Joga – būdas valdyti įtampą

„Per ilgus darbo metus įvairiose įmonėse pastebėjau vieną dalyką – darbuotojai, vadovai, savininkai labai retai kada būna laimingi ar patenkinti savo veikla. Maža apyvarta, didesnių pardavimų siekimas, konkurencija, kasdienės sunkios užduotys ir nuolatinis galvojimas apie teigiamus rezultatus bei ženklų pelną keldavo stresą, kuris neišgaruodavo net namuose ar atostogaujant. Tuomet pagalvojau, jog turi būti koks nors atsakymas, ėmiau ieškoti išeities ir atradau jogą“, – kalbėjo Šri Šri jogos centro įkūrėjas Vyrenijus Andrijauskas.

Kadaise joga buvo sukurta tam, kad žmogus laimingai gyventų. Vyrenijus pasakojo, kad visais laikais atsitikdavo taip, kad žmogus taip pasinerdavo į gyvenimą, kad vieną dieną, pravėręs akis, pastebėdavo, kad jis gyvena ne taip, kaip norėtų, o visą gyvenimą siekta laimė ėmė ir praslinko pro šalį. Tad išmintingi žmonės sukūrė sistemą, kaip tą laimę prisijaukinti, gyventi joje ir būti kartu su ja. Tokiu būdu atsirado joga – kūno, dvasios ir proto harmonija.

Moksliniai jogos tyrimai

Vyrenijus Andrijauskas
Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje pastebima, kad vis daugiau žmonių darbe jaučiasi nesaugūs ir patiria įtampą. Šiuo metu ieškoma įvairių būdų, kaip suvaldyti darbo metu patiriamą stresą. Amerikoje buvo atliktas tyrimas, kuris parodė, kas labiausiai padeda žmogui susitvarkyti su įtampa. Pirmoje vietoje buvo joga, antroje – psichoterapija.

Šiuolaikinis mokslas pamažu tik pradeda patvirtinti jogos išmintį. Atliekama vis daugiau mokslinių jogos tyrimų. Vieną naujausių medicininių tyrimų atliko Bostono universiteto medicinos mokykla kartu su McLean ligonine. Jis atskleidė, kad stresas, nerimas bei depresija yra susiję su neurotransmiterio GABA kiekio sumažėjimu. Nustatyta, kad reguliarus jogos praktikavimas skatina kūną gaminti neurotransmiterį, dėl kurio tuo pačiu metu mažėja stresas bei depresija. Dar patvirtinta, kad joga skatina laimės hormonų (endorfinų) išsiskyrimą, o tai padeda į įtampą sukeliančias situacijas žiūrėti ramiau.

Kvėpavimas suvaldo stresą

„Kvėpavimas yra ryšys tarp kūno ir proto. Stresas atsiranda prote, tuomet mes kvėpuojame greitai ir paviršutiniškai. Kai esame laimingi, kvėpuojame laisvai ir giliai. Tad derindami kvėpavimą su kūno padėtimis, darome įtaką protui, o šis savo ruožtu tampa ramesnis“, – teigė Vyrenijus.

Streso metu vyksta hiperventiliacija, kvėpuoti darosi sunkiau. Stebint ir reguliuojant kvėpavimą galima valdyti įtampą. Jau po kelių jogos pamokų galima išmokti šiek tiek sumažinti stresą jogos sąmoningo kvėpavimo būdu, sumažinti susijaudinimo lygį, sulėtinti širdies plakimą.

Po jogos žmonės tampa labiau pailsėję, atsikratę streso. Praktikuojantis ilgesnį laiką, atsiranda gebėjimas koncentruoti dėmesį, pasireiškia intuicija, labiau pradedama pastebėti, kas vyksta aplinkui ar net dvasiniame pasaulyje. Žmogus ima rūpintis, kaip ir ką valgo, atsikrato nereikalingų slegiančių įpročių. O svarbiausia, pradeda daugiau šypsotis ir skleisti pozityvumą į aplinką.

Atsikratykite įtampos dar darbo vietoje

Darant užsimerkus nesudėtingus kvėpavimo pratimus ir sekant savo mintis, galima atsikratyti tos dienos įtampos.

Norint dar darbo vietoje sumažinti stresą, Vyrenijus pataria atlikti elementarų pratimą: atsisėskite, užsimerkite, sekite savo mintis ir tai, kaip dabar kvėpuojate. Suvokite mintis, protas yra dabarties momente, nei praeityje ar ateityje (2–3 min.). Kai kažkur mintys nukeliauja, paprastai sugrąžiname jas į šį momentą, suvokiame šį momentą, stebime savo kvėpavimą (2–3 min.). Po to be jokių pastangų leiskite protui atsipalaiduoti ir visiškai priimti šį momentą tokį, koks yra (2–3 min.). Viską darykite lėtai, neskubėdami ir be jokios įtampos ar kovos su savo mintimis. Po kokių 10–15 min. jausitės gerokai pailsėję.

„Tai labai paprasta meditacija, kurį sugrąžina mus į šį momentą ir pašalina proto įtampą. Nors 1–2 kartus per dieną taip atsipalaiduodami jausitės daug geriau, stebėsite save, suvoksite savo mintis. Tai daryti galima ir darbo vietoje, nes padidėja koncentracija ir produktyviau dirbama. Apskritai norint geriau dirbti, reikia išmokti ir geriau atsipalaiduoti“, – sakė Vyrenijus.

Kvėpavimo pratimų galima išmokti bet kuriame jogos centre. Jie nesudėtingi ir juos galima praktikuoti kiekvienam.

Norintys išmokti jogos pratimų, mažinančių stresą, kviečiami ateiti į nemokamą užsiėmimą trečiadieniais nuo 18 val. Šri Šri jogos centre (Lakūnų g. 6, „Ogmios prekybos miestas“, 32 korpusas, II aukštas).

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)