Brendimas ir „teisingas“ tėčių elgesys

Mergaičių brandos pradžią galima atpažinti iš tokių požymių kaip pradedančios augti krūtys, vėliau pažastyse ir gaktos srityje atsiranda vienas kitas plaukelis, mergaitė pradeda daugiau prakaituoti, o jos prakaitas įgauna kvapą. Dažniau riebaluojasi plaukai: jei anksčiau ji galėdavo plauti galvą kartą per savaitę, dabar tai gali tekti daryti bent 2-3 kartus. Kai ant kelnaičių atsiranda išskyrų, menstruacijos gali prasidėti po 1–2 metų. Be to, dažnai paauglystėje ant veido atsiranda vienas kitas spuogelis. Jau nekalbant apie nuotaikų kaitą – tai ji juokiasi, tai verkia be priežasties. Tad jeigu jūs pastebėjote šiuos pokyčius, žinokite, jūsų mažoji mergaitė jau paauglė.

Kai mergaitė bręsta, keičiasi jos kūnas: didėja krūtys, platėja klubai, ji stiebiasi ir kartu auga kilogramai. Kūno pokyčiai mergaites labai baugina: staiga iš mažos, smulkios mergaičiukės ji virsta „bjauriuoju ančiuku“. Matydama tokius pokyčius, mergaitė ir taip gali jaustis blogai, bet jeigu ji dar išgirsta savo artimųjų ar draugų replikas, tokias kaip, pavyzdžiui, „tu sustorėjai“ arba „tu sumoteriškėjai“, jos pasitikėjimas savimi gali gerokai mažėti.

Tad šiuo mergaitės brendimo periodu būkite su ja kantrus, švelnus, stenkitės ją suprasti ir visada palaikyti. Nesakykite pastabų apie jos kūną, verčiau pagirkite, kad gražiai atrodo, paskatinkite ją sveikai maitintis ir sportuoti, pats parodydamas tokį pavyzdį. Kartu keliaukite į žygius, minkite dviratį. Saikingas sportas šiuo metu mergaitei labai reikalingas – ne tik jos kūnui, bet ir psichinei sveikatai bei nuotaikai, kurią dažnai lemia hormonai. Sportas subalansuoja hormonus, todėl mes jaučiamės geresnės nuotaikos, užmirštame savo problemas. O gal mergaitei patinka šokti? Nuveskite ją į šokių būrelį. Šokiai – ne tik sportas, jie lavina mergaitės kūną, jos laikyseną, suteikia pasitikėjimo savimi.

Menstruacijos: ar tai tėčio reikalas?

Kaip su dukra kalbėti apie menstruacijas? Ir apskritai, ar verta su dukra kalbėti apie menstruacijas? Klausimas ne iš lengvųjų. O atsakymas labai priklauso nuo to, kaip mergaitė jaučiasi kalbėdama su tėčiu tokia jautria tema, kaip menstruacijos. Gali būti, kad jums apie tai prakalbus, mergaitė dar labiau užsisklęs ir, tarkime, paprašys jūsų išeiti iš kambario. Tad labai svarbus tinkamas laikas ir tai, kaip jūs pats jausitės apie tai kalbėdamas. Jeigu ši tema jums visiškai svetima, nereikia bandyti apsimesti, kad esate visažinis.

Tėtis su dukra

Jums svarbu žinoti, kad menstruacijos mergaitėms dažniausiai prasideda maždaug 11–13 metais. Kartais menstruacijas gali paankstinti mergaitės svoris. Pastebėta, kad apkūnios mergaitės „suserga“ anksčiau, net 9 metų. Tad stebėkite, kas vyksta su jūsų dukra.

Svarbiausias dalykas, kurį turite pasakyti savo dukrai, kad menstruacijos yra visiškai sveika ir natūralu. Papasakokite kokią linksmą, o gal šiek tiek sugėdinusią istoriją apie savo paauglystę. Būtinai kalbėkite tik dviese, ten kur jūsų niekas negirdės, nes galbūt tai ją glumins ir ji nesijaus jaukiai, jeigu bendrausite, pavyzdžiui kavinėje.

Įspėkite apie ankstyvo lytinio gyvenimo keliamas grėsmes: neplanuotą nėštumą, lytiškai plintančias ligas. Paskatinkite ją atidėti seksualinio gyvenimo pradžią – juk tyrimai rodo, kad taip pasielgę žmonės vėliau būna laimingesni. Patarkite, kaip atsispirti vaikinų daromam spaudimui ir „meilės hormonų“ įtakai.

Ne juokaukite, o palengvinkite PMS

Atkreipkite dėmesį, jei paauglė patiria PMS (priešmenstruacinį sindromą). Šis sindromas dažniausia pasireiškia nuotaikų svyravimu, bei pilvo skausmu kelios dienos prieš menstruacijas ir tik prasidėjus menstruacijoms. Vienoms mergaitėms PMS pasireiškia stipriau, kitoms mažiau, bet daugelis mergaičių tai patiria.

Deja, mūsų visuomenėje dar yra „norma“ juokauti ar net šaipytis iš mergaičių ir moterų dėl PMS sukeliamų nuotaikos svyravimų, ryškesnių emocijų ir pan. Būkite pažangus tėtis – ne juokaukite, o būkite atidus; be to, galite patarti dukrai, kaip lengviau išgyventi PMS.

Tegul mergaitė išgeria šiltos arbatos ar tiesiog šilto vandens, tegul užsideda ant pilvo šiltą kompresą, gali pagulėti šiltoje vonioje, nes šiluma atpalaiduoja raumenis, todėl sumažėja gimdos spazmai (susitraukimai), kurie ir sukelia pilvo skausmą. Padeda ir lengva mankšta, ar pasivaikščiojimas. Jei pilvo spazmai tokie stiprūs, kad mergaitė negali pajudėti, tegul išgeria skausmą malšinančių vaistų. Pasitarkite su vaistininke, kurie tinkamiausi vaistai menstruacijų skausmui mažinti. Neverskite mergaitės eiti į mokyklą ar būrelį, jei ji jaučiasi labai blogai.

Taip pat patariama kelios dienos iki menstruacijų sumažinti vartojamos druskos kiekį (tai gali sukelti pilvo pūtimą) ir atsisakyti gėrimų, turinčių daug kofeino (nebūsi tokia irzli, be to, tai gali padėti sumažinti krūtų skausmą). Svarbu gerai išsimiegoti.

Nuoširdumo svarba

Jei trokštate, kad jūsų dukra jaustųsi saugi ir laiminga – tiesiog būkite šalia, kai jai jūsų reikia, darykite kartu tai, kas jums abiem teikia džiaugsmą, nepamirškite komplimentų, palaikymo, domėkitės jos draugais. Būkite nuoširdus ir tikras, neišsisukinėkite, jeigu kažko nežinote. Leiskite mergaitei suprasti, kad ji visais klausimais gali kreiptis į jus. Jeigu ji jaučia kažkokį nerimą dėl savo „moteriškos“ sveikatos, nebūtina pasakoti smulkmenų, tegul tiesiog pasako, kad jai reikia pas ginekologę (moterų gydytoją).

Žinokite, mergaites kankina ne tik menstruacijų klausimai, tai gali būti ir su jomis susiję skausmai, gali būti ir makšties infekcija, pasireiškianti niežuliu ir deginimo jausmu. Nors tokie dalykai gali kankinti, jums mergaitė to nepasakys, jeigu jūsų santykiai nebus nuoširdūs.

Svarbiausia, būkite tėčiu, kuris bendrauja, nevengia nepatogių temų, išklauso bei suteikia erdvės.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės