aA
Vis dažniau tėvai nuogąstauja, ar jų vaikas jau pasiruošęs pirmai klasei, ar mokės susidraugauti, ar sugebės susikaupęs išbūti pamoką. Mokymų ir psichologinio konsultavimo centro psichologė Vitalija Mikutaitienė davė naudingų patarimų tėvams, ką padaryti šiandien, kad, atėjus rugsėjui, be nerimo išleistumėte savo atžalą į pirmą klasę.
Vaikas mokykloje
© Shutterstock

– Daugelis 6 metų vaikų jau moka skaityti, rašyti, skaičiuoti. Kokių įgūdžių turėtų jis turėti prieš eidamas į pirmą klasę?

– Žinios labai gerai, tačiau lygiai taip pat svarbu vaiko savireguliacijos ir socialiniai įgūdžiai. Vaikas turi gebėti pasirūpinti savimi t.y. nueiti į tualetą, persirengti, užsirišti batus, susidėti vadovėlius, prisiminti, ką reikia atsinešti ir ką padaryti namuose. Taip pat labai svarbus bendravimas su kitais vaikais ir mokytoja. Gebėjimas bendrauti ir bendradarbiauti palengvina pirmoko naštą. Naudinga mokyti vaikus dalytis, spręsti konfliktus, kantriai išlaukti mokytojos dėmesio ar savo eilės.

– Gal yra kokių nors pratimų, kaip namie tėvai galėtų juos lavinti?

– Savarankiškumą ir gebėjimą pasirūpinti savimi tėvai lavina nedarydami to, ką vaikas gali padaryti pats. O socialinius įgūdžius vaikai gerina priešmokyklinėje grupėje. Namuose tėvai gali su vaiku aptarti dienos įvykius. Jei kilo problemų dėl elgesio, daiktų nepasidalijimo, pirma turėtų skatinti vaikus pačius spręsti problemas. Skatinti laikytis taisyklių, o ne kovoti ir įrodinėti savo tiesas kumščiais.

– Kada tą pasiruošimą reikėtų pradėti?

– Vaiką nuo mažų dienų reikėtų ruošti gyvenimui, o ne darželiui ar mokyklai. Tai, ką vaikas išmoksta daryti pats, nebereikia daryti už jį. Išmoko rengtis, tegu rengiasi pats. Drabužius pirkti įvairius ne tik su užtrauktukais ar su lipdukais, bet ir su sagomis, raišteliais. Tad nekils problemų vėliau, nes daugumoje mokyklų mokiniai dėvi uniformas (dažnai būna švarkai, marškinėliai). Yra tekę girdėti, kad jei vaikui neįdomu su kitais vaikais tai ir neverčiam bendrauti. Tad tokiam vaikui gali būti sunku bendradarbiauti su vaikais. Kur kokių sunkumų kyla vaikui tikrai galime sužinoti iš priešmokyklinio ugdymo grupės auklėtojos. Jei vaikas nedrąsus, reiktų drąsinti daugiau giriant, formuojant tikslus. Jei kyla elgesio problemų muštynės, daugiau dėmesio skirti emocijų pažinimui ir valdymui, konfliktų sprendimui.

Vaikai mokykloje
Vaikai mokykloje
© Shutterstock

– Vienas sunkiausių dalykų – surasti bendraminčių, draugų. Kaip padėti vaikui susidraugauti su kitais? Kaip tą daryti teisingai? Nes dažnai iš vaikų lūpų girdisi tokie pasakymai: jei nedarysi taip, aš su tavim nedraugausiu.

– Pirmiausia pagalvokite, kas jūsų vaikui patinka. Tada pabandykite paieškoti tų vietų kur renkasi vaikai su panašiais pomėgiais. Tai gali būti žaidimų aikštelės, žaidimų kambariai ar tiesiog kiemas. Leiskite vaikui neštis žaislų į kiemą, kurių jam pačiam tikrai nebus gaila ir galės dalytis su vaikais. Galite padėti sugalvoti vaikui žaidimus, ką jis gali pažaisti susipažinęs su naujais vaikais. Pradžiai galime leisti pavaišinti draugus užkandžiais, bet tai neturėtų tapti kasdienybė. Greit vaikai išmoksta pirkti draugus už skanėstus, o tai jau nėra gerai. Daugiau pasitikėkite savo vaiku, per daug klausimų vaikui gali kelti minčių, kad daro kažką ne taip. Jei vaikui sunkiau bendrauti, pasiūlykite jam suorganizuoti vakarėlį namuose. Jei vaiko draugai pradeda manipuliuoti pasakymais, skatinkite daryti pertraukėles bendravime, kad einame trumpai pabūti į savo namus ar kiemus. Vaikai pykstasi dažnai, bet dažniausiai trumpai, nes jie dar mokosi sutarti.

