aA
Šiuolaikiniai vaikai greičiau susigaudo naudodamiesi moderniais prietaisais – planšetėmis, išmaniaisiais telefonais, kompiuteriais – nei dažnas suaugęs. Jie visai kitaip sutelkia dėmesį bei apdoroja milžiniškus, jiems prieinamus informacijos kiekius. Akivaizdu, kad tai turėtų keisti požiūrį ir į šiuolaikinių vaikų ugdymą bei tarpusavio bendravimą, tačiau būtent čia dažnai ir iškyla problema: suaugusiems pritrūksta žinių ar suvokimo, jog su vaikais reikėtų kalbėti kiek kitaip, nei buvo kalbama su jais pačiais, kai jie buvo maži. Kaip bendrauti su savo atžalomis darniai pataria Šiaurės licėjaus pedagogė Kaune Evelina Milerienė bei tinklaraščio apie šiuolaikinę tėvystę „Ū Ilgoji” autorė Aistė Jūrė.
Pamirškite, kaip tėvai bendraudavo su jumis: kodėl šis būdas nebetinka šiuolaikiniams vaikams?
© Vida Press

Vaikai nėra atskira žmonijos rūšis

Anot jos, tarp pačių tėvų ir vaikų atotrūkio kaip ir nėra, bet reikėtų akcentuoti atotrūkį tarp stipriai pasikeitusių vaikų poreikių bei mokymo(si) ypatumų ir tėvų suvokimo bei žinių turėjimo. „Šiuolaikiniai vaikai greičiau susigaudo bei naviguoja planšetėse nei dažnas suaugęs. Jų dėmesys dalinasi kitaip, nei esame įpratę. Prieinamos informacijos kiekis bei įvairovė verčia iš pagrindų keisti požiūrį į vaikų ugdymą(si). Čia dažnai ir susiformuoja atotrūkis, kada suaugusiems pritrūksta žinių ar suvokimo, jog su vaikais reikėtų kalbėti kiek kitaip, nei buvo kalbama su jais pačiais, kai jie buvo maži”, – pastebi Šiaurės licėjaus pedagogė.

Manau, kad tėvų ir vaikų santykiuose per dažnai nukenčia vaiko orumas. Nesusimąstome apie tai, pavyzdžiui, apkalbinėdami vaiką su pažįstamais, kai jis stovi šalia. Ar kai neklausiame vaiko nuomonės, spręsdami bendrus šeimos reikalus
Tinklaraštininkė Aistė Jūrė

Ji teigia, kad būtina suprasto, jog vaikai nėra atskira žmonijos rūšis. Jie yra kelyje į tapimą suaugusiais. „Norėdami užauginti žmogų, nuo mažų dienų turėtume rodyti tokį bendravimo pavyzdį, kokiu jis galės vadovautis ir ateityje. Manau, kad tėvų ir vaikų santykiuose per dažnai nukenčia vaiko orumas. Nesusimąstome apie tai, pavyzdžiui, apkalbinėdami vaiką su pažįstamais, kai jis stovi šalia. Ar kai neklausiame vaiko nuomonės, spręsdami bendrus šeimos reikalus, prie kurių jis ir pats galėtų prisidėti. Dar – kai vaikui nėra atsakoma į jo klausimus, o vien diktatoriškai nurodoma „tylėk ir daryk“. Visais šiais atvejais naujo žmogaus pasitikėjimas savimi ne auga, o bliūkšta. Jis ne mokosi spręsti problemas ir būti iniciatyviu, o skatinamas vien daryti nemąstydamas. Sunku sugalvoti priežasčių, kodėl tai galėtų būti naudinga ateities žmogui”, – teigia tinklaraščio „Ū Ilgoji” autorė Aistė Jūrė.

Siekiant sklandžiai susikalbėti su savo atžalomis ir visapusiškai padėti joms augti bei tobulėti labai svarbu tobulėti ir patiems tėvams. Tik suvokdami kaip mąsto, įsisavina informaciją bei formuojasi mūsų vaikai, galėsime pasiekti geriausių rezultatų.

Aistė Jūrė ir Ūla/Redos Mackevičiūtės nuotr.
Aistė Jūrė ir Ūla/Redos Mackevičiūtės nuotr.

Kaip kalbėtis, kad vieni kitus išgirstumėte?

„Visų pirma, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip jūsų vaikui priimtiniausia gauti naują informaciją: ar jis mėgsta pats praktiškai viską išbandyti, o gal jam labiau patinka stebėti ir klausyti? Galbūt smagiausia vaikui mokytis imituojant įvairius procesus planšetėje, o gal labai svarbu pačiam surasti informaciją, ją aptarti su jumis. Taip pat, tėvai turėtų nepamiršti, jog žinios dar ne viskas. Norint užauginti sėkmingą ir stiprią asmenybę nepakaks gerų akademinių pasiekimų. Augančiam vaikui itin svarbu besiformuojantys jo gebėjimai bei kompetencijos. Pavyzdžiui, gebėjimas aiškiai komunikuoti, mokėjimas dirbti komandoje, priimti sprendimus ar prisitaikyti pasikeitus situacijai. Šios ir kitos panašios kompetencijos gali būti kuo puikiausiai ugdomos namie, atliekant kasdienius darbus ar įprastuose šeimos ritualuose. Tik svarbu į tai atkreipti tiek savo, tiek vaikų dėmesį”, – pastebi Šiaurės licėjaus pedagogė Kaune E.Milerienė.

