aA
Dabar, kai vaikus į priešmokyklinę klasę galime leisti pasirinktinai nuo penkių arba šešių metų, tėvams tai dažnai tampa išūkiu, kuris kelia daugybę klausimų: į ką svarbu atkreipti dėmesį vaiko raidoje, kas padėtų nuspręsti ar vaikas jau pasiruošęs priešmokykliniam ugdymui, ar rinktis darželio, ar jau mokyklos priešmokyklinę klasę? Į šiuos ir kitus aktualius klausimus atsako bei pataria Šiaurės licėjaus Kaune priešmokyklinio ugdymo mokytoja Evelina Milerienė bei psichologė, knygos „Vaikas pokyčių kelyje“ bendraautorė Eglė Gudelienė.
Šiaurės licėjaus priešmokyklinio ugdymo mokytoja Evelina Milerienė
Šiaurės licėjaus priešmokyklinio ugdymo mokytoja Evelina Milerienė
© Organizatorių nuotr.

Penkerių ar šešerių?

Tėvams, besirenkantiems kada leisti vaiką į priešmokyklinę klasę, svarbu nepamiršti, jog vaikai namuose dažnai gali būti ir elgtis skirtingai nei darželyje ar kitose viešose vietose, rašoma pranešime spaudai. Taigi nors tėvai visapusiškai pažįsta vaiką, svarbu iš anksto atkreipti dėmesį, kaip jis apsipranta naujoje aplinkoje, kaip motyvuotai priima naujas užduotis. „Gali būti, jog pats drąsiausias ir aktyviausias mažylis namuose, vos atvykęs į svečius sustingsta, nenoriai bendrauja su bendraamžiais ir mezga naujas pažintis. Arba atvirkščiai – būdamas su šeima įvairiose situacijose vaikas gali būti nedrąsus, pavyzdžiui, užduotis savarankiškai išsirinkti ir nusipirkti ledų greta stovint mamai gali tapti neįmanoma, o darželyje aktyviai dalyvauja veiklose, viešai deklamuoja eilėraščius draugams. Todėl nereikia bijoti pakeisti aplinkos, gal kaip tik nauja aplinka ir patyrę pedagogai sudarys sąlygas skleistis visai kitoms vaiko charakterio savybėms, pomėgiams, vertybėms nei namuose”, – pastebi priešmokyklinio ugdymo mokytoja E.Milerienė.

„Kiekvieno vaiko raida yra individuali, todėl rekomenduojama atlikti visų kompetencijų (pažinimo, komunikavimo, socialumo, sveikatos saugojimo, meninės) kompleksinį vertinimą. Jei jūsų vaikas lanko ikimokyklinio ugdymo įstaigą, įvertinti vaiko gebėjimus jums visada padės ikimokyklinio ugdymo pedagogai – jūsų darželio grupės auklėtoja, kuri kasmet atlieka vaiko pasiekimų vertinimą aštuoniolikoje sričių. Idealu pereiti į priešmokyklinį ugdymą, kai vaikas kiekvienoje srityje pasiekia šeštą žingsnelį“, – rekomenduoja psichologė E.Gudelienė.

Mokytoja išsprendė tėvų galvos skausmą: nuo penkių ar šešerių metų vaiką vesti į priešmokyklinę grupę?
© Shutterstock nuotr.

Taip pat svarbu nepasiduoti norui vaiko pasirengimą matuoti tik edukaciniais kriterijais: ar pažįsta raides, gal jau moka skaityti bei skaičiuoti. „Jei jūsų vaikas moka skaityti – puiku. Ar ne tik moka skaityti, bet ir myli skaitymą? Sudominti skaitymu yra vienas iš sėkmingo ugdymo kriterijų. O jei jūsų vaikas dar nemoka skaityti visai nesvarbu, tam jis turės visus metus. Susipažinęs su raidėmis, supras, kad iš jų susideda gražiausi žodžiai, perskaitęs juos norės sužinoti apie tai daugiau. Taip po truputį pajaus skaitymo džiaugsmą. Taip pat ir su skaičiukais – šie metai yra skirti pasiruošti mokyklai, susipažinti su dalykais, kurių vėliau mokysis ir, svarbiausia, juos pamilti ir domėtis, nes motyvuotas ir smalsus priešmokyklinukas taps šauniu pirmoku“, – pasakoja Šiaurės licėjaus priešmokyklinio ugdymo mokytoja Evelina.

