Etiški atsakymai į neetiškus klausimus

Kaip pranešime žiniasklaidai pasakoja psichologė ir koučingo specialistė Laura Zabilienė, šventinis laikotarpis yra ir vienas gražiausių, ir kartu vienas pavojingiausių mūsų psichologinei sveikatai, metas. Natūralu, kad prieš šventes patiriame daugiau streso ir emocijų nei įprastai: skubame patys ir stebime sumaištį aplink mus. Visa tai neigiamai veikia ne tik kiekvieno mūsų emocinę būseną, bet ir bendravimą bei santykius su artimiausiais žmonėmis.

Psichologės teigimu, šventiniai pietūs su artimaisiais neretai tampa viso šio sudėtingo laikotarpio aukščiausiu emociniu tašku, kai sukaupta įtampa prasiveržia sulaukus neetiškų namiškių klausimų apie romantinius santykius, vestuves ar vaikus.

„Išgirdus nemalonius ir neetiškus klausimus mūsų pasąmonė mums padiktuoja du scenarijus: skatina bėgti nuo situacijos arba šioje situacijoje tiesiog sustingti. Pirmuoju atveju mes pykstame, agresyviai ginamės ir stresą bei pyktį išliejame ant artimiausių žmonių, kaip mūsų partneriai. Antruoju atveju – mus apima nežinomybės jausmas ir stipri apatija į aplinką. Abiem atvejais kenkiame ne tik sau, bet ir esantiems arčiausiai mūsų“, – apie elgesį išgirdus neetiškus klausimus pasakoja L. Zabilienė.

Paklausta, kaip tokiose situacijose reaguoti, specialistė pataria iš anksto kartu su savo partneriais apgalvoti galimą reakciją: išankstinis pasiruošimas panašioms situacijoms mus nuramina ir nelauktai neišmuša iš vėžių, mūsų organizmas tokiu atveju nepatiria nenumatyto pavojaus, nuo kurio reiktų gintis bei nebando aktyvuoti limbinės smegenų sistemos, kuri vadovaujasi instinktu, jog mes netikėtai susidūrėme su kažkokia grėsme.

Etiškas atsakymas į panašius klausimus, pasak psichologės, galėtų būti: „Šiuo metu atsakyti į šį klausimą negalime, tačiau kai situacija pasikeis – jus apie tai informuosime“ arba „Šis klausimas yra asmeniškas, jei mūsų nuomonė pasikeistų – būtinai jums pranešime.“

Kaip sumažinti įtampą?

Psichologės L. Zabilienės teigimu, tam, kad švenčių metu patirtume kuo mažiau streso ir išlaikytume „sveikus“ santykius su savo antrąja puse, pirmiausia, mums reikia kasdien stebėti savo emocijas, atskirti, kas mums sukelia didžiausią stresą.

Pasak specialistės, apie patiriamą didelį stresą labai dažnai signalizuoja suprastėjusi mūsų atmintis. Patiriant nuolatinį stresą mes pamirštame ir, atrodytų, elementarius dalykus: užsakyti žadėtą dovaną, paimti siuntą iš paštomato ir pan. Natūralu, kad tai gali tapti ir viena ginčų su partneriu priežastimi.

„Vienas paprasčiausių pratimų – kiekvieną vakarą, leidžiant laiką kartu su savo partneriu, vienas kitam garsiai įvardinti nuo 1 iki 5 dalykų, kurie pagal patirto streso lygį jums sukėlė daugiausia įtampos ir nuo 1 iki 5 būdų, kaip šią įtampą galėtumėte sumažinti. Šis pratimas ne tik bus puiki savianalizės praktika, bet padės suprasti ir jūsų partnerį: kaip jis jaučiasi, kodėl šiandien elgėsi vienaip ar kitaip ir kaip jam galėtumėte padėti“, – teigia psichologė.

Šventinę įtampą įveikia artumas

Patarimų, kaip numalšinti šventiniu laikotarpiu kylančią įtampą, turi ir erotinių prekių parduotuvių tinklo fantazijos.lt atstovai. Jie pastebi, kad didžiųjų švenčių laikotarpiu fizinių įmonės parduotuvių konsultantai dažniau nei įprastai sulaukia porų klausimų, kaip numalšinti susikaupusį stresą ir atsipalaiduoti.

Anot parduotuvės atstovės Deimantės Lembartienės, poroms šventiniu laikotarpiu puikiai atsipalaiduoti ir numalšinti susikaupusį stresą gali padėti įvairūs žaidimai, kurie ne tik paskatins aptarti intymias temas, bet ir padės atsipalaiduoti, pažinti vienas kitą, atitrauks mintis nuo nemalonių ir stresą keliančių klausimų per šventinius pietus ar įtampą ruošiantis šventėms.

„Dažnai nutinka, kad porai patiriant daug streso, atšąla ir jų intymūs santykiai, sumažėja aistra. Tokiais atvejais suartėti ir atsipalaiduoti gali padėti gana paprasti sprendimai: kas vakarą vienas kitam atliekami erotiniai masažai, naudojant afrodiziakinius aliejus, ar erotinių kortų žaidimai, paįvairinantys rutiną. Tai ne tik leis užsimiršti šventinį stresą, bet poros gyvenime padės vėl įžiebti aistrą, o kartu ir padės drauge atlaikyti nepatogius šventinius klausimus“, – pataria ji.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją