aA
Abiturientų pasiruošimas egzaminams pasiekė finišo tiesiąją – iki pagrindinės brandos egzaminų sesijos liko maždaug pusantro mėnesio. Ugdymo specialistai ir psichologai tikina, jog pasiruošti nuotoliniu būdu nėra lengva, o neįprasta situacija daugeliui sustiprina nerimą. Apie tai, kaip planuoti laiką, stengtis suvaldyti stresą ir nepamiršti to, kas iki šiol buvo išmokta, pataria psichologė Asta Blandė bei Vilniaus Užupio gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Lina Cholinienė.
Mažiau nei 7 savaitės iki egzaminų: užuominos, kurios byloja, kad mokiniui verkiant reikia pagalbos
© DELFI / Karolina Pansevič

Kuo arčiau egzaminų – tuo daugiau adrenalino

Kaip rašoma pranešime žiniasklaidai, jaudintis prieš svarbius gyvenimo įvykius, tarp jų – ir egzaminus, normalu. Vaikų ir paauglių psichologė Asta Blandė pažymi, kad nedidelis jaudulys žmogaus organizme gamina adrenaliną bei šiek tiek padidina koncentraciją, tai padeda geriau pasinaudoti turimais mąstymo resursais.

Tokį padidėjusį adrenalino antplūdį abiturientai gali jausti jau dabar, prasidėjus svarbiems atsiskaitymams. Nuo pirmadienio (gegužės 4 d.) nuotoliniu būdu jau vyksta brandos darbų gynimai. Iki gegužės 22 dienos pratęsta taip pat nuotoliniu būdu vykdoma lietuvių kalbos ir literatūros įstaiga. Be brandos darbo ir lietuvių kalbos įskaitos, nuotoliniu būdu abiturientai šiemet dar laikys menų, technologijų mokyklinius brandos egzaminus, gimtųjų kalbų (baltarusių, lenkų, rusų, vokiečių) mokyklinių brandos egzaminų I dalį.

Tuo tarpu pagrindinė brandos egzaminų sesija vyks birželio 22 d. – liepos 21 d. Kaip skelbia ŠMSM, tikimasi, kad iki numatytos brandos egzaminų sesijos pradžios pandeminė situacija bus suvaldyta ir karantinas arba atšauktas, arba gerokai sušvelnintos jo sąlygos. Tiesa, net ir tokia informacija daliai abiturientų kelia dvejonių, ar nebus nenumatytų pasikeitimų.

Pavojingi nerimo ženklai

Psichologė A. Blandė pataria vengti blaškymosi ir kovos su tuo, kas nuo mūsų nepriklauso. Ji atkreipia dėmesį, kad nepasitenkinimas, ilgalaikis pyktis ir nerimas dėl šiemet susiklosčiusios situacijos nemažai daliai mokinių gali tapti sunkiai valdomu trikdžiu atlikti užduotis pagal tikrąsias jų galimybes.

„Tokios moksleivių užuominos tėvams kaip „nieko nemoku“, „neverta bandyti, bijau, nenoriu“, „man tikrai nepavyks“ parodo apie tai, kad jaunuolis nerimauja ir jaudinasi bei žodžiu siunčia ženklus apie pagalbos, paramos poreikį. Nerimaujantis žmogus taip pat yra dažniau nei įprasta dirglus, audringai reaguojantis į paprastas buitines situacijas arba atsitraukiantis, užsidarantis nuo bet kokio bendravimo. Jei matote, kad jūsų sūnaus arba dukros elgesys keičiasi – būtinai išsakykite savo pastebėjimus ir pasiūlykite paramą“, – teigia A. Blandė.

Asta Blandė
Asta Blandė
© Asmeninio albumo nuotr.

Vaikų ir paauglių psichologė pažymi, kad tik būdami dėmesingi savo vaikams, atvirai bendraudami ir laiku aptardami nerimą keliančias situacijas, tėvai gali padėti šį nerimą suvaldyti. Tai ypač svarbu šiuo metu.

„Dabartinė situacija dėl koronaviruso ir paskelbto karantino kai kurių žmonių gyvenimą įsuko į nuolat patiriamo streso situaciją. Šeimos išgyvenimai dėl nežinomybės, nuovargis, klausimai dėl būsimų pajamų neabejotinai veikia kiekvieną jos narį. Jei tik turite galimybę atrasti jėgų ir skirti dėmesio bei palaikymo egzaminų laikotarpį išgyvenančiam jaunuoliui – jam tai būtų didelė paspirtis“, – į tėvus kreipiasi A. Blandė.

Svarbi aplinkinių reakcija

Šiuo ypatingu metu labai svarbu stebėti tiek savo elgseną, reakcijas, tiek, esant galimybei, padėti tiems, kurie dar tik bręsta ir iš mūsų mokosi, kaip priimti gyvenimo keliamas užduotis. Abiturientai laiko net kelis egzaminus ir sunku pasakyti, kuris iš jų labiau nulems bendrą rezultatą. A. Blandė kelia klausimą, ar iš viso verta kalbėti apie rezultatus.

„Aš nuoširdžiai manau, kad tikrai per mažai mokome vaikus kūrybiškumo ir lankstumo prisitaikant prie įvairių gyvenimo aplinkybių, o vietoje to vis dar orientuojamės į konkrečias disciplinas. Matyt todėl, kad patys tai mokame geriausiai“, – teigia A. Blandė.

Pasak psichologės, šis laikas turėtų būti skirtas mintims apie kiekvieno iš mūsų mokėjimą išgyventi tuomet, kai yra neįprasta ir emociškai sunku. Ji tiki, kad bent jau vienam egzaminui galime pasiruošti visi kartu: orientuotis į tai, ką galime, padėti sau veikdami ir darydami, o ne piktindamiesi ir ieškodami kaltų. Šios nuostatos – vertingos visam gyvenimui.

Žinių kartojimas turi būti nuoseklus

Anot leidyklos „Šviesa“ papildomų mokymosi priemonių autorės, Vilniaus Užupio gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytojos Linos Cholinienės, likus kelioms savaitėms tikrai neverta pulti į paniką, jei kažko ir nepavyko išmokti. Pasak jos, svarbiausia, kad moksleiviai būtų motyvuoti susidoroti su laukiančiais išbandymais.

Abiturientė nerimauja dėl egzaminų baigties.
Abiturientė nerimauja dėl egzaminų baigties.
© Shutterstock

„Mokantis individualiai, kaip ir klasėje, svarbiausia paties mokinio motyvacija. Jei jis mokysis nuosekliai, dės pastangas, bus pareigingas, o susidūręs su mokymosi sunkumais nenuleis rankų ir toliau tobulins savo įgūdžius, tikimybė, kad jis per egzaminą suklups – minimali. Dėl to pagrindinis patarimas moksleiviams būtų nuosekliai mokytis, išsiaiškinti, ko tiksliai dar nemoki, negebi, ir stengtis tai tobulinti. Tai leis labiau pasitikėti savimi egzamino metu, todėl ir jaudulio bus mažiau“, – sako L. Cholinienė.

Per likusias kelias savaites nereikia tikėtis išmokti ar pasikartoti viso kurso, tačiau verta pasipraktikuoti su panašiomis į egzaminą užduotimis, pakartoti glaustą ir susistemintą informaciją. Tam gali praversti ir specializuoti leidiniai, pavyzdžiui serijos „Korepetitorius“, ar „Prieš egzaminą“ ir „10 žingsnių“, taip pat skaitmeniniai „Eduka klasėje“ esantys dvyliktokams skirti bandomieji ir diagnostiniai testai, „Prieš egzaminą“ užduotys.

Aiškus planas sumažina nerimą

Psichologė A. Blandė atkreipia dėmesį, kad padėti suvaldyti nerimą gali tam tikra rutina – ypač svarbi šiuo metu, kai įprastą moksleivių dienos ritmą pakoregavo mokyklose įvestas karantinas. Tiksliai suskaičiavus iki kiekvieno egzamino likusias dienas galima sudaryti paskutiniojo pasiruošimo planą – kiek dienų skiriama kiekvienam dalykui, ką per jas planuojama pasikartoti, kokias konkrečias temas dar reikėtų atidžiau pasimokyti.

Egzaminai daugeliui kelia stresą.
Egzaminai daugeliui kelia stresą.
© Shutterstock

„Iš vakaro susidėliotas kitos dienos planas padeda grįžti į pusiausvyrą: žinome, kada kelsimės, valgysime, atliksime tam tikras svarbias užduotis – jų darymas leidžia jaustis vertingais, padeda nukreipti dėmesį į veiklą, o ne gąsdinančią informaciją. Svarbu išlaikyti ir laisvo laiko balansą. Leiskime sau bendrauti, atsipalaiduoti žaidžiant stalo žaidimus ar užsiimant kokia nors nauja veikla. Tai padės kiek atsikvėpti ir pailsėti“, – pataria A. Blandė.

Egzaminai nėra pasaulio pabaiga

„Egzaminas yra svarbus žingsnis, tačiau, vargu, ar lemiantis žmogaus gyvenimą ir juo labiau jo vertę. Suprantu ir pamenu save, norinčią juos išlaikyti kuo geriau, tačiau jų svarba pernelyg sureikšminta ir neretai kai kuriems gabiems mokiniams uždeda tokį emocinį krūvį, kuris juos tiesiog sulaužo. Neužkraukime savo lūkesčių vaikams – jie turi savųjų. Šiuo metu labiau padėkime ir klauskime, kokios papildomos pagalbos abiturientams dar reikėtų. Nespauskime, nes aplinkos spaudimo jiems pakanka. Tiesiog būkime šalia mylintys ir pasiekiami, kai mūsų reikės“, – sako A. Blandė.

www.DELFI.lt

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
1.2500

Ketvirtokų išleistuvėms klasėje renkama suma šokiravo vienišą mamą: man norisi verkti – negi Lietuvoje tokia norma? (13)

Baigiantis mokslo metams tėvai ima sukti galvas, kaip įsimintinai pažymėti artėjančias vaikų...

Kaip ilgesnis buvimas lauke veikia vaiko pasiekimus moksle: į ką atkreipti dėmesį?

Šylant orams, neretai vaikai po pamokų mieliau dūksta lauke nei leidžia laiką prie knygų....

Rinkdami mokyklą savo vaikui nesuklyskite: mitas, kad geriausios tos, kuriose mokytis sunku

Pavasaris daugeliui paauglius auginančių šeimų yra pasirinkimo metas – tenka spręsti, kokioje...

Vaikas baigia pradinę mokyklą – kokie būsimi iššūkiai jam kelia nerimą ir ką dėl to gali padaryti tėvai

Netrukus pradinukai užbaigs ketverių metų ugdymo etapą ir žengs į pagrindinę mokyklą. Penktos...

Skaitykite vaikams, net jei knyga – aukštyn kojomis: kviečia išbandyti 5 skirtingus skaitymo būdus

Pradėti skaityti su mažaisiais per anksti nebus niekada! Kai skaitome su vaikais, laviname jų...

Top naujienos

Karo ekspertai: po nesėkmės rusai gali bandyti keisti atakos kryptį

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad Limano...

Seimas nusprendė: uždirbantys tarp minimalios ir vidutinės algos „į rankas“ gaus daugiau

Seimo nariai antradienį priėmė Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo projektą, kuriame...

Ukraina: užduotys įvykdytos, Mariupolio gynėjai – šių dienų herojai „Azov“ skelbia apie dalinio misijos pabaigą (3)

Ukrainos kariuomenė pirmadienį vėlai vakare pranešė, kad apie 260 Ukrainos karių paliko...

Įsiutę valstiečiai grasina nepasirašyti susitarimų dėl gynybos ir užsienio politikos: mes taip nesitarėme

Antradienį Seimas svarstymo stadijoje spręs dėl valstybės vadovo statuso suteikimo...

Seimas daugiau pinigų skyrė saugumui, infliacijai ir ukrainiečiams: deficitas auga beveik iki 5 proc.

Antradienį posėdyje Seimo nariai dar kartą atnaujino 2022 metų valstybės biudžeto projektą....

Adamkus prabilo apie žmonos sveikatą: ji čia labai norėjo būti, bet dar kankina ištikusi liga

Kadenciją baigusiam šalies vadovui Valdui Adamkui antradienį Seime iškilmingai įteiktas naujas...

Karas Ukrainoje. Iš „Azovstal“ gamyklos Mariupolyje evakuota daugiau kaip 260 karių (7)

Ukrainos pajėgų pulkas „Azov“, atkakliai gynęs „Azovstal“ metalurgijos įmonę Rusijos...

Delfi PliusVladimiras Laučius

Buvęs ES karinio štabo žvalgybos direktorius: yra dalykas, kuris Putinui tikrai svarbiau nei Ukraina (2)

Nuo 2014-ųjų, kai Rusijos grėsmės akivaizdoje pradėjome labiau rūpintis apleistais gynybos...

„Kalush Orchestra“ iškovoto „Eurovizijos“ trofėjaus likimas – aukcione, grupė atskleidė tolesnius grandiozinius planus

Šių metų „Eurovizijos“ dainų konkurse nugalėjusi ukrainiečių grupė „Kalush Orchestra“...

Istorinė diena: po Delfi tyrimo visuomenei atveriamas prabangiausias Lietuvoje Gulbinų kvartalas (7)

Po Delfi tyrimo apie prabangiausią Lietuvoje Gulbinų kvartalą – istorinis sprendimas. Ilgą...