aA
Artėjanti mokslo metų pradžia atneša daug pokyčių į būsimų pirmokų ir jų tėvų gyvenimą. Radikaliai pasikeitusi aplinka, nauji draugai, nauji įgūdžiai, mokymasis pamažu dėti raidę prie raidės... Kai kuriems vaikams bandymas pradėti rašyti ar skaityti gali būti daug sudėtingesnis nei jų bendraamžiams. „Asmens sveikatos klinikos“ (VŠĮ Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras), teikiančios kompleksines vaiko raidos sutrikimo diagnostikos ir pagalbos paslaugas, logoterapeutė Irena Stankuvienė pasakoja, kaip laiku pastebėti ir gydyti vaiko skaitymo bei rašymo sutrikimus.
Atkreipkite į tai dėmesį: vaiko rašymo ir skaitymo sutrikimai, kurie signalizuoja apie didesnes problemas
© Vida Press

Kaip atpažinti skaitymo sutrikimus?

„Visi vaikai, pradėdami mokytis skaityti ir rašyti, patiria sunkumų, tačiau šiems sunkumams užsitęsus, jau galima numanyti, kad vaikas turi skaitymo ar rašymo sutrikimą. Paprasčiausia šį sutrikimą nustatyti, kai vaikas jau turi skaitymo patirties, t. y. antrais ar trečiais mokymosi metais. Lengvesnes sutrikimo formas galime pastebėti tik vyresnėse klasėse, kai moksleiviui sunkiai sekasi išskirti sudėtingesnio skaitomo teksto pagrindinę mintį, jį analizuoti“, – sako „Asmens sveikatos klinikos“ specialistė.

Ji įvardina, kad vaikas gali patirti tokius skaitymo sutrikimus: susidurti su sunkumais skaitant žodžius, mėginant sklandžiai skaityti arba suvokiant tekstą.

Kaip rašoma pranešime spaudai, turintys skaitymo sutrikimų vaikai gali skaitydami praleisti, keisti, pridėti raides, skiemenis. Taip pat jie skaitydami gali sukeisti raides vietomis arba skaityti iš kitos pusės, vizualiai neatpažinti viso žodžio arba tiesiog spėti žodžio dalį: jo pradžią arba pabaigą.

Sklandaus skaitymo sutrikimas pasireiškia tada, kai vaikas skaito paraidžiui arba skiemenuodamas, kartoja skiemenis, žodžius arba žodžių junginius. Taip pat toks vaikas gali skaityti labai lėtai arba taip greitai, kad tai trukdo normaliam teksto suvokimui. Skaitydamas vaikas gali nepaisyti žodžio, sakinio ribų, skyrybos ženklų, pamesti skaitomus žodžius, eilutes, praleisti žodžius arba pridėti nesamus.

Vaikams gali kilti iššūkių ir suvokiant tekstą. Pvz., jie nesupranta perskaitytų žodžių ar jų junginių, sakinių prasmės, skaitant nepasinaudoja tekstinėmis užuominomis, sunkiai supranta atskirų minčių ryšius ar pagrindinę teksto mintį, nesugeba suprasti teksto stiliaus ir paskirties.

Dažnai lydi ir rašymo sutrikimai

Skaitymo sunkumų patiria nuo 5 iki 10 proc. moksleivių. Visgi daugiau yra tų moksleivių, kurie turi rašymo sutrikimų – jų paplitimas siekia iki 15 procentų.

Vaikas
Vaikas
© Shutterstock

I. Stankuvienė atkreipia dėmesį, kad rašomoji kalba yra atsiradusi iš šnekamosios ir čia, kaip ir skaitant, didelį vaidmenį atlieka optinės erdvės suvokimas.

Taip pat rašymo, kaip ir skaitymo sutrikimai, gali skirtis tarpusavyje. Rašydamas vaikas gali iškraipyti žodžio struktūrą: praleisti, keisti, prirašyti raides ar skiemenis. Taip pat vaikas gali keisti raidžių formą, eiliškumą žodyje, rašymo kryptį. Kita dalis vaikų su rašymo sutrikimais netaiko rašybos taisyklių, negeba minčių perteikti raštu, rašo neįskaitomai arba išvis nesugeba rašyti.

„Esant rašymo sutrikimams, vaikas gali gerai suprasti ir vykdyti žodines instrukcijas, nuorodas, skirtas žodinei veiklai. Taip pat jis gali turtingai ir vaizdingai pasakoti perskaitytą tekstą, atsakyti į klausimus, papasakoti iš asmeninės patirties, tačiau jam gali kilti sunkumų atliekant instrukcijas, skirtas veiklai su vaizdine medžiaga“, – sako logoterapeutė.

Kaip pavyzdį ji įvardina tokias veiklas: žodžiu apibūdinti paveikslėliuose vaizduojamus daiktus, reiškinius, jų sekas, diferencijuoti vizualiai panašias raides. Vaikui taip pat gali būti sunku skaityti smulkų, įmantrų raštą, naudotis žodynais, žinynais, taisyklių sąsiuviniais, žymekliais, nurašyti nuo lentos, knygos. Anot logoterapeutės, sunkumai kyla dėl to, kad vaikas regėjimu netiksliai skiria ir suvokia raidžių bei vizualinių simbolių požymius.

Priežastys – ir kūne, ir aplinkoje, bet koreguoti galima

Logoterapeutės teigimu, rašymo ir skaitymo sutrikimų priežastys yra įvairios. Juos iš dalies gali lemti galvos smegenų žievės zonų, atsakingų už skaitymą ir rašymą, nevisavertė veikla, sutrikęs kalbos ar regos suvokimas, nepakankamai išsivyksčiusi kalba, paveldėtas psichinių funkcijų silpnumas, ilgalaikės ligos.

