aA
Po to, kai vaikas ištaria pirmą žodį, kitas etapas, kurio laukia tėvai – raidžių pažinimas. Ne paslaptis, kad dažniausiai pirmas žodis, kurį vaikas išmoksta parašyti būna „mama“ ar paties vaiko vardas. Nuo kelių metų ne per anksti vaiką mokyti raidžių ir kaip tą daryti teisingai, pasakojo logopedė ir pedagogė Diana Jazukevičienė.
Jūsų vaikas piešia su flomasteriais ar pieštukais? Logopedės verdiktas, kuri iš šių priemonių daro meškos paslaugą
© Vida Press

– Nuo kokio amžiaus vaikus jau galima pažindinti su raidėmis?

– Galima net ir nuo vienerių metų, bet viskas turėtų vykti per žaidimą. Galima dėlioti raides iš pagaliukų, iš daiktų. Galima įvardyti sudėliotas raideles garsais, galima jas išdainuoti. Bet tai neturėtų būti mokymasis.

– Rekomenduotumėte pradėti nuo balsių?

– Taip, tik nuo balsių. Priebalsius galima įvesti jau daug vėliau, nuo kokių trejų metų anksčiausiai. Yra itin gabių vaikų, kurie jau būdami dvejų metų žino, kad M yra mamos raidė. Bet reikia stebėti, ar vaikas tuo domisi.

– O jei nesidomi?

– Tuomet be kokių 5 metų per prievartą nepradėti mokyti. Kita vertus, tėvų pareiga turėtų būti, kaip sudominti vaiką raidėmis per žaidimą. Yra daug būdų, kai vaikas nesidomi, bet tėvai sugeba rasti kelią. Mano pačios jaunesnysis sūnus sakydavo namai ne mokykla ir atsisakydavo mokytis, todėl reikėdavo ieškoti gudrybių.

Logopedė Diana Jazukevičienė/ Dariaus Pavalkio nuotr.
Logopedė Diana Jazukevičienė/ Dariaus Pavalkio nuotr.

– O koks bus rezultatas, jei tėvai vers?

– Priešingas. Vaiko motyvacija mokslams sumažės. Gali bijoti net ir pirmos klasės. Per vertimą ir piktumus – tikrai nereikia. Pasekmės gali būti daug didesnės ir liūdnesnės nei pasiekimai.

– Ar svarbu, kas pirmiau – raidės ar skaičiai?

– Ko gero, dažniausiai tai būna raidės, jei kalbame apie grafinį vaizdą, bet griežtų rekomendacijų nėra. Matosi iš vaikų, kas jiems labiau patinka. Ar skaičiai, ar raidės, kuo jie domisi.

– Kaip žinia, neiškart vaikas ima rašyti taisyklingai. Raidelės painiojasi, klaidų – į valias. Kokios jų yra dažniausios?

– Labai dažnai pradedantieji painioja grafinį raidžių vaizdą. Tarkime, b ir p, arba d ir b. Jos yra panašios. Bet šis painiojimas jau pasimato ankstyvame amžiuje, kai vaikas dar net nebūna susipažinęs su raidėmis. Yra daug užduočių, kurių atlikimas gali pasakyti, ar vaikas painios, ar ne. Tarkime, surask šešėlį. Vaikui kartais būna labai sunku surasti ir tai yra signalas, kad ateityje gali turėti bėdų dėl rašybos. Dėl to tą grafinį suvokimą reiktų lavinti nuo pat mažens.

– Kokie pratimai gali padėti šį suvokimą lavinti namuose?

– Labai puiku įvairiausi labirintai. Bet mažesniems vaikams jie turi būti ne painūs. Taip pat tinka įvairių linijų braižymas. Tėvai patys gali sutaškuoti ir paprašyti vaiko suvedžioti. Bet noriu akcentuoti, kad visą tą reikėtų daryti ne su flomasteriu, o su pieštukais. Nes daugelis atlieka su flomasteriais. Bet tai yra didelė klaida.

Jūsų vaikas piešia su flomasteriais ar pieštukais? Logopedės verdiktas, kuri iš šių priemonių daro meškos paslaugą
© Vida Press

– Kodėl?

