aA
Vilniaus rajono savivaldybė kartu su architektų komanda „DO Architects“ rodo pavyzdį, koks turėtų būti valstybinis darželis – šiandien atidarytas ir visuomenei pristatytas atnaujintas darželis „Pelėdžiukas“. Statant jį visų pirma atsižvelgta į vaikų poreikius, o projektą ir statybų eigą pakoregavo siekis išgelbėti didžiulę eglę darželio kieme.
Atnaujintas darželis „Pelėdžiukas“
Atnaujintas darželis „Pelėdžiukas“
© Organizatorių nuotr.

Pagiriuose sovietinių daugiabučių apsuptas darželis „Pelėdžiukas“ buvo išplėstas pastatant šiuolaikinės architektūros priestatus. Naująją darželio dalį sudaro 4-ių lopšelio ir 2-ų darželio grupių korpusai, prijungti prie čia jau veikiančio darželio pastato. Senąjį ir naująjį pastatus jungia bendrosios erdvės ir uždaras kiemelis.

„Pagrindinis pokytis po atnaujinimo – uždaras kiemas. Į jį vaikai išeina savarankiškai, čia vyksta kasdieniniai žaidimai, darželio renginiai. Kiemas tampa pagrindinio įėjimo erdve – jame susitinka tėvai, vaikai, mokytojai, buriasi bendruomenė. Kiemą supa tik bendros erdvės – iš vidaus vaikai visada mato, kas vyksta lauke, iš lauko – kas vyksta valgykloje, hole, renginių zonoje. Taip vyksta natūrali socializacija, ugdomas smalsumas ir bendruomenės jausmas“, – sako architektė ir projekto vadovė, „DO Architects“ partnerė Gilma Teodora Gylytė.

„Švietimas Vilniaus rajono savivaldybei yra prioritetinė sritis, todėl didelį dėmesį skiriame švietimo kokybei ir prieinamumui. Labai džiaugiamės, kad Pagirių darželis „Pelėdžiukas“ priims daugiau vaikų, čia sudarytos puikios, jaukios, šiuolaikiškos sąlygos ugdytis ir smagiai leisti laiką. Darželis vaikams – tarsi antri namai, todėl turime sudaryti visas būtinas sąlygas, kad jame vaikas jaustųsi saugus ir laimingas. Nekyla abejonių, kad naujas darželio priestatas ir bus ta vieta, kurioje vaikai pasisems daug žinių. Modernios ir šiuolaikiškos darželio erdvės skatins vaikų kūrybiškumą ir smalsumą“, – sako Vilniaus rajono savivaldybės merė Marija Rekst.

Atnaujintas darželis „Pelėdžiukas“
Atnaujintas darželis „Pelėdžiukas“
© Organizatorių nuotr.

Nuo pat pradžių architektai siekė pastatyti medžiu kvepiantį darželį: natūraliai pilkėjančiu mediniu fasadu, medinėmis vidaus sienomis, grindimis, ant kurių būtų smagu ir šilta sėdėti, mediniais laiptais, ant kurių galima žaisti. Medinė visuomeninės paskirties architektūra Lietuvoje nėra įprasta dėl itin griežtų gaisrinių reikalavimų, tad įgyvendinant projektą buvo itin daug konsultuojamasi tiek su tikrinančiomis institucijomis, tiek su medžiagų tiekėjais.

„Čia, naujajame darželyje, visos erdvės universalios ir kiekviena turi bent po kelias funkcijas – šviesūs lopšelio holai skirti ir žaidimams, ir muzikai, ir mankštai, ir susitikimams; kiemelis yra ir įėjimų, ir žaidimų, ir koncertų vieta. Žaidimų terasa ant stogo kartu yra ir evakuacinis praėjimas, jungiantis dvi laiptines, o fasadinėje sienoje integruotas suoliukas yra potenciali vieta lauko pamokai“, – sako darželio direktorė Edita Gujienė.

Atnaujintas darželis „Pelėdžiukas“
Atnaujintas darželis „Pelėdžiukas“
© Organizatorių nuotr.

Lopšelio grupės taip pat kitokios – kiekviena turi du įėjimus iš bendros lopšelinukams skirtos erdvės, čia galima judėti ratu. Grupėje yra bendra erdvė žaidimams šlaitinėmis lubomis – vaikai gali stebėti per stoglangius krintančią šviesą, susipažinti su skirtingais erdvės masteliais. Bendroje žaidimų erdvėje visi langai projektuoti iki pat žemės. Numatyti du išėjimai į už lango esančią medinę terasą su stogeliu ir privatų žalią saugiai aptvertą kiemelį.

Antrame aukšte suprojektuotos darželio grupės su išėjimais ant stogo terasos. Kambario centre patalpintos visos reikalingos erdvės – grupės virtuvėlė, spintelės, tualeto kambarys, aplink judama ratu. Pagrindinėje erdvėje įrengtas amfiteatras, ant kurio vyksta pamokos ir žaidimai, o atėjus laikui iš jo ištraukiamos lovos ir erdvė tampa miegamuoju.

Darželyje visos „pagalbinės“ patalpos suprojektuotos atviros. Kasdienė buitis yra įdomi vaikams ir ji neslepiama – valytojo patalpa po laiptais turi stiklines duris, pro jas vaikai mato, kur pastatytas siurblys ir kur sudėti švarūs rankšluosčiai. Valgomajame yra didelis langas į virtuvę – darželinukai mato maisto ruošimą, pasilipę ant prie lango suprojektuoto laiptelio gali pamojuoti virėjui.

