aA
Laisvo laiko praleidimo lauke nauda neabejoja niekas, tačiau dažnai to laiko tiesiog pritrūksta arba pasigendame minčių ką gi su mažaisiais naudingo nuveikus. Kaip turimą laiką praleisti prasmingai ir kokiomis naudingomis veiklomis užsiimti lauke šaltuoju metų laiku, pranešime spaudai pataria darželių tinklo „Aukštyn kojom” ikimokyklinio ugdymo pedagogė Giedrė Kanapeckė bei „Šiaurės licėjaus” pradinio ugdymo mokytoja Evelina Milerienė.
Ką veikti lauke, kai už nosies kanda šaltukas: idėjos kasdieniam pasivaikščiojimui paįvairinti
© Shutterstock nuotr.

Laikas lauke – ne tik fizinė nauda

Taip, fizinis aktyvus laikas ir grynas oras grūdina imunitetą, pakelia nuotaiką, tačiau laikas praleistas lauke turi ir kitų, itin svarbių naudų, padedančių tobulėti, gilinti žinias bei bręsti asmenybei. „Pastebėjome, kad kuo daugiau laiko vaikas praleidžia gryname ore, tuo jo geresnis apetitas, geresnė miego kokybė, jis jaučiasi emociškai ramesnis, maloniai pavargęs, “parsineša” naujų žinių, išgyvenimų, potyrių, įspūdžių.” – teigia G.Kanapeckė.

• Žaidimai lauke moko analizuoti vertinti savo galimybes. Visi tėveliai nori, kad vaikai būtų saugūs, bet jei niekada neleisime jiems rizikuoti, vaikai taip nesužinos ką jie gali, neturės drąsos ir pasitikėjimo įvairiose situacijose. Lipant į medį galima susižeisti, o bandant užmegzti naują pažintį, gali būti atstumtas. Bet tai nereiškia, kad turėtume vaikams neleisti to pabandyti – pamokos, kurias išmoksta nepasisekus, yra tokios pat svarbios kaip ir tos, kurias išmokstame iš sėkmės. Svarbu apie tai pasikalbėti, aptarti kas įvyko, kodėl ir kartu padaryti išvadas.

• Socializacija. Vaikai būdami lauke, laisvai žaisdami išmoksta užmegzti naujus santykius, dalintis ir bendradarbiauti su draugais. Jei jie bendrauja tik labai struktūruotose aplinkose, pvz., mokyklose ar sporto komandose jiems bus sunkiau išmokti socializuotis laisvose aplinkose.

• Gamtos vertinimas. Mus supantis pasaulis nuolat kinta, kai kurie veiksniai – ne į gerąją pusę. Vaikai tik tyrinėdami gamtą ir jos pokyčius pradeda kitaip vertinti gamtos išteklius, jos grožį. Suvokia gamtos pasikeitimus, bei pasinaudoja savo fantazija kaip smagiai praleisti laiką pasitelkus tik natūralias priemones (augalus, šakas, akmenys, sėklas, smėlį ir kt.)

• Kūrybiškumas. Niekur taip nelavinimas kūrybiškumas kaip lauke. Čia kūryba liejasi laisvai, be jokių specialių priemonių: medžio šaknis virsta aštuonkoju, įdomesnis akmenukas – lobiu. Medžio šaka virsta ir kardu, ir gyvate, ar pieštuku. Svarbu leisti vaikams džiaugtis savo fantazijos vaisiais, juos paskatinti klausimais, kviesti diskutuoti. Ar kada bandėte su vaikais rašyti ant sniego vienas kitam palinkėjimus, paskui juos garsiai kartu skaityti?

Ką veikti lauke, kai už nosies kanda šaltukas: idėjos kasdieniam pasivaikščiojimui paįvairinti
© Shutterstock nuotr.

Stebėkite aplinką: mokymasis per patirtį – smagus ir efektyvus

„Ar galima išmokyti vaikus kritiškai mąstyti, bendradarbiauti, mokytis jei taikysime tik žinių atkartojimo metodą? Mokymasis turėtų būti ne tik aktyvus, įdomus, malonus, bet ir sėkmingas procesas. Teigiamų emocijų sūkuryje vaikas be didelių pastangų išmoks tai, kam paprastai reikalinga valia.” – pastebi „Šiaurės licėjaus” mokytoja.

