Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Simonas Dailidė (29 m.) su žmona Aiste augina dvynukus (19 mėn.). „Mes visi norim stiprių, sveikų, nesergančių vaikų. Dėl to reikia kažką daryti. Mums svarbu mažylius grūdinti, mankštinti. Įkvėpimo ir žinių, kaip tai daryti, semiamės iš sveikuolių bendruomenės, bendraudami su tais, kurie jau užaugino savo vaikus.
Nuo pat pirmų vaikų gyvenimo mėnesių darome dinamines mankštas. Pirmą kartą jas matantiems iš baimės gali sustoti kvėpavimas. Tačiau kai pripranta akys ir kai patys paima ir pamėto savo vaikus, dingsta baimė, kad susikratys smegenys ar išsitampys rankos. Vaikai taip pat maudosi baseine, mokosi plaukti, nardyti. Visą vasarą ir rudenį jie pliki basi bėgiojo po mišką, miega lauke. Gruodžio 26 d. sūnus pirmą kartą išsimaudė eketėje“, – apie savo vaikų – Saulės ir Vytauto Vėjo vaikystę pasakoja S. Dailidė.
Sveikuolis pastebi, kad kai kurių žmonių reakcijos į tokius metodus yra labai neigiamos. Ne vienas gąsdina, kad vaikai susirgs ir numirs. Tačiau, anot jo, šios baimės yra visiškai nepagrįstos. Vaikų grūdinimas ir dinaminės mankštos leidžia išvengti peršalimo ligų ir jų komplikacijų, tikina S. Dailidė. Jei vaikai kartais suserga, tai trunka labai trumpai, vos keletą dienų. Jei užpuola sloga, pakyla temperatūra, šeima to visiškai nesureikšmina, tiesiog ramiai pralaukia.
Eglė Kislovski (39 m.) augina dvynes paaugles (14 m.) ir 1,7 m. dukrytę. Moteris jau daugiau nei 10 m. grūdinasi, kiekvieną dieną dušą užbaigia šaltu vandeniu, žiemą būtinai maudosi eketėje, nes tai, jos manymu, suteikia labai daug energijos ir padeda stiprinti imunitetą.
Nuo pat mažens E. Kislovski dvynukių pėdutes prausdavo po kontrastiniu dušu, vėliau tai taikė ir visam kūnui. Sulaukusias 2 m. amžiaus žiemos metu jas kelioms akimirkoms kišdavo į eketę, o iš karto po to sušildydavo pirtyje. Moteris dalijasi, kad mergaitės užaugo mažai sirgusios peršalimo ligomis, o vaistų, galima sakyti, nėra gavusios. Jos ir dabar žiemą drąsiai lenda į eketę ar sniego pusnį su draugais ar bendraminčiais.
„Mažiausiąją dukrą kiekvieną dieną apiprausiame po šaltu dušu, leidžiame visur lakstyti basomis, trumpai prasieiti per sniegą. Sausio 1 d. visi kartu lindome į sniego pusnį. Namuose žiemą–vasarą miegame prie atidarytų langų, o žiemos metu miegamajame palaikome 17–19 laipsnių temperatūrą. Peršalimo ligos praeina kur kas lengviau, kai kūnas yra grūdinamas“, – įsitikinusi sveikos gyvensenos stovyklų paaugliams „Laisvės kodas“ organizatorė.
Vilnietis Pavelas Starkovskij (37 m.) augina 7 m. dukrą Milaną. Su draugų šeimomis važinėjant į pirtį ir maudantis eketėje, vaikams taip pat kilo noras tai išbandyti. Jiems niekas niekada to nesiūlė, bet suaugusiųjų pavyzdys motyvavo taip, kad vaikai eketėje po pirties ėmė maudytis kiekvieną savaitgalį. Kiek vėliau kilo mintis į ledinį vandenį įlįsti iki pirties. O dar vėliau ir neišlįsti taip greitai iš ledinio vandens, pabūti kokią minutę kitą. Tuomet vyras susipažino su Wim Hofo metodu ir ėmė jį praktikuoti ilgindamas buvimo eketėje laiką.
„Mūsų imuninė sistema yra labai įdomus dalykas, norėtųsi jai padėti šiais sunkiais įvairių ligų laikais. Vaikai mokosi iš tėvų. Labai didelė motyvacija yra tuomet, kai vaikai grūdinasi ne pavieniui, o su draugų būriu. Lįsti į eketę ar ledo vonią dviem ar keturiems gerokai drąsiau ir linksmiau.
Vasarą supratom, kad be šalčio mes negalim, todėl įsigijom pramoninį ledo generatorių, plastikinę vonią ir taip išsprendėm šalčio klausimą. Kai lauke temperatūra pasiekia +30 laipsnių, vandens temperatūra vonioje iki 1–2 laipsnių sukuriama akimirksniu. Vaikams tai lyg žaidimas: įlįsti į ledo vonią 30 sekundžių, o tada šokti nuo liepto į 20–27 laipsnių vandenį. Įsivaizduojat, koks jis tada karštas atrodo? Ir dabar paklausus vaiko, ar jis nori šeštadienį praleisti bendraklasio gimtadienyje ar pirtyje, visada pasirenkama pirtis“, – patirtimi dalijasi Pavelas.
Vyras jau trejus metus savo kasdieninį dušą užbaigia 3–5 minučių šaltu vandeniu. Išėjusį iš dušo šaltą kaip ledą jį matė ir dukra Milana. Dabar kas trečias jos dušas taip pat yra šaltas. Pavelo žmona pritaria vyro idėjoms ir dukrai leidžia rengtis pagal jos komforto jausmą. Jei vaikui gerai su megztiniu, kam rengtis dar ir striukę?
