aA
Naujieji metai yra ta riba, kai kažkas baigiasi ir kitas prasideda. Vaikų pomėgiai, norai ir užsiėmimai – taip pat. Jei pusmetį jums pavyko įkalbinėti savo atžalą lankyti šokius ar futbolą, kitą pusmetį, matyt, taip stipriai entuziazmu nebetrykštate. O gal jis šiam būreliui netinkamas? O gal jam išties nepatinka? O gal jis nori išbandyti kitą veiklą? Tokie klausimai kirba ne vienų tėvų galvose, kai vaiką reikia vos ne prievarta tempti į kasdienę treniruotę. O gal tai tiesiog tinginystė? „Mokymų ir psichologinio konsultavimo centro“ psichologė Vitalija Mikutaitienė pataria neskubėti ir iš pradžių išsiaiškinti priežastį, kodėl vaikas nebenori vienos ar kitos užklasinės veiklos.
Nebenori lankyti būrelio: tinginystė ar nevykęs tėvų bandymas įpiršti vaikui savo svajones?
© Vida Press

– Nors būrelį vaikams dažniausiai renka rudenį, žiemos pabaigoje vaikai pradeda reikšti ir savo norus. Jei pirmą mėnesį ėjo noriai į šokius, antrą mėnesį reikia įkalbinėti, trečiąjį – dažnai treniruotės praleidžiamos. Jei vaikas norėjo eiti į vieną ar kitą užsiėmimą, bet ilgainiui noras dingo, ką tai reiškia? Ar kad vaikas tiesiog tingi, ar kad jam išties nepatinka?

– Gali būti visaip. Labai svarbu, kaip vaikas sutaria su užsiėmimo vadovu. Ar jaučia jo palaikymą ir paskatinimą. Antra kaip vaikui sekasi ta pati veikla, ar jaučia bent mažiausią sėkmę, bet jei ir nelabai sekasi svarbiau yra teigiamas kontaktas su užsiėmimo vadovu. Trečia kaip vaikas sutaria su būrelį lankančiais vaikais, ar ten randa bendraminčių. Kitas pats svarbiausias dalykas, dėl ko vaikai renkasi nelankyti būrelį, tai tuo metu galėjimas veikti, ką nori – pvz.: žaisti telefonu ar planšete, ar tiesiog žiūrėti TV. Vaikai gudrūs ir jei gali daryti mažiau ir gauti daugiau pramogų, jie visada taip ir elgsis.

Vaikai gudrūs ir jei gali daryti mažiau ir gauti daugiau pramogų, jie visada taip ir elgsis
Psichologė Vitalija Mikutaitienė

– Kaip tokioje situacijoje elgtis tėvams – versti eiti ar nuleisti rankas?

– Pirmiausia reiktų išsiaiškinti priežastis. Išsiaiškinti, kas vaikui netinka. Kartais vaikams netinka komandinis žaidimas, jei yra labiau individualistai. Arba labai stiprus vadovo neigiamas nusistatymas prieš vaiką, ką tikrai labai retai tenka girdėti. Galima su vaiku sutarti, kiek dienų jis turi lankyti būrelius, o kiek dienų per savaitę jam yra laisva. Ir vaikas gali rinktis pats tuos būrelius, jei nebus vienas, tai turi būti kitas būrelis. Gali būti susitarimas, kad jei jau pradėjo lankyti, tai reikia metus lankyti, o po to galima keisti. Tėvai, kartais turi sudaryti sunkumų vaikams, kad jie užaugtų psichologiškai tvirtesni. O būrelių lankymas gali būti vienas iš sunkumų.

– Ar protinga būtų ieškoti tokios pačios veiklos kitur? Gal netiko mokytojas ar aplinka?

Jei vaikas labai aiškiai išsako, kas ne taip ir tai nėra eilinis jo manipuliavimas, tada taip. Tačiau naudingiau būtų mokymas vaiko spręsti iškilusias problemas, o nebėgti vis ieškant kur lengviau ir geriau.

Nebenori lankyti būrelio: tinginystė ar nevykęs tėvų bandymas įpiršti vaikui savo svajones?
© Vida Press

– Ar protinga leisti vaikui išbandyti daug popamokinių veiklų, kad išsirinktų?

– Paprastai tėvai gerai žino vaikų pomėgius ir gebėjimus. Paprastai ten ir reikėtų kreipti vaiką, o ne ten kur naudinga arba tėvai, kažkada norėjo, bet neturėjo galimybės.

