Vietoj automobilių - vežimai ir dviračiai

Miesto keltai kursuoja tiek iš europinės Stambulo dalies - Kabatašo uosto, tiek iš azijinės - Kadikioj. Bilieto kaina - 2,60 liros (apie 5 litus). Žiemos sezonu keltai plaukia kas porą valandų, vasarą - kas valandą. Nuo Stambulo iki artimiausios salos - Kinaliados - kiek daugiau nei valanda kelio, iki toliausiai esančios Biukados - beveik dvi valandos.

Princų salos anksčiau priklausė Graikijai. Iki šiol jose gyvena didelė graikų bendruomenė. Pavadinimą salynas gavo dėl to, kad Bizantijos laikais į jį buvo tremiami karališkosios šeimos nariai, o Osmanų imperijos periodu - sultonai. XIX a. salynas tapo populiaria poilsio vieta, joje vilas turi daugybė Stambulo turtuolių.

Salose uždraustas automobilių transportas, tad susisiekiama čia arklių ir asiliukų traukiamais vežimaičiais bei dviračiais, o vienintelės mašinos - greitosios pagalbos, gaisrinės ir policijos. Tiesa, didžiosios salos turi po krovininį automobiliuką, kurį pagal specialų leidimą galima išsinuomoti, jei reikia gabenti baldus ar statybines medžiagas.

Salose laisvai ganosi gyvuliai, daug beglobių šunų ir kačių. Mums atvykus į Biukadą, uoste pasitiko penki šunys ir ištikimai sekė iki pat ekskursijos pabaigos, kartu apžiūrinėdami turistinius objektus ir braudamiesi per brūzgynus, kai nutarėme sutrumpinti kelią. Žinoma, už tokį atkaklumą su nauja kompanija teko dalytis pietumis, kuriuos valgėme nuostabioje vietoje prie pat vandens.

Imperatorienės ir Levas Trockis Didžiausia Princų salyno sala - Biukada (išvertus reiškia "Didelė sala"). Bizantijos laikotarpiu Biukadoje buvo įrengtas vienuolynas, jame kalėjo imperatorienės Irene, Euphrosyne, Theophano, Zoe bei Anna Dalassena. Vienuolynas iki šių dienų neišliko, tačiau jo vietą žymi vėliau pastatyta Šv. Jurgio bažnyčia. Biukados saloje keletą metų praleido ir rusų revoliucionierius Levas Trockis, kartu su žmona ir sūnumi ištremtas 1929 metais. Vėliau šeima gavo prieglobstį Prancūzijoje. Biukadoje galima apžiūrėti namą, kuriame jie buvo apsistoję, tačiau tik iš išorės, mat jame gyvena žmonės.

Akivaizdu, kad Biukados praeitis - krikščioniška, o ne musulmoniška. Be Šv. Jurgio bažnyčios, čia veikia dar viena - Šv. Mikalojaus. Yra ir viena mečetė - Hamidijos. Be religinių pastatų, keliautojus vilioja nebeveikianti našlaičių prieglauda - trečias didžiausias medinis namas pasaulyje. Kai salos atiteko turkams, našlaičių namai tapo nebereikalingi - mat be tėvų likusius vaikus paprastai priglobia giminės. Tuščio pastato būklė kritiška - savivaldybė nutarė neskirti lėšų jam išsaugoti ir tiesiog laukia, kol gamta ir chuliganai nuveiks savo. Šiame name buvo filmuotas siaubo filmas, o vietiniai tikina, kad naktimis jame vaidenasi.

Biukadoje veikia viešbutis "Splendid Palace", laikomas romantiškiausiu Turkijoje. Įsimylėjėliai į jį važiuoja švęsti šv. Valentino dienos ar vestuvių metinių. Naktis dviviečiame kambaryje kainuoja nuo 192 lirų (384 litų).

Traukia istorinės vietos, gamta ir diskotekos

Didžiausias Heibeliados pastatas - Karinė jūros mokykla. Ji matyti iš tolo ir yra salos simbolis. Saloje išlikusi nedidelė Bizantijos laikotarpio bažnytėlė, vadinama Kamariotisos vardu, ir XI a. statytas graikų ortodoksų vienuolynas, į kuriuos miniomis traukia maldininkai iš Graikijos. Nesidomintiems religija Heibeliada siejasi su daugybe restoranų, barų ir diskotekų. Ši sala - tarsi miniatiūrinė Turkijos Ibiza. Ypač smagu vasarą - vakarais atvirame ore čia dažnai rengiami nemokami šiuolaikinės muzikos koncertai.

Burgazadoje kadaise stovėjo Demetrijaus I statytas fortas, tačiau išliko tik vardas ("burgaz" - turkiškai "tvirtovė"). Saloje gyveno garsus turkų rašytojas Saitas Faikas Abasiyanikas, jo name dabar veikia muziejus. Tebeveikia ir restoranas, kuriame jis mėgdavo sėdėti - "Kalparankaya". Sakoma, kad jame rakė - viena geriausių regione (8 liros (16 litų) už stiklą). Prieš penkerius metus salą nusiaubė gaisras, sudegė didelė dalis pastatų ir miško.

Kinaliada - pagrindinė Bizantijos laikų tremties vieta, tiesa, šiuo metu joje - mažiausiai atrakcijų. Sala - plikiausia iš visų: joje labai nedaug medžių, užtat įspūdingai atrodo rausvos uolos, ir teigiama, kad būtent Kinaliados paplūdimiai - geriausi.