenės gyvenimo srityse, jei šios vertybės nebus paremtos ilgalaike ES politine strategija ir veiksmų planu", - teigė R.Žakaitienė.

Šią Lietuvos poziciją ypatingai palaikė Prancūzijos, Lenkijos ir kitų šalių kultūros ministrai.

Apibendrindama ES kultūros ministrų susitikimą, pirmininkaujančių Nyderlandų kultūros ministrė Maria van der Hoeven (Marija van der Hioven) išskyrė tokios strategijos svarbą ruošiant ES kultūros ministrų tarybos veiklos 2004-2006 metams planą.

Kultūros ministrė R.Žakaitienė taip pat pabrėžė, jog euroskepticizmas turi ne tik politines, ekonomines, socialines, bet ir kultūrines priežastis.

"Kalbėdami apie ES identitetą ir jos kūrybinį potencialą, dažnai vartojame terminą "kultūrų įvairovė". Tačiau kultūrų įvairovės idėja gali būti ir bauginanti, jei ji nebus tinkamai suprasta bei palaikoma. Todėl labai svarbu skatinti ES šalių dialogą, kuriame kultūrai tenka ypač svarbus vaidmuo", - pažymėjo R.Žakaitienė.

ES kultūros ministrų susitikime taip pat buvo aptarti kultūros paveldo skaitmeninimo, kultūros vertybių ir kolekcijų mobilumo bei laisvo kultūros žmonių ir menininkų bei jų darbų judėjimo klausimai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.