Evelina Milerienė
Evelina Milerienė
© Organizatorių nuotr.

„Galiu pasidalinti patarimu, kuriuo ir pati stengiuosi vadovauti. Man labai svarbu išklausyti vaiką, kurti pasitikėjimą su juo ir suprasti, kad bendravimas su vaiku nėra kova dėl asmeninio laiko ar norų. Tai yra buvimas pačioje mieliausioje komandoje”, – pataria Aistė Jūrė.

Nereikia vengti konfliktų ar nusileisti, reikia ieškoti dialogo. Būtent taip mes su Ūla ir sutariame – kalbėdamos. Stengiamės neinicijuoti diskusijų, kai abi esame susinervinusios, todėl visada pirmas žingsnis yra nusiraminimas
Tinklaraštininkė Aistė Jūrė

Ar ji pati dažnai nusileidžia savo dukrai? Ką daro, kai išsiskiria nuomonės ir nepavyksta iškart susitarti? „Nereikia vengti konfliktų ar nusileisti, reikia ieškoti dialogo. Būtent taip mes su Ūla ir sutariame – kalbėdamos. Stengiamės neinicijuoti diskusijų, kai abi esame susinervinusios, todėl visada pirmas žingsnis yra nusiraminimas. Taip pat mokinu Ūlą argumentuoti savo nuomonę. Noriu, nenoriu, patinka, nepatinka – nėra argumentai. Jei ji turi gerų argumentų, aš ne nusileidžiu, o tiesiog sutinku su ja. Puiku, jei nuomonės nesutampa. Nėra dviejų žmonių, kurių nuomonės visais atvejais būtų tokios pačios. Kartais Ūlai net primenu, kad jos nuomonė nebūtinai turi sutapti su mano ir tai yra normalu. Tuomet reikia ieškoti kompromisų. Žinoma, kad procesas nėra lengvas. Ypač pradžioje. Bet perpratus taisykles, kurios abiem pusėms yra priimtinos, tos pačios nemalonios situacijos paprasčiausiai nebesikartoja”, – dalinasi A.Jūrė.

www.DELFI.lt

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Norėdami padėti neretai perlenkiame lazdą: kaip palaikyti savo vaiką, kad jis sėkmingai siektų užsibrėžtų tikslų

Prasidėjus naujiems metams daugelis sau išsikelia ir naujus uždavinius ar norimus pasiekti tikslus....

Sausio 13-ąją su vaikais minėkite kūrybingai: 3 lavinančios veiklos

Apie šaliai svarbias datas kalbėti su vaikais niekada nebus per anksti, tad šiandien puiki diena...

Vaikas vis prašosi ant rankų ir trukdo jums nudirbti buities darbus – išnaudokite šį etapą naudingai (1)

Auginate 1–3 metų darželinuką , kuris jau puikiai savarankiškai vaikšto, tačiau vis prašosi...

Vis daugiau tėvų domisi ergoterapija: kas tai yra ir kuo gali būti naudinga jūsų vaikams? specialistė pasidalijo 3 idėjomis

Smulkiosios motorikos problemos, prasti socialiniai įgūdžiai tarp bendraamžių, dėmesio...

Top naujienos

D+Vladimiras Laučius

Kuolys: išgirdęs šiuos Landsbergio žodžius pagalvojau apie prezidentę Grybauskaitę (15)

Pirmasis po nepriklausomybės atkūrimo kultūros ir švietimo ministras, kultūros istorikas Darius...

Į Lietuvą žengusių verslų apžvalga: milijonai investicijų ir tūkstančiai naujų darbo vietų (63)

Praėję metai buvo rekordiniai naujų užsienio investicijų Lietuvoje prasme. Patvirtinti 49...

Italų virusologas: pandemija baigsis dar šių metų pavasarį (15)

Italijoje užfiksavus naują vienos dienos skiepijimo rekordą, šalies virusologas pateikė...

Lietuvoje pradeda galioti naujos COVID-19 valdymo priemonės: kas tiksliai keičiasi (30)

Dėl omikron atmainos plitimo pirmadienį Lietuvoje pradeda galioti naujos COVID-19 valdymo priemonės.

Rusijai – kategoriškas NATO atsakas (18)

NATO nepriims Rusijos reikalavimų išvesti savo karius iš šalių, įstojusių į Aljansą nuo...

D+ Valerijus Morozovas, šeimos gydytojas

Kava ar arbata: gydytojas Morozovas apžvelgė, kuris gėrimas turi daugiau naudos

Šuo ar katė? Android'as ar Mac'as ? Skiepas ar persirgimas? Daukanto aikštė ar Gedimino...

Paaiškino, kas lemia lėktuvų bilietų kainas ir kokią savaitės dieną geriausia juos pirkti

Viskas turi savo kainą – visi tai supranta. Vis dėlto, kalbant apie lėktuvų bilietus,...

„Delfi TV“ laidų vedėja Kornelija Jasiūnaitė – apie skandalą tiesioginiame eteryje ir drąsų projektą

Išskirtinio turinio platformoje „Delfi Plius“ savaitgaliais rodomą laidą „ Drąsiai!”...

Po šių metų rekordų – pasienyje vėl ramybė: į šalį migrantai patekti nebandė

Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) praneša, kad sekmadienį pasieniečiai nefiksavo atvejų,...

Įsismarkavusi infliacija kelia problemų Baltijos šalims: vėsinti situaciją itin sunku (15)

Naujausios euro zonos narės nesigaili prisijungusios prie valiutos bloko, tačiau susiduria su vienu...