Anksti? Ar tikrai per anksti?

Pradėkime nuo to, kas yra anksti. Kūdikių stebėjimai rodo, kad apie 80% mažylių natūraliai yra vyturiukai ir dieną pradeda tarp 6–8 val. ryte. Tad neretai tai, kas mums atrodo anksti, kūdikiui yra tiesiog natūralus ryto pradžios laikas.

Migdyti vėliau?

„Patarimas, kurį dažnai išgirsite iš aplinkos – migdyk vėliau. Deja, kūdikių pasaulyje šis patarimas nieko vertas, nes didžioji dalis kūdikių keliasi tuo pačiu metu ryte, nepriklausomai nuo to, kada užmigo vakare. Todėl migdydami vėliau, tik sumažiname vertingojo nakties miego trukmę ir rizikuojame, kad kūdikis pervargs“, – pataria kūdikių ir vaikų miego konsultantė.

Išskirtinis atvejis, kuomet vėlesnis migdymas reikš ir vėlesnius rytus: kai tikimės per ilgos miego trukmės ar bendras miego kiekis per parą yra per didelis vaiko amžiui. Apie tai skaitykite toliau.

Kiek nakties miego reikia?

Kūdikiai ir maži vaikai vidutiniškai turėtų išmiegoti 11–12 val. nakties miego. Tam tikrais periodais, tarkim, prieš dienos miegelio atsisakymą, nakties miego laikinai gali būti mažiau. Tuo metu tikėtis ilgesnio nei 12 val. nakties miego – nelabai realu.

Daug miega dieną?

Kartais gali nutikti, kad ankstyvas pabudimas ryte susijęs su dienos miego kiekiu. Vaikams per parą reikia tam tikro skaičiaus miego valandų. Tad jei dienos metu pamiega ilgiau, gali nutikti, kad nakčiai paprasčiausiai nebelieka miego poreikio. Todėl susidūrę su ankstyva dienos pradžia, pirmiausia turime peržvelgti VISĄ mažylio dienotvarkę ir patikrinti, ar bendro miego nėra per daug ir būtinai laikytis amžiui tinkamų būdravimo laikų.

Jei abejojate, ar esama mažylio dienotvarkė atitinka jo poreikius – visada galite pasikonsultuoti su specialistu individualiai.

O gal pervargsta?

Įdomu ir tai, kad per mažai dienos miego ar per ilgas vakarinis būdravimas taip pat gali lemti ankstyvą pabudimą ryte. Pervargimas stimuliuoja kortizolio (dar vadinamo streso hormonu) išsiskyrimą. Dėl jo pertekliaus mažyliams sunkiau sekasi užmigti, sujungti naktinio miego ciklus, jie dažniau pabunda nakties metu ir negali įmigti paryčiais. Pervargimas – viena dažniausių ankstyvo pabudimo priežasčių.

Jei manote, kad būtent tai gali daryti įtaką ir jūsų mažylio ankstyvam pabudimui – paankstinkite užmigimo nakčiai laiką 20 min., stebėkite 4–5 dienas, jei reikia, paankstinkite dar 20 min. Ankstinant ilgesniais intervalais, vaikams būna sunku prisitaikyti, todėl neskubėkite.

Šalta? Karšta?

Dar viena tėvus nustebinanti ankstyvo pabudimo priežastis – šalta. Paryčiais, tarp 4–6 val. ryto, vaikų miegas nėra gilus, todėl bet koks trikdis gali juos išbudinti. Taip pat paryčiais oro temperatūra būna žemiausia, todėl namuose dažnai tampa laipsniu kitu vėsiau. Anksti pabudusiam mažyliui patikrinkite nugarytę prie kaklo. Jei ten vėsu – mažyliui šalta. Išlaikyti šilumą padės miegmaišiukai, merino vilnos miego rūbeliai, apklostymas paryčiais.

Panašiai ankstyvus nubudimus gali veikti ir tai, kad mažyliui karšta. Dažniau sukaista vaikai, miegantys su tėvais vienoje lovoje, tad atkreipkime dėmesį, kad rytui artėjant mažylis nebūtų prisiglaudęs, turėtų daugiau erdvės.

Šviesa?

Kai kurie mažyliai itin jautrūs šviesai. Net ir mažiausias šviesos plyšelis gali signalizuoti biologiniam laikrodžiui, kad jau rytas. Negana to, šviesiame kambaryje dar apsnūdusio vaiko dėmesį patraukia įvairūs žaislai, daiktai, o tai neretai tampa priežastimi rytą pradėti anksčiau.

Tamsus kambarys tikrai padidina tikimybę pratęsti ryto miegą. Beje, užklijuokite ir įvairias lempeles, kurios mirksi kūdikio kameroje, drėkintuve ar kituose įrenginiuose.

Bloga savijauta?

Dygstantys dantukai, alergijos, pilvo pūtimas ar kiti nemalonūs pojūčiai paryčiais juntami labiausiai. Taip yra dėl negilaus miego atkarpos. Kūdikį gali lengvai išbudinti nesmagumas kūne, o užmigti bus sunku, nes jau nebėra pakankamo miego slėgio. Neretai tokiais atvejais mažyliai pabunda blogos nuotaikos, nes miego jiems akivaizdžiai pritrūksta.

Užmigimo būdas?

Kaip ir kalbėjome, paryčiais miegas negilus, pabudus sunkiau užmigti dėl miego slėgio stokos. Todėl vaikams, kurie užmigdomi su aktyvia pagalba, kartais tiesiog nebepavyksta sujungti paskutiniųjų nakties miego ciklų. Tuomet verta apsvarstyti, gal jau laikas mokytis užmigti savarankiškai.

„Savarankiškas užmigimas neturi nieko bendro su tėvus gąsdinančiais metodais, kai vaikas paliekamas vienas išsiverkti. Pamirškite tai. To galima išmokyti palaipsniui, visuomet būnant šalia ir palaikant savo mažylį. Kuo savarankiškiau vaikas užmiega nakčiai ir pabudęs tarp miego ciklų, tuo lengviau sekasi sujungti ir miego ciklus ryte, bei išmiegoti ilgiau“, – pastebi D. Šafranauskė.

Įpročiai?

Dėl vienos ar kitos priežasties rytą pradėjus anksti, ilgainiui gali susiformuoti įprotis keltis tam tikru metu. Panašiai kaip ir mums, kai pabundame įprastu laiku net ir savaitgaliais. Visgi net ir tokį įprotį galima pakeisti, tik prireiks kantrybės ir nuoseklumo.

Jei visos kitos priežastys atmestos, išmėginkite vėluojantį rytą. Jei mažylis pabudo per anksti (prisiminkime, kad vaikų pasaulyje anksti yra laikoma iki 6 val.), nedekite šviesos, kalbėkite tyliai ir nepradėkite ryto bent 15–20 min. arba ilgiau, jei mažylis neprieštarauja. Praėjus šiam laikui, džiaugsmingai ir aktyviai pradėkite dieną, įsileiskite kuo daugiau dienos šviesos ar įjunkite apšvietimą, taip signalizuodami, kad būtent dabar prasidėjo aktyvus metas.

Kas keletą dienų ryto pradžios laiką vėlinkite 10–15 min., kol nukeliausite iki norimo rytinio pabudimo laiko. Tokiu būdu pamažu pakeisite atsiradusį ankstyvo kėlimosi įprotį.

O jei jau išmėginote VISKĄ? Deja, bet kartais turime priimti faktą, kad mūsų mažylis keliasi anksčiau nei norėtume, ir mes nežinome, kodėl. Kartais tai gali būti kelių veiksnių kombinacija, kartais – tiesiog toks periodas mažylio gyvenime. Kai negalime pakeisti fakto, pergalvokime savo požiūrį į tai. Gal galime anksčiau eiti miegoti vakare? Galbūt rasti poilsio minutę dienos metu? O svarbiausia – priminti sau, kad taip TIKRAI nebus visada, ir tiesiog pasidžiaugti kylančia saule.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės