aA
Ilgais karantino vakarais daugeliui šeimų su vaikais tenka pasukti galvą, ką dar įdomaus nuveikus ir kuo gi užimti mažuosius, kad jų laikas būtų prasmingas ir skirtas ne vien ekranams, kurių dabartinėmis aplinkybėmis ir taip netrūksta. Turbūt ne vienam šis laikotarpis leido atrasti naujų veiklų namuose. Na, o jei reikėtų duoti vieną vienintelį patarimą apie tai, ką veikti, kai turime laiko, specialistai patartų paprastai – eikite drauge pažaisti.
Vaikas žaidžia.
Vaikas žaidžia.
© Shutterstock

Įžvalgomis apie tai, kodėl žaidimų kultūra šiandien nyksta ir ką galime dėl to padaryti, dalijasi ankstyvojo ugdymo psichologė, mokslininkė, vaikų darželio „Istorijų namai“ įkūrėja Giedrė Sujetaitė-Volungevičienė.

Žaidimas yra toks kompleksiškas, įvairiapusis procesas, kad mokslininkai jau daug metų bando surasti jam tinkamą apibrėžimą, tačiau ir šiandien jo neturime. Dėl turtingos žaidimo perspektyvos į jį tiesiog neįmanoma žiūrėti siaurai. Ne veltui Einšteinas yra pasakęs: „Suprasti fiziką yra vaikų žaidimas, jei lyginsime tai su bandymu suprasti vaikų žaidimą.“

Vaikų žaidimuose slypi daug daugiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Per žaidimus vaikai atskleidžia savo lūkesčius, patirtį, savo supratimą apie suaugusiųjų pasaulį. Žaidimas – tai laisvė saviraiškai, intelektualios pratybos, mitai, fantazija, emociniai išgyvenimai. Tiesa, kiekviena karta turi savo žaidimų „madas“ ir į žaidimų pasaulį įneša vis kitokių spalvų.

Giedrė Sujetaitė-Volungevičienė
Giedrė Sujetaitė-Volungevičienė
© Organizatorių nuotr.

Žaisti irgi reikia išmokti

Kad vaikų žaidimų kultūra stipriai pasikeitė per pastaruosius dešimtmečius, nesunku suprasti pažvelgus į dabar žaidžiančius vaikus ir prisiminus savo vaikystę. Kiemų parduotuvės, slėpynės, „klasės“, šokinėjimas per gumą – turbūt daugeliui dabartinių tėvų šie žaidimai puikiai pažįstami ir sukelia nostalgiją.

Viena aišku – kiemo bendruomenė buvo ta ašis, aplink kurią ir vykdavo pagrindiniai žaidimai. Dabar daug žaidimų persikėlė į ekranų pasaulį, o kiemo žaidimų kultūra nyksta. Darželis paprastai yra pirmoji vaiko bendruomenė, kurioje jis sutinka kitus vaikus, su kuriais turi mokytis sutarti, dalintis ir... žaisti.

Žinoma, galvoje turiu sudėtingus, vaizduote paremtus kūrybinius žaidimus, o ne kaladėlių statymą ar mašinėlių stumdymą. Vaikų žaidimai parodo vaiko psichikos išsivystymo laipsnį ir turi įvairius kriterijus. Iš esmės jie yra skirstomi į lygius, pavyzdžiui, nuo primityvaus griovimo iki sudėtingo vaizduote paremto naratyvinio žaidimo.

Vaikui augant, įgyjant daugiau patirties žaidimai sudėtingėja ir pereina į vis aukštesnį lygį. Naratyvinio žaidimo išskirtinumas tas, kad jis ne tik remiasi fantazija, bet ir tęsiasi laike, remiasi sukurta istorija, jame vaikai turi įveikti tam tikrus iššūkius (pavyzdžiui, išgelbėti gyvūnų namus nuo gaisro).

Vaikų žaidimai.
Vaikų žaidimai.
© Shutterstock

Suaugusio vaidmuo čia taip pat svarbus – jis kartu kuria žaidimo siužetą, įtraukia tai, kuo tuo metu vaikas domisi, ir padeda vaiko psichikai įgauti aukštesnės formos mąstymą, t. y. paremtą vaizduote. Keičiantis kultūrai vaizduotės žaidimų turime išmokyti, nes jie vaikystėje sukuria svarbų ir tvirtą abstraktaus mąstymo pamatą smegenyse.

Žaidimas – ne tik pramoga

Akivaizdu, kad tinkamai „sukonstruotas“ žaidimas nėra tik pramoginė, bet ir ugdanti veikla. Žaidimo metu lavėja savireguliacijos įgūdžiai, t. y. koncentracija, savikontrolė, bendravimo įgūdžiai, empatija. Mokslininkų atlikti tyrimai rodo ypatingą savireguliacijos svarbą ankstyvajame amžiuje. Tai pagrindas ruošiantis ir tolimesniam gyvenimo etapui – mokyklai, kurioje vaikas turi gebėti susikaupti, sukoncentruoti dėmesį, bendrauti su kitais vaikais.

Remiantis psichologo Levo S. Vygotskio teorija, mokantis labai svarbu atrasti artimiausią vaiko plėtros zoną. Paprastai tariant, surasti tai, ką vaikas jau norėtų ir galėtų išbandyti, bet jam reikia paskatinimo. Pavyzdžiui, jei vaikas gerai jaučiasi vandenyje, greičiausiai jau norės pabandyti išmokti plaukti. Bet jei vandens prisibijo, mokytis plaukti jis dar nenorės. Svarbu pataikyti į aukso viduriuką.

Vaikų žaidimai.
Vaikų žaidimai.
© Shutterstock

Vygotskio teorija sako, kad žaidime yra nuolatinė artimiausios plėtos zona, nes vaikas visuomet save išbando ir ieško sau įdomios veiklos, tad žaidimas – puiki forma mokymuisi. Mūsų, suaugusiųjų, užduotis, pastebėti ir padėti vaikams atsiskleisti vaikui įdomioje veikloje. Štai, pavyzdžiui, mano dvimetė dukra įgudo laipioti ir, regis, kasdien sau kelia iššūkį užlipti vis aukščiau. Kad tą galėtų daryti saugiai, stengiuosi sudaryti tokias sąlygas namų aplinkoje.

Turime išsaugoti žaidimų kultūrą

Apie žaidimų naudą, ir ne tik vaikams, bet ir suaugusiems būtų galima kalbėti dar ilgai. Amerikiečių psichiatras dr. Stuartas Brownas, tyrinėdamas žaidimų daromą įtaką žmogaus raidai, daro išvadas, kad žaidimas toks pat svarbus, kaip miegas ar maistas, moko empatijos ir gali apsaugoti netgi nuo depresijos. Kaip? Žaidime mokomės spręsti problemas, o depresijos metu sumažėja motyvacija spręsti keblias situacijas, žmogus tiesiog nebenori nieko imtis.

Dėl visų minėtų priežasčių labai svarbu, kad žaidimų kultūra nenyktų, kad žaidimus suvoktume ne tik kaip veiksmus, atliekamus kompiuterio ekrane. Deja, bet kompiuteriniai žaidimai savireguliacijos įgūdžius ugdo labai menkai. Todėl negalime žaidimų palikti tik savieigai, galime ir turime vaikams parodyti, padėti išmokti žaisti ir žaisti kartu. Galime žaidimų siužetų idėjas „pasiskolinti“ iš knygų ir improvizuoti, galų gale parodyti žaidimus, kuriuos mes patys žaidėme vaikystėje. Sakoma, kad nustojama žaisti ne dėl to, kad senstame, o senstame, nes nustojame žaisti. Tad gal eikime pažaisti?

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Delfinų terapijos naudą mama suprato, kai išgirdo savo sūnaus juoką

Gimus vaikeliui aplanko neapsakomai daug naujų jausmų, o su tuo ir didelė atsakomybė bei noras...

Žingsnis po žingsnio papasakojo, kaip išmokyti vaiką pačiam apsirengti, valgyti ir naudotis tualetu (12)

Kaip padėti vaikui veikti savarankiškai? Kaip mokyti patį valgyti, apsirengti ir naudotis tualetu?...

Logoterapeutė įvardijo, kokios sritys labiausiai nukenčia mokantis nuotoliniu būdu ir kaip gali padėti tėvai

Pastaraisiais mėnesiais mokiniams ir studentams nuotolinis mokymasis tapo norma. Daliai gerai...

Vaikams sunkiai sekasi susikaupti? Mokytoja pateikė praktinių patarimų (1)

Šiuolaikiniame pasaulyje mus supa gausybė technologijų, gyvenimo tempas darosi vis greitesnis. Po...

Kaip išmokyti vaikus pažinti raides: įtraukiančioms pamokoms pasitelkite namuose esančias priemones (3)

Vaiko kalbiniams įgūdžiams didelis dėmesys skiriamas nuo pat mažens. Su vaiku kalbėdami,...

Top naujienos

Peržengtos ribos: Kremlius atskleidė savo spalvas net tiems Europoje, kas norėjo kalbėtis su rusais (908)

Ambasados ištuštėjo, dvišaliai santykiai – ant griūties ribos. Beliko abipusiai kaltinimai,...

Radinys pajūryje prie Palangos: iš dangaus nukrito neatpažintas objektas – kas tai? (91)

Pajūryje, netoli Palangos , ties Nemirsetos laivų gelbėjimo stotimi aptikau smėlyje apipustytą...

Zelenskis kreipėsi į Putiną: susitikim Donbase papildyta (218)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siūlo Rusijos vadovui Vladimirui Putinui susitikti...

Iš šiaurės artėja vėsių orų banga: stiprės vėjas, gali pasirodyti šlapdriba

Trečiadienio naktį debesų sumažės, tad trumpai palis tik kai kur. Vėjas rims ir bus proga...

Verdiktas George'o Floydo byloje: buvęs policininkas kaltas dėl jo nužudymo (17)

Prisiekusieji paskelbė vienbalsį verdiktą George'o Floydo nužudymo byloje – buvęs Mineapolio...

Po „Delfi“ publikacijų Lazdijų merė žada aiškintis situaciją dėl nelegaliai vykusių treniruočių: negerai, mielieji (35)

Po „Delfi“ publikacijų Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė sako, kad aiškinsis situaciją...

JAV gyvenanti lietuvė savo kasdienybės nebemato be deimantų ir perlų: buvo nejauku užeiti į juvelyrikos parduotuves (32)

„Žodis juvelyrika daugeliui iš mūsų yra paslaptingas ir tik specialiomis progomis...

„Bayern“ neišsaugojo dviženklės persvaros: Milano herojumi tapo LeDay pergalę išplėšė paskutinę sekundę (4)

Miuncheno „Bayern“ komanda iššvaistė turėtą triuškinamą persvarą ir nepasinaudojo proga...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Nida ruošiasi išskirtinei vasarai ir vilios naujienomis: atvers naują SPA viešbutį, restoraną, muziejų

Pernai vasarą lietuvių antplūdžiu besidžiaugęs pajūris panašaus scenarijaus tikisi ir šiemet,...

Į areną sugrįžę sirgaliai išvydo įtikinamą „Žalgirio“ pergalę ir sunkią Kariniausko traumą gynėjui lūžo du kaulai (59)

Utenos „Juventus“ (20/11) komandai viešnagė Kauno „Žalgirio“ arenoje susiklostė...