aA
Visą rugsėjo mėnesį vyksta Lietuvos irklavimo federacijos (LIF) ir irklavimo klubo „Academia Remigum“ socialinis projektas – „Šeima vienoje valtyje“, kuriuo siekiama stiprinti šeimų, kuriose auga paaugliai, tarpusavio emocinį ryšį bei santykius. Gimus vaikui, dažnai naujagimis atsiduria šeimos dėmesio centre ir tėvų bei vaikų tarpusavio santykiai formuojasi savaime. Tačiau prasidėjus brendimo laikotarpiui, dalis paauglių nuo tėvų nutolsta, nors jų jam reikia ne mažiau nei vaikystėje.
Paauglė ir tėvai
Paauglė ir tėvai
© Shutterstock

Jau seniai irklavimo sportu užsiimantys asmenys pastebėjo, kad irklavimas sukuria ne tik draugystes, bet ir šeimas, leidžia užmegzti ir palaikyti tarpusavio ryšį, kuris, pasak psichologės Giedrės Gutautės Klimienės, gali lemti netgi vaikų ateitį, rašoma pranešime spaudai. Pakalbinta šeimos psichologė papasakojo, kodėl artimas tarpusavio ryšys šeimoje yra toks svarbus, kas gali atstumti vaikus nuo tėvų ir kaip 30 min per dieną gali padėti vaikui lipti karjeros laiptais ateityje.

– Kaip reikėtų formuoti sveikus artimus ir tvirtus šeimos tarpusavio santykius?

– Bet kokiam giliam tarpusavio ryšiui sukurti reikia erdvės ir kartu leidžiamo laiko. Pastarasis komponentas kiek sudėtingesnis, nes itin svarbu, kaip tas laikas leidžiamas. Bendravimas turėtų būti viso to pagrindas, nes jis užmezga, vysto, sukuria ir leidžia palaikyti santykius. Tiesa, svarbu ir bendra veikla, kuri įtrauktų, leistų pademonstruoti pasitikėjimą vienas kitu ir pagarbą. Leidžiant laiką visai šeimai kartu, tiek tėvams, tiek vaikams atsiranda bendrumo pojūtis – bandymas susiderinti, išklausyti ir gerbti vienas kitą bei prisitaikyti prie komandos, siekiančios bendrų tikslų.

Norint, kad bendravimas su paaugliu bendros veiklos metu būtų abipusiai malonus, svarbu vengti reguliuoti vaiką bei žarstyti jam pastabas, kad bendravimas netaptų viršininkų ir pavaldinių bendravimu
Psichologė Giedrė Gutautė Klimienė

– Kokių problemų kyla vaikams, kurie augo tokių tarpusavio santykių nepalaikančioje šeimoje?

– Tėvams nereikėtų pamiršti, kad artimi šeimos santykiai kuria vaikams saugumo jausmą, formuojantį pasitikėjimą savimi, kas yra ypač svarbu vaikams ateityje. Jeigu šeimoje vyrauja artimi ir stabilūs tarpusavio santykiai, vaikai auga tvirtesni, labiau pasitikintys savimi, o ateityje yra labiau linkę realizuoti save, nebijo iššūkių, nes jaučia tvirtą užnugarį, atvirkščiai, nei vaikai, kurie augo artimo santykio nesukūrusioje šeimoje. Tokiems vaikams viso to pasiekti yra daug sunkiau, jie labiau bijo rizikos, nesėkmių, nes nėra tikri, ar jiems kas nors padės, jas patyrus, pergyventi.

– Tačiau paauglystės metu vaikai dažnai nutolsta nuo tėvų. Kodėl taip nutinka ir, kaip reikėtų vaikus paskatinti imtis bendros veiklos?

– Tėvai mažiesiems skiria daugiausiai dėmesio, nes šiuo laikotarpiu labiausiai jo ir reikia. Vaikai dar būna nepajėgūs pasirūpinti savimi. Tėvai ne tik patenkina būtiniausius jų poreikius, bet ir kartu leidžia laiką, nes mažamečio negali palikti namuose vieno. Kalbant apie paauglius, didžioji jų dalis brendimo laikotarpiu nutolsta nuo tėvų. Tai yra natūralus procesas, būdingas ir būtinas šiam raidos etapui, nes vaikas turi tapti atskiru, savarankišku ir, galiausiai, suaugusiu. Kuo toliau, tuo labiau savo veiklą paauglys geba planuotis pats, be tėvų pagalbos. Ir tai yra labai svarbu. Kita vertus, paaugliams vis dar labai reikalingas tėvų palaikymas, parama, teikiamas saugumo ir priklausymo šeimai jausmas. Tad tėvams verta kiek pakoregavus savo, kaip tėvų rolę, ištiesti paaugliui ranką siūlant bendrą veiklą, kuri gali padėti šeimos nariams susijungti. Svarbu, kad tėvai, siūlydami veiklą paaugliams, paliktų teisę spręsti bei siūlyti savo variantus pačiam, nes tam, kas nuleista iš viršaus, daugelis paauglių bus linkę priešintis.

Paauglys
Paauglys
© Shutterstock nuotr.

– Tėvams leidžiant laiką su vaikais, ypač paaugliais, dažniau kyla konfliktai, o ne bendrumo jausmas. Kaip kovoti su šia problema?

– Norint, kad bendravimas su paaugliu bendros veiklos metu būtų abipusiai malonus, svarbu vengti reguliuoti vaiką bei žarstyti jam pastabas, kad bendravimas netaptų viršininkų ir pavaldinių bendravimu. Vaikai, norėdami ištrūkti iš tokio pavaldinio vaidmens, ima šalintis bendros veiklos. Jiems tampa kur kas smagiau laiką leisti su bendraamžiais, kurie suteikia galimybę patirti komandos jausmą. Taigi, leidžiant laiką kartu, reikia pamiršti sustabarėjusias roles ir elgtis kaip komandai.

