aA
2019 metais Lietuvoje gimdė daugiau nei 24 tūkstančiai moterų, iš kurių 1,6 proc. susilaukė dvynių. Daugiavaisis nėštumas ir gimdymas yra priskiriamas didelei rizikai, todėl tokių moterų nėštumo ir gimdymo priežiūrai reikalingos atitinkamos sąlygos ir ilgametė gydytojų patirtis.
Dvynukai
Dvynukai
© Shutterstock

Pasak Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Nėštumą komplikuojančių ligų sektoriaus vadovo, gydytojo akušerio-ginekologo doc. Vlado Gintauto, daugiavaisio nėštumo tikimybė pastaraisiais dešimtmečiais tik didėja. Atsiųstame pranešime gydytojas pasakoja apie tokio nėštumo priežiūrą ir gimdymą.

– Kokia tikimybė porai susilaukti dvynių ir nuo ko tai priklauso?

– Anksčiau dvynių susilaukdavo viena pora iš 80. Šiuo metu tikimybę susilaukti dvynių turi viena pora iš 60. Identiškų dvynių dažnumas įvairiose šalyse beveik vienodas – apie 3–5 iš 1000 gimdymų. Tikimybė susilaukti neidentiškų dvynių priklauso nuo tam tikrų veiksnių: šalies, paveldimumo ir net nuo moters amžiaus bei praeityje buvusių gimdymų skaičiaus.

Per pastaruosius dešimtmečius daugiavaisio nėštumo atvejų pagausėjimą daugiausia lėmė dvi priežastys. Viena iš jų – nevaisingumo gydymui taikoma kiaušidžių stimuliacija ir pagalbinis apvaisinimas, kai jo metu į įsčias įsodinamas ne vienas embrionas. Antroji priežastis – vis didėjantis vidutinis gimdyvių amžius. Šiuo metu tik apie 60–70 proc. visų dvynių gimsta po natūralaus pastojimo.

– Ar daugiavaisis nėštumas yra rizikingesnis nei laukiantis vieno vaisiaus?

– Esant daugiavaisiam nėštumui, motinai ir vaisiui gali būti beveik visos su nėštumu susijusios komplikacijos. Laukiantis dvynių dažniau komplikuojasi ir kitos, su nėštumu tiesiogiai nesusijusios ligos.

Nėščioji
Nėščioji
© Shutterstock

Bene dažniausia dvyniams būdingų problemų – nevienodas jų augimas įsčiose. Dėl įvairių priežasčių skiriