aA
Santykiuose su išgyvenančiais paauglystę vaikais tėvams kyla įvairiausių išbandymų. Kaip visa tai praeiti, sukuriant ir išlaikant darnų, pagarbų, auginantį vieni kitus santykį šeimoje, pranešime spaudai dalinasi Lietuvos sveikuolių sąjungos lektorė Eglė Kislovski.
Paauglystės etapas gali praeiti ramiai: 10 patarimų tėvams, kuriuos būtina įsidėmėti
© Shutterstock nuotr.

Vaikų ir jaunimo stovyklų „Laisvės kodas” organizatorė siūlo tėvams naujai pažvelgti į santykių svarbą su paaugliais: „Svarbu pastebėti, ar apskritai šeimoje mes kuriame santykius. O jie – labai svarbūs. Dar svarbiau – kokį pavyzdį rodome ir kokie patys esame tėvai. Dažnai sutinkama nuostata šeimose, kad viską darome dėl savo vaiko: perkam jam rūbus, išleidžiam į mokslus, garantuojam stogą virš galvos, leidžiam į keliones, pramogas ir pan. bet tai nesukuria norimo santykio.

Teko skaityti vieno vaiko laišką, skirtą tėvams: „Brangus Gyvenime, aš taip norėčiau tapti telefonu savo tėvų rankose. Aš matau, kaip jie bendrauja gražiai su juo, šypsosi, o svarbiausia ten praleidžia tiek daug laiko. Kai grįžtu namo pasisveikinu su savo tėvais, jie paklausia ar aš ne alkanas, pamaitina mane ir einu daryti pamokų, po jų praustis ir miegoti. Kai noriu ko nors paklausti ar pasikalbėti, telefonas mane nugali, nes matau, koks jis jiems yra svarbus. Žinai, jei būčiau telefonas, tada turėčiau galimybę daugiau laiko leisti su jais”.

Paauglystės etapas gali praeiti ramiai: 10 patarimų tėvams, kuriuos būtina įsidėmėti
© Vida Press

Bendraudama su paaugliais mokyklose ir stovyklose, diskutuodama su jais apie santykius šeimoje, psichologiją ir paauglių elgseną studijuojanti dvynukių mama E. Kislovski išgirsta daug panašaus turinio istorijų. Vaikai gyvena sau, o tėvai sau. Nėra šeimose bendrumo, veiklų kartu, nuoširdžių pokalbių, atvirumo. O jie taip to norėtų... Natūralu, kad paauglystės etape yra sunkiau kalbėtis, paaugliai dažnai net nemoka to daryti, negeba atsakyti normaliai į klausimus, negrįžta namo, atsikalbinėja. Tačiau svarbesnis klausimas yra, o su kuo gyvendami jie tokiais tapo, jei mes viską darome gerai?

10 patarimų, kurie padės pagerinti santykius su paaugliais

1. Sustokite! Išgirskite, kokiu tonu kalbate su paaugliu. Ar dažnai jį teisiate už jo elgiasį? Kas trukdo jį suprasti? Prieš pradėdami kalbėti kiekvieną kartą paklauskite savęs, kokiu jį norite matyti? Norite matyti paauglį, kuris vargina jus ar norite matyti savo puikų sūnų/dukrą, kuriems vis dar reikia jūsų palaikymo?

2. Išklausykite savo vaikus nepratarę nei žodžio. Kai paauglys kalba, tiesiog klausykitės. Nereaguokite spontaniškai norėdami jį kažkuo įtikinti, tiesiog klausykitės.

3. Svarbus yra jų požiūris, o ne jūsų. Kai paauglys kalba, klausykitės jo iš jo požiūrio taško. Įsijauskite, kaip jis jaučiasi būdamas paaugliu, kai jam tiek daug pareigų, reikalavimų, mokslų, savęs pažinimo. Jis juk tik pradėjo eiti gyvenimo keliu. Suvokite jų tikras problemas ir tada atsakykite būtent iš šio požiūrio kampo.

4. Suvokite, kad vykstantis pokalbis yra ne apie jus, o apie JUOS. Tai yra sunkiausia suprasti. Klausykitės ne iš viską žinančio pozicijos, o iš draugo pozicijos. Kalbėkite tik tada, jei turite ką nors konstruktyvaus ir palaikančio pasakyti, kas padėtų vaikui augti, judėti į priekį. Visada klauskite savęs, kodėl ir ką kalbate.

Paauglystės etapas gali praeiti ramiai: 10 patarimų tėvams, kuriuos būtina įsidėmėti
© Shutterstock

5. Koks paauglys bebūtų, reikia suvokti, kad jis vis tik yra mūsų vaikas ir jam reikia palaikymo. Tėvai yra už tai atsakingi. Skirkite jam laiko, paauglystės metu tai ypatingai svarbu.

6. Nustokite būti visur ir visada teisūs, tokie tikri teisuoliai. Visa tai yra ne apie teisingumą, o apie santykius ir jų sukūrimą. Paklauskite savęs ar svarbiau parodyti savo teisingumą ar meilę ir palaikymą?

