aA
Tėtis sūnui yra auklėtojas, mokytojas, patarėjas, jo autoritetas, asmeninis herojus ir galiausiai – vyro pavyzdys. Sūnus iš tėčio mokosi kiekvieną dieną ir visai nesvarbu, ar tėtis tai supranta, ar ne. Šis mokymasis, tai – jauno vaikino ėjimas vyriškumo link. Matydamas tėtį, sūnus susidaro pirmąją nuomonę apie tai, kaip vyras turėtų elgtis pergalės ar pralaimėjimo akivaizdoje, koks vyras turėtų būti patirdamas džiaugsmą ir nusivylimą, kaip jis myli, rūpinasi, atjaučia ar bendrauja.
Edvinas Rupšys
Edvinas Rupšys
© Asmeninio albumo nuotr.

Jei sūnus patarimo klausia kitų – tėvas susimovė

Pirmasis ir svarbiausias veiksnys tėvo ir sūnaus santykyje yra pirmojo suvokimas, kad sūnaus supratimas, koks turėtų būti vyras, formuojasi būtent stebint tėvą. Šis žinojimas įneša dėmesingumo į tėčio gyvenimą. „Tėtis, prieš atlikdamas kažkokius veiksmus, ima pradėti savęs klausti – o ar aš noriu, kad taip užaugęs elgtųsi ir mano sūnus? – ir ima stebėti savo elgesį, žodžius bei reakcijas. Jis supranta, kad tai, kaip jis elgiasi šiandien, taip elgsis jo sūnus rytoj – tapęs vyru, tėčiu“, – atsiųstame pranešime pasakoja patyriminių stovyklų vadovas, atsargos karininkas Edvinas Rupšys.

Jis sako galintis kalbėti remdamasis asmenine patirtimi, nes ir į kariuomenę įstojo siekdamas kurti ryšį, būti pastebėtas savo tėčio karininko. Tad tėvo ir sūnaus santykių niuansai E. Rupšiui yra itin artimi: „Jei sūnus kažką „prisidirbo“ ir bijo ateiti pasipasakoti tėčiui – pastarasis jau, kaip tėtis, susimovė. Mat sūnus vis vien ieškos problemos sprendimo būdų ir ieškos jų ten, kur nebūtinai yra saugu. Patarimo klaus tų, kurie nebūtinai yra tinkamas pavyzdys sūnui. Dėl šios priežasties nepaprastai svarbu sukurti atvirą ir pasitikėjimu grįstą santykį tarp tėčio ir sūnaus. Tokį santykį, kuriame sūnus jaustųsi saugus ateiti ir pasipasakoti net apie pačius baisiausius dalykus. Tačiau norint tikėtis tokio atvirumo iš sūnaus, pirmiausia tokį atvirumą teks pademonstruoti tėčiui.“

Pašnekovas patarė tėčiams, atsižvelgiant į jų turimo sūnaus amžių, pasakoti istorijas, dalintis prisiminimais apie didžiausias šunybes, pirmos meilės istorijas, gėdingais nutikimais. „Pasakokite apie tai, kada ir kaip susimovėt, kas jums paauglystėje buvo sunku, kas lengva, kas užkniso, o kas nerealiai vežė. Ir visa tai darykite be tikslo pamokslauti, be moralo, o tiesiog iš noro pasidalinti. Būsite nustebę, kokie susidomėję jumis bus jūsų sūnūs“, – pasakoja E. Rupšys.

Edvinas Rupšys
Edvinas Rupšys
© Asmeninio albumo nuotr.

Jis tikina, kad būdami atviras tėvas ne tik kurs tarpusavio ryšį, pasitikėjimą, bet ir suteiks sūnui ramybės. Mat jis žinos, kad ir tėtis buvo paauglys, todėl tėtis puikiai supranta, ką dabar išgyvena jo vaikas.

Laikas su šeima – prioritetas

Tėtis gali būti nuostabiausias žmogus: rūpintis šeima atnešdamas duonos ir sviesto ant stalo, pasirūpindamas stogu virš galvos, taip pat padėdamas kitiems žmonėms, būdamas atsidavęs kompanijos lyderis, mokėdamas mylėti ir šią meilę parodyti savo žmonai. Tačiau iš viso to sūnus nieko neišmoks, jei tėtis neras laiko visu tuo pasidalinti su savo sūnumi. „Na kaip, išmoks. Išmoks tai, kad vyras turi visuomet būti labai užimtas ir neskirti laiko savo sūnui. O to sąmoningai tikrai nenori joks tėtis, tad teks imtis veiksmų ir situaciją keisti iš esmės“, – sako E. Rupšys.