– Kiek būrelių rekomenduotumėte vaikui, kad jis nebūtų perkrautas ir turėtų laiko poilsiui?

– Viskas priklauso, nuo to, kokio intensyvumo būreliai. Žinau, kad baseinas, šokiai, kartais gali būti ir po 2-4 val per dieną, 5 kartus per savaitę. Taigi jei labai intensyvus būrelis tai tikrai tik vienas. Mažesnio intensyvumo gali būti 2-3. Gerai kai būna derinami meniniai, loginio mąstymo ir fizinio aktyvumo būreliai. Viskas priklauso nuo vaiko užimtumo ir suplanavimo dienotvarkės, kad vaikui būtų pakankamai poilsio ir miego.

– Kaip atpažinti, kas vaikui iš tikrųjų patinka? Į ką atkreipti dėmesį – jei šoka namuose, ar tai jau reiškia, kad gali lankyti šokių būrelius?

– Vaikai dažniausiai ta veikla noriai užsiima ir įprastai namuose. Jei nuolat bėgioja, geriau išvystyta stambioji motorika kreipiam į futbolą, krepšinį, karatė, baseiną, lengvąją atletiką. Jei mielai namuose renkasi piešimą – į dailę. Ar turi klausą paprastai žinome jau nuo mažumės, tad kreipiam į muziką. O jei šoka reiktų atkreipti, kaip vaikas šoka, pagal kokią muziką. Visiems vaikams naudinga loginio mąstymo reikalaujantys būreliai. Norintiems lipti į sceną tinka dramos būreliai, labai bijantiems viešumos irgi gali tikti dramos būrelis, kuris padėtų įveikti viešo kalbėjimo baimę.

– Kaip dažnai tėvai bando įpiršti vaikams savo neįgyvendintas svajones?

– Keista, bet tikrai vis dar taip vyksta, kad tėvai realizuoja savo svajones per vaikus ir paskui pyksta, kad jų pastangos nėra vertinamos. Tačiau ši tendencija mažėja dėl didelės būrelių pasiūlos.

– Nuo kokio amžiaus protingiausia vaiką leisti į būrelį? Ar ikimokyklinukai jau gali atpažinti savo pomėgius? Ar geriau palaukti pirmos klasės?

– Jei 3-5 m. ikimokyklinio amžiaus vaikas nelanko ikimokyklinio ugdymo įstaigos, tada yra naudinga lankyti būrelius. Tai galimybė vaikui socializuotis ir mokytis bendravimo su vaikais įgūdžių. Jei vaikas lanko darželį, kuriame realiai vyksta įvairūs užsiėmimai, būrelių lankyti tikrai nėra būtina. Visi būreliai gali prasidėti nuo pirmos klasės, bet tikrai ne privalomai nuo pirmo mėnesio.

Nebenori lankyti būrelio: tinginystė ar nevykęs tėvų bandymas įpiršti vaikui savo svajones?
© Vida Press

– O kaip „neatmušti“ noro lankyti vieną ar kitą būrelį?

– Jokių būdu nemenkinkite vaiko pasiekimų ir užsiėmimo vadovo. Džiaukitės vaiko pasiekimais orientuokitės į procesą, o ne į rezultatus. Girkite už pastangas, pastebėkite, kas sekasi. Jei jūs domėsitė vaiko pasiekimais, nekritikuosite už klaidas, dažniau pagirsite, tikėtina vaikas noriai lankys būrelį.

– Viena iš priežasčių, kodėl vaikas nebenori lankyti būrelio – nepateisino lūkesčių: vaikas galvoja, kad nuėjęs į vieną ar du užsiėmimus jau matys rezultatą, bet nesupranta, kad reikia įdėti daug darbo. Kaip paaiškinti tai vaikui?

– Nuosekliai ir kantriai vaikui aikšinkite, kad norint pasiekti gerų rezultatų reikai daug pastangų. Galite papsakoti iš savo asmeninio gyvenimo istorijų, kiek jums reikėjo laiko, kad ką išmoktumėte daryti labai gerai. Be to nuolat gyvenime, mes ko nors mokomės. Vaikams tik konkretūs pavyzdžiai padeda suprasti mokymosi trukmę ir naudą.

– Kuo motyvuoti vaiką tęsti būrelį? O gal to nereikia – jei nenori, neversti?

– Domėkitė vaiko pasiekimais, skatinkite dalyvauti pasirodymuose ir visada stenkitės dalyvauti, kai vyksta varžybos, koncertai. Džiaukitės esamais rezultatais, pastebėkite, kaip smagu būti scenoje. Koks azartas apima varžybų metu, kad visada, kai mokomės judame pirmyn, o ne atgal. Jei vaikas labai nenori staiga eiti į mėgstamą būrelį, aiškinkitės priežastys ir padėkite spręsti problemas. Prisiminkite, kad ne iš visų vaikų bus mokslinininkai, o mėgstama veikla – būrelis, kažkada tikrai gali tapti vaiko pragyvenimo šaltiniu. Jei skatinsite vaiką lankyti būrelį, mokysite vaiką siekti gyvenime užsibrėžtų tikslų. O jei leisite nelankyti būrelio, bent užtikrinkite, kad tuo metu jis tikrai nesėdi prie TV, kompiuterio ir telefono.

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vaikų darželį įkūrusi vienuolė – atvira: dabartiniai septynmečiai turės išmokti išgyventi beveik neišgyvenamomis sąlygomis (38)

Prieš dešimt metų, prieš pat Šv. Kalėdas sesės vienuolės Lietuvoje užregistravo pirmą tokį...

Keturių vaikų tėtis Marius Čepulis pasidalijo idėjomis, ką daryti, kad vaikai net ir šaltuoju metu, daugiau laiko praleistų lauke

Dažnas pastebi, kad šiuolaikiniai vaikai tampa vis sėslesni ir mažiau laiko praleidžia...

1toks unikalus. Mama, išleidusi vaikus baigti vidurinę užsienyje: tokių pokyčių iš jų nelaukėme ir nesitikėjome (3)

Šios „ 1toks unikalus “ laidos tema – kodėl žmonės renkasi vidurinį mokslą užsienyje?...

Jonas Nainys kviečia: laimėk visai savo klasei mobiliuosius telefonus ir kitus prizus (8)

Po metų pertraukos grįžta ir jau penktą kartą Lietuvos moksleivius pasivaržyti bei laimėti...

Vaikas nenori mokytis: psichologė patarė, kaip ištaisyti situaciją (10)

Siaučiant pasaulinei pandemijai su iššūkiais susiduria daugybė gyvenimo sričių. Viena iš jų...

Top naujienos

Septynių vaikų tėtis Vytautas atvirai apie šeimos kasdienybę ir mintis dėl aštuntojo vaiko: kantrybė ir galimybės nėra beribės (40)

Kol vienos šeimos svarsto, ar susilaukti antrojo ar trečiojo vaiko, Vytautas Salinis prie savo...

Mokslininkas palygino pirmąjį ir antrąjį karantinus: pasakė, kurioje vietoje padarėme klaidą (74)

Vilniaus universiteto dėstytojas, Prezidento Gitano Nausėdos suburtos Sveikatos tarybos narys,...

Viena taisyklė, kaip tinkamai vartoti česnaką: organizmui – kone stebuklingas poveikis (5)

Turbūt daugeliui teko girdėti apie česnako naudą mūsų organizmams. Sako, kad vyraujant...

Akibrokštas KET pažeidėją nufilmavusiam vyrui: po trijų mėnesių policija pranešė „trūksta duomenų“ (6)

Prieš kelis mėnesius kovinio filmo verstą sceną Vilniaus gatvėse įamžinęs vyras tuojau apie...

Gabrieliaus Landsbergio laukia nelengvi metai, o Nausėdos – sunkūs sprendimai (274)

Tėvynės sąjungai -Lietuvos krikščionims demokratams ( TS-LKD ) laimėjus rinkimus ir su...

Gydytoja Babajan – apie vampyrišką procedūrą nuo senėjimo: jaunystės eliksyras slypi mūsų pačių kūne (31)

Viena iš klinikos „GK klinika“ steigėjų, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos...

Kurjeriams – pats darbymetis: siuntų kiekis kai kur jau gerokai viršija praėjusių metų Kalėdų lygį (14)

Siuntas pristatančiose bendrovėse – pats darbymetis. „ DPD Lietuva “ komunikacijos vadovas...

Tarp jau ne kartą išsipildžiusių „Simpsonų“ pranašysčių – baugi prognozė 2021-iesiems: pateikta net konkreti data (25)

2021 metų sausio 20 dieną animacinio serialo „ Simpsonai “ kūrėjai prognozuoja Springfildo...

Kaip citrina išspaustas Rapšys titulą praradusiai komandai turi ir padėkų, ir pastabų (4)

„Energy Standard“ komanda neišsaugojo Tarptautinės plaukimo lygos (ISL) čempionų trofėjaus, o...

|Maža didelių žinių kaina