aA
Pavasaris jaunoms šeimoms – apsisprendimo laikotarpis, daugelis ieško darželių savo atžaloms, rugsėjį pradėsiančioms naują gyvenimo etapą. Iki šiol buvęs neatsiejama suaugusiųjų dalis – nuo šiol vaikas taps savarankiška asmenybe. Suaugusieji savo kasdieniame gyvenime adaptaciją išgyvena gana dažnai, o štai dvejų metų vaikas dar per mažas suvokti savo emocijas ir tokius pokyčius.
Ikimokyklinio ugdymo įstaigos patiria nesklandumų.
Ikimokyklinio ugdymo įstaigos patiria nesklandumų.
© Shutterstock

Dažniausiai adaptacijai nepadeda ir išankstiniai pasakojimai apie įsivaizduojamą darželio lankymą, apie būsimus naujus draugus, žaislus, užsiėmimus. Kai vaikas lieka be tėvų visiškai naujoje aplinkoje – jam natūraliai kyla stresas ir tai normali mažo vaiko jausmų eiga. Šių metų pavasaris ypatingas dar ir tuo, jog adaptacijos iššūkių gali patirti net ir tos šeimos, kurios sėkmingai lankė darželį iki karantino paskelbimo – praleidus daugiau nei 2 mėnesius namuose, vaikai darželyje gali vėl pasijusti svetimi. Tad kaip sėkmingai įgyvendinti adaptaciją darželyje, kad tai nesukeltų streso nei tėvams nei, tuo labiau, vaikui – patarimais pranešime spaudai dalijasi Kristina Gadliauskienė, privačios ankstyvojo ugdymo mokyklos Eureka, skirtos 2-5 metų vaikams, vadovė.

„Natūralu, kad pradėjęs lankyti darželį, mažylis pradeda iš visų jėgų protestuoti bei siekti susigrąžinti įprastą gyvenimo aplinką, jis puikiai suvokia, jog nebebus taip, kaip buvo. Po vienos-dviejų savaičių vaikas pamažu apsipranta, susiranda naujų draugų, žaidimų ir taip po truputį prisitaiko prie naujo gyvenimo ritmo“, – pasakoja Kristina ir pateikia rekomendacijas, kaip elgtis tėvams ir vaikams po karantino pradėsiantiems lankyti naujus darželius.

Kristina Gadliauskienė
Kristina Gadliauskienė
© Organizatorių nuotr.

Individualus dėmesys – kiekvienam vaikui

Po karantino darželius pradėsiantiems lankyti vaikams adaptacija gali būti jautresnė, todėl tam, kad ji vyktų nuosaikiai ir lengvai, pirmosiomis savaitėmis šeimoms siūloma ugdymo įstaigą lankyti drauge su vaikučiu. Kristina pastebi, jog šiame etape svarbus ir darželio vaidmuo: „įstaiga turi užtikrinti, kad pirmąją mokymosi savaitę darželyje naujai besiadaptuojančių šeimų srautai bus padalinti į dvi dalis: rytinį laiką ir popietinį laiką. Jei klasėje bus iki 7-8 vaikučių – mokytojos galės skirti daugiau ir kokybiškesnio dėmesio kiekvienam vaikui individualiai, jos galės išgirsti kiekvienos šeimos lūkesčius, duoti atgalinį ryšį ir taip greičiau susidraugauti su mažaisiais bendruomenės nariais.“

Adaptaciją galima perkelti į darželio kiemo erdvę

Dėl COVID-19 įstaigos privalo vykdyti ir tam tikrus saugumo reikalavimus, užtikrinančius socialinį atstumą: ugdymo patalpose rekomenduojama būti tik mokytojams ir mokiniams. Tėveliams negalint dalyvauti mokyklos vidaus patalpose organizuojamame ugdymo procese, Kristina siūlo vaikučio adaptaciją perkelti į lauką: „tiek pavasarį, tiek rugsėjį oro sąlygos yra labai palankios šio proceso perkėlimui į lauką. Mokytojos gali pakalbinti mažylius trumpam nukeliauti į klasę, apsižvalgyti, susipažinti su ten „gyvenančiais“ daiktais ir žaislais. Žinodami, kad jų tėveliai laukia lauke, vaikučiai jausis ramiai, saugiai, pasitikės mokykla ir mokytojais, o tėveliai matys nuoširdžias mokytojų pastangas. Taip formuosis pasitikėjimu ir pagarba grįsti abipusiai santykiai“, – sako pedagogė.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Rekomendacinis dviejų savaičių adaptacijos planas:

1 diena

Rekomenduojama vaiką lydėti suaugusiajam (mamai, tėčiui ar kitam artimajam), pabūti su juo kartu 2 valandas ir drauge keliauti namo.

2 diena

Rekomenduojama vaiką lydėti suaugusiajam (mamai, tėčiui ar kitam artimajam), pabūti su juo kartu 2 valandas ir drauge keliauti namo.

3 diena

Rekomenduojama vaiką lydėti suaugusiajam (mamai, tėčiui ar kitam artimajam), pabūti su juo kartu pusę dienos ir drauge keliauti namo.

4 diena

Rekomenduojama vaiką lydėti suaugusiajam (mamai, tėčiui ar kitam artimajam), pabūti su juo kartu 3 valandas ir tuomet 30-iai minučių ar 1 valandai palikti jį vieną klasėje su mokytoja. Vėliau – keliauti drauge namo.

5 diena

Rekomenduojama vaiką lydėti suaugusiajam (mamai, tėčiui ar kitam artimajam), pabūti su juo kartu 2 valandas ir tuomet 2 valandoms palikti jį vieną klasėje su mokytoja. Vėliau – keliauti drauge namo.

6 diena

Rekomenduojama vaiką lydėti suaugusiajam (mamai, tėčiui ar kitam artimajam), pabūti su juo kartu 2 valandas ir tuomet 2 valandoms palikti jį vieną klasėje su mokytoja. Vėliau – keliauti drauge namo.

7 diena

Rekomenduojama vaiką lydėti suaugusiajam (mamai, tėčiui ar kitam artimajam), atsisveikinti ir palikti jį vieną klasėje su mokytoja 3-4 valandoms. Vėliau – keliauti drauge namo.

8 diena

Rekomenduojama vaiką lydėti suaugusiajam (mamai, tėčiui ar kitam artimajam), atsisveikinti ir palikti jį vieną klasėje su mokytoja 3-4 valandoms. Atsižvelgiant į vaiko nuotaiką ir emocinę būklę, pakalbinti jį popiečio miegeliui. Jeigu vaikas prieštarauja – keliauti namo.

9 diena

Rekomenduojama vaiką lydėti suaugusiajam (mamai, tėčiui ar kitam artimajam), atsisveikinti ir palikti jį vieną klasėje su mokytoja visai dienai. Keliauti namo – 18:00 valadą.

10 diena

Rekomenduojama vaiką lydėti suaugusiajam (mamai, tėčiui ar kitam artimajam), atsisveikinti ir palikti jį vieną klasėje su mokytoja visai dienai. Keliauti namo – 18:00 valadą.

„Mano manymu, tam, kad adaptacija būtų sėkminga, visų pirma, tėveliai turi būti užtikrinti ir patys pasiruošę šiam pokyčiui. Jei tėveliai jaučia abejonę, tai labai greitai pastebi ir jų vaikai. Tuomet vaikučiams pavyksta pergudrauti tėvelius, o šie „pagaili“ vaiko ir adaptacija nutrūksta.“ – įsitikinusi Kristina.

www.DELFI.lt

Ugdymas

Išsamius ir profesionalius specialistų atsakymus į daugelį jūsų klausimų kiekvieną savaitę rasite rubrikoje Ugdymas.

Jei turite klausimų apie vaikų auklėjimą ir ugdymą, jei susiduriate su problemomis ugdymo įstaigoje ir nerandate atsakymo, galite užduoti klausimus vaikų ugdymo specialistams.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
1.2000

Profesionalų patarimai tėvams: kaip ugdyti vaikų verslumą ir kokiame amžiuje tai reikia pradėti

Kaip susikurti sėkmingą gyvenimą? Gerai mokytis, baigti universitetą ir laukti gero darbo...

