aA
Nors mokykla ir vadovėliai daugeliui atrodo neatsiejami, švietimo specialistai pastebi, kad aplinkiniam pasauliui sparčiai keičiantis, pastarieji neretai atsilieka nuo aktualijų, negeba įtraukti ir sudominti moksleivių, o pateikiama pasenusi informacija netgi tampa interneto memais. Ne veltui ugdymo ekspertai pedagogus ragina į mokymąsi žiūrėti kūrybiškai, nesivadovauti vienu šaltiniu, vaikams pateikti kuo įdomesnę bei įvairesnę medžiagą ir ugdyti kritinį mąstymą.
Donatas Kubilius
Donatas Kubilius
© Organizatorių nuotr.

Vadovėliai neskatina pažinimo džiaugsmo

Ugdymas turėtų sietis su supančiu pasauliu, jo aktualijomis ir kontekstu. Tik taip vaikams suteikiamos žinios taps vertingos, o mokymasis įtrauks, bus įdomus bei prasmingas. Visgi apie tai kalbantis Karalienės Mortos Vilniaus pradinės mokyklos vadovas Donatas Kubilius atsiųstame pranešime pastebi, kad šių rezultatų pasiekti vaikus ugdant vien pagal vadovėlius – sudėtinga.

„Vadovėliai nėra taip dažnai išleidžiami, kad spėtų atliepti nūdienos kontekstą. Tačiau neturėtų susidaryti klaidinga nuomonė, kad vadovėliai – nereikalingi. Vaikus verta ugdyti remiantis ne vienu šaltiniu, o jų sujungti daugiau. Tokią praktiką taikome ir mes. Juk moksleivius ugdo pedagogai – ne vadovėliai, todėl daugiau naudos suteikia mokymui pasitelkiami kuo įvairesni ir skirtingesni šaltiniai. Jų paieška ir įtraukimas į ugdymą turėtų tapti pedagogų prioritetu“, – akcentuoja D. Kubilius.

Be to, pašnekovo nuomone, jei mokinys ir mokytojas mokosi tik iš vadovėlių, ugdymas ima stokoti kūrybiškumo. O būtent ši vertybė kartu su kritiniu mąstymu, anot D. Kubiliaus, yra modernaus švietimo pamatas.

„Vadovėliai parašyti taip, kad mokiniai perskaitytų temą ir ją suprastų, tik toks suvokimas yra sąlyginis ir paviršutiniškas. Galima teigti, kad pateikiama informacija tėra žinių ir faktų rinkinys, o pratybos – būdas pastaruosius įtvirtinti. Vaikai atlieka užduotis, kurių atsakymus randa vadovėliuose. Ar taip ugdomas kūrybiškumas ir kritinis mąstymas? Vadovėliai ir pratybos nesuteikia pažinimo džiaugsmo, nekelia hipotezių, neskatina atlikti tyrimų, remtis skirtingais šaltiniais. Toks mokymasis, galų gale, tampa tiesiog nuobodus“, – apie ugdymo iš vadovėlių trūkumus kalba švietimo specialistas.

Išeitis – kontekstinis ugdymas

Paklaustas, kodėl mokyklose vadovėlių visgi neskubama atsisakyti, pašnekovas tikina – mokyti pagal juos yra lengviau. Tuo metu parinkti skirtingus šaltinius, paruošti medžiagą įdomiai ir patraukliai – jėgų ir laiko reikalaujantis darbas.

„Papildomas laikas pedagogams pasiruošimui ir pamokų planavimui nėra pakankamas motyvas išmesti auklėjimą ir lavinimą iš ugdymo. Mokytojai, mėgstantys savo darbą, ir yra profesionalai, randantys ryšį su vaiku, kurį lavina bei ugdo. Geras pedagogas atskleidžia mokomo dalyko aktualumą, nebijo išeiti už klasės ribų. Jei mokykloje mėnesio tema yra viduramžiai, o šalyje pandemija muša rekordus, Švedijoje įteikiamos Nobelio premijos, negalime nutylėti aktualijų ir aklai sekti numatyta programa – tokia praktika nėra gera. Kontekstą turime matyti ir suprasti plačiau. Todėl praversti gali tinkamas pedagogų paruošima“, – pasakoja D. Kubilius.

Kitoks požiūris į ugdymą: nebe tie laikai, kad mokiniai mokytųsi tik iš vadovėlių
© Organizatorių nuotr.

Pašnekovo teigimu, jo atstovaujama ugdymo įstaiga taiko ir kitokį ugdymą – tai autoriniai dr. Austėjos Landsbergienės kontekstinio ugdymo principai.

„Jie jungia filosofiją, procesą, metodus ir visa tai vienijančią sistemą. Šie principai yra tinkami ne tik Lietuvai – atsižvelgdamas į aplinką, ugdytojas gali planuoti veiklas, atliepiančias kontekstą bet kurioje pasaulio vietoje. Tokia sistema paremta įžvalgomis, kad 21 amžiuje sėkmingi bus tie, kurie pasitelks analitinį bei kūrybinį mąstymą, gebės spręsti problemas, komunikuos kompleksiniu būdu – žodžiu ir raštu. Taip pat didžiausią potencialą turės lyderystė, komandinis darbas, skaitmeninis raštingumas, globali perspektyva, adaptabilumas, iniciatyvumas, gebėjimas rizikuoti, integralumas ir etiškas sprendimų priėmimas. Būtent šiems gebėjimams ir kompetencijoms skiriame ne mažesnį dėmesį nei akademinėms žinioms“, – teigia pašnekovas.

Pataria kurti santykį su vaikais

Nors šiandien ugdymo procesas reikalauja transformacijos, visiškai išbraukti vadovėlį iš mokymosi priemonių sąrašo D. Kubilius nesiūlo, kadangi išnaudojamas tinkamai kaip vienas iš informacijos šaltinių jis ugdymui suteikia aiškią struktūrą, susistemina žinias ir mokytojams darbą leidžia atlikti lengviau. Pasak specialisto, šiuo atveju išskirti galima ir kalbų mokytojus, kuriems vadovėliai vis dar yra nepamainomi. Šių pedagogų dėstomas dalykas vaikų gyvenime yra naujas, o disciplina – nekintanti, paremta stabilia gramatika.

„Užsienio kalbai nereikia taip dažnai atsinaujinti. Tačiau mes aklai vadovėlio nesekame, juo tik remiamės. Visas užduotis papildome įdomiais parinktais tekstais, filmų peržiūromis, diskusijomis. Be to, šį dalyką ugdome imersijos būdu, kai mokytojas su vaikais nuolat bendrauja tik ta kalba, kurios moko. Pradžioje mokiniams tai būna neįprasta, kartais – kiek nedrąsu, tačiau toks metodas pasiteisina ir moksleiviai lengviau bei greičiau išmoksta“, – patirtimi dalijasi D. Kubilius.

Taip, anot švietimo eksperto, skatinama motyvacija, prie kurios puoselėjimo gali prisidėti ir tėvai. Pasak D. Kubiliaus, svarbiausia kurti santykį su vaikais.

„Tai yra visa ko pagrindas, nesvarbu, mokomasi su ar be vadovėlio. Turėdami palaikantį, mylintį, gerbiantį abipusį santykį su vaiku, įveiksime visus iššūkius. Be to, įsitraukimas ir domėjimasis, ką šiuo metu mokosi atžalos, irgi labai svarbūs. Žinant sūnaus ar dukros temą, kuri gvildenama kartu su klase, galima ją dar labiau praturtinti pokalbiu, filmo peržiūra, nuvykimu į lankytiną vietą, parodą ar muziejų“, – reziumuoja pašnekovas.

www.DELFI.lt

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333

Pataria edukologė: 6 svarbūs dalykai, kurių vaikams itin prireiks ateityje

Pirmosiose klasėse šiuo metu mokosi Alfa kartos mokiniai. Jie pasižymi ypatingu santykiu su...

3 naujos knygos jaunimui: praskaidrins bet kokias atostogas

Vasarai persiritus į antrąją pusę, kas gali būti geriau nei ramus poilsis su knyga ?...

Specialistai tokios blogos situacijos dar nematė: vaikai puikiai išmoksta „YouTube“ kalbą, bet nebesugeba kalbėti lietuviškai (51)

Specialistai pastebi liūdną tendenciją – jei dar visai neseniai logopedo pagalbos prireikdavo...

Šiuolaikiniai tėvai skuba išnaudoti ypatingąjį laiką: šiuo metu vaikai bet kurią užsienio kalbą išmoksta itin greitai (2)

Gimtoji kalba namuose, filmukai ir knygutės angliškai bei ispanų pamokėlės kelis kartus per...

Top naujienos

Dėl tariamos migranto žūties – įtartinai greita Baltarusijos reakcija: kaltę jau verčia Lietuvai (125)

Baltarusijos režimui paskelbus apie pasienyje su Lietuva tariamai mirusį Irako pilietį ši žinutė...

Vyriausybė siūlo riboti grožio salonus, apsipirkimą, keliones ir kitas paslaugas, kai kurie darbuotojai privalės skiepytis (673)

Jokių grožio salonų, apsipirkimų, remontų, renginių ar kelionių asmenims be Galimybių paso –...

Landsbergis: kontrabanda trąšų krovose verčia mus imtis priemonių

Lietuva siūlo gilinti sektorines sankcijas Baltarusijai. Greičiausiai tai paliestų ir trąšų...

Į skolas įklimpę smulkieji prekybininkai lieja nuoskaudas: netikėtai atimta išmoka ir vis dar nesulaukta papildoma parama (11)

Smulkiųjų prekybininkų atstovai pasakojo, kad nors prekyba ir nebebuvo ribojama, įtampa šiam...

Lietuvoje jau atsirado viena juodoji COVID-19 savivaldybė ir beliko viena žalioji (218)

Lietuvoje beliko tik viena žalioji COVID-19 savivaldybė ir atsirado pirma juodoji. Žalioje zonoje...

Bręsta pokyčiai: susirgę koronavirusu, nepasiskiepiję negautų ligos išmokos (468)

Vidaus reikalų ministerija (VRM) trečiadienį registravo Ekstremaliosios situacijos keitimo...

Galimybių pasas nepasiskiepijusiems: reikės neigiamo PGR testo, atlikto per 48 valandas įsigaliotų nuo rugsėjo 13 dienos (157)

Vyriausybė siūlo, kad nepasiskiepiję ar koronavirusu nepersirgę žmonės galėtų apsipirkti tik...

Policija: vyriškis, grasinęs susprogdinti granatą Ukrainos vyriausybės pastate, sulaikytas papildyta (37)

Ukrainos policija trečiadienį sulaikė vyriškį, kuris pateko į vyriausybės pastatą Kijeve ir...

Vitaminu D saulė aprūpina ne visus: gydytoja perspėjo, kada laikas sunerimti

Vitaminas D užtikrina stiprius kaulus, imunitetą, širdį, saugo nuo diabeto, tam tikrų vėžio...