aA
Prisimenu, kad kartais atrodydavo, jog visą dieną nieko kito neveikiu, kaip tik migdau savo mergytes. Tada pasvajodavau apie stebuklingą lazdelę, kurią mostelėjus, jos ramiai užmigtų paguldytos savo lovelėse – būtent taip, kaip rašo knygos apie kūdikių miegą. Žinau, tikrai nebuvau vienintelė mama, laukianti stebuklo. Neveltui rinkoje vis daugėja produktų, žadančių stebuklingos lazdelės efektą ir akimirksniu ramesnį miegą.
Sparčiai populiarėjantis miego pagalbininkas – baltasis triukšmas: ką būtina žinoti apie galimus pavojus
© Vida Press

Atlikti moksliniai tyrimai patvirtino, kad kai kurios pagalbos priemonės iš tiesų yra veiksmingos. Didžiausią teigiamą efektą ilgesniam ir ramesniam kūdikių miegui mokslininkai pastebėjo kūdikius vystant ir naudojant baltąjį triukšmą. Apie vystymą visai neseniai rašėme čia, tad šį kartą apie baltąjį triukšmą.

Baltojo triukšmo paskirtis

Daugelyje šalių įvardijamas kaip svarbiausias kūdikių miego pagalbininkas, baltasis triukšmas sparčiai populiarėja ir Lietuvoje. Jo veiksmingumas visai nestebina, nes devynis mėnesius kūdikis gimdoje girdėjo daug įvairių garsų, tad tyli aplinka jam tiesiog nėra įprasta. O tyloje netikėtai pasigirstantys intensyvesni garsai gali lengvai pažadinti ar netgi išgąsdinti.

Kartas iš tėvelių girdžiu: „Bandėm, naudojom, mūsų vaikui neveikia“. Tačiau baltasis triukšmas ir neturi „veikti“, t.y. nedelsiant užmigdyti kūdikio. Išskyrus tuos pavienius atvejus, kai stiprus naminių prietaisų ūžesys suveikia tarsi migdomieji, bet apie tai – kiek vėliau.

Pagrindinė baltojo triukšmo paskirtis yra užmaskuoti netikėtus, intensyvius garsus, kaip lojantis šuo, automobilių signalizacija, garsiau kalbantys šeimos nariai ar nenurimstantys vyresnieji broliukai ir sesutės. Baltasis triukšmas nuslopina garsų intensyvumą, įmaišydamas į monotonišką ritmą, todėl kūdikiams lengviau į juos nereaguoti.

Taip pat baltasis triukšmas kuria miegui palankią aplinką, tarsi signalizuodamas kūdikiui, jog dar yra miego laikas, taip padėdamas lengviau pereiti iš vieno miego ciklo į kitą.

Dovilė Šafranauskė
Dovilė Šafranauskė
© Asmeninio albumo nuotr.

Neišsigąskite manydami, kad baltasis triukšmas yra tik labai nemalonus ūžesys, tarsi neveikianti radijo stotis ar dulkių siurblio garsas. Raminantį efektą turi ir gerokai malonesni, monotoniški bangų, upelio ar lietaus garsai. Svarbu tik, kad būtų ramus lietus, o ne audra su žaibais ir griaustiniu. Tokie garsai dažniau priskiriami rožinio triukšmo grupei. Taip, pasirodo, jog garsas yra spalvotas, tad nenustebkite perskaitę apie „naujieną“ rožinį ar rudąjį triukšmą. Šie yra gilesni ir minkštesni nei tikras baltasis triukšmas, tačiau kuris iš jų padės geriausiai išsimiegoti priklauso nuo individualios klausos ir skonio.

Šiuo metu yra tikrai platus pasirinkimas, kaip galite baltojo triukšmo klausyti:

• Specialūs įrenginiai. Nedidelės dėžutės, turinčios vienintelę funkciją – nepertraukiamai skleisti baltąjį triukšmą;

• Triukšmą skleidžiantys žaisliukai, kurie nutyla po 20-40-60 minučių;

• Interaktyvūs baltojo triukšmo žaisliukai, kurie reaguoja į kūdikio skleidžiamus garsus ir švelniai prityla arba įsijungia jam pravirkus;

• Įvairios mobilios aplikacijos ir įrašai.

Baltąjį triukšmą rekomenduojama naudoti visų miegų metu, tad tėvams kyla natūralus rūpestis, ar prie tokios miego aplinkos galima priprasti. Tikrai galima. Ir ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams

Kiekviena iš išvardintų priemonių turi savų privalumų ir trūkumų, į kuriuos verta atsižvelgti. Žaisliukai, nutylantys po tam tikro laiko tarpo, gali išbudinti kūdikį, nes netikėtai pasikeičia aplinkos garsas. Todėl geriau rinktis nuolatos grojančius įrenginius arba interaktyvius žaisliukus. Pastarieji atrodys mielai ir patraukliai, tačiau gali būti gana brangūs, o pritylantis ir vėl įsijungiantis garsas vieniems kūdikiams veikia puikiai, kitus kiek trikdo.

Garsas iš mobiliųjų įrenginių puikiai praverčia kelionėse arba tiesiog jei norite baltąjį triukšmą išmėginti. Tačiau jei norite tokiu būdu baltąjį triukšmą naudoti nuolatos, įsitikinkite, kad bevielis ryšys veikia patikimai ir garsas netikėtai nedings. Taip pat svarbu patį mobilųjį įrenginį perjungti į skrydžio rėžimą ir nelaikyti jo per arti kūdikio.

Pastaruoju metu galima pastebėti, kad baltąjį triukšmą skleidžiantys telefonai dedami į kūdikių vežimėlius. Tačiau toks jo naudojimas tikrai nėra būtinas ir netgi gali būti žalingas, nes garsą skleidžiantis įrenginys yra per arti kūdikio ausų. Lauke esanti aplinka sukuria natūralų baltąjį triukšmą. O jei šalia vežimėlio ims kažkas garsiai šūkauti, deja, net ir leidžiamas baltasis triukšmas tokio garso neužblokuos.

Sparčiai populiarėjantis miego pagalbininkas – baltasis triukšmas: ką būtina žinoti apie galimus pavojus
© Shutterstock

Piktnaudžiauti negalima

Kad baltasis triukšmas iš tiesų būtų naudingas, svarbu atminti, jog piktnaudžiauti juo negalima. Baltojo triukšmo įrenginiai, net ir tuomet jei jie skirti kūdikiams, dažnai turi keletą garso lygių, dalis kurių yra per garsūs nuolatiniam naudojimui. Saugus garsas turi neviršyti 50 dB, toje vietoje, kur miega kūdikis. Amerikos pediatrų asociacija (AAP) įspėja, kad dažnai naudojamas, didesnis nei 85 dB garsas laikomas žalingu ir gali padaryti neigiamą įtaką kūdikio klausai, bei kalbos raidai. Pamatuoti garso lygį tikrai paprasta parsisiuntus specialią programėlę telefone arba, jei pasitikite savo klausa, įsivaizduokite, kad jis neturi būti garsesnis, nei bėgantis vanduo duše.

Kartais, jei reikia pagalbos nuraminti stipriau įsiverkusį kūdikį, trumpam baltąjį triukšmą galima paleisti garsiau, tačiau kūdikiui nurimus, būtinai pritildykite iki saugaus garso lygio. Dažnai tokiais atvejais tėveliai griebiasi realių triukšmo šaltinių: plaukų džiovintuvo ar dulkių siurblio. Tačiau tokie įrenginiai nėra pritaikyti ilgesniam naudojimui, jie kaista, skleidžia įvairius kvapus ir jokiu būdu nėra saugūs naudoti šalia kūdikio. Kiekvieną kartą mintyse pasidžiaugiu, jog viskas baigėsi gerai, girdėdama istorijas apie perdegusį plaukų džiovintuvą, naudotą kūdikiui nuraminti.

Tiesa, kai kurie namuose esantys įrenginiai gali saugiai atlikti baltojo triukšmo funkciją. Tai oro drėkintuvai, vėdinimo ar kondicionavimo įrenginiai, oro valytuvai. Jie skleidžia gana malonų ūžesį ir yra pritaikyti veikti nepertraukiamai.

Baltąjį triukšmą rekomenduojama naudoti visų miegų metu, tad tėvams kyla natūralus rūpestis, ar prie tokios miego aplinkos galima priprasti. Tikrai galima. Ir ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. Kurie kartais pajuokauja, jog vaikams išsikrausčius į savo kambarį, labiausiai pasigenda būtent baltojo triukšmo. Visai nenuostabu, baltasis triukšmas taip pat rekomenduojamas ir suaugusiems, kuriems sunku užmigti arba pasinerti į gilų miegą. Todėl rekomenduojamo amžiaus, atsisakyti baltojo triukšmo paprasčiausiai nėra. Jį verta naudoti tol, kol manote, jog jis reikalingas. Jei gyvenate šalia judrios gatvės, tikėtina, kad jis pravers gana ilgą laiką. O nusprendę, kad jo jau nebereikia, kas savaitę sumažinkite garso intensyvumą, kol tiesiog išjungsite.

