aA
Valstybiniais brandos egzaminais tikrinami ne tik paskutiniais mokslo metais įgyti gebėjimai, tačiau 12 klasė yra itin svarbi, nes žmogus yra jau suaugęs, suvokia dalyko visumą ir sistemą, tad gali tikrai daug išmokti per trumpesnį laiką. Deja, to laiko 12 klasėje yra labai mažai. Kaip mokiniams kokybiškai pasirengti egzaminams, o tėvams tinkamai juos palaikyti, pranešime spaudai pataria psichologė Asta Blandė, Vilniaus Maironio progimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymo reikalams ir leidyklos „Šviesa“ leidinių autorė Audronė Janickienė, leidinio „100 profesionalo patarimų prieš matematikos egzaminą“ autorius Bronislovas Burgis.
© DELFI / Karolina Pansevič

Pradėkite nuo įsivertinimo

Egzaminams pasirengti bus lengviau, jei aiškiai žinosite, kuriose srityse jaučiatės užtikrintai, o kuriose dar reikėtų patobulėti. Tai padės planuoti laiką ir tinkamai paskirstyti savo dėmesį. „Pirmiausia gerai išsiaiškinkite, ką mokate, gerai suprantate, kas vis dar neaišku, o ko visai nemokate. Jums gali labai praversti įvairūs diagnostiniai testai ar papildomo mokymo(-si) ir pasirengimo egzaminams užduočių sąsiuviniai. Tereikia tiksliai paskirstyti savo pastangas: jei tikslas – 100 balų, skirkite daugiau dėmesio ne baziniams uždaviniams (išskyrus tempo ir gebėjimo sutelkti dėmesį į pasitikrinimo seansus), bet patiems sudėtingiausiems, kurie dažniausiai ir neleidžia pasiekti aukščiausių įvertinimų. Visada prisiminkite: klasika svarbiau už variacijas. Yra pagrindinės temos, yra tipiniai tų temų uždaviniai. Išmokite neklysdami juos spręsti“, – pataria B. Burgis.

Sumažinkite jaudulį

Psichologė A. Blandė atkreipia dėmesį, jog dažnai patys sau keliame stresą elgdamiesi atsainiai ir atidėliodami. Tada baisu tampa ir kitiems, ir jums. Jei nuosekliai dirbate ir stengiatės, nebijokite parodyti savo pasiekimų ir darbo – tai sumažins aplinkos spaudimą, galėsite paprašyti jūsų netrikdyti. Taip pat svarbu suprasti, kad stresas ir jaudulys yra ne tik jūsų galvoje, tai veikia ir visą kūną, todėl verta daryti atsipalaidavimo pratimus, kai situacija tampa įtempta ir norite nurimti, susikaupti. „Svarbiausia, nepamirškite darbo ir poilsio režimo: mokykitės ir ilsėkitės iš visos širdies. Išlaikoma pusiausvyra padės nepervargti, išlaikyti tinkamą dėmesį, ir mokymosi laikas bus kokybiškas ir efektyvus“, – pataria psichologė.

Asta Blandė
Asta Blandė
© Asmeninio albumo nuotr.

Nors egzaminus laiko vaikai, dažnai jiems rengiasi visa šeima! Deja, kartais, nors ir norėdami gero, tėvai vaikams gali sukelti papildomą jaudulį ar įtampą. Psichologė A. Blandė duoda keletą svarbių patarimų tėvams, gerinančių atmosferą namie ir padedančių tinkamai palaikyti vaiką:

  • Supraskite, kad ne jūs, o jūsų vaikas privalo pasirungti su savimi ir įveikti šį etapą;
  • Priminkite jam, kad nesate kontrolierius, bet stebite situaciją ir tai, kokios papildomos pagalbos jam gali prireikti;
  • Padėkite jam planuoti darbo ir poilsio režimą, patarkite, kas jums padėdavo ar trukdė, kai mokėtės ar rengėtės šiam svarbiam etapui;
  • Būkite supratingesni, ne tokie įkyrūs;
  • Raskite ir kitų temų pasikalbėti, nes paprastai vaikai nuo tėvų ima bėgti ne todėl, kad jie blogi, bet dėl to, kad šeimos ašimi tampa vienintelė tema – „EGZAMINAI“.


Derinkite įvairius pasirengimo egzaminams būdus

Nors pagrindinis ir efektyviausias pasirengimo egzaminams būdas vis dar yra pamokos, taip pat svarbi ir mokytojo pagalba, tuo mokymasis nesibaigia, reikia dirbti ir savarankiškai, individualiai. Lietuvių kalbos mokytoja A. Janickienė pataria prieš rengiantis lietuvių kalbos ir literatūros egzaminui pirmiausia perskaityti kūrinius, gerai pasikartoti egzamino programoje nurodytus autorius, atkreipti dėmesį į nagrinėjimo aspektus, pasigilinti į literatūros raidą, rasti raktą į kiekvieno autoriaus kūrybą. „Pasirengimo egzaminui ir medžiagos kartojimo būdai priklauso nuo mokinio mokymosi stiliaus, turimų pagrindų ir gebėjimų, mokėjimo mokytis savarankiškai, todėl reikėtų derinti kelis būdus, juolab kad turime daug įvairaus pobūdžio profesionaliai parengtos skaitmeninės mokomosios medžiagos, pavyzdžiui, EDUKA klasės užduotis galite derinti su užduočių sąsiuviniais „Prieš egzaminą“, autorių kūriniais ir mokykloje pateikiama mokomąja medžiaga“, – pataria pedagogė A. Janickienė.

Ruošiamės brandos egzaminams – specialistų patarimai abiturientams ir jų tėvams
© DELFI / Karolina Pansevič

B. Burgis sako, kad svarbiausia yra informacijos šaltinių, mokymosi būdų įvairovė. „Labai pravartu išgirsti, perskaityti bent keleto mokytojų parengtas pamokas ir medžiagą. Pasimokykite su geriau už jus išmanančiais bendraklasiais. Taip pat išbandykite „rusiškos ruletės“ principą: užduotis rinkitės atsitiktinai iš įvairių temų ir įvairaus sudėtingumo. Pabandykite taip: vieną dieną per pusvalandį išspręskite dešimt nesudėtingų uždavinių, o kitą dieną dvi valandas spręskite penkis sunkius uždavinius. Tai padės suprasti, ko jums labiau trūksta – spartumo ar ištvermės. Ir būtinai įpraskite viską rašyti kaip švarraštyje, o ne juodraštyje, tada sutaupysite laiko per egzaminą.“

Paprašykite mokytojo pagalbos

Ne kas kitas, o mokytojai geriausia pažįsta savo mokinius, žino, kokie jų turimi dalyko pagrindai, spragos, todėl gali rekomenduoti naudingas papildomas reikiamo pobūdžio užduotis. „Drąsiai prašykite mokytojus patarti, kokius šaltinius ar mokymosi priemones rinktis konkrečioms spragoms užpildyti“, – pataria lietuvių kalbos pedagogė.

„Mokytojai turi kuo anksčiau kiekvienam moksleiviui pasakyti kuo tikslesnę „diagnozegzę“. Tam visada puikiai tiks EDUKA klasės diagnostiniai testai, nes mokytojas kiekvienam mokiniui gali „dozuoti“ individualaus darbo (pamokose ir namie) apimtį. Jei matote, kad atliktų užduočių ar jose padarytų klaidų iki galo nesuprantate, prašykite mokytoją pakomentuoti ir patarti, kaip tokių klaidų išvengti ateityje“, – pabrėžia B. Burgis.

Egzaminas
Egzaminas
© Shutterstock

Nepamirškite savęs

Psichologė A. Blandė atkreipia dėmesį, kad žmogaus elgesys dažnai prasideda nuo minties ir jausenos, todėl rengiantis svarbiam etapui yra būtinos kelios nuostatos:

  • Žmogaus vertė nepriklauso nuo to, koks yra jo egzamino balas, – tai turi suprasti tiek tėvai, tiek pedagogai;
  • Kiekvienas žmogus yra individualus, tad labai svarbu pažinti tą, kuriam prieš akis egzaminai: kaip greitai jam pavyksta perprasti informaciją, kaip geriausiai sekasi rengtis egzaminui (po truputį ir dažnai ar greitai ir gaunant daug informacijos), kaip greičiau išmoksta: dirbdamas su draugu, individualiai ar bendraamžių grupėje;
  • Kiekvienas turi savo būdų įveikti stresą, todėl jei pavyktų papildyti šį žinių ir įgūdžių bagažą, per egzaminą jūsų neparklupdytų įtampa ir rezultatai būtų geresni;
  • Kiekvienas norimas tikslas reikalauja pastangų, o jei jų neįdedama, mažėja ir jūsų, ir artimų žmonių lūkesčiai.


