aA
Savo vaikams visi tėvai nori kuo geriausio ir dažnai puikiai įsivaizduoja, kaip turėtų klostytis jų gyvenimas. Tačiau entuziastingai mėgindami padėti vaikams pasiekti to įsivaizduojamo gero gyvenimo tikslų, pamirštame, jog reikėtų jiems palikti pakankamai erdvės ir laiko patiems atrasti atsakymus bei pasirinkti ko iš tikrųjų nori jie, rašoma pranešime spaudai. Psichologė, leidyklos „Šviesa” knygų autorė Eglė Gudelienė bei Kauno technologijos universiteto docentė, dirbanti karjeros kūrimo srityje ir konsultuojanti karjeros pasirinkimo klausimais Vilija Stanišauskienė, kviečia pažvelgti į šiuolaikinių vaikų poreikius ir sprendimų priėmimo ypatumus.
Renkame vaikui profesiją: leisti pačiam ar nurodyti kryptį?
© Shutterstock

1. Kuo šiuolaikiniai vaikai išsiskiria labiausiai?

„Šį kartą norėčiau atkreipti dėmesį, kad su šiuolaikiniais vaikais pasikeičiame ir mes, tėvai – tampame drąsesni, laisvesni, smalsesni bei reiklesni. Aplinkoje daugėja konkurencijos, noro kuo greičiau patirti kuo daugiau, tad neišvengiamai daugėja įspūdžių, patiriamų emocijų, o tai gali ne tik turtinti, bet ir varginti. Vaikams kartais nebelieka laisvo laiko pagalvoti apie tai, ko jie iš tiesų nori, užsiimti malonia veikla, atsipalaiduoti, sugrįžti į vidinę pusiausvyrą”, – pastebi E.Gudelienė.

Šiuolaikiniai vaikai, kaip niekada anksčiau, gauna itin daug informacijos per labai trumpą laiką, tad svarbu leisti jiems ją ramiai apdoroti, neskubinti vaikų. Taip pat, labai svarbu suteikti vaikams, dažnai nuomonę susidarantiems iš virtualių šaltinių, įtakos formuotojų socialiniuose tinkluose bei portaluose, galimybę ir priminti, kad kuo daugiau dalykų reikėtų išbandyti praktiškai – naują žaidimą pažaisti lauke su draugais, o ne kompiuteryje, dominančią profesiją išbandyti atliekant praktiką vasarą ir patikrinti ar susidarytas įspūdis atitinka realybę.

2. Kaip padėti vaikams ugdytis ir formuotis savarankišką nuomonę?

„Vaikų savarankiškumas labai priklauso nuo vaiko santykio su tėvais. Šeimose, kuriose tėvai yra drąsinantys, kantrūs, pasitikintys savo vaiku, dėmesingi vaiko poreikiams, tačiau tuo pačiu gebantys tinkamai apibrėžti pageidaujamo elgesio ribas, vaikai auga kur kas savarankiškesniais. Priešingai nei šeimose, kur vaiko poreikiai tampa pagrindiniu suaugusiųjų dėmesio objektu, kur jis pernelyg saugomas ir globojamas, kur pasiektas rezultatas tampa daug svarbesniu už įdėtas pastangas”, – pataria psichologė.

Renkame vaikui profesiją: leisti pačiam ar nurodyti kryptį?
© Fotolia nuotr.

3. Patarti ar susilaikyti?

Puldami patarinėti vaikui, jam to nepaprašius, nusiunčiame paslėptą žinutę, kad aš netikiu, jog tu pats pajėgus išspręsti kilusią situaciją, kad tu sugebėsi savarankiškai atrasti tinkamą sprendimo būdą. Taigi patardami slopiname vaiko pasitikėjimą savimi bei sudarome sąlygas jam patirti gėdą dėl nežinojimo. Taip vaikai tampa jautrūs nesėkmėms, tad skaudžiai išgyvena padarytas klaidas. O klaidos yra būtinos, kad atrastume kuo daugiau būdų sunkumams įveikti, kad lavintume savo mąstymą ir stiprintume turimus gebėjimus.

Pasistenkite išlaukti kol vaikas pats ras atsakymą ar paprašys jūsų pagalbos ar patarimo. O jei vis tik nusprendžiate įsiterpti – patarimą pateikite ne kaip savo siūlomą nuomonę ar sprendimą, bet kaip pavyzdį – pasidalinkite savo patirtimi ar išmoktomis pamokomis, papasakodami ne tik apie kilusią problemą bei jūsų rastą atsakymą, bet ir apie kelią kaip iki jo ėjote, kokias pamokas išmokote, kaip „išmąstėte” tokį pasirinkimą.

„Nemažiau svarbus yra tėvų palaikymas vaikui priėmus sprendimą. Net jei jaunuolio pasirinkimas neatitinka tėvų lūkesčių, manau, dera gerbti jo sprendimą. Turime suvokti, kad jaunoji karta visai kitaip mato pasaulį, kitaip supranta gyvenimo prasmę ir karjeros sėkmę”, – pastebi V.Stanišauskienė.

4. Ar pastebite pokyčių šiuolaikinės kartos pasirinkimo procese planuojant ateitį, renkantis studijas?

„Lyginant šiuolaikinės kartos ir jos tėvų karjeros sprendimus (prieš porą metų teko atlikti detalų lyginamąjį kartų tyrimą būtent šiuo aspektu), pastebėta ir panašumų, ir skirtumų. Abiejų kartų karjeros sprendimams didžiulės įtakos turėjo istorinis ir kultūrinis kontekstas. Šiuo aspektu ypač reikšminga šveitimo politika, tiksliau – stojimo į aukštąsias ir kt. mokyklas sąlygos, nuo kurių priklauso karjeros pasirikimų galimybių ribos ir būtinybės apsispręsti momentas”, – teigia Vilija Stanišauskienė.

Jaunoji karta, lyginant ją su karta, kuri karjerą rinkosi prieš dvidešimt metų, savo karjeros sprendimus grindžia racionalesniais argumentais, išsamesne galimybių analize, akcentuoja ir noriai komentuoja savo unikalumą bei demonstruoja aukštą savivertę”, – teigia pašnekovė.

Renkame vaikui profesiją: leisti pačiam ar nurodyti kryptį?
© DELFI / Andrius Ufartas

„Ankstesnėms kartoms studijų srities pasirinkimas dažniausiai reiškė įsipareigojimą vienai sričiai visam gyvenimui. Tuo tarpu šiuolaikinės kartos sprendimams būdingas neužbaigtumas, užsitęsęs sprendimo tikrinimas. Dažnai net baigdami bakalauro ar magistro studijas šios kartos atstovai vis dar abejoja, ar pasirinktas teisingiausias kelias, drąsiai „keičia kursą“, imasi kitos srities veiklų ar studijų“, – pastebi docentė. Todėl mes, tėvai, turėtume įsiklausyti į vaikų dvejones bei neskubėti jų atkalbėti.

Kitas labai ryškus pokytis yra susijęs su sprendimą priimančių žmonių savarankiškumu. Šiandieniniai studentai savo studijų pasirinkimą dažnai įvardija ne kaip asmeninį, o kaip šeimos sprendimą, pasakoja, kaip artimieji padėjo rinkti informaciją apie studijų programas, talkino pildant dokumentus internete, dalyvavo pasirašant sutartis ir įsikuriant studijų mieste. Manau, tai visai geras ženklas: tėvų palaikymas yra reikalingas ir vertinamas.

5. Kaip rekomenduotumėte elgtis tėvams renkantis studijas ar karjerą: patarti, padėti ar atsitraukti?

„Karjeros kelio pasirinkimas – sudėtingas jauno žmogaus sprendimas, keliantis jam nemažai nerimo dėl nežinomybės. Todėl mylintys tėvai, manau, turėtų būti šalia, palaikyti ir, esant poreikiui, padėti vaikams objektyviai įsivertinti save ir susigaudyti tarp gyvenimo siūlomų galimybių. Jei apsispręsti turintį žmogų užvaldo nerimas dėl sprendimo pasekmių (kaip tai paveiks mano gyvenimą? ką reikės daryti, jei nepasiseks?), stresas jam trukdo galvoti, svarstyti ir teisingai pasirinkti. Ypač šį stresą didina laiko spaudimas ir begalinis karjeros sprendimo sureikšminimas. Tėvai, manau, turėtų ne didinti, o kaip tik švelninti įtampą. Jie, turėdami daugiau gyvenimiškos patirties, juk gali patvirtinti, kad „ne tos studijos“ ar „ne visai tas pirmas darbas“ – tikrai ne pasaulio pabaiga”, – pataria Kauno technologijos universiteto docent V.Stanišauskienė.

Svarbu prisiminti, jog renkasi vaikas ir reikia įsiklausyti į jo mintis bei argumentus. Mūsų, tėvų, rolė – būti šalia, palaikyti ir pasidalinti savo įžvalgomis, kaip pavyzdžiais. Atsitraukdami, palikdami vaiką vieną nuspręsti, turime būti tikri, kad vaikui nestinga savarankiškumo, ryžto, atsparumo stresui, ir jis tai įrodė kitose gyvenimo situacijose. Bet ir tokiu atveju vaikams gera jausti artimiausių žmonių pritarimą, kalbėtis apie ateitį, drauge aptarti galimus karjeros variantus.