7. Būkite pavyzdžiais savo vaikams. Pripažinkite savo netobulumą, mokinkitės kurti santykius šeimoje, ieškokite žinių apie tai. Pasižiūrėkite į save. Ar tai, ko reikalaujate iš savo paauglio, nėra koks nors blogas jūsų įprotis ar elgesys? Pvz., reikalaudami, kad vaikas jus išklausytų, pagalvokite ar patys gebate išklausyti iki galo, ramiai.

8. Kaip dažnai paaugliams sakote, kad gerbiate juos? Ar visgi dažniau didžiuojatės jais? Norime didžiuotis jais, pasigirti, bet ar gerbiame? Juk kai didžiuojamės, tai žiūrime tik iš savo perspektyvos, o kai gerbiame juos – tada iš jų pozicijos. Pabandykite pabrėžti tai kiekvieną dieną.

9. Pastebėkite, kaip dažnai mes savo vaikus giriame už jų savybes? Mes dažniau giriame už pasiekimus, gerą elgesį, gerus pažymius, įvykdytus gerus darbus, bet ne už jų savybes. Raskime jų savybes ir girkime juos už tai.

10. Linksminkitės kartu! Tai labai svarbu. Kada paskutinį kartą pramogavote kartu kokybiškai, juokėtės iki ašarų, žaidėte? Kaip dažnai tai vyksta? Tai labai svarbi gyvenimo dalis, kuri suartina.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(46 žmonės įvertino)
4.7826

Psichoterapeutė pataria, kaip išsaugoti santuoką: tik pasiekę septintąjį etapą galėsite džiaugtis tikra meile (16)

„Poros santykiai – gyvas organizmas, kuris nuolat kinta, vystosi. Tai nutinka todėl, kad...

Eugenijus Laurinaitis pasidalijo savo sėkmingos santuokos paslaptimi: laimingi su žmona esame daugiau nei 50 metų (33)

„Daugybei žmonių šiais laikais būti laimingiems trukdo perfekcionizmas. Jie nori, kad...

Psichologė – apie blogiausius būrelių pasirinkimus ir kodėl vaikui paklausus „ką veikti?“, nuo pasiūlymų reikėtų susilaikyti

Vaikas turi teisę ir mokytis, ir pailsėti. Dar iki prasidedant mokslo metams dažnoje šeimoje...

Psichologė pasakė, ką tėvai turėtų žinoti, kai prieina skyrybų slenkstį (2)

Tėvų skyrybos, nesvarbu, vaikas mažas ar jau ūgtelėjęs, yra labai skaudus ir giliai vaiką...

Psichologas pataria: jeigu poros miega atskirose lovose, tai dar nereiškia, kad jie pasmerkti skyryboms (42)

„Santykiai poroje – lyg šokis. Šiek tiek į priekį, šiek tiek atgal, priartėjame ir tuomet...

Top naujienos

Pokyčiai epidemiologiniame Lietuvos žemėlapyje – viena savivaldybė ištrūko iš juodos COVID–19 zonos (20)

Epidemiologinis šalies žemėlapis antradienį pateiktais Statistikos departamento duomenimis,...

Teisėją nustebino Seimo priimtas įstatymas: vargu, ar nusikaltimų aukos apsidžiaugs (44)

Seimo daugumos sprendimu priimtos, bet dar neįsigaliojusios Baudžiamojo kodekso pataisos, kuriomis...

Navickienė: vienišo asmens išmokos – virš 400 tūkst. žmonių (14)

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako, kad vienišo asmens išmoką kitai...

Šimonytė: susirūpinimą kelia Vėlinės diskutuojama apie mokinių atostogų ilginimą (439)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė antradienį Seime sakė, kad tam tikrą susirūpinimą...

Seime kyla abejonių dėl biudžeto – nori daugiau dėmesio socialiai atskirtiems asmenims papildyta (58)

Vyriausybė antradienį teikia biudžeto projektą Seime – nauju biudžetu numatomi didesn...

Latvija užsidaro iki lapkričio 15-osios: įvedama komendanto valanda, uždaromos mokyklos ir parduotuvės premjeras: turiu atsiprašyti pasiskiepijusių žmonių (924)

Latvijoje COVID-19 naujų atvejų per savaitę padaugėjus net 49 proc., šalis vėl grįžta į...

Lukašenkos pareigūnai per Baltarusijos TV parodyti uždengtais veidais (41)

Spalio 18 dieną Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka paskyrė...

Paskaičiavo, ar tikrai pigūs skrydžiai visada reiškia pigią kelionę: galutinė kaina skiriasi kelis kartus

Jau daugiau nei dešimtmetį Lietuvoje populiarios pigių skrydžių bendrovės, kurios gali...

Edita Rouge | D+

Berniukas auga be tėvo: kaip užtikrinti visavertį sūnaus gyvenimą, netampant jam tarnaite?

Jau skaitėte Daumanto istoriją . Vaikinas, augęs su vieniša mama , pateko į nepavydėtiną...