Apie visa tai pasakoja tėvystės programų „Sklandi pradžia“ ir „Augame kartu“ autorė, sertifikuota miego konsultantė Dovilė Šafranauskė ir tėvystės programų autorė, tinklaraščio „Mažas didelis gyvenimas“ kūrėja Miglė Rimeikė.

Kodėl svarbu suprasti kūdikių miegą

„Besilaukiančioms šeimoms visuomet patariu, kad labai svarbu pasidomėti naujagimių miego principais, nes kūdikių ir mūsų, suaugusiųjų, miegas labai skiriasi. Supratę šiuos skirtumus galėsime jaustis užtikrinčiau atliepdami kūdikių poreikius.

O tada, kai jau turime reikalingiausios informacijos, kviečiu laukti susitikimo su savo mažyliu turint kuo mažiau lūkesčių. Tiesiog kiekvienas kūdikis yra labai skirtingas, todėl nuspėti, kaip miegos būtent jūsų vaikelis, tikrai neįmanoma. Juolab, kad miegui įtaką daro daugybė dalykų: sveikatos būklė, alergijos, raumenų tonusas, kūdikio temperamentas, jautrumas stimuliacijai, mitybos būdas. Todėl tik jautriai stebėdami savo kūdikį, galime suprasti, kokie lūkesčiai yra realūs“, – pasakoja D. Šafranauskė.

Tokiai nuomonei pritaria ir M. Rimeikė: „Pasitikdami savo mažylį be lūkesčių, nesilygindami su kitomis šeimomis ar informacija internete, palengvinsime adaptaciją ir sau – keičiantis dienos ar nakties ritmui, bus lengviau prisitaikyti, jei leisime sau būti lanksčiais ir nesijaudinsime dėl įsivaizduojamo nuokrypio nuo standarto.“

Tiesa, pirmą kartą tapus tėvais tai tikrai nėra lengva, nes internete gausu viena kitai prieštaraujančios informacijos, o mūsų galvose lengvai įsijungia noras lygintis – vis atrodo, kad kiti kūdikiai miega geriau. Todėl būkime atidūs skaitydami įvairius straipsnius. Atkreipkime dėmesį į jų patikimumą ir publikavimo datą, nes atliekant vis daugiau neurologinių tyrimų, keičiasi ir samprata, kaip kūdikiams miegoti yra „normalu“.

Nesivadovaukime konkrečių mėnesių normatyvais, kada turėtų ilgėti laikai tarp naktinių maitinimų, mažėti atsikėlimų ar kada gi jau kūdikis turėtų išmiegoti per visą naktį. Kiekvienas mažylis yra unikalus ir tai, kas tinka vienam, gali visai netikti kitam.

Garsusis ketvirto mėnesio regresas

Iš pirmo žvilgsnio – tai tikra regresija, juk iki tol gal tik 1–2 kartus per naktį pabundantis mažylis staiga tarsi vėl nebemoka miegoti ir ima keltis daugybę kartų. „Tačiau jei įsigiliname, pastebime, kad šis pokytis iš tiesų rodo, jog mažylis pasiekė gana reikšmingą raidos etapą – jo miego ciklas persitvarko ir savo struktūra tampa panašesnis į suaugusiųjų miego ciklą. Taigi, šis etapas tikrai nerodo žingsnio atgal!“ – paaiškina kūdikių miego konsultantė.

Persitvarkant miego ciklui, mažyliams tampa sunku užmigti ir miegoti. Dažnai jiems nebepavyksta užmigti tokiu būdu, kokiu užmigdavo iki šiol, pabudimai tampa dažnesni, nes miego cikle atsiranda daugiau fazių, nei buvo iki šiol, ir neurologiškai kūdikiai turi prie to priprasti – tam tikra prasme, iš naujo atrasti ir išmokti, kaip miegoti.

Ar žinojote, kad tokie regresai pirmaisiais metais yra net trys?

Taip, pirmaisiais metais išskiriamos dar kelios miego regresijos, kurios ir vėl tik parodo, kad mažylis pasiekė dar vieną svarbų raidos etapą:

  • 8 arba 9 mėn. miego regresija, pasireiškianti 8–10 mėn. laikotarpyje. Ši regresija tiesiogiai siejama su padidėjusiu atsiskyrimo nerimu. Neretai vaikams sunku užmigti ir miegoti, jei tėvų nėra šalia. Šiuo laikotarpiu taip pat būtina peržiūrėti mažylio dienotvarkę – galbūt laikas atsisakyti vieno dienos miegelio ir pereiti prie 2 miegelių dienotvarkės. Prisideda ir spartūs šuoliai mažylių motorinėje raidoje – kūdikiai šiame etape dažnai pradeda aktyviai ropoti, sėstis ir kitaip bandyti savo fizinius sugebėjimus.
  • 12 mėn. miego regresija. Didžiausią įtaką šiai regresijai daro staigi vaikų motorinė ir neurologinė raida: mažyliai ima vaikščioti, vis daugiau išmoksta naujų dalykų, eksperimentuoja su kalba, garsais. Šios regresijos metu vaikai dažnai sunkiau užmiega dienos miegeliams, nes jiems sunku nusiteikti miegui, kai aplink tiek daug visko vyksta ir visur norisi dalyvauti! Tokie pokyčiai neretai sukuria įspūdį, kad jau laikas atsisakyti antrojo dienos miegelio. Visgi neapsigaukite, dažnai tai tik laikinas regresijos sukeltas efektas. Nuosekliai laikykitės įprastos dienotvarkės, siūlykite du miegelius ir neskubėkite, nes mažylis gali pervargti. Perėjimas prie vieno miegelio daug sklandesnis apie 14–15 mažylio gyvenimo mėnesiais.
M. Rimeikė ir D. Šafranauskė

Į ką svarbu atkreipti dėmesį miego regresijos metu?

  • Dienotvarkė. Miego regreso laikotarpiai dažnai sutampa ir su reikšmingesniais pokyčiais kūdikių raidoje, todėl visų pirma labai svarbu įvertinti, ar kūdikio būdravimo laikas atitinka jo poreikius. Nes tam, kad mažylis galėtų kokybiškai miegoti, jis turi pakankamai nuvargti, bet nepervargti.
  • Stimuliacija. Ne mažiau svarbu peržiūrėti ir veiklas būdravimo metu, kad jos atitiktų raidos etapą. Jei kūdikis išgyvena atsiskyrimo nerimo periodą, susitelkime ties slėpynių tipo žaidimais. Slėpkime daiktus, slėpkimės patys. Jei regresijai įtaką daro motorinė raida – sudarykime kuo palankesnes sąlygas mažyliams treniruotis.
  • Nuoseklumas. Nors regresijos metu norisi vis išmėginti kažką naujo, viliantis, kad tai bus stebuklingas receptas, labai kviesčiau išlaikyti nuoseklumą. Esant įprastiems ritualams, migdymo būdui, mažylis jaučiasi saugesnis ir jam lengviau grįžti prie įprastų dalykų.
  • Lūkesčiai. Peržiūrėkime savo lūkesčius. Neretai mes norime vaikus užmigdyti kuo greičiau, kad nebūtų verkimo. Tai visai suprantama, juk ir patiems reikia suaugusiųjų laiko. Tačiau tai neretai skatina sukurti papildomų miego asociacijų. Todėl atkreipkime dėmesį, kaip galime sukurti mažyliams daugiau saugumo, padėti atsipalaiduoti, pabūti kartu migdantis, net jei tai truks ilgiau, nei užmigdytumėte juos pasitelkus aktyvią pagalbą.


Naujų įpročių formavimas ir pokyčiai gyvenime

„Miego regresijų laikotarpiai nėra tinkamiausias laikas kitiems pokyčiams vaikų gyvenime. Jei tik įmanoma, rekomenduočiau juos daryti kitu laiku. Tačiau gyvenimas yra gyvenimas ir kartais pokyčių neįmanoma atidėti. Tokiu atveju tiesiog turime žinoti, kad mažyliui gali prireikti daugiau dėmesio, mūsų artumo ir saugumo“, – pataria D. Šafranauskė.

Kita vertus, miego regresijos nėra ilgos (išskyrus 4 mėn., kuri gali trukti iki 6 savaičių) ir kartais sunku nuspėti, kada tiksliai jos prasidės ir kada pasibaigs, nes jų laikas yra labai apytikslis. Tad vargu ar jos turėtų tapti prioritetu kažką planuojant.

„Vienas pokytis, kurio tikrai verta imtis per mažylio miego regresija – jūsų miego klausimas. Jei mažylis keliasi itin dažnai ir naktimis jums niekaip nepavyksta pailsėti, kartu su partneriu peržiūrėkite savo dienotvarkę ir pabandykite atrasti būdų, kaip galite vienas kitam padėti pailsėti papildomai. Galbūt galite išleisti vienas kitą pietų miego, kol kitas stumdys vežimą lauke? Galbūt paryčiais jūsų partneris(-ė) gali perimti mažylį, kol jūs numigsite bent keletą nepertraukiamų valandų? Variantų tikrai yra – tereikia atrasti sau tinkamus. Ir nesijaudinkite, tai tikrai laikina“, – tikina M. Rimeikė.

Daugiau apie naujagimių ir kūdikių miego ypatumus bei kitas aktualias temas galite sužinoti tėvystės programose „Sklandi pradžia“ ir „Augame kartu“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)