aA
Vis dažniau mokytojai pastebi, kad per pamokas vaikai sunkiai išlaiko dėmesio koncentraciją, itin lengvai išsiblaško. Šis šiuolaikinių vaikų bruožas kiek apsunkina jų mokymosi procesą, vaikams sunkiau įsiminti naują informaciją, o pagrindine mokytojo užduotimi tampa nuolatinis poreikis atkreipti vaiko dėmesį. Kaip padėti pradinukams lengviau įsiminti naują informaciją tiek mokykloje, tiek namuose pranešime spaudai pataria specialioji pedagogė, leidyklos „Šviesa” išleistos knygos vaikams „Taisyklių atmintinė” autorė Eglė Saikauskienė ir Vilniaus Gabijos gimnazijos pradinio ugdymo mokytoja Andželika Padarauskienė.
Vaikai mokosi
Vaikai mokosi
© Shutterstock

Svarbiausia – suprasti

Pradinio ugdymo mokytoja A. Padarauskienė teigia, jog mintinas „kalimas” nėra naudingas nei šiuolaikiniams, nei buvo naudingas anksčiau besimokiusiems vaikams. Tai, kad vaikas taisyklę gali atkartoti, nereiškia, kad mokėsi ją pritaikyti, todėl mokantis svarbiausia yra suprasti, ką mokaisi. Šiuolaikiniame pasaulyje informacijos kiekiai yra tokie dideli, kad viską žinoti ir prisiminti tikrai neįmanoma. Tačiau bazines žinias, taisykles turime žinoti. Kiekvieną kartą, abejodamas ar reikia rašyti nosinę raidę galininko linksnyje, mokinys nepuls naršyti internete. Iškels žodžiui klausimą, jį pakartos – pritaikys taisyklę, ir pasitikrins.

Pedagogė E. Saikauskienė taip pat pabrėžia, kad vaikams svarbiausia gebėti surasti reikiamą teisingą informaciją ir ją pritaikyti praktikoje. Internete informacijos daug, vaikai skuba jos ieškoti tik ten, bet ne visa informacija internete teisinga, o ir internetas – ne vienintelis žinių šaltinis. Kaip nuostabu, jei vaikas žino ir geba reikiamą informaciją susirasti ne tik internete, bet ir knygoje ar taisyklių atmintinėje!

Vaikas mokosi
Vaikas mokosi
© Shutterstock

„Teorinę „sausą“ informaciją mes greit pamirštame, dažnai po metų kitų vėl reikia mokytis iš naujo. Bet jei išmokstame kažką susiedami su gyvenimiška patirtimi, su praktiniu patyrimu, žinios išlieka ilgam. Todėl šiuolaikiniams vaikams naudingiausias yra kūrybiškas, patirtinis, gyvenimiškas mokymas, kuris išlieka ilgam, kuris skatina į paprastus dalykus žvelgti kitaip, kūrybiškai, linksmai. Galime sakyti, kad, pavyzdžiui, mišrieji dvigarsiai yra tik mišrieji dvigarsiai, bet galime sukurti istoriją, kad mišrieji dvigarsiai tai vaikų poros, šokančios šokių pamokoje. Kurią informaciją lengviau įsimins vaikai? Kuri išliks ilgiau? Kuri sužadins vaizduotę?“ – pataria specialioji pedagogė.

Praktinis pritaikymas ir aktualus kontekstas

Leidinio pradinukams „Taisyklių atmintinė“ autorė E. Saikauskienė atkreipia dėmesį, jog siekiant atkreipti mokinių dėmesį ir padėti jiems efektyviai įsiminti naują informaciją, itin naudingi visi metodai, kurie padeda naują informaciją susieti su realybe, gyvenimiška patirtimi. Jos teigimu, lengviausia mokytis pasitelkiant žaidimus, judesį, gyvenimiškas situacijas, asociacijas, asmeninę patirtį. „Mokiniams dažnai lengviau įsiminti taisykles, jei jos pateiktos vaizdžiai, struktūruotai, glaustai, jei informacijos ne per daug, jei ji įdomi, susieta su gyvenimiškais pavyzdžiais", – teigia pedagogė.

Išmokti surasti tinkamą informaciją ir ją panaudoti padeda nuolatinis to praktikavimas. „Viena iš priemonių, kurią nuolat naudojame su mokiniais: taisyklių knygelės, t.y. struktūruotą ir apibendrintą informaciją to, ką mokomės, klijuojame į savo taisyklių knygeles. Vaikai jas nuolat turi su savimi: ir pamokoje, ir namuose. Jei pamiršta, ką mokėsi, pasižiūri ir prisimena. Kadangi tos taisyklių knygelės mums tokios naudingos ir svarbios, kilo mintis išleisti taisyklių atmintinę, gal ir kitiems Lietuvos vaikams ji pasitarnautų. Joje kiekvieną mūsų schemą lydi pasakojimas, istorija, kuri padeda jiems pateiktą informaciją lengviau suprasti, įsiminti“, – pasakoja pedagogė.

„Kalėte“ mintinai jūs, šitaip mokytis patariate ir savo vaikams: mokytoja pasakė, kodėl toks būdas netinkamas
© Vida Press

Patarimai tėvams:

Pagalbos būdai priklauso nuo priežasties, kodėl vaikui nesiseka mokytis, todėl mokytojai ir tėveliai turėtų glaudžiai bendradarbiauti - tik kartu galima pasiekti geriausių rezultatų. „Bet jei tėveliai kas vakarą paklaus ne tik, kaip sekėsi mokykloje, bet ir ką naujo vaikai išmoko, sulaukdami konkretaus atsakymo, tikrai padės tiek silpnesniam, tiek ir stipriam mokiniui, nes jis dar kartą atkartos tai, ko mokėsi mokykloje. Taip naujos žinios greičiau pereis iš trumpalaikės atminties į ilgalaikę“, – pataria Vilniaus Gabijos gimnazijos pradinio ugdymo mokytoja.

„Mokantis su vaiku kartu namie svarbiausia – nekaltinti vaiko ir nebarti, jei vaikas ko nors nesupranta. Jūsų vaikas – geriausias toks, koks yra, nesvarbu – supranta reikiamą tema, ar ne. Jis turi tai žinoti ir jausti. Jei jam sunku, jei jums nepavyksta paaiškinti, tai ne jo problema. Gal mes nemokame tinkamai perteikti, tinkamai paaiškinti. Ir jei nemokame – pripažinkime, kad tai mes nemokame paaiškinti, o ne vaikas nesupratingas. Dažnai vaikai nemėgsta, kaip jiems aiškina tėvai, dažnai laido frazes, kad „mokytoja kitaip sakė/mokė", tad gal iš tikrųjų būtų pravartu pasikonsultuoti ar pasiaiškinti kartu su mokytoja. Jei matote, kad patiems padėti vaikui sunku, geriau pasitelkti mokytojo, korepetitoriaus pagalbą. Tėvai neturi tapti mokytojais, pagrindinė jų pareiga – būti tėvais“, – pataria E. Saikauskienė.

O jei visgi norite ar net mėgstate kartu pasikartoti mokykloje išmoktą informaciją ar patobulinti silpnąsias vietas, nepamirškite, jog mokantis būtina sąlyga – teigiamas nusiteikimas, gera nuotaika. Kai ši sąlyga įgyvendinta, puikiausiai gali pasitarnauti vaizdžiai pateikta informacija, schemos, žinių žemėlapiai, gyvenimiški pavyzdžiai, kad ir iš „Taisyklių atmintinės“.

www.DELFI.lt

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.6000

5 žingsniai, kuriuos turi padaryti tėvai, kad vaikai, naudodamiesi internetu, būtų saugesni (3)

Karantino metu vykstant nuotoliniam mokymui vaikai prie kompiuterio neišvengiamai praleidžia...

Pedagogai nerimauja dėl pradinukų nuotolinio mokymosi: neigiamų pasekmių bus (211)

Vakar pradinukams prasidėjo nuotolinis mokymasis , kuris ne tik tėvams, bet ir pedagogams vis dar...

Ką daryti, kad vaikas savo noru skaitytų knygas: patarimai, kurie pravers viltį praradusiems tėvams (5)

Beveik 40 proc. Lietuvos tėvų mano, kad jų vaikai karantino laikotarpiu, dar pavasarį įvedus...

Griauna stereotipą apie nuotolinį mokymąsi: mokytis per nuotolį gali net patys mažiausi (37)

Lietuvos moksleiviai jau apsiprato su nuotoliniu mokymu, tačiau ar galima tokiu būdu ugdyti ir...

Įvertino nuotolinio mokymosi poveikį Lietuvos vaikams: rezultatai nedžiugina (31)

Dar pavasarį karantino metu Lietuvos švietimo įstaigos buvo priverstos masiškai pereiti prie...

Top naujienos

Po policijos kratos paaiškėjo tamsios vilniečio paslaptys: jaučiau atsakomybę dėl savo vaikų (8)

Vilniaus policijos pareigūnų vizitas jaunos šeimos namuose kaip reikiant sutuoktiniams sukėlė...

Kaip šeši broliai ir jų liūtai sėjo siaubą visame regione: tyrėjai iki šiol nespėja skaičiuoti aukų (25)

Tai buvo šeimynėlė iš pragaro. Daugelį metų (iki praėjusios vasaros) broliai Kani savo...

Kitokio sprendimo būti negalėjo: „Rytas“ po dar vieno fiasko atleido Kairį Gudelio komentaras (44)

Iš dviejų turnyrų – FIBA Čempionų lygos ir Citadele-Karaliaus Mindaugo taurės – per savaitę...

Netrukus Europos valgiaraščius užplūs vabalai: ES tarnyba uždegė žalią šviesą (32)

Vabzdžiai ką tik priropojo truputį arčiau europiečių lėkščių. Džiovintas geltonas didysis...

Naują knygelę vaikams pristatantis Selemonas Paltanavičius: man sako, galvoji ne taip, kaip visi suaugę žmonės

Šitokio baltumo ir šitokio gražumo snieguoti rytai, kokius visi išvydome šią savaitę –...

Jogintė Užusienytė | D+

Užburtas ratas – nori rūpestingo vyro, bet vis tiek traukia „blogiukai“: kokius vyrus savo aistroms renkasi moterys (2)

„Vyras, su kuriuo bendrauju, yra labai geras, tačiau traukos jam nejaučiu“, – turbūt...

Kėdainietė Alina vos nemirė nuo koronaviruso: 10 dienų buvo kritinės (171)

Kėdainių ligoninėje gydomi tik itin sunkiai koronavirusu sergantys pacientai. Laimė, kad...

7 mažai kam žinomi Egipto stebuklai

Egiptas – viena iš tų šalių, kurios pavadinimas kaipmat asocijuojasi su simboliais –...

Du galingiausi Trumpo ginklai: atėmus vieną, gali kilti dar pavojingesnių pagundų (386)

Iš JAV prezidento atėmė „Twitter“ paskyrą, kad jis nekurstytų maišto, kurį sukėlė jo...

Laisvalaikio kostiumai per karantiną šovė į aukštumas: kokį pasirinkti ir ar legalu eiti su treningu „į žmones“? (32)

Karantinas gerokai pakoregavo mūsų garderobą ir net parduotuvių asortimentą – viena...