– Ar norint palaikyti šeimos tarpusavio santykius, užtektų tik vakarų, pavyzdžiui, bendrai susėti ir pavakarieniauti, o savaitgalį užsiimti skirtingomis veiklomis?

– Šeimoms labai svarbu susikurti savo ritualus, jie yra labai svarbus elementas, formuojant artimus ir saugumo jausmą teikiančius tarpusavio santykius. Nesvarbu, kiek tas ritualas trunka. Tai gali būti kiekvienas mėnesio sekmadienis, viena diena savaitėje ar net 30 min per dieną. Vienas iš pavyzdžių tai galėtų būti kasdienė šeimos vakarienė be papildomų dirgiklių: telefonų, televizoriaus ir kt., kai vienas kitam skiriama 100 proc. dėmesio. Taip pat tai galėtų būti rytinis bėgimas kartu ar komandiniai sporto užsiėmimai, pavyzdžiui, irklavimas.

– Kaip sportas kartu gali padėti puoselėti tarpusavio ryšį? Juk sportuojant kalbėtis nėra lengva.

– Bendras sportas yra viena iš galimų veiklų praleisti laiką šeimai kartu. Svarbu, kad tai nebūtų priverstinė veikla. Jeigu sportuojama bendru susitarimu, tai gali lengvai peraugti į bendrus sportinius tikslus, vienijančius šeimos narius. Svarbu nepriekaištauti vienas kitam, o džiaugtis tiek atskirais, tiek bendrais pasiekimais. Sportas – erdvė, kurioje šeima gali pasijausti kaip viena komanda, kuri kasdienėje buityje ne visada egzistuoja. Šeima sportuodama gal ir nekalbės, tačiau turės daugiau bendrų pokalbio temų po užsiėmimų. Kartais potyriai kartu gali duoti sniego gniūžtės efektą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Tokia statistika nedžiugina: pasakė, kelintą vietą Lietuva užima Europoje pagal vienišų tėvų skaičių (54)

Tyrimą apie vienišų tėčių emocinę sveikatą atlikusi ir toliau šią temą tyrinėjanti Vytauto...

Psichologė įvardijo du dalykus, kurie labiausiai trukdo gerai sutarti su vaiku (8)

Dabar, kai pandemija namuose uždarė nemažai tėvų ir vaikų, o pabėgti ir pailsėti vieniems nuo...

Psichologė: nuostata, jog vaikai turi mūsų klausyti dėl to, „kad aš taip pasakiau“, yra atgyvenusi (36)

Visi norime, kad mūsų vaikai būtų protingi, gabūs, gero charakterio. Su tokiais vaikais nesunku...

Kaip kalbėti su paaugliu? Specialistė įvardijo tėvų klaidas, kurios gali būti lemiamos (11)

Sakoma, kad pastaraisiais metais išlaikyti harmoningus, pagarba ir tarpusavio supratimu paremtus...

Berniukai – medžioklei, mergaitės – virtuvei ir šeimai: psichologė pasakė, kuo rizikuoja tokio požiūrio šalininkai (26)

„Stereotipiniuose mamos ir tėčio vaidmenyse nėra nieko blogo, – sako psichologė...

Top naujienos

Trys sunkieji kovos su Covid-19 ginklai, kurių nenaudoja Lietuva: ką kitos šalys daro kitaip (199)

Lietuvoje nauji užsikrėtimai koronavirusu kasdien skaičiuojami tūkstančiais. Nepaisant to, ne...

Artėjant šventėms, įmonės ieško šimtų darbuotojų: už kiek ir kur galima įsidarbinti (46)

Nors antrojo karantino metu dalis įmonių sustabdė savo veiklas, o darbuotojus išleido į...

James Paton, Naomi Kresge | D+ nariams

Jungtinė Karalystė patvirtino skiepus ir pradės masinę vakcinaciją: sveiki ir jaunesni nei 50-ies bus paskutiniai

Jungtinė Karalystė (JK) tapo pirmąja Vakarų šalimi, patvirtinusia „Covid-19“ vakciną. Dabar...

JAV žvalgyba perspėjo Bideno komandą (24)

Po JAV prezidento rinkimų Kinija stengiasi užsitikrinti įtaką išrinktojo prezidento Joe...

Po kritikos – atsakas iš Prezidentūros: Vyriausybė tikrai neturėtų būti tvirtinama konvejeriu (1)

Šalies vadovo Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta sako, kad Prezidentūra...

Čmilytė-Nielsen teiks „valstiečio“ Jaručio kandidatūrą į Seimo vicepirmininkus (26)

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė- Nielsen ketvirtadienį posėdyje teiks „valstiečių“...

Kainų pokyčiai prekybos centruose: įvardijo maisto prekes, kurios brango labiausiai (1)

Lapkričio mėnuo yra visada įdomus tuo, kad prekybininkai ruošiasi gruodžiui, kurio apyvarta yra...

Vos 4 pratimai, o nauda visoms raumenų grupėms: treneris parodė, kaip juos atlikti namuose (1)

Minkšta sofa, televizorius, kompiuteris, nesibaigiantys serialai ir visai prie pat, nuolat ranka...

Nematoma „Liepsnojančio ledo“ pusė: paslaptys, kurių niekada nematė nė vienas žiūrovas (6)

„Liepsnojančio ledo“ balsas, veidas, siela – šie apibūdinimai tinka renginių vedėjui...

|Maža didelių žinių kaina