Būnant gamtoje, galima išgirsti skirtingų garsų, suformavus tinkamus klausimus, vaikui įdomu juos atpažinti, palyginti. Visais metų laikais įdomu žaisti žaidimą „Gamtos seklys”. Daiktams, kuriuos galima surinkti, puikiai tinka dėžutė nuo kiaušinių. Kokių daiktų skatinsime ieškoti vaiką priklauso ir nuo metų laiko, ir nuo to, ko norėtume, kad vaikas daugiau sužinotų. Gal tai bus skirtingi dirvožemio pavyzdžiai? O gal norime padėti vaikams pažinti medžių lapus, palyginti jų formas, supažindinti su medžių įvairove. Iš surinktų lapų vėliau galima suklijuoti herbariumą.

Žiemą galima ieškoti apledėjusios šakelės, leduko, kankorėžio, skrendančio paukščio, varveklio, medžio pametusio visus lapelius, visada žaliuojančio medžio, uogų, gyvūnų pėdsakų. Užsiimant tokia veikla, galima padėti vaikams suprasti, kodėl medžiai numeta lapus ir kodėl eglės visuomet atrodo žalios. Būti pėdsakų sekliu itin įdomu žiemą. Kokį pėdsaką palieka paukščiukas, šuniukas? Ar galime suskaičiuoti pirštukus? Kaip atskirti žmogaus pėdsaką nuo gyvūno? O kokį pėdsaką palieka traktorius ar mašina?

Mokykitės iš šalčio

Žiemą puikus metas stebėti visas vandens būsenas. Spaudžiant dideliam šaltukui atlikite eksperimentą su muilo burbulais. Esant -20C išpūsti muilo burbulai užšals ir sukels vaikų nuostabą. Bet jei prieš eksperimentą paklausime ar vanduo gali būti kietas, vaikai ne tik grožėsis, bet ir įsitikins, kad gamtoje veikiant skirtingai temperatūrai, vanduo būna skirtingų būsenų. Iš lauko parsineškite namo sniego gniūžčių – stebėkite kaip jos pasikeičia namuose. Ar pasikeičia jų spalva?

Temperatūrai svyruojant kasdien stebėkite termometrą ir balas kieme – aptarkite kada jos šlapios, kada pasidengę plona plėvele, o kokiai temperatūrai esant galima drąsiai ant jų šokinėti ir neįlūžti?

Sningant pažaiskite žaidimą „Sniego kristalų ieškotojai”. Prireiks juodo popieriaus ir padidinamojo stiklo. Ant juodo lapo labai gerai matysis nutūpusios snaigės. Galima jas apžiūrėti pro didinamąjį stiklą. Ar pavyks rasti vienodų snaigių? Kiek spindulių turi snaigės? Galima vaikus supažindinti su žodžių: šalna, šerkšnas, lijundra reikšmėmis, o grįžus į kambarį patiems pabandyti iškarpyti snaigę labiausiai patikusią snaigę.

Nepamirškite matematikos bei skaitymo ir rašymo gebėjimų lavinimo: verkite sniego karolius iš skirtingų geometrinių formų mažų gniūžčių, matuokite pusnies gylį, pėdomis išmatuokite nusibrėžtą perimetrą ar atstumą, sniege rašykite raides ar žodžius ir per žaidimą kaupti informaciją. Vaikas patirs sėkmės ir bendradarbiavimo džiaugsmą.

Ką veikti lauke, kai už nosies kanda šaltukas: idėjos kasdieniam pasivaikščiojimui paįvairinti
© Fotolia

Išsikelkite tikslus

„Kad laikas lauke vaikams būtų naudingas visomis prasmėmis prieš išeidami susigalvojame ir apsitariame tikslus bei iššūkius. Organizuojame žygius po parkus ar miškus, kalvas, šlaitus, tai stiprina ne tik vaikų fizinę ištvermę, bet ir prideda pasitikėjimo savimi. Suteikia net šiek tiek adrenalino ir svarbiausia stiprų pasitenkinimo savimi jausmą, pvz.: kai vaikas sugeba pats savarankiškai įkopti ar nusileisti statesniu šlaitu. Organizuojame išvykas pamatyti tam tikrus objektus, kai turime tikslą - vaikus lengviau motyvuoti nueiti kuo ilgesnį atstumą ir taip pamažu didiname savo ištvermę, patenkiname judėjimo poreikį.” – patarimais dalinasi „Aukštyn kojom” pedagogė.

