Klinikiniai tyrimai, atlikti JAV, kur šeimų lankymo namuose programa taikoma jau daugelį metų, atskleidžia, kad įdiegus šeimų lankymo modelį, 60 proc. sumažėja naujagimių mirtingumas, skaičiuojama ir 38 proc. mažiau vaikų (0–2 m.) hospitalizacijų dėl patiriamų traumų, fiksuojama 31 proc. mažiau smurto prieš vaikus (4–15 m.) atvejų, 46 proc. sumažėja jaunimo (15–17 m.) suėmimų už nusikalstamas veiklas, taip pat gerėja vakcinacijos rodikliai, kūdikių raida, ilgėja žindymo laikotarpis, didėja žindančių motinų skaičius.

„Laikotarpis, kada susilaukiama naujagimio, yra didelė dovana kiekvienai mamai ir tėčiui, bet neišvengiamai pareikalauja specifinių žinių, ypač jeigu tai yra pirmas vaikas šeimoje. Specialistų palaikymas šiuo momentu, pasak pačių programos dalyvių, yra labai reikalingas. Svarbu tai, kad specialistams rūpi ne tik kūdikio priežiūra, bet ir pačių tėvų fizinė ir psichinė savijauta“, – sako Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) Europos ekonominės erdvės ir Norvegijos programų skyriaus vadovė Sandra Remeikienė.

Šeimų lankymo paslaugos šiuo metu teikiamos 12-oje šalies savivaldybių, šioms įgyvendinant konkursinius projektus. Šeimas lanko Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) specialiai sukurtą podiplominių studijų programą pabaigę specialistai.

Intervencija, keičianti elgseną

Tai yra specialiai Lietuvai sukurta programa, skirta padėti šeimoms kurti naujagimiui saugią aplinką, skatinti jautrią ir atsakingą vaikų priežiūrą, sąmoningą jų auklėjimą. Programa sukurta remiantis „slaugytojo-šeimos partnerystės“ (angl. Nurse-Familly Partnership) programos principais, kurie pasaulyje jau daugelį metų plačiai taikomi.

Specialistai šeimas lanko jų namuose. Daugiausia dėmesio apsilankymų metu skiriama nėščiųjų ir pagimdžiusių fiziologiniams ir psichologiniams pokyčiams, vaiko sveikatai ir vystymosi raidai, saugios aplinkos kūrimui, gyvenimo būdo tobulinimui, taip pat karjeros klausimams, siekiant, kad po kelerių metų mamos galėtų be didesnių sunkumų sugrįžti į darbo rinką.

Iš viso šiuo metu lankomos 325 šeimos – maždaug nuo 22-os nėštumo savaitės. Iki kol vaikui sukaks dveji metai specialistas pas šeimą apsilankys 64 kartus. Šiuo metu didžioji dalis lankomų šeimų yra ką tik susilaukusios naujagimio.

„Nors programa aktuali abiem tėvams, kol kas labiau įsitraukia mamos. Šiuo metu tarp lankomų mamų – ir nepilnametės, ir su negalia, ir vyresnio amžiaus, ir susilaukusios pirmagimio, ir turinčios daugiavaikes šeimas. Tėčiai kol kas į programą įsitraukia vangokai, yra pasyvesni“, – sako LSMU projektų vadovė prof. Aurelija Blaževičienė.

Pagrindinė paslaugos misija, projekto vadovės teigimu, yra padėti mamoms sumažinti galimas rizikas arba jų visai išvengti bei įgalinti jas saugiai pasirūpinti savo vaiku.

Su šeimomis dirba podiplominių studijų programą baigę specialistai

Šiuo metu Lietuvoje dirba 13 podiplominių studijų programą baigusių šeimų lankymo specialistų. Jais tapti gali arba bendrosios praktikos slaugytojai, arba akušeriai, baigę specialią 72 akademinių valandų trukmės podiplominių studijų (profesinės kvalifikacijos tobulinimo) programą LSMU.

„Specialistai mokymų metu mokosi įvertinti ir nustatyti, ar šeima pasirengusi tėvystei, ar namuose saugi aplinka naujagimiui, kaip išvengti ir atpažinti toksiškus santykius. Taip pat įgyja žinių, kaip padėti mamoms užmegzti ryšį su vaiku, kaip sustiprinti mamų psichologinį atsparumą ir ugdyti jų socialinius įgūdžius“, – pasakoja A. Blaževičienė.

Siekiant, kad paslauga ateityje taptų prieinama ir kitose savivaldybėse, projektui pasibaigus, planuojama papildomai paruošti iki 70 specialistų.

„Matome šios paslaugos naudą ir poreikį, todėl planuojame papildomų Šeimų lankymo specialistų apmokymą pasitelkiant Lietuvos-Šveicarijos bendradarbiavimo programą“, – teigia LR sveikatos apsaugos ministerijos Tarptautinių projektų valdymo skyriaus vedėja Gytė Sirgedienė.

Daugiau informacijos apie šeimų lankymo specialistus galima rasti puslapyje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės