aA
Periodiškai pasirodantys straipsniai apie kavos galimai keliamas rizikas arba teikiamą naudą iš tiesų glumina ir verčia abejoti pateikiama viena kitai prieštaraujančia informacija. Šiuos prieštaravimus kaskart pastebinti Oslo universitete dirbanti Neuromokslų daktarė Laura Bojarskaitė sako, kad kai kuriems žmonėms kavos vartojimas gali turėti neigiamų pasekmių, tačiau teigiamos irgi egzistuoja, pavyzdžiui, 2–3 kavos puodeliai per dieną gali apsaugoti nuo Parkinsono ir Alzheimerio ligų.
Laura Bojarskaitė
Laura Bojarskaitė
© DELFI montažas

O ir šios priklausomybės pernelyg baimintis nereikėtų. „Kofeinas gali sukelti priklausomybę, t.y. reikės vis didesnių kiekių kofeino norint pasiekti tokį patį poveikį žvalumui ir energijai, tačiau taip dažniausiai nutinka geriant labai didelius kofeino kiekius. Tačiau „nulipti“ nuo kofeino priklausomybės nėra per daug sunku, trunka tik keletą dienų ar savaičių, tiesiog patartina tą daryti palaipsniui mažinant kofeino kiekį, kad nepasireikštų abstinencijos simptomai, tokie kaip galvos skausmai, liūdna nuotaika, sumažėjęs budrumas“, – dėsto neuromokslininkė.

L. Bojarskaitė išsamiai papasakojo, kaip mūsų organizmą veikia kofeinas, kokią naudą gerdami kavą galime pajusti ir kodėl jos nepatariama vartoti besilaukiančioms moterims ir vaikams.

– Tai visgi – labiau gerai ar blogai yra gerti kavą? Ar priklausomybė nuo kavos gali turėti savų pliusų?

– Kofeinas yra viena iš plačiausiai vartojamų psichoaktyvių medžiagų pasaulyje. Kasmet pasaulyje sunaudojama daugiau kaip 100,000 tonų kofeino! Ir išties dažnai laikraščiuose ir naujienų portaluose galima aptikti visiškai priešingus dalykus apie kavą sakančių antraščių. Pavyzdžiui, vieni rašo „Kava didina depresijos riziką“, o kiti – „Ilgalaikis kavos vartojimas apsaugo nuo depresyvinių simptomų“. Tai kur čia šuo pakastas?

Visų pirma, dažnai yra tiriamas kavos vartojimo poveikis, o kava ir kofeinas yra du skirtingi dalykai. Kavoje yra galybė kitų biologiškai aktyvių medžiagų, kurių kiekiai skirsis skirtingose kavos rūšyse. Taigi poveikis gali būti ne dėl paties kofeino. Antra, labai svarbu yra kofeino dozė. Kaip sakė Paracelsas, vaistą nuo nuodo skiria tik dozė. Dažnai neigiami kofeino poveikiai, tokie kaip nerimas ar nemiga, yra susiję su labai didelėmis kofeino dozėmis arba kofeino vartojimu „ne laiku“ t.y. prieš miegą.

Laura Bojarskaitė
Laura Bojarskaitė
© DELFI montažas

Tuo metu 2–3 standartiniai kavos puodeliai per dieną yra susiję su geresniu dėmesingumu ir susikaupimu, padidėjusiu produktyvumu ir energija, geresne nuotaika bei neuroapsauginiu poveikiu ir netgi gali sumažinti neurodegeneracinių Parkinsono bei Alzheimerio ligų bei su amžiumi susijusios demencijos riziką. Trečia, net ta pati kofeino dozė skirtingus žmones gali paveikti skirtingai. Taip yra todėl, kofeino metabolizmo greitis ir jautrumas kofeinui tarp žmonių labai skiriasi ir priklauso tiek nuo genetinių, tiek nuo gyvensenos faktorių. Pavyzdžiui, rūkymas labai pagreitina kofeino metabolizmą, o tuo metu geriamųjų kontraceptikų vartojimas du kartus prailgina kofeino pašalinimo laiką.

Taigi ar kava gerai, ar blogai – priklausys nuo to, kas jūs esate, kaip gyvenate, kiek kavos geriate, kokio stiprumo kava ir kada ją geriate.

– Užsiminėte, kad kava gali padėti išlaikyti dėmesingumą. Tai gal vis dėlto studentai daro gerai pliaupdami kavą, kai mokosi ir stengiasi neužmigti?

– Niekas nėra geriau mokymuisi, atminčiai ir naujos informacijos įsisavinimui kaip miegas. Taigi miegui tikrai svarbiau teikti pirmenybę nei kavai. Nors kofeinas didina budrumą, žvalumą, dėmesį ir atidumą, tyrimai bent jau kol kas neranda tiesioginės asociacijos tarp kavos ar kofeino vartojimo ir geresnių protinių gebėjimų.

– Ar galite detaliau paaiškinti, kaip kofeinas veikia mūsų organizmą?

– Kofeinas veikia mus paveikdamas mūsų nuovargio sistemą. Dalis natūralaus mūsų nuovargio ir mieguistumo kyla iš adenozino. Adenozinas yra medžiaga, kuri susidaro kaip liekamasis produktas mūsų kūno ląstelėms atliekant praktiškai visus biologinius procesus, palaikančius mus gyvus. Adenozinas smegenyse jungiasi prie nervinių ląstelių mūsų žvalumo ir budrumo centruose ir ten prisijungęs lėtina jų aktyvumą, taip keldamas mums nuovargį ir mažindamas žvalumą. Taip pat adenozinas keliauja į mūsų smegenų miego centrus ir ten prisijungęs prie nervinių ląstelių skatina jų aktyvumą taip keldamas mieguistumą. Adenozinas kaupiasi dienos metu nuo ryto iki vakaro, o tuomet miego metu yra pašalinamas iš smegenų ir ryte prabudę jaučiamės žvalūs ir adenozino-nuovargio ciklas prasideda iš naujo.

Laura Bojarskaitė
Laura Bojarskaitė
© DELFI montažas

Kofeino molekulės struktūra yra labai panaši į adenozino, taigi smegenų ląstelėms kofeinas atrodo kaip adenozinas. Tačiau kofeinas, prisijungęs prie tų pačių ląstelių, prie kurių normaliai jungiasi adenozinas, nieko nedaro, tik užima vietą ir neleidžia prisijungti adenozinui. Taigi kofeinas sumažina nuovargį ir padidina budrumą per migdančio adenozino blokavimą.

Kadangi kofeinas blokuoja mums užmigti padedančią adenozino sistemą, svarbu, kad prieš miegą kofeinas būtų pašalintas iš mūsų sistemos ir nesutrikdytų miego. Kofeinas mūsų kūne išlieka pakankamai ilgai, taigi rekomenduotina paskutinį kavos puodelį išgerti 5–8 valandas prieš miegą.

– Koks yra saugus kavos kiekis? Kaip skiriasi kofeino kiekis, priklausomai nuo kavos rūšies, ir ar pienas kavoje turi tam kokios nors įtakos?

– Pasak Europos maisto saugos tarnybos, suaugusiesiems rekomenduojama neviršyti 400 mg kofeino per dieną, tačiau ne daugiau kaip 200 mg per vieną kartą. Kofeino kiekiai kavos puodelyje gali varijuoti nuo 60 mg iki >200 mg, priklausomai nuo kavos pupelių rūšies, jų apdirbimo ir skrudinimo. Pavyzdžiui, vidutiniame espreso puodelyje yra 63 mg, o amerikietiškos kavos puodelyje – 230 mg kofeino. Palyginti vidutiniame juodos arbatos puodelyje yra 47 mg, žaliosios – 28 mg kofeino. Pienas kofeino poveikio nenuslopina.

– Yra sakančių, kad kava jiems padeda pakelti kraujo spaudimą, kiti tuo metu atkerta, kad tai tėra priklausomybę nuo kavos turinčių žmonių pasiteisinimas? Kaip yra iš tiesų?

– Asmenims, kurie anksčiau niekada nevartojo kofeino, kofeino vartojimas padidina kraujospūdį, tačiau šio poveikio tolerancija (kofeinas nebekelia kraujospūdžio) išsivysto per savaitę, nors ne visiems. Izoliuotas kofeino vartojimas (t.y. grynas kofeinas, ne kavos ar kitų gėrimų pavidalu) nežymiai padidina sistolinį ir diastolinį kraujospūdį.

Laura Bojarskaitė
Laura Bojarskaitė
© DELFI montažas

Tačiau tiriant kavą, o ne gryną kofeiną, reikšmingo poveikio kraujospūdžiui nenustatyta net tarp žmonių, sergančių hipertenzija. Manoma, kad taip galėtų būti, nes kiti kavos komponentai, tokie kaip chlorogeno rūgštis, neutralizuoja kofeino kraujospūdį didinantį poveikį. Kavos vartojimas taip pat nėra susijęs su padidėjusia hipertenzijos rizika.

– Daug įspėjimų dėl kavos vartojimo adresuojama nėščiosioms, tačiau čia taip pat nesutariama – vieni gydytojai tikina, kad išgėrus pora puodelių per dieną nieko blogo neatsitiks, kiti griežtai nerekomenduoja gerti nė puodelio. Taigi kodėl nepatariama kavos vartoti besilaukiančioms ir ar yra tas saugus kiekis nėštumo metu?

– Nėštumas labai sulėtina kofeino metabolizmą, ypač trečiąjį trimestrą, kai kofeino pusinės pašalinimo laikas gali būti iki 15 valandų. Pusinis pašalinimo laikas yra laikas, per kurį jūsų organizmas pašalina pusę tam tikros medžiagos, šiuo atveju kofeino, kiekio. Pasak Europos maisto saugos tarnybą nėščioms ir žindančioms moterims rekomenduojama ne daugiau kaip 200 mg kofeino per parą.

– Ko gero, visi pasakytų, kad kavos negalima gerti ir vaikams. Kaip kofeinas galėtų paveikti juos ir nuo kelerių metų apskritai galima gerti kavą?

– Kol kas neturime labai daug duomenų apie kavos ir kofeino poveikį vaikų ir paauglių sveikatai. Visų pirma, į ką reikėtų atsižvelgti, yra tai, kad vaikai yra mažesnės masės nei suaugę žmonės, taigi jiems reikės žymiai mažesnių kofeino dozių, kad pasireikštų kofeino poveikis. Vienas 2017 metų tyrimas teigia, kad mažiau nei 2,5 mg kofeino kilogramui kūno masės per dieną vaikams ir paaugliams nėra susiję su pavojingu poveikiu sveikatai. Tačiau nepamirškime, kad kofeinas gali sutrikdyti miegą, ypač, jei jo suvartota per daug arba prieš pat miegą, o miegas yra itin svarbus vaikų ir paauglių sveikatai.

Taigi nenuostabu, kad didelės sveikatos organizacijos, tokios kaip Amerikos pediatrų akademija (AAP), teigia, kad kofeinas ir kitos stimuliuojančios medžiagos, esančios energiniuose gėrimuose, neturi vietos vaikų ir paauglių mityboje, o pediatrai rekomenduoja jaunesniems nei 12 metų vaikams nevalgyti ir negerti maisto ar gėrimų, kurių sudėtyje yra kofeino.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(132 žmonės įvertino)
4.5000

Menstruacines taureles moterys vadina tikru išsigelbėjimu. O kokie minusai? (4)

Vis populiarėjančios menstruacinės taurelės palengvino daugybės moterų gyvenimą – interneto...

5 būdai, kaip lengviau vaikams atlikti COVID-19 testą: papasakokite, kad susitiksite su kosmonautais, gelbėjančiais pasaulį!

Šiomis dienomis sparčiai plintant COVID-19 viruso atmainai, ne tik suaugusiems, bet ir...

Vaikų odontologijos pradininkė apie vis dar prastą lietuvių dantų būklę: gali tekti šalinti ir visus pieninius dantis (5)

Tėvų požiūris į vaiko burnos sveikatą šiandien yra kur kas geresnis nei anksčiau – tokį...

Šia tema prie savo vaikų kalbame vis dar netinkamai: pataria namuose atsisakyti svarstyklių ir net nukirpti drabužių etiketes (6)

Idealių kūno formų kultas neaplenkia ir vaikų . Tyrimai rodo, kad jau penkerių–šešerių...

Vaikas prarijo sąvaržėlę arba „paragavo“ valiklio – kada belieka laukti, o kada reaguoti nedelsiant?

Vaikai pasaulį pažįsta ne tik jį stebėdami, bet ir ragaudami, todėl tėvai visą laiką...

Top naujienos

D+Dalia Plikūnė

Mokslininkui neramu dėl Lietuvoje pasirinkto kelio: 15 proc. persirgusių vaikų patiria ilgojo kovido pasekmes (2)

„Luminor“ banko vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas sukritikavo pandemijos valdymą,...

70 metų gyvuojančios įmonės vadovė: sunkiau nėra buvę (16)

Dar prieš kelis dešimtmečius viena populiariausių profesijų buvo siuvėjo, o lengvojoje...

D+Regimantas Dima

Mažiausiai žinomas Sovietų Sąjungos vadovas, kurio vardu neoficialiai buvo pavadinta ši stiklinė

Liepojos Karo uoste yra pramoginis kalėjimas. Ten už kelis eurus gali pajusti sovietinės...

Rimvydas Valatka. Šimonytės aukojimas (50)

Paskutinėmis pratęstos sesijos sekundėmis Seimas į premjerės Šimonytės kabineto vartus įmušė...

Užkalnis valgo Vilniuje: koks prizas už antrą vietą nuo galo? (30)

Yra toks anekdotas. Mokytoja sako mokiniui: „Lukai, tu toks nevykėlis, kad jeigu būtų nevykėlių...

Net replikų dėl liesumo sulaukianti Viktorija Siegel-Suodaitė įvardijo, kas pakeitė jos figūrą: tokie išsireiškimai galėtų užgauti (2)

Su šeima Meksikoje apsilankiusi Viktorija Siegel -Suodaitė socialiniuose tinkluose dalijasi amą...

Intriguojantis LKL lyderių mūšis: „Rytas“ – „Žalgiris“ 33:38, po II kėl. (20)

Sekmadienio vakarą – saldainis Lietuvos krepšinio gerbėjams: antrą kartą šį sezoną susitinka...

Visą gyvenimą kitų žmonių gyvybes gelbėjęs greitosios vairuotojas medikų pagalbos taip ir nesulaukė (23)

Visą gyvenimą greitosios pagalbos vairuotoju dirbęs pasvalietis nesulaukė tinkamos pagalbos ten,...

Analitikas apie staigų Rusijos ir Baltarusijos sprendimą: Lukašenka žaidžia su ugnimi (376)

Tvyrant įtampai tarp Rusijos ir Vakarų, Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka pranešė...

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: Lietuvos padėtis šiuo metu yra tragiška (204)

Šiemet minime 50-ies metų sukaktį nuo pirmojo Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos numerio...