– Nes, paišant su pieštukais, tvirtėja rankų raumenys, kas yra labai svarbu. Flomasteriai lengvai slysta, ir jei mes turime ant stalo pieštukinę su spalvotais pieštukais ir flomasteriais, 99 proc. vaikų griebia už flomasterių. Aš savo pamokose vaikams, kuriems reikia lavinti smulkiąją motoriką, duodu tik pieštukus. Primygtinai tą akcentuoju. Jau net nesakau apie spalvinimą – su flomasteriais to daryti negalima.

– Kokius pieštukus reikėtų pasirinkti?

– Aš rekomenduoju trikampius pieštukus. Tokius vaikas automatiškai taisyklingai laiko. Dar reikėtų žiūrėti, kad pieštukas būtų vidutinio minkštumo. Nes paišyti su per kietais vaikui bus nepatogu, o su per minkštais – nenaudinga.

– Grįžkime dar prie klaidų. Dažnai vaikai painioja ne pačias raides, bet rašo jas veidrodiniu principu. Kaip tokiems vaikams padėti?

– Jei tėvai tai pamato, reiktų kreiptis į specialistą. Šį prevencinį korekcinį darbą gali atlikti logopedas, jei jis taiso ne tik tarimo sutrikimus, bet ir specializuojasi šioje srityje. Dirbti reikės ne tik logopedo kabinete, bet ir namuose. Tėvams dėl to panikuoti nereikia, ištaisyti viską galima, tik nepatariu laukti, kol vaikas bus antrokas. Kuo anksčiau, tuo geriau. Ar bus toks raidžių painiojimas, galima pamatyti ir trimečio vaiko elgesyje. Tokie vaikai dažnai painioja kairę dešinę puses, jų orientacija erdvėje, regimasis suvokimas gali būti sutrikęs. Sunku pasakyti, kiek laiko reikės, kol viskas susitvarkys. Vieniems užtenka mėnesio, kitiems – kelių.

– Kita bėda, su kuria susiduria pirmokų tėvai ir patys vaikai – raidžių įvairovė. Priešmokyklinėje grupėje jie mokomi didžiųjų raidžių, bet pirmoje klasėje susiduria su įvairiomis – mažosiomis, spausdintinėmis... Kaip tėvai čia gali padėti?

– Aš pati tėvams rekomenduoju ikimokyklinio amžiaus vaikus mokyti tik didžiųjų raidžių. Jei jis domisi, klausia, kodėl kitur yra kitokios raidės, reikia paaiškinti, kad jos nori puoštis, nori būti išskirtinės. Jei vaikas yra normalios raidos ir itin gabus, galima įjungti mažąsias raides. Bet jei yra signalas, kad gali painioti, geriau palaukti. Kai jau tvirtai žino didžiąsias raides, galima pereiti prie mažųjų.

Vaikas rašo
Vaikas rašo
© Shutterstock

– Kokio amžiaus vaikai turėtų jau raidžių nepainioti?

– Pagal reikalavimus, vaikas priešmokyklinėje grupėje tik supažindinamas su raidėmis, bet, žinant, kokie realūs reikalavimai yra pirmoje klasėje, koks yra didelis tempas, vaikai nesuspėja. Todėl visada rekomenduoju vaiką pradėti pažindinti su raidėmis nuo 5 metų, kad į pirmą klasę jis eitų bent mokėdamas perskaityti skiemenis ir nebūtų jam bereikalingo streso.

– Ar yra skirtumas tarp mergaičių ir berniukų, kalbant apie rašymą ir skaitymą? Kurie dėl to turi mažiau bėdų?

– Statistiškai pas mane dažniau lankosi berniukai: ir dėl tarimo problemų, ir dėl rašymo, ir dėl skaitymo. Be abejo, yra berniukų, kurie labai lengvai išmoksta skaityti. Mano vyresnysis sūnus, būdamas penkerių metų, laisvai skaitė. Bet kalbinių problemų dažniausiai turi berniukai. Ir jei kalbėsime apie disleksiją, berniukams dažniau būna bėdų. Dar norėčiau akcentuoti, kad disleksija dažnai yra paveldima genetiškai. Jei tėvai turėjo šią problemą, gali būti, kad ir jų vaikai turės.

– Užsiminėte apie skaitymą ankstyvame amžiuje. Ką duoda ateityje tas ankstyvas išmokimas skaityti ir rašyti?