Emocinės brandos požymiai

Psichologė E.Gudelienė išskiria šiuos pagrindinius gebėjimus, kurie parodo vaiko brandą bei padeda jam įsilieti ir lengviau adaptuotis priešmokyklinio ugdymo klasėje:

• ramus atsiskyrimas nuo tėvų ir saugi savijauta pažįstamoje aplinkoje;

• kontakto su kitais užmezgimas ir palaikymas, įsitraukimas į bendrą vaikų žaidimą, veiklą;

• susitarimų laikymasis dalyvaujant bendroje veikloje su bendraamžiais;

• prisitaikymas prie grupės dienotvarkės, susitarimų;

• savo poreikių išsakymas ir gebėjimas kai kuriais jų pasirūpinti savarankiškai;

• savo jausmų įvardijimas ir tinkamas jų raiškos valdymas (t.y. veikimas taip, kad pasirinktas elgesys nekenktų sau ir kitiems);

• aplinkos, kurioje žaidžia ir gyvena, tvarkymas;

• jam patikėto darbo atlikimas, pagalba kitiems.

Galimybė išbandyti

Dažnai tėveliams vaiko brandą padeda stebėti bei atskleisti ne tik darželio pedagogų grįžtamasis ryšys, bet ir būrelių lankymas. Juose vaikas pakeičia aplinką, bendrauja su kitais pedagogais bei kita vaikų grupe. Taip pat labai geras būdas „pasimatuoti“ priešmokyklinuko kėdę vasarą – edukacinės dienos stovyklos, kuriose vaikai ne tik pramogauja, bet ir atlieka įvairias užduotis. „Mes visad kviečiame būsimus mokinukus pasimatuoti mokyklą, nesvarbu ar tai būtų pirmokas, ar priešmokyklinukas. Vaikai susipažįsta ir dalyvauja veiklose su skirtingais mokytojais, pakeičia kelias skirtingas mokymosi erdves, išbando įvairias užduotis ir gali parodyti savo brandą, atskleisti įvairias savo puses. Po to visą dieną aptariame su tėvais, jie būna išgirdę vaiko įspūdžius, mokytojai išsako savo grįžtamąjį ryšį ir taip galima susidaryti tikrai informuotą nuomonę bei lengviau priimti sprendimą”, – patartimi dalinasi priešmokyklinio ugdymo mokytoja.

Šiaurės licėjaus priešmokyklinio ugdymo mokytoja Evelina Milerienė
Šiaurės licėjaus priešmokyklinio ugdymo mokytoja Evelina Milerienė
© Organizatorių nuotr.
Viena iš dažnai girdimų tėvų abejonių – ar neatimsiu iš savo vaiko vaikystės? Tačiau svarbu suvokti, nors mokykla tikrai yra sistema, bet tai tikrai nereiškia, jog priešmokyklinėje klasėje turi baigtis jūsų vaiko vaikystė

Įstaigos pasirinkimas

Viena iš dažnai girdimų tėvų abejonių – ar neatimsiu iš savo vaiko vaikystės? Tačiau svarbu suvokti, nors mokykla tikrai yra sistema, bet tai tikrai nereiškia, jog priešmokyklinėje klasėje turi baigtis jūsų vaiko vaikystė. „Daug svarbių dalykų glūdi ugdymo pobūdyje, todėl labai svarbu atidžiai pasirinkti mokyklą. Ne mokytoją, nes gali nutikti, kad mokytojas pasikeis, bet mokyklą su stipriomis vertybės, nuostatomis ir ugdymo kryptimi. Vaikystė yra žaidimai, tai vaikams tinka ir patinka, todėl Šiaurės licėjaus mokykloje priešmokyklinukų mokymasis vyksta per žaidimus, patyrimus ir išvykas. Skirtumas nuo įprastų vaikams žaidimų tik toks, kad mokytojas per ugdomąsias veiklas parenka „reikiamas“ žaidimo priemones: folijos popierėliuose paslepia lobį – raides, kurias vėliau vaikai dėlioja į žodžius, iš trijų kieme rastų akmenėlių prašo nusakyti, kuris vidutinio dydžio ir būtent jį mesti į balą, taip vaikams mokantis lyginti daiktus tarpusavyje ir apibūdinti jų formas, dydžius, žaisdami stalo žaidimus, kur traukia morkytes, kol iššoks kiškis, kartu lygina, kiek vienetų daugiau ar mažiau pavyksta ištraukti per tam tikrą laiką, tirpindami ledinius dinozaurų kiaušinius mokosi skirtingų vandens būsenų, ridendami kamuoliukus ir kampuotus daiktus pastebi, kad geriau rieda apvalūs daiktai, konstruoja garažus, į kuriuos važiuoja raidėmis pažymėti automobiliukai ir pan. Taip besimokydami vaikai nejučia įsisavina naujas žinias, mokymasis jiems būna įdomus”, – pasakoja priešmokyklinio ugdymo pedagogė.

Besirinkdami ugdymo įstaigą būtinai atkreipkite dėmesį į edukacines mokyklos erdves: kokiame aukštyje yra knygos, ar vaikai jas gali lengvai pasiekti, ar yra minkštas kampelis klasėje poilsiui bei skaitiniams? Kokia motyvacinė sistema taikoma, koks mokyklos požiūris į individualią vaiko pažangą? Pasidomėkite, kaip organizuojamas ugdymosi procesas – kaip dažnai vaikai vyksta į išvykas, turi įvairių praktinių veiklų bei svečių užsiėmimuose. Visa tai atspindi ugdymosi įvairovę.

„Aš manau, kad priešmokyklinis ugdymas – metai žaidžiant subręsti mokyklai. Jei žaidimai prasidės toje aplinkoje, kur vėliau vyks ir pradinis ugdymas – mokykloje, vėliau nereikės išgyventi naujos aplinkos baimės, lengviau bus prieiti prie sistemingo ugdymosi pradinėse klasėse”, – teigia E.Milerienė.

Kaip paruošti vaiką mokyklai

Kaip elgtis tėvams, kaip kalbėti su vaikais ir į kokius aspektus atkreipti dėmesį, išskiria psichologė E.Gudelienė:

Psichologė, knygos „Vaikas pokyčių kelyje“ bendraautorė Eglė Gudelienė
Psichologė, knygos „Vaikas pokyčių kelyje“ bendraautorė Eglė Gudelienė
© Organizatorių nuotr.

• ramus vaiko informavimas apie tai, dėl kokių priežasčių keisis jo lankoma grupė (pvz.: „Tu labai smalsus / gudrus / išmintingas vaikas, tu jau gali pradėti ruoštis mokyklai“);

• jo drąsinimas (jei vaikas nerimauja) sakant, kad jaudintis ir nerimauti prieš naują patirtį yra normalu, kad šie jausmai, tikėtina, po kelių dienų susilpnės, o vėliau ir visai išnyks;

• pasakojimas apie tai, kas laukia vaiko priešmokyklinėje grupėje, su kokiomis naujomis situacijomis (edukacinėmis išvykomis, eksperimentais ir pan.) jis gali joje susidurti;

• padrąsinimas kreiptis pagalbos į ugdantį pedagogą kai kils kokių nors sunkumų ar neaiškumų;

• atsakymai į aktualius bei rūpimus klausimus;

• vaidmenų žaidimas „priešmokyklinė grupė“, įvairių situacijų joje suvaidinimas ir aptarimas kartu šeimoje.