Kita vertus, įtaką daro ir tokie aplinkos veiksniai kaip dvikalbė šeima ar nepakankamas kalbinis bendravimas su aplinkiniais.

Vaikui įtarus skaitymo ar rašymo sutrikimą geriausia iš karto kreiptis į logoterapeutą. Tai, kiek ilgai truks darbas su juo, labai priklauso nuo to, kaip anksti pastebėtas sutrikimas, ir kaip labai pats vaikas yra įsitraukęs į bendro darbo procesą.

Kitiems specialistams dirbant su rašymo ar skaitymo sutrikimus turinčiais vaikais rekomenduojama saikingai naudoti paveikslėlius, iliustracijas, supaprastinti užduotis. Tikslinga paryškinti, pabraukti painiojamas raides pvz., p, b, d, pažymėti svarbiausią informaciją tekste, leisti „rašyti žodžiu“ kūrybinius darbus (rašinius, pasakojimus, aprašymus, teksto interpretacijas), atsiskaitymus, kontrolinius darbus. Rekomenduojama naudoti specialiai parengtas užduotis, kuriose aiškiai išdėstoma medžiaga, pažymimos vietos, kuriose dėl regimojo suvokimo problemų mokinys gali daryti klaidų. Taip pat gerai skatinti įsiminti žodžių ar sunkiai jungiamų į skiemenis raidžių derinių vaizdą. Rekomenduojama perskaityti gramatinės užduoties sąlygą, padėti atlikti pirmą užduotį, kad moksleivis suprastų, ką reikia daryti ir pan. Svarbiausia – nuolat kartu pasidžiaugti vaiko daromu progresu.

www.DELFI.lt

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Neuromokslininkė paaiškino, kaip veikia vaikų smegenys besimokant: vienas patarimas padės palengvinti šį procesą (6)

Mokymosi procesas nerimą ir stresą kelia ne tik vaikams, tačiau ir jų tėvams. Ne vienas tėvas...

Vaikų darželį įkūrusi vienuolė – atvira: dabartiniai septynmečiai turės išmokti išgyventi beveik neišgyvenamomis sąlygomis (38)

Prieš dešimt metų, prieš pat Šv. Kalėdas sesės vienuolės Lietuvoje užregistravo pirmą tokį...

Keturių vaikų tėtis Marius Čepulis pasidalijo idėjomis, ką daryti, kad vaikai net ir šaltuoju metu, daugiau laiko praleistų lauke

Dažnas pastebi, kad šiuolaikiniai vaikai tampa vis sėslesni ir mažiau laiko praleidžia...

1toks unikalus. Mama, išleidusi vaikus baigti vidurinę užsienyje: tokių pokyčių iš jų nelaukėme ir nesitikėjome (3)

Šios „ 1toks unikalus “ laidos tema – kodėl žmonės renkasi vidurinį mokslą užsienyje?...

Jonas Nainys kviečia: laimėk visai savo klasei mobiliuosius telefonus ir kitus prizus (8)

Po metų pertraukos grįžta ir jau penktą kartą Lietuvos moksleivius pasivaržyti bei laimėti...

Top naujienos

Eksperimentas virtuvėje: išrinko skaniausius marinuotus agurkus, tačiau užrašas ant pakuotės nemaloniai nustebino (23)

Marinuotų agurkėlių pasirinkimas Lietuvos prekybos centruose – stulbinančiai gausus. Kokių tik...

Dailius Dargis | D+

Holivudo monstro buvusios žmonos išpažintis: sužinojusi ką jis padarė, pražilau per naktį

Iki šiol nė vienam žurnalistui nepavyko išpešti nė žodžio iš Jurijaus Kadamovo artimųjų ar...

Sunkumai užgriuvo ir stambias įmones: darbuotojai išeina, o naujus rasti sudėtinga (223)

Panevėžyje nedarbas auga drastiškai. Per pastarąjį mėnesį bedarbių gretas papildė daugiau...

Septyniolikmetės Emilijos mama papasakojo apie siaubą, kai dukra vos nemirė nuo COVID-19 ligos (369)

„Mano vaikui nutiko blogiausia, kas galėjo, bet laimei ji papuolė į geriausias rankas“, –...

Paulius Jurkevičius. Komendantės valanda – štai Kalėdų dovana Lietuvai! (231)

Čia, mielieji, jums ne kovidinių kaukių balius! Ne teatrų užrakinimai ar restoranų pasiūlymai...

Alytaus Kalėdų eglė jau švyti – įžiebta be žiūrovų minios (5)

Alytaus miesto savivaldybei pavyko išvengti žmonių būriavimosi prie miesto Kalėdų eglės...

Laisvalaikis – (ne)karantinas. Kokius filmus ir knygas rekomenduoja Greta Ambrazaitė? (3)

Išsirinkti gerą knygą ar filmą tikrai nelengva užduotis. Ką verta skaityti ir žiūrėti, o ko...

Sausėja lūpos? Paaiškino, kodėl negalima jų laižyti ir kas turėtų būti gero lūpų balzamo sudėtyje (3)

Skilinėjančios ir skausmingos lūpos – dažni ir nemalonūs žiemos palydovai. Šiemet ši...

Per gaudynes nuo pareigūno kulkos žuvusio 18-mečio motinai valstybė sumokės 30 tūkst. Eur (112)

Prieš penkerius metus Druskininkų savivaldybėjei per cigarečių kontrabandininkų sulaikymo...