Pasak jo, tėčiui nekils problemų ieškant būdų sudominti veiką, jeigu sūnus nuo pat mažens leis laiką kartu su tėčiu, nebijos atvirauti. O jeigu sūnui tėtis neįdomus, santykis tarp jų neegzistuoja, tuomet galima jį sukurti. „Ar tai sunku? Ieškokite pagalbos. Tėčiai su sūnumis atvykę į „Vyrų kalvės“ stovyklą nuo pat pirmų akimirkų iki stovyklos pabaigos būna kartu. Būdami kartu jie susiduria su įvairiausiais išbandymais, kurių metu sūnus pamato savo tėtį visokį: laimintį, pralaimintį, suklystantį, piktą, džiaugsmingą, susierzinusi, pakylėtą, besijuokiantį, fiziškai išsekusį, bijantį ir kartais net verkiantį. Tuo metu tėtis taip pat pamato visas tikrąsias savo sūnaus spalvas. Ir žinote, kas – gražiausia? Priešingai nei namuose, čia jie negali nuo to niekur pabėgti. Nelieka nieko kito, kaip kalbėtis apie tai, kas ir kodėl vyksta. Kai sūnus tėtį pamato visokį, kai sūnus supranta, kad šalia tėčio gali būti būtent toks, koks yra iš tikrųjų, ir jaustis dėl to saugus, tuomet pradeda kurtis ryšys“, – šypsosi „Vyrų kalvės“ akademijos vadovas, atsargos karininkas Edvinas Rupšys.

Atkurti prarastą ryšį – įmanoma

Kad ir kas būtų nutikę tarp tėčio ir sūnaus, kad ir koks prastas santykis bebūtų, visada yra vietos pokyčiui. Reikia tik vieno dalyko – noro. Pirmasis dalykas, kurį reikėtų išmokti kuriant santykį su sūnumi, tai – pradėti su juo leisti kokybišką laiką.

Edvinas Rupšys
Edvinas Rupšys
© Asmeninio albumo nuotr.

„Skirkite savo vaikui bent dešimt minučių kasdien ir jokių išimčių. Griežtai. Į šį laiką niekas negali kištis – sūnus turi ilgainiui suprasti, kad tai – tik jo ir tėčio laikas, suprasti, kad dabar vaikas yra pats svarbiausias ir įdomiausias visame pasaulyje. Svarbu, kad kartu leidžiamas laikas būtų planuojamas ne pagal tai, ko nori tėvas, o sūnus. Dažnas tėtis daro klaidą norėdamas priversti sūnų daryti tai, kas, jo manymu, bus naudinga sūnui, bet yra įdomu tik jam. Tačiau norint, kad sūnus perliptų per save ir darytų tai, ko norite jūs, pirmiausia jam reikia pamatyti pavyzdį, kaip tėtis perlipa per save darydamas tai, kas patinka jo sūnui.

„Pradėkite sūnui uždavinėti ne uždaro, o atviro tipo klausimus. Vietoj klausimo „kaip sekėsi?“, paklauskite „kas šiandien tave užkniso?“ arba „kokie trys dalykai tau šiandien labiausiai įsiminė? Kodėl?“ Nuo atviro klausimo neįmanoma pabėgti, žinoma, jei tėtis nesitenkina atsakymu – „nežinau“. Suteikite sūnui laiko paieškoti atsakymo, pasidalinkite savo atsakymu į tą patį klausimą, mat sūnui labai svarbus yra būtent tėčio pavyzdys. Padarykite tai tėčio ir sūnaus įpročiu, kuriuo užbaigiate kiekvieną dieną“, – pataria su paaugliais vaikais ir jų tėvais dirbantis patyriminių stovyklų vadovas E. Rupšys.

