Nori keliauti, pateik duomenis

Nuo 2011-ųjų metų naminiai gyvūnai, keliaujantys su savo šeimininkais, privalės turėti integrinį grandyną. Augintinio ir jo šeimininko duomenys bus kaupiami duomenų banke. 2004 m. liepos 3-ąją ES Taryboje patvirtinus reglamentą Nr. 998, buvo numatytas 8 metų pereinamasis laikotarpis, per kurį mūsų naminiai gyvūnai turi būti sužymėti. O sužymėtais jie laikomi, jeigu turi įskaitomą tatuiruotę arba elektroninę identifikavimo sistemą. Nepriklausomai nuo to, kaip naminis gyvūnas paženklintas, turi būti galimybė nustatyti savininko pavardę ir gyvenamąją vietą. 

Taigi, pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, minėta Europos Sąjungos direktyva išlygų nebetaikys. Nepadės ir tatuiruotės, kuriomis dabar žymimi gimę veisliniai šuniukai. Netolimoje ateityje mikroschemos naminiams gyvūnėliams taps privalomos visose ES šalyse. Tarp kitko, jau dabar į Didžiąją Britaniją neįsivešite šuns, pažymėto paprasta tatuiruote. Augintinis privalo turėti ISO 11784 arba 11785 mikroschemą.

Gyvūnų šeimininkams nereikėtų manyti, kad tai sudėtinga procedūra, kainuojanti nežmoniškus pinigus arba kenkianti augintinio sveikatai. Beje, veterinarijos tarnybos sužymėjo visas krašto karvutes ir nieko šioms neatsitiko. Rupšnoja žolę, pasipuošusios geltonais identifikacijos auskarais. 

Ką atskleidžia mikroschema

Pasidomėjus gyvūnų žymėjimo nauda, vilnietis veterinarijos gydytojas Jakovas Šengaut sakė: „Pirmiausia ši sistema nustato, kas yra kas. Tampa aiški gyvūno kilmė, gimimo data.

Mikroschemos dėka lengviau susigrąžinti paklydusį augintinį. Be to, mikroschema padeda nustatyti ir neatsakingus savininkus. Daugelyje šalių tai veikia efektyviai: neatsakingiems šeimininkams taikomos sankcijos, ginami nuo šunų nukentėjusių piliečių bei pačių gyvūnų interesai. Ši sistema didina savininkų pasitikėjimą ir atsakomybę. Sukaupta informacija atspindi gyvūnų populiaciją ir kitus dalykus.“

Tapatybės kodas 

Neįsivaizduojame savo gyvenimo be mobiliojo telefono ar mokėjimo kortelės kodo. Tapatybės kodai reikalingi ir mūsų augintiniams. Pradėjus aktyviau ženklinti naminius gyvūnus, sumažėjo beglobių skaičius. Juk negali būti garantuotas, kad puikiai išauklėtas tavo keturkojis nepaspruks. Kur tuomet kreiptis? Greičiausias ir patogiausias kelias – mikroschema. Ji padės ir ieškant ką nors apkandžiojusio šuns neatsakingus šeimininkus.

Mikroschemos prireikia keliaujant. Be „Gyvūno augintinio paso“ ir poodinės mikroschemos savo šuns, katės ar šeško į svečią šalį nenusigabensi. 

„Savaitgalį sugalvojom nulėkt iki Jūrmalos. Ir, še tau! Saločiuose, nors atvira Šengeno erdvė, vis tiek pastebėjo mūsų foksterjerą. Paprašė jo paso (šeimininkai turėjo paprastą skiepų knygelę – Red.) ir išaiškėjo: neženklintas. Teko grįžt namo“,– savo aplaidumo neslėpė pažįstama vilnietė. 

Gyvūnų augintinių pasai, atlikus būtinus skiepus, išduodami veterinarijos gydytojų kabinetuose. Gydytojų, kurie gali atlikti šią procedūrą, sąrašą skelbia Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacija, www.lsgvga.lt. 

Neskausminga ir efektyvu 

Gyvūno identifikacijos mikroschema telpa 14 mm ilgio implante. Tai mažytė kompiuterinė schema, turinti suprogramuotą identifikacijos numerį. Ji apvilkta vienalyčiu, stipriu, gyvūnui nekenksmingu stiklu. Įrašyta į Žemės ūkio ir maisto produktų ministerijos farmakologijos preparatų rejestrą. Gamintojai jas tiekia steriliai supakuotas, paruoštas naudoti po vieną. 

Specialia adata mikroschema neskausmingai įterpiama gyvūnėliui po oda tarp menčių. Jokių nemalonių pojūčių. Nešvirkščiama jokių skysčių, nereikia narkozės, nelieka rando. Gyvūnas pajunta adatos dūrį, kaip įprasta skiepijant. Po šios procedūros jo elgesys ir savijauta nepasikeičia, net jautriems ar smulkučiams gyvūnėliams tai nekenkia. „Jeigu tokia pačia mikroschema žymimos papūgėlės, kaip ji gali pakenkti šuniukui?“– retoriškai klausė veterinarijos gydytojas J. Šengaut. 

Mikroschema yra pasyvaus veikimo prietaisas – neturi energijos šaltinio, neskleidžia signalų.
Įterpus mikroschemą, gyvūnėlis gauna unikalų identifikacijos numerį, būtent tai suteikia galimybę atskirti jį iš tūkstančių gentainių. Šio numerio neįmanoma pakeisti, pamesti ar kaip nors pašalinti. Implantuota mikroschema veikia daugiau kaip 25 metus.

Išsprendžia daug rebusų

Kokio amžiaus gyvūnėlį galima „čipuoti“, įsigydami šuniukus, klausia šeimininkai. Pasirodo, mažyliai gali būti pažymėti mikroschemomis kartu su pirmuoju skiepu. Kai kurie veisėjai šios paslaugos paprašo skiepydami 5-8 sav. šuniukus. Nauji šeimininkai gauna puikią dovaną – gyvūnas jau aprūpintas tapatybės kodu. O šiaip mikroschemą galima įterpti bet kokio amžiaus gyvūnui. 

Ir vis dėlto, kaip sužinoti, kas yra kas. Specialus skaitytuvas, priartintas prie poodinio implanto, perskaito mikroschemoje užkoduotą informaciją. Gyvūnas nieko nejaučia, o signalas per gyvūno odą pasiunčia į skaitytuvo ekraną unikalų jo numerį. Mikroschema tampa gyvūno savastimi – po oda slypi vardas ir augintinio giminės istorija.