„Peršalimo ligų šeimoje praktiškai neliko. Aš nepamenu, kada sirgau apskritai, nebuvo taip, kad dėl kokio viruso aš negalėčiau važiuoti į darbą arba gulėčiau lovoj 3–4 dienas, kaip kad būdavo prieš 10 metų. O dukrai, jei kas ir prisikabina mokykloje, tai viskas praeina labai lengvai ir greitai. Ji neguli, ji žaidžia, turi apetitą, liga jos visiškai nekamuoja“, – apie grūdinimosi naudą šeimoje pasakoja vilnietis.
Snežana Kazlaitė (50 m.) jau trečius metus globoja neišnešiotą, su širdies yda gimusią Deimantę. Ją moteriai ypač svarbu grūdinti todėl, kad tokios būklės vaikai labai dažnai serga kvėpavimo takų ligomis ir plaučių uždegimais.
„Stengiuosi, kad Deimantė kaip galima daugiau vaikščiotų basa po žolę, per mišką, nebijotų skersvėjų, kad pavasarį įlįstų į vandenį, lakstytų po balas, po sniegą. Vasaros pradžioje, kol dar vėsu, leidžiu maudytis, o rudenį, spalio mėnesį – po balas lakstyti. Rytais, vakarais, po vonios namuose ji laksto be rūbų. Kartais šaltu vandeniu apipilu, ant sniego patrepsi balkone basa. Trejus metus iš eilės mergaitė vasarą–žiemą pietų miega lauke. Tai labai stiprina kvėpavimo takus“, – pasakoja Snežana.
Gydytoja papasakojo, kokiomis alternatyviomis priemonėmis šiuolaikiniai tėvai „gydo“ net vaikus: šlapimas ir užpiltinės – nuo visokiausių ligų (1)
Atrodo, kad šiais laikais internetiniais forumais pasitikima labiau nei profesionaliomis gydytojų...
Pamačius, kaip savo vaikus augina sveikuoliai, gali ir širdis sustoti: pliki basi bėgioja po mišką, nuo mažumės lenda į eketę
Kai mažamečius ima nuolat persekioti ligos, tėvai pradeda ieškoti įvairių priemonių vaiko...
Pateikė aiškų atsakymą, kiek cukraus kasdien gali suvalgyti vaikas
Visą gyvenimą ribokite suvartojamo cukraus kiekį, o jaunesniems nei 2 metų vaikams apskritai...
Pasakė, kada tiksliai turėtų eiti miegoti vaikai, priklausomai nuo jų amžiaus: ar jūsų grafikas toks pat? lentelė
Kiekvienas tėvas nori, kad jų vaikai gyventų kuo kokybiškiau – gerai išsimiegotų , sveikai...
Gydytoja įvertino mamų pamėgtą madingą preparatą: tai gali labai rimtai pakenkti vaikų sveikatai
Rūpestingos mamos, rečiau – ir tėčiai norėdami savo vaikams geriausio dažnai pasiduoda...
Top naujienos
Generalinė prokurorė dėl Bartoševičiaus kreipėsi ne tik raštu: tą penktadienį turėjau susitikimą
Trečiadienį Generalinė prokuratūra pranešė, kad buvusiam Seimo nariui Kristijonui...
Valstybė nesismulkina: išrinktieji už poilsį Neringoje moka juokingas sumas (11)
Valstybinės įstaigos Kuršių nerijoje valdo daugybę nekilnojamojo turto objektų. Ir toli gražu...
Aiškėja išžaginimo Vilniuje detalės: 15-metė buvo užpulta, kai iš mokyklos miesto centre ėjo namo (8)
Policijos departamentas informavo, kad Vilniuje buvo įvykdytas kraupus nusikaltimas.
Rusija rengiasi maksimaliai eskalacijai: neatmetamas labai rimtas scenarijus
Geros žinios Ukrainai. Pranešama, kad į naują Jungtinių Amerikos Valstijų karinės pagalbos...
Kišenėms tuštėjant, lietuviai sparnų kelti į užsienį neskuba: yra suma, be kurios nė krust
Pastaruoju metu didėjus kainoms, o paskolų palūkanoms vis dar kylant, lietuviai kol kas labai...
Seime – skubus planas šaukti neeilinę sesiją: įtaria informacijos nutekinimą Bartoševičiui pildoma (1)
Kylant abejonių dėl seksualiniu smurtu prieš vaikus įtariamo buvusio Seimo nario Kristijono...
Sparčiai populiarėjantis juodasis česnakas – naujasis jaunystės eliksyras? Mokslų daktarė pasakė, ko iš jo galima tikėtis
Ar teko ragauti juodojo česnako ? Pasak šeimyniniam verslui vadovaujančios Dovilės...
Kryme pleškėjo Putinui svarbų greitkelį statančių statybininkų vagonėliai
Rusijos žiniasklaida skelbia apie didelį gaisrą Kryme.
Apie įmokų į II pakopos pensijų fondus sustabdymą prabilo ir ministrė Skaistė
Finansų ministrė Gintarė Skaistė mano, kad pensijų kaupimo antroje pakopoje sistema gali būti...
„Žalgirio“ rūbinėje – kapitono kritika Brazdeikiui: tai jam bus pamoka ateičiai pastabas priėmė (1)
Daugiau nei pusę „Žalgirio“ taškų Stambule, kovoje su „Anadolu Efes“ pelnę Ignas...