Sostinės darželiuose brangs maitinimas

Vilniaus miesto savivaldybės taryba pritarė maitinimo normų ikimokyklinio ir priešmokyklinio...

Ekspertė – apie tai, kaip turėtų atrodyti vaiko kambarys: tam tikri pasirinkimai neabejotinai skatins kūrybiškumą

Vaiko erdvė - puiki vieta ryšiui ir kūrybiniam potencialui skleistis. Kaip ji turėtų atrodyti?...

Nemokamas ankstyvojo ugdymo forumas: pranešimus skaitys garsūs Lietuvos ugdymo specialistai ir psichologai

Jau antrą kartą Lietuvoje gegužės 24–26 dienomis nuotoliniu būdu 13:00–14:30 valandomis, vyks...

Ketvirtokų išleistuvėms klasėje renkama suma šokiravo vienišą mamą: man norisi verkti – negi Lietuvoje tokia norma? (13)

Baigiantis mokslo metams tėvai ima sukti galvas, kaip įsimintinai pažymėti artėjančias vaikų...

Top naujienos

Delfi PliusVaidas Saldžiūnas

Kaip pralaužti Rusijos blokadą Ukrainoje: dėl bado grėsmės Vakarai gali ryžtis ir ypač rizikingam planui

Ko neprivertė karas, privers badas. Tokių svarstymų – vis daugiau, mat Rusijos agresija prieš...

„Tokia mano istorija“: daugybę kartų girtas prie vairo įkliuvęs Viktoras dėkoja, kad pagaliau buvo įkalintas (4)

„Kai pirmus kartus ėjau į teismą, bijojau, bet po to baimė dingo – jeigu prieš tai manęs...

Amerikiečiai negali patikėti, kaip pigu Lietuvoje: tai svajonių šalis! (6)

Verkiantiems dėl Lietuvoje beprotišku greičiu kylančių kainų reikėtų nuvykti į Kaliforniją...

Karas Ukrainoje. Ukrainoje pratęsta karinė padėtis, uždrausti simboliai „Z“ ir „V“ per sprogimą sunkiai sužeistas Maskvos paskirtas Zaporižios miesto vadovas (7)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Šiluvoje užuovėją nuo karo radusi Tatyana dirba piligrimų centre ir taip maldo ilgesį Ukrainoje likusiai šeimai – anūkui vos 3 mėnesiai

Nors Lietuvos šventvietė Šiluva garsėja kaip traukianti religines bendruomenes, ji apjungia visus...

Žiniasklaida: Rusija pasikvietė statinių bombų ekspertus jau kelios savaitės yra Rusijoje ir dirba kartu su kariuomenės pareigūnais

Apie 50 ekspertų, turinčių didelę šių sprogmenų gamybos ir tiekimo patirtį, dirba kartu su...

Verslas PliusMark Ellwood

Verslininko, aplankiusio visas šalis Žemėje – ir pabuvojusio kosmose, kelionių patarimai

Jimas Kitchenas išmano keliones . 57-erių metų verslininkas ir investuotojas tvirtina esąs...

Delfi PliusDailius Dargis

Paskutinio sovietų bunkerio Lietuvoje paslaptis: ne tik lankėsi KGB, bet ir neprikausomybės laikais sulaukdavo keistų vizitų bei įsilaužimų II dalis

Vieno įspūdingiausių Lietuvoje esančio sovietinių laikų karinio bunkerio paslaptys sėja nerimą...

Šeimos atostogos jau ne už kalnų: išdavė, kur driekiasi idiliški paplūdimiai ir stebina vis dar puikios kainos

Kelionės su šeima neretai gali tapti rimtu iššūkiu: mažiesiems tikrai ne visuomet įdomu tai,...

Delfi PliusPiotr Skolimowski, Ewa Krukowska

Ekspertė: dviejų Europos valstybių draugystė akivaizdžiai byra į šipulius (3)

Reakcija į Rusijos invaziją padarė galą svarbiam aljansui Europoje. Kaip pažymi politikos...