Net jei lauke praleisite pusvalandį ar valandą, apsitarkite ką veiksite, ką išbandysite ar ko ieškosite – turėdami tikslą vaikai ne tik jo atkakliai siekia su didesne motyvacija, bet tai suteikia pagrindo pokalbiams, diskusijoms ir rezultatų aptarimui. „Vaikai išvadas formuoja iš savo asmeninės patirties, o su patirtimi atsiranda žinojimas” – teigia “Šiaurės licėjaus” pradinio ugdymo mokytoja Evelina Milerienė.

www.DELFI.lt

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Specialistės verdiktas: leisti būrelį rinktis vaikui ar parinkti už jį? (4)

Pagalvojus apie popamokines veiklas arba „būrelius“, iškyla Holivude pastatyto filmo vaizdelis:...

Papasakojo apie pirmą ir kol kas vienintelę tokią pramogą Lietuvoje: neabejoja, kad sudomis ir mažus, ir didelius

Koronaviruso pandemija stipriai įšaldė paslaugų sektorių, todėl daugelis verslų susidūrė su...

Hipergloba: pasakė, su kokiomis problemomis ateityje gali susidurti pernelyg prižiūrimas vaikas (3)

Vaikai saugomi nuo apleistumo šeimoje, bet pasitaiko ir kitas kraštutinumas – pernelyg didelė...

5 patarimai tėvams, kaip motyvuoti vaiką muzikuoti: ypač svarbus vienas aspektas (16)

Neretai tenka iš muzikos mokykloje besimokančių vaikų tėvų išgirsti nuogąstavimų, jog vaikui...

Mokslo metams prasidėjus: ko išmokyti vaikus, kad kelionė į mokyklą ir atgal praeitų saugiai?

Prasidėjus mokslo metams keičiasi visos šeimos ritmas, o vienu iš esminių uždavinių tampa vaiko...

Top naujienos

Žmogus, iliustravęs epochą: lietuvis tapo septintojo dešimtmečio legenda (5)

Nors Stasio Krasausko pavardė šiandien gal ir nėra plačiai žinoma, šis lietuvis buvo tikra...

Sutrumpinusi darbo savaitę įmonė skaičiuoja rekordinius metus: kiti mums sukioja pirštą prie galvos (7)

Prieš kelis metus statybinės chemijos produktų vystymo ir platinimo įmonė „Tegra State“...

Atvykę į nuostabaus grožio paplūdimį poilsiautojai gailisi: verslininkų įžūlumas siutina ne tik lietuvius (71)

Nors daug žmonių atvykę į vieną gražiausių Europos vietų – Pozitaną, Amalfio pakrantėje...

Sinoptikai perspėja: atkeliauja pirmosios šalnos (5)

Iš šiaurės besileidžiantis šaltasis atmosferos frontas atneš nedaug lietaus, tačiau oras keletu...

Net vidurinės nebaigęs vyras sugebėjo metus laiko dirbti gydytoju kolegoms nieko neįtariant (69)

Leidykla „Briedis“ pristato pasauliniu bestseleriu tapusią tikrą istoriją apie ano amžiaus...

Mokytojos pastaba kaukę pamiršusiam vaikui įsiutino mamą: pasiūlė paskaičiuoti, kiek tai kainuoja (393)

Išpuolis mokykloje, kurį patyrė kaukę pamiršęs vaikas, privertė jo motiną susimąstyti, ar...

Atnaujintas paveiktų šalių sąrašas: praneša apie izoliacijos pokyčius (96)

Nuo pirmadienio, izoliuotis reikės atvykus iš Švedijos, Norvegijos, Bulgarijos, Gruzijos, Kanados,...

Brangiausių automobilių TOP 3: kokie modeliai bei kainos dominuoja Baltijos šalyse, Ukrainoje ir Baltarusijoje? (40)

„Porsche“, „Ferrari“, „Lamborghini“, „Bentley“ savo savininkus dažniausiai randa...

Amanda apie santykių formą, kurią praktikuoja retas: daugelis tai supranta kaip mano sutikimą miegoti su visais (54)

Amsterdame gyvenanti Amanda savo tikrojo vardo atskleisti nenori. Mergina atvira – ne visa jos...

CSKA nepaliko jokių vilčių Maksvyčio komandai – laimėjo Gomelskio taurę (2)

Maskvos CSKA penktadienį triuškinamai net 91:51 nugalėjo Permės „Parma“, kurią treniruoja...

|Maža didelių žinių kaina