Egzaminai – tai olimpiada, kurioje karaliauja daug veiksnių: stresas, noras nugalėti save ir kitus, noras parodyti geriausią rezultatą, tačiau net ir patys geriausi sportininkai patiria nesėkmių. Svarbu žinoti, kad svarbiausi ir artimiausi žmonės pasitiks tave su bet kokiu rezultatu, džiaugsis ir sveikins arba padės tau atsitiesti.

Taigi, pedagogė A. Janickienė linki susikaupti, ramiai susidėlioti prioritetus ir racionaliai padirbėti, taip pat dvasios laisvės ir kūrybiškumo. Pasitikėkite savimi ir tikėkite savo sėkme!

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Trys idėjos eglutės papuošimams, kuriuos lengvai pasigaminsite su vaikais

Vieniems kalėdinis laikotarpis – skubėjimo, dovanų planavimo ir pirkimo laikotarpis, kitiems –...

Vieni brangiausių sostinės vaikų darželių: ką ypatingo čia gauna vaikai ir kiek už tai pakloja jų tėvai? (130)

Kad vaikų auginimas kainuoja, niekam ne paslaptis. Ir tiems, kas gali sau leisti daugiau, vaikai...

Mokytojos išpažintis apie iššūkį, kuriam nebuvo pasiruošusi: per 16 metų tai nutiko pirmą kartą (6)

Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos pradinių klasių mokytoja Asta Šarko Purkevičienė...

Ruošiamės brandos egzaminams – specialistų patarimai abiturientams ir jų tėvams

Valstybiniais brandos egzaminais tikrinami ne tik paskutiniais mokslo metais įgyti gebėjimai,...

Svarstote ar vaikas jau pasiruošęs į priešmokyklinę grupę: pedagogė pateikė penkis klausimus, kurie padės apsispręsti (5)

Artėjantys vaiko priešmokyklinio ugdymo metai, tėvams dažnai kelia daugybę klausimų. Ar šiuos...

Top naujienos

Valandas iki gimdymo skaičiuojanti verslininkė Toma Dambrauskė – apie pirmojo vaikučio netektį, pagalbinį apvaisinimą ir likimo dovaną (1889)

Trys nėštumai – trys skirtingos patirtys. Verslininkė, socialinių medijų specialistė, prekės...

Įspėja dėl sunkių eismo sąlygų: snigs beveik visoje šalyje, kai kur – ypač pavojinga (3)

Ketvirtadienio naktį, vietomis, daugiausia pietiniuose rajonuose pasnyguriuos. Ten eismo sąlygos bus...

Paskutinį bilietą nugvelbė „Atletico“, Neymaras su PSG surengė šou Paryžiuje (1570)

Vėlų trečiadienio vakarą pasibaigė UEFA Čempionų lygos grupių varžybų etapas –...

Jakilaitis tikisi, kad Skvernelis savo prašymą atsiims (324)

„Mes negalvojome, kad tai tyliai praeis ar kažkaip kitaip. Mes galvojome, kad vienintelis Saulius...

Pasaulio žemėlapis 2020 metams: kur ekonomika augs sparčiausiai (153)

Tarptautinio valiutos fondo duomenimis, kitais metais bendrasis vidaus produktas labiausiai augs...

Atsisveikinkite su laidais: spėjama, kad „Apple“ išleis „iPhone“ modelį, neturintį jokių lizdų (39)

Žymus „Apple“ analitikas Ming-Chi Kuo sudarė naujus tyrimų užrašus, kuriuose aprašomos...

Orijaus kelionės. Turtuolių dangoraižis virto landyne: norėdami čia vykti pasisamdykite apsauginį (18)

Pietų Afrikos Respublikoje keliavęs Orijus Gasanovas apsilankė aukščiausiame dangoraižyje visame...

Eglė Juozėnaitė

Filosofas apie gyvenimo prasmės paieškas: tai ne karjera, didelė alga ir net ne šeima

Bet kuris iš mūsų gali labai daug ką. Gali pasikeisti iš visiško lūzerio į absoliutų...

Reto grožio eglės puošia ne tik Vilnių ir Kauną: išrinkite mieliausią Lietuvos eglutę (109)

Kalėdinės nuotaikos pasklido po visą Lietuvą – šventėms ruošiasi ir didesni, ir mažesni...