Išorėse sienose integruota viskas, ko reikia lauko veikloms – nišos su durelėmis žaislams, lentynos sodininko priemonėms, nedidelis lauko kambarys žoliapjovei.

Atnaujintas darželis „Pelėdžiukas“
Atnaujintas darželis „Pelėdžiukas“
© Organizatorių nuotr.

Projektuojant ir statant darželį ypač didelis dėmesys skirtas ir čia augantiems medžiams. „Pačioje projektavimo pradžioje, darželio išplėtimą architektai buvo numatę visai kitoje vietoje, tačiau atvažiavę pamatė, kad numatytoje vietoje auga nuostabi eglė. Eglė net turi legendą – po Kalėdų į sniegą eglę įsmeigęs ūkvedys vėlyvą pavasarį ją rado įsišaknijusią. Šiandien ji beveik 20 metrų aukščio. Pakeitę pastato konfigūraciją, eglę ir kitus medžius architektai maksimaliai saugojo ir kitais būdais – neleido jų kirsti nei statybų, nei projektavimo metu. Vienas ąžuolas netgi buvo persodintas į uždaro kiemelio centrą, aplink kurį jau vyksta visas darželio gyvenimas“, – pasakojo darželio direktorė Edita Gujienė.

Darželio rekonstrukcijos projektavimo darbai pradėti dar 2017 metai. Pagal parengtą projektą rangos konkursą laimėjo ir statybas vykdė UAB VT Statyba. Statybos truko ~ 20 mėnesių. Naujojo priestato plotas – 1035 kv.m. Po rekonstrukcijos darželyje numatyta priimti papildomai 100 vaikų.

Made in Vilnius

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Aptarė naujus mokslo metus: gerėja mokymosi rezultatai, bet daugėja praleistų pamokų (1)

Naujus mokslo metus pradėję klasėse, didžioji dalis mokyklų ir toliau tęsia ugdymą...

10 specialisto Simono Urbono patarimų, kaip išmokyti vaikus elgtis su pinigais (2)

„Mokytojau, ar žinojote, kad bankomatas gamina pinigus ir kai tik jų reikia, visada gali iš tos...

Visi žaislai pabodę, o idėjos išsekusios? Štai naujos kūrybiškos veiklos namuose

Tamsiems rudens vakarams ilgėjant, daugiau laiko leidžiame namuose. Laikas namuose su šeima –...

Mokytis skaityti ir rašyti – nuo gimimo: pasidalijo veiksmingais būdais, kaip tą padaryti (2)

Ar žinojote, kad mokytis skaityti, rašyti ir skaičiuoti pradedama jau nuo pat gimimo? Daugelis...

Išvardijo dalykus, kurie turėtų atsirasti kiekvieno vaiko kambaryje (2)

Tapdami tėvais mes pažadame vaikams parodyti šį pasaulį. Koks jis nuostabus, didelis, kupinas...

Top naujienos

Sulaikyta gauja, kaliniams tiekusi narkotikus: rasta kvaišalų už 2 mln. eurų (10)

Teisėsaugos pareigūnai po ilgalaikio ir slapto tyrimo Kauno apskrityje išaiškino stambią...

Profsąjungos tikina, kad dėl naujos testavimosi tvarkos net išeinama iš darbo: dar daugiau nesusipratimų laukia vėliau (58)

Nuo šiandien, gruodžio 1-osios, nevakcinuoti ir nepersirgę tam tikruose sektoriuose dirbantys...

Detektyvas dėl į Baltarusiją pasiprašiusios migrantų grupės su 6 vaikais: jie turi savo versiją VSAT išplatino išėjimo vaizdo įrašą (174)

Antradienį Varėnos rajone aptikta migrantų grupė savo noru nusprendė grįžti į Baltarusiją....

Kai kurie gavėjai šį mėnesį gaus po dvi „Sodros“ išmokas (1)

Pensijos ir beveik visos „Sodros“ išmokos pasieks gyventojus prieš šventes. Kai kurie gavėjai...

Apie privalomą vakcinaciją nuo COVID-19 jau kalbama visos ES mastu (148)

Europos Sąjunga turėtų „pagalvoti apie privalomą vakcinaciją“ nuo COVID-19 , trečiadienį...

Tiesioginė transliacija / Iš esmės. Ar žiniasklaidą ignoruojantys politikai pakankamai atskaitingi visuomenei? (4)

Laidoje „Iš esmės“ – žurnalistų ir politikų akistata. Klausimus laidos dalyviams...

Ukrainiečių žiniasklaida: grupė įtakingų Ukrainos veikėjų buvo slapta susitikę Lietuvoje (35)

Virtinė įtakingų Ukrainos politikos ir žiniasklaidos veikėjų, taip pat turtingiausias šalies...

Pamokas Barselonoje prisiminęs Zdovcas įvertino „Žalgirio“ pokyčius bei „lietuvišką“ baskų ekipą (6)

Eurolygos 12-ame ture Kauno „Žalgiris“ (2/10) namuose turės gerą progą papildyti pergalių...

Šventinis laikotarpis – apgavikų aukso amžius: pinigai atiduodami patikėjus itin tikroviškais pranešimais Pateikia penkis populiariausius internetinio sukčiavimo būdus

Šiemet anksti prasidėjusi kalėdinės prekybos karštinė kur kas aktyvesnė internete – apie...

Tarnybos ruošiasi snygiui: sniego gali iškristi labai daug, ypač nuo vidurnakčio iki paryčių (12)

Vilniaus įmonė „Grinda“ šiandien pranešė savo feisbuko paskyroje, kad orams keičiantis...