Jei pats vaikas jau nori priimti naują iššūkį, domisi mokykla, labai svarbu jį palaikyti. Todėl itin svarbu nekvestionuoti vaiko motyvacijos ir atsisakyti visų „padrąsinimų“ – taigi ten bus labai daug namų darbų, reikės ilgai sėdėti, nebebus žaidimų ir pan. Jei taip klabėsime su vaiku, vėliau jis ras tuos „padrąsinimus“ savo galvelėje vos susidurs su nauja aplinka, naujais iššūkiais ir juos panaudos – išsigąs, kaltins save, kad kažko norėjo. Taip pat, jei pradžia nebus pati lengviausia, o tikėtina, įvairių situacijų tikrai nutiks, nereikėtų vaikui priekaištauti – „juk sakiau“ arba ima gailėti ir gailėtis „per anksti“. Jei jūsų vaikas nori į mokyklą, pasidžiaukite tuo kartu.

www.DELFI.lt

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.5455

Vaikų darželį įkūrusi vienuolė – atvira: dabartiniai septynmečiai turės išmokti išgyventi beveik neišgyvenamomis sąlygomis (38)

Prieš dešimt metų, prieš pat Šv. Kalėdas sesės vienuolės Lietuvoje užregistravo pirmą tokį...

Keturių vaikų tėtis Marius Čepulis pasidalijo idėjomis, ką daryti, kad vaikai net ir šaltuoju metu, daugiau laiko praleistų lauke

Dažnas pastebi, kad šiuolaikiniai vaikai tampa vis sėslesni ir mažiau laiko praleidžia...

1toks unikalus. Mama, išleidusi vaikus baigti vidurinę užsienyje: tokių pokyčių iš jų nelaukėme ir nesitikėjome (3)

Šios „ 1toks unikalus “ laidos tema – kodėl žmonės renkasi vidurinį mokslą užsienyje?...

Jonas Nainys kviečia: laimėk visai savo klasei mobiliuosius telefonus ir kitus prizus (8)

Po metų pertraukos grįžta ir jau penktą kartą Lietuvos moksleivius pasivaržyti bei laimėti...

Vaikas nenori mokytis: psichologė patarė, kaip ištaisyti situaciją (10)

Siaučiant pasaulinei pandemijai su iššūkiais susiduria daugybė gyvenimo sričių. Viena iš jų...

Top naujienos

Septynių vaikų tėtis Vytautas atvirai apie šeimos kasdienybę ir mintis dėl aštuntojo vaiko: kantrybė ir galimybės nėra beribės (67)

Kol vienos šeimos svarsto, ar susilaukti antrojo ar trečiojo vaiko, Vytautas Salinis prie savo...

Mokslininkas palygino pirmąjį ir antrąjį karantinus: pasakė, kurioje vietoje padarėme klaidą (105)

Vilniaus universiteto dėstytojas, Prezidento Gitano Nausėdos suburtos Sveikatos tarybos narys,...

Viena taisyklė, kaip tinkamai vartoti česnaką: organizmui – kone stebuklingas poveikis (22)

Turbūt daugeliui teko girdėti apie česnako naudą mūsų organizmams. Sako, kad vyraujant...

Akibrokštas KET pažeidėją nufilmavusiam vyrui: po trijų mėnesių policija pranešė „trūksta duomenų“ (19)

Prieš kelis mėnesius kovinio filmo verstą sceną Vilniaus gatvėse įamžinęs vyras tuojau apie...

Gabrieliaus Landsbergio laukia nelengvi metai, o Nausėdos – sunkūs sprendimai (320)

Tėvynės sąjungai -Lietuvos krikščionims demokratams ( TS-LKD ) laimėjus rinkimus ir su...

Gydytoja Babajan – apie vampyrišką procedūrą nuo senėjimo: jaunystės eliksyras slypi mūsų pačių kūne (33)

Viena iš klinikos „GK klinika“ steigėjų, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos...

Agnė Keizikienė | D+ nariams

Kartą ir visiems laikams: ginekologė „nubraižė“ žemėlapį, kaip rasti G tašką (1)

Apie G taško egzistavimą ir moteriško orgazmo galimybes žmonės ginčijosi jau prieš 2 tūkst....

Slapti ženklai, kad partneris gali būti jums neištikimas

Pradėjo kankinti abejonės, kad jūsų partneris yra jums neištikimas? Kūno kalbos ekspertė...

Kurjeriams – pats darbymetis: siuntų kiekis kai kur jau gerokai viršija praėjusių metų Kalėdų lygį (15)

Siuntas pristatančiose bendrovėse – pats darbymetis. „ DPD Lietuva “ komunikacijos vadovas...

|Maža didelių žinių kaina