Šia ir kitomis, tėvams aktualiomis temomis, kalbėsime kovo 13 dieną, 18 valandą, KTUSantakos” slėnyje vyksiančioje nemokamoje konferencijoje tėvamsVaikai auga. Ar mes augame kartu?”. Šis, Šiaurės licėjaus, kartu su akademiniu partneriu Kauno technologijos universitetu bei leidyklaŠviesa” organizuojamas renginys skirtas įvairaus amžiaus atžalas turintiems tėvams – nuo pačių mažiausių iki studijas besirenkančių ar jau studijuojančių. Konferencijos metu kviesime tėvelius paklausti savęs, ar nepamiršome tobulėti ir mes? Daugiau informacijos apie renginį rasite čia: http://bit.ly/konferencija-tevams2019.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.5000

Kaip kalbėti su paaugliu? Specialistė įvardijo tėvų klaidas, kurios gali būti lemiamos (11)

Sakoma, kad pastaraisiais metais išlaikyti harmoningus, pagarba ir tarpusavio supratimu paremtus...

Berniukai – medžioklei, mergaitės – virtuvei ir šeimai: psichologė pasakė, kuo rizikuoja tokio požiūrio šalininkai (26)

„Stereotipiniuose mamos ir tėčio vaidmenyse nėra nieko blogo, – sako psichologė...

Vaikai irgi pavydi: psichologė paaiškino, kaip padėti vaikams susidoroti su šiuo jausmu

Pavydas – nemalonus ir neretai kančias sukeliantis jausmas, kurį patiria ne tik suaugusieji, bet...

Jautri psichologės žinutė paaugliams: jūs neprivalote įtikti savo tėvams (88)

Santykiai tarp tėvų ir vaikų gali būti labai painūs ir įtempti. Dažnai tėvai priekaištauja...

Eugenijus Laurinaitis įvardijo auksinę taisyklę, kurios nesilaikantys gailisi visą gyvenimą: tai – didžiausia klaida, kurią galime padaryti (38)

Vyrai vengia labiau įsitraukti į tėvystę, nes tai mato kaip grėsmę karjerai, –rodo naujausias...

Top naujienos

Septynių vaikų tėtis Vytautas atvirai apie šeimos kasdienybę ir mintis dėl aštuntojo vaiko: kantrybė ir galimybės nėra beribės (47)

Kol vienos šeimos svarsto, ar susilaukti antrojo ar trečiojo vaiko, Vytautas Salinis prie savo...

Mokslininkas palygino pirmąjį ir antrąjį karantinus: pasakė, kurioje vietoje padarėme klaidą (94)

Vilniaus universiteto dėstytojas, Prezidento Gitano Nausėdos suburtos Sveikatos tarybos narys,...

Viena taisyklė, kaip tinkamai vartoti česnaką: organizmui – kone stebuklingas poveikis (17)

Turbūt daugeliui teko girdėti apie česnako naudą mūsų organizmams. Sako, kad vyraujant...

Akibrokštas KET pažeidėją nufilmavusiam vyrui: po trijų mėnesių policija pranešė „trūksta duomenų“ (18)

Prieš kelis mėnesius kovinio filmo verstą sceną Vilniaus gatvėse įamžinęs vyras tuojau apie...

Gabrieliaus Landsbergio laukia nelengvi metai, o Nausėdos – sunkūs sprendimai (289)

Tėvynės sąjungai -Lietuvos krikščionims demokratams ( TS-LKD ) laimėjus rinkimus ir su...

Gydytoja Babajan – apie vampyrišką procedūrą nuo senėjimo: jaunystės eliksyras slypi mūsų pačių kūne (33)

Viena iš klinikos „GK klinika“ steigėjų, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos...

Agnė Keizikienė | D+ nariams

Kartą ir visiems laikams: ginekologė „nubraižė“ žemėlapį, kaip rasti G tašką (1)

Apie G taško egzistavimą ir moteriško orgazmo galimybes žmonės ginčijosi jau prieš 2 tūkst....

Kurjeriams – pats darbymetis: siuntų kiekis kai kur jau gerokai viršija praėjusių metų Kalėdų lygį (14)

Siuntas pristatančiose bendrovėse – pats darbymetis. „ DPD Lietuva “ komunikacijos vadovas...

Tarp jau ne kartą išsipildžiusių „Simpsonų“ pranašysčių – baugi prognozė 2021-iesiems: pateikta net konkreti data (27)

2021 metų sausio 20 dieną animacinio serialo „ Simpsonai “ kūrėjai prognozuoja Springfildo...

|Maža didelių žinių kaina