– Kiek laiko turėtų trukti normali adaptacija mokykloje? O kada jau reikėtų kreiptis į specialistus?

– Adaptacija mokykloje trunka paprastai iki pusės metų. Į specialistus reiktų kreiptis, jei padažnėja pykčio priepuoliai, muštynės vyksta dažniau nei 1 kartą į savaitę; negebėjimas sukaupti dėmesio ir išsėdėti klasėje pamokos metu tęsiasi daugiau nei kelis mėnesius; nekalbama ir nebendraujama su kitais vaikais ar net mokytoja daugiau nei 2 mėnesius; sukyla nerimas mokykloje taip, kad vaikui ima skaudėti pilvą, galvą, pykina daugiau kaip 2 kartus į mėnesį.

– Kaip kalbėtis su vaiku apie mokykloje nutikusius net ir nemalonius dalykus?

– Stengtis išklausyti ir nebarti. Nesmerkti garsiu pasipiktinimu nei kitų vaikų elgesio, nei savo vaiko. Nepulti iš karto skambinti mokytojai, administracijai ar kitų mokinių tėvams. Pirmiausia ramiai išsiaiškinkite su vaiku. Tarkitės su vaiku, ar jis pats gali išspręsti problemą, ar jam reikia jūsų pagalbos. Jei vis tik reikia pagalbos, paklauskite ar jis pats pasakys mokytojai, o jums pabūti šalia. Ar jis bus šalia, kai jūs kalbėsite. O gal net pokalbis gali vykti ir be vaiko. Svarbiausia, pasidžiaukite, kad vaikas jums pasipasakojo, o ne nutylėjo. Pažadėkite, kad visada galėsite ir norėsite sužinoti, kas vyksta mokykloje. Vaikai nenori būti skundikais, tad kartais džiaugiasi, kai be jų pasikalbame su mokytojais.

Signalai, kad jūsų vaikas nepripranta prie mokyklos: tai pastebėjus, psichologė ragina kreiptis į specialistus
© Adobe Stock

– Atrodo, kad iki tol darželyje buvo aiškios ribos tarp to, kas yra gerai, o kas – blogai. Mokykloje vieni vaikai elgiasi agresyviau ir tokiu būdu pasiekia savo. Kaip kitam vaikui paaiškinti, kokie būdai yra tinkami, o kokie – ne? Koks pavyzdys geras, o koks – ne?

– Smurtas bet kuriuo atveju nėra gerai. Jei vaikui liepsite trenkti atgal, pagalvokite ar jis nesužalos kito vaiko. Juk negalite nurodyti, ,,trenk puse jėgos arba trenk taip, kad nesulaužytum nosies ir nepraskeltum galvos. Mokykite vaiką atsakyti ramiai, žodžiais, neįsiveliant į konfliktą. Skatinkite vaiką išsakyti, jei koks nors vaiko elgesys nepatinka. Pvz.: ,,Man taip nepatinka. Baik. Einam žaisti ką nors kitą.“

– Dar viena nūdienos bėda – pagarbos stoka vyresniajam. Kur slypi problema, kad vaikas negerbia mokytojo? Atsikalbinėja, nepagarbiai elgiasi?

– Mūsų pačių bendravime su vaikais. Šiuolaikiniai vaikai kartais tėvus ar net senelius vadina vardais. Kreipdamiesi „tu“, atrodo, kuriame artimesnį ryšį šeimoje. Tad natūraliai vaikams mokytoją tujinti atrodo savaime suprantamas dalykas. Deja, kartais tėvai klauso ir pildo vaikų visus norus. Ką valgyti, ką rengtis, ką veikti savaitgalį, sprendžia nebe tėvai, o vaikai. Tad ir mokykloje vaikai iš tokių šeimų, nori sau išskirtinių sąlygų. Ar bent jau nori su mokytoja pasiderėti dėl mokymosi turinio ar pamokų trukmės.

– Ar reikėtų tokio amžiaus vaiką jau mokyti, kaip elgtis su pinigais? O gal dar anksti pirmokams duoti kišenpinigių, nes jie nežino jų vertės?

– Su pinigais galime vaiką supažindinti, kai tik jie išmoksta skaičiuoti. Tai įvyksta apie 5 metus. Pirmokams galime sakyti, kad mokytis jų pareiga ir kišenpinigius galime skirti taupymui ar savoms reikmėms. Prieš reiktų susigalvoti tikslą, kam vaikas nori taupyti.

– Ką turėtų vaikas mokėti atlikti savarankiškai iki 7 metų (iki pirmos klasės)?

– Pagrindiniai dalykai ką iki 7 m. vaikai turėtų daryti:

  • Savarankiškai susirasti rūbus ir apsirengti;
  • Susitvarkyti kambarį;
  • Pasirūpinti augintiniu;
  • Padengti stalą;
  • Susirasti ar pasigaminti sau, ką nors užvalgyti;
  • Praustis ir valytis dantis.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.8571

Vaikas tiki fėjomis, vienaragiais ir kitomis nežemiškomis būtybėmis: psichologė pasakė, kada tai palaikyti, o kada sunerimti (33)

Dantukų fėjos , vienaragiai , Velykų bobutės ir kitos antgamtinės būtybės dažnai gyvena...

Ekspertė: kodėl vaikai turi žinoti, kaip vadinasi jų lytiniai organai ir apie seksą išgirsti iš tėvų (70)

Iš lytiškumo ugdymo ekspertų tikimės, jog jie sugebės įvairaus amžiaus vaikams paprastai,...

Mokslininkai atsakė į amžiną klausimą: ar iš tiesų berniukai gabesni tiksliesiems mokslams? (75)

Keli tyrimai jau paneigė mitą, kad berniukai – gabesni matematikai. Šių tyrimų autoriai...

Skyrybos šeimoje: ar reikia apie tai pranešti vaiko darželio auklėtojai? (9)

Skyrybos – neabejotinai vienas sunkiausių ir daug emocijų pareikalaujančių periodų šeimoje,...

Išlepinote vaiką? Įvardijo žingsnius, padėsiančius ištaisyti šią klaidą (20)

Joks vaikas nėra išlepęs iš prigimties – išpaikintas jis gali tiktai tapti. O ar įmanoma...

Top naujienos

Saulius Skvernelis: nekaltinu prezidento, bet tai panašu į diskriminaciją tautiniu pagrindu (40)

Kalbėdamas apie prezidento ir opozicijos kritiką susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus...

Pangoniui „Klaipėdos kartoną“ pardavęs Avulis pasisakė apie taršos skandalą: mato kitą versiją (14)

Prieš kurį laiką paaiškėjus, kad „ Grigeo Klaipėda“ galimai į Kuršių marias leido...

Istorinis pasiekimas: pergalės fone Sabonis pirmas iš lietuvių NBA surinko trigubą dublį

Domantas Sabonis tapo pirmuoju istorijoje Lietuvos krepšininku, kuriam per NBA rungtynes pavyko...

Sausus orus keis vėjuoti ir drėgni

Pirmadienio dieną toliau vyraus sausi orai . Šalies rytinius ir pietinius rajonus dengs gana storas...

The Economist

Ekonomistai bando suvokti, kodėl daugėja amerikiečių „mirštančių iš nevilties“

Norint suprasti „mirtis iš nevilties“ reikės į problemą pažvelgti naujai.

Ineta Stasiulytė atvirai: apie sunkiai širdyje rastą vietą Ščiogolevaitei, kas išgelbėjo santykius su Meškausku ir planus vestuvėms N-18

Šįkart DELFI TV laidos „ Nepatogūs klausimai su Radistais “ viešnia – Ineta Stasiulytė ....

Gamtininkas: vilkai nebe tie, kaip prieš kelis dešimtmečius

Vilkų Lietuvos miškuose daugėja ir jau gaunami pirmieji pranešimai apie tai, kad šis žvėris...

Paluckas sulygino konservatorius su „valstiečiais“: visuomenę skaldo siekdami politinių išskaičiavimų (65)

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad „valstiečiai“...

Ekonominių netikėtumų neišvengsime: įvardytos septynios didžiosios rizikos

„ Citigroup Inc.“ prognozuoja, kad prekių pasaulinio augimo perspektyvos, ypač besivystančiose...

Rusija ir vėl melavo: šalia Lietuvos dislokuoti pajėgumai kelia didesnį pavojų, nei manyta (1144)

Vienas netaiklus šūvis ir dešimtmečio senumo paslaptis, o kartu ir Kremliaus melas subyrėjo į...