Nepaisant daugybės baltojo triukšmo privalumų, visgi jis nėra stebuklinga lazdelė tinkanti visiems kūdikiams. O ir reikia jo taip pat ne visiems. Jei pastebite, jog kūdikis sunerimsta išgirdęs garsą, būtinai jį išjunkite arba pakeiskite kito tipo garsu.

O jei kūdikis ramiai miega ir be baltojo triukšmo, mėgaukitės tuo ir net nesvarstykite apie jo reikalingumą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
2.4167

Paskaičiavo, kiek laiko tėvai skiria tam, kad užmigdytų vaikus (1)

Didžiojoje Britanijoje mažamečius auginantys piliečiai beveik devynias dienas per metus sugaišta...

Pavargote nuo bemiegių naktų? Pasakė, nuo kada kūdikiai jau gali išmiegoti visą naktį (4)

Dėl kūdikio miegojimo įpročių jaučiatės tarsi zombis? Būkite kantrūs – greitai galėsite...

Miegoti su kūdikiu vienoje lovoje ar atskirai: šios įžvalgos padės apsispręsti (19)

Nors idėja miegoti su kūdikiu vertinama kaip išganinga vaikui, bendras poros gyvenimas gali gerokai...

Kaip lengviau rytais pažadinti vaikus: kineziterapeutė ragina atsisakyti kelių įpročių vakare

Vis daugiau kalbama apie tai, kiek svarbus sveikatai yra miegas . Ypač tai svarbu vaikams. Jei...

Pediatras įvardijo 8 pagrindines taisykles tėvams, kaip, gimus vaikui, visam laikui pamiršti bemieges naktis (42)

Daugelis tėvų prisipažįsta, kad vienas didžiausių iššūkių, gimus vaikui, yra migdymas. Vieni...

Top naujienos

Viskam pasiruošę. Ypatingos parengties pareigūnai, mokantys vairuoti kaip filmuose apie šnipus

Ties įvažiavimu į žiedą susidariusi spūstis palengva skiriasi pusiau. Pirmoje juostoje stovintys...

Raminta Rakauskė | D+

Šešeri metai su euru: kas labiausiai pigo ir brango prognozuoja, kaip kainos keisis toliau

Nuo euro įvedimo Lietuvoje labiausiai didėjo paslaugų kainos , kurios bendrai kilo 24 proc.,...

CSKA dominavimą pažabojęs Šaras prisipažino: rungtynių pradžia mane tikrai išgąsdino (12)

Eurolygos lyderius jų pačių tvirtovėje ant menčių paguldę „ Barcelona “ krepšininkai turi...

Schilleris įvardino akivaizdžią „Žalgirio“ nesėkmės priežastį, Jokubaitis baiminasi dėl COVID-19 (62)

Po pralaimėjimo Sankt Peterburge Kauno „Žalgirio“ strategas Martinas Schilleris tvirtino, kad...

Paspaus tikras žiemiškas šaltis: termometrai rodys 19-24 laipsnių šalčio (9)

Šeštadienį per Lietuvą slinks, šaltame ore susiformavęs, nedidelis ciklonas. Jis tiek naktį,...

Autostopu keliavusios merginos nužudymo byloje – šiurpus liudininko pasakojimas: girdėjosi kraują stingdantys riksmai (70)

1976 metų gegužės 9-oji – Motinos diena : jie laukė ir laukė... Šeimos namuose Australijos...

Fotografė įamžino moterų kūnus ir istorijas po gimdymo: liūdna, kad daugelis gėdijasi savo kūno po to, kai jis atliko didžiausią darbą (98)

Daugelis moterų sutiks, kad nėštumas ir gimdymas – vieni svarbiausių įvykių gyvenime. Atėjęs...

Antras antausis Rusijoje – „Žalgiriui“ per kietas ir „Zenit“ riešutas (461)

Dvigubą Eurolygos savaitę Kauno „Žalgiris“ (11-9) baigė dar viena nesėkme. Po pralaimėjimo...

Eurolygos lyderiams – Jasikevičiaus pamokos: „Barcelona“ pranoko CSKA Ulanovas sužaidė sezono rungtynes (81)

Svarbią pergalę Eurolygos lyderių mūšyje Maskvoje pasiekė „Barcelona“ (14/6), kurį antrą...

Kada karantino ribojimai keisis: rimtesnes atlaisvinimo priemones siūlo atidėti vasariui (416)

Koronaviruso statistiniai skaičiai lėtai, bet pozityvesni. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (...