aA
Taip mano LFF generalinis direktorius kaunietis Julius Kvedaras, apžvelgęs pasibaigusį šalies futbolo sezoną.
- Ar, Jūsų nuomone, galutinė turnyro lentelė objektyviai atspindi A lygos komandų žaidimą?

- Nematau netolygumų. Komandos išsidėsčiusios taip, kaip žaidė, o kas galėjo pakilti aukščiau arba nukristi žemiau - tuščios kalbos. Reikia rungtyniauti taip, kad nereikėtų savęs guosti ir ieškoti kaltų savo ar varžovų gretose.

- Kurios komandos pateikė didžiausią staigmeną?

- Abu Vilniaus klubai. “Geležinis vilkas” žaidė prastai, todėl neatsitiktinai nusileido pirmosios lygos atstovei sostinės “Šviesai” pagal dviejų pereinamųjų rungtynių rezultatus ir užleido jai savo vietą A lygoje. Nesuprantu, kas atsitiko “Geležiniam vilkui”. Palyginti su kitomis A lygos vienuolikėmis, jo sudėtis buvo ne tokia beviltiška.

“Žalgiris”, ypač sezono pradžioje, buvo kovingas ir demonstravo neblogą futbolą. Komanda neteko nemažai pagrindinės sudėties futbolininkų, bet sugebėjo užimti ketvirtąją vietą.

- Praėjusį sezoną Vilniaus “Žalgiris” buvo garsus ir incidentais. Kas teisūs - jo vadovai ar žaidėjai?

- Tas konfliktas - klubo vidaus reikalas. Net ir labai norėdami, negalėjome į jį kištis ir palaikyti vieną ar kitą pusę, nes oficialiai nesulaukėme jokių skundų. Jei futbolininkai buvo skriaudžiami, jie galėjo kreiptis į Lietuvos futbolo federaciją, kuri būtų sureguliavusi klubo savininko ir futbolininkų santykius. Dabar teko nukentėti streiką paskelbusiems žaidėjams, kurie buvo išvaryti iš “Žalgirio”.

Nesakau, kad futbolininkai neturi gauti sūriu prakaitu uždirbtų pinigų. Tačiau yra ir kita medalio pusė. Žengdami į Europą, mūsų klubų vadovai padidino žaidėjų uždarbius, tikėdamiesi, jog žaidėjai nuoširdžiai dirbs ir pasieks gerų rezultatų. Pastaraisiais metais tapo akivaizdu, jog komandos treniruojasi per mažai ir nepasiekia pergalių Europos taurių turnyruose. Žaidėjai turėtų suprasti, kad privalo daugiau dirbti ir tik po to reikalauti, kas priklauso. Pirmasis vilniečių maištas kilo prieš buvusius komandos trenerius Kęstutį Latožą ir Romualdą Lavrinavičių, kai jie vertė žaidėjus intensyviau treniruotis. Tada “Žalgirio” savininkas Janošas Loputis pakluso futbolininkų reikalavimams, bet sezono pabaigoje jam teko radikaliomis priemonėmis tramdyti neklaužadas.

- Kuo, Jūsų nuomone, šį sezoną buvo pranašesni FBK “Kaunas” ir Klaipėdos “Atlantas”, iškovoję aukso ir sidabro medalius?

- Šie klubai buvo geriau sukomplektuoti nei kiti. Iš kauniečių būtų galima sudaryti net dvi pajėgias vienuolikes. Tačiau ketvirtąjį kartą čempionu tapęs FBK “Kaunas” neparengia atstovų šalies nacionalinei ekipai, ir tai yra trūkumas. Žaisdami joje kauniečiai daugiau padėtų ir savo klubui.

Mano nuomone, nemažai pajėgių žaidėjų turėjęs “Atlantas” galėjo sudaryti didesnę konkurenciją “Kaunui” ir neatsilikti tokiu dideliu taškų (vienuolikos) skirtumu. Kaip ir “Žalgirį”, vidaus konfliktai draskė uostamiesčio klubą.

- Kurie jaunieji futbolininkai buvo labiausiai pastebimi praėjusį sezoną?

- Manau, didžiausias šio sezono atradimas - du Marijampolės “Sūduvos” žaidėjai: Tomas Radzinevičius ir Giedrius Slavickas. Jie gali tapti neblogo lygio futbolininkais, jei rimtai treniruosis.

- Ko stinga, kad Lietuvoje atsirastų daugiau perspektyvių žaidėjų?

- Pagrindinę priežastį jau pasakiau: reikia daugiau dirbti. Šiuo metu net Farerų salų mėgėjų futbolo komandos dvigubai daugiau treniruojasi nei mūsų A lygos klubai. Tai viena priežasčių, kodėl tiek nedaug užsienyje rungtyniaujančių lietuvių yra komandų lyderiai. Gal tik Izraelio čempionato dalyvis Raimondas Žutautas gali pretenduoti būti tarp geriausiųjų Haifos “Maccabi” klube? Nemažai kitų mūsiškių kantriai sėdi ant atsarginių suolelių arba tenkinasi tik kukliais epizodiniais pasirodymais, atstovaudami Europos futbolo vidutiniokams. Juose mūsiškiai negali sukaupti varžybų patirties, todėl, sugrįžę į mūsų šalies rinktinės gretas, meistriškumu neprilygsta varžovams ir dažnai klysta.

- Kaip vertinate šalies rinktinės pasirodymą Europos čempionato atrankos grupės varžybose?

- Objektyviausias įvertinimas - turnyro lentelė. Po trejų rungtynių mūsiškiai surinko tris taškus ir užima priešpaskutinę, ketvirtąją vietą. Nežinau, ar ką gali tenkinti ši vieta?

Mano nuomone, rinktinė žaidė nei gerai, nei blogai. Galima vertinti tik atskirus kėlinius ir žaidimo minutes, nes vientiso gero lygio žaidimo per rungtynėms skirtą laiką nebuvo. Nors daug kas teigia, kad mūsų šalies futbolo reikalai gerėja, jų nepastebiu. Reikia daug dirbti, kad geriau žaistume.

- Kiek klubų turėtų rungtyniauti elitinėje šalies futbolo lygoje ateinantį sezoną?

- Geriausias variantas, kad žaistų tiek komandų, kiek šiemet. Viskas paaiškės per LFF atstovų bei klubų vadovų ir trenerių susirinkimą gruodžio mėnesį. Nuo 2003 metų prasidės šalies futbolo licencijavimas. Ateityje tik specialius reikalavimus atitinkančios komandos galės rungtyniauti Europos taurės turnyruose ir šalies A lygos čempionate. Norinčios gauti licencijas visos komandos turės atitikti reikalaujamus penkis kriterijus: sporto, infrastruktūros, administracijos, teisės ir finansų. Apie tai klubų vadovai gerai informuoti, todėl tikimės, jog spės laiku pasirengti licencijavimui.