– Vienos tiesos nėra. Nes yra vaikų, kurie keturių metų jungia raides į skiemenis, bet kad jis bus genijus, negalima teigti. Labai svarbu, kokį kelią tas vaikas eis. Kad reikia lavinti abiejų pusrutulių smegenų centrus, tai tikrai. Bet tam užduočių yra ne tik su skaičiais ir raidėmis. Jei tėvai investuoja į savo vaiką, didelį tikimybė, kad jis pasieks daug.

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(39 žmonės įvertino)
4.1795

Su vaikais išvykote atostogų ne per mokyklines atostogas? Pasakė, kiek įstatymų pažeidėte ir kas už tai gresia (81)

Ar vėlavimas į pamokas ir jų nelankymas gali lemti mokinio ateitį? Ekonominio bendradarbiavimo ir...

Kodėl vaikai nemėgsta matematikos? Docento įžvalgos padės į ją pažvelgti kitu kampu (9)

Periodiškai skelbiami tarptautinių tyrimų rezultatai nedžiugina – pagal matematinius gebėjimus...

Tiesa ir mitai apie lytiškumo ugdymą: ar tikrai skatina anksti pradėti lytinius santykius ir propaguoja homoseksualumą? (51)

Nuoseklus, mokslu grįstas ir amžiui pritaikytas lytiškumo ugdymas dažnai dar sutinkamas su...

Psichiatras pasakė, ką darote ne taip, kad vaikas jūsų kompaniją iškeičia į laiką prie kompiuterio ar telefono (25)

Kompiuteriniai žaidimai ir buvimas virtualioje erdvėje šiandien ne tik užima didelę dalį...

Šitaip girdami vaikus darote jiems meškos paslaugą: kokie žodžiai stabdo progresą?

Mūsų vaikai ypatingi, ir mums taip norisi jiems apie tai nuolat priminti bei džiaugtis net...

Top naujienos

Policijos „trikojai“ kaip ant delno: žemėlapis, kur jie gali būti visuose Lietuvos miestuose (92)

Policijos pareigūnai į kelius dirbti išėję su itin moderniais mobiliais greičio matuokliais,...

Du dešimtmečius nesibaigianti gyventojų kova su prekybos tinklu: piktinasi, kad parduotuvę šildo jų sąskaita (12)

Vieno Mažeikių daugiabučio gyventojai pasipiktinę dėl daugiau nei du dešimtmečius...

Švedijos centrinis bankas apibrėžia krizės priemones obligacijomis, bet ne palūkanomis (4)

Riksbanko valdytojas Stefanas Ingvesas iš esmės atmetė idėją ekonominio nuosmukio atveju įvesti...

Pasižvalgykite po brangiausius būstus Vilniuje: nuperkami akimirksniu ir be paskolos (14)

Vienas pagrindinių veiksnių, kuris lemia naujakurių sprendimą renkantis būstą, yra kaina....

Fitoterapeutas Ruolia – kaip maitinti imunitetą: aptarė 4 pasaulyje patvirtintas stiprinimosi priemones (1)

„Jei jums teko susidurti su radikalia terapija, cheminiu ar spinduliniu gydymu, imuniteto stiprinimu...

Spėliojama, kas laimės „Euroviziją“ – Lietuva pirmauja balsavime, lažybose ir kitaip užsitarnauja Europos simpatijas (75)

Patys didžiausi „ Eurovizijos “ gerbėjai neabejotinai žino ir šių metų Lietuvos pasirinkimą...

Didėja tikimybė, kad Airija susivienys

Metas pradėti galvoti, kokie laukia pokyčiai.

Šilta ir besniegė žiema ne visiems šį tą reiškia: apklausa parodė, kiek iš tiesų lietuvių netiki klimato kaita (4)

Paskutiniu metu pasaulyje itin daug kalbama apie klimato kaitą ir tai, kokią įtaką ateities...

Užsienyje gyvenančios lietuvės papasakojo, kiek čia kainuoja vaikų darželiai: apie tokią sumą, kokia – Lietuvoje, net nesvajoja (343)

Sostinėje pakilus valstybinių darželių kainoms, tėvai sujudo. Kai kurie už sausio mėnesį...

Kanapių vartojimas gali labai keistai paveikti atmintį: problema, apie kurią iki šiol niekas nežinojo (15)

Daugybė šalių visame pasaulyje jau leidžia naudoti kanapes rekreaciniais tikslais. Ir tai gali...

|Maža didelių žinių kaina