Jis sako pastebintis, kad vaikai, augantys šeimose, kuriose tėvai leidžia laiką kartu su vaiku, yra atviri jam ir palaikantys – mažiau linkę atsiriboti save nuo kitų, pasinerdami į internetinį pasaulį. Jie supranta, kad tai, ką duoda internetiniai žaidimai ir juose užsimezgusios draugystės, suteikia daug mažesnį pasitenkinimą nei ryšys su mama, tėčiu, laikas su draugais. O juk tai ir yra svarbiausia.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
4.5000

Paruošė specialius kursus visiems, kurie padeda iš Ukrainos atvykusiems vaikams

Nelydimus vaikus iš karo niokojamos Ukrainos Lietuvoje globojantiems žmonėms ir jų globa...

To nuo mažų dienų turi būti mokomas kiekvienas vaikas: išvengsite pykčio priepuolių ir konfliktų su kitais 5 psichologų žingsniai

Emocinio intelekto ugdymas svarbus ir vaikams, ir suaugusiesiems. Ugdant emocinį intelektą nuo...

Nebeturite nieko bendro, bet skirtis delsiate. Psichologė kviečia panagrinėti savo baimę pasukti skirtingais keliais

Nėra nieko blogo nuspręsti, kad kažkas jums netinka, ir nėra nieko blogo norėti asmeninės...

Psichologė: kodėl kiekvienam vaikui taip svarbu turėti tėtį ir kaip būti geresniu tėvu savo vaikui

Kiekvienas vaikas turėtų augti visavertėje ir darnioje šeimoje, kurioje tėvai tinkamai juos...

Psichologė apie auklėjimą iššūkių kupinu metu: kurti saugią aplinką pasaulyje vykstant krizėms, sudėtinga, tačiau įmanoma

Šiuo metu vaikus auginantiems tėvams, o taip pat ir jų atžaloms, tenka kaip niekad daug...

Top naujienos

Kol dėmesys nukreiptas į Ukrainą, antra pasaulio armija jau rengiasi kovai su Vakarais: rusų nesėkmės dabar ypač vertingos (1)

Antra pasaulio armija. Taip išdidžiai rusai mėgdavo vadinti savo karines pajėgas, o dabar tai tapo...

Ekonomistai įvertino grasinimus Lietuvai: Rusija gali pakenkti pati sau (3)

Laukia dar keli ES sankcijų per Lietuvą tranzitu į Kaliningradą vežamai produkcijai įsigaliojimo...

G-7 lyderiai pasišaipė iš Putino

Pasaulio lyderiai sekmadienį pasišaipė iš Rusijos prezidento Vladimiro Putino pastangų kurti...

Gydytojas papasakojo apie paprastą būdą, padedantį sumažinti pulsą

Į skaitytojo klausimą, kaip be vaistų padidinti pulsą, taip pat į kitus klausimus atsakė šeimos...

Karas Ukrainoje. Zelenskis kreipėsi į Baltarusijos piliečius

Per Rusijos smūgius Ukrainos sostinei anksti sekmadienį žuvo vienas ir buvo sužeisti dar šeši...

Kristupas Dautartas

Iš lietuvės sukčiai išviliojo „Instagram“ paskyrą: vėliau vagis sugrįžo su šantažu ir net atsiprašymu

Instagrame plinta vagysčių schema – sukčiai apsimeta klientų aptarnavimu ir gąsdina, kad...

Laukia stichinės kaitros savaitė: termometro stulpeliai kils virš 30 laipsnių

Šiandien, pirmadienį, kaip ir pastarosiomis dienomis, Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė –...

Švenčionių rajone prie namo kiemo atvažiavęs vyras ėmė šaudyti į ten buvusius žmones

Švenčionių rajono pareigūnai aiškinasi, kodėl automobiliu prie vieno namo kiemo atvykęs vyras...

Vietoje sužadėtuvių žiedo – medalis: trijulių sidabrą iškovojęs Užupis gyvai pasipiršo Petrėnaitei

Atnverpene vykusio pasaulio 3x3 krepšinio čempionato apdovanojimų ceremonija sujaudino ne tik...

Incidentas Vilniaus rajone: 22 žmones skraidinęs oro balionas pakibo ant elektros laidų

Sekmadienį vakare specialiosios tarnybos išskubėjo į Vilniaus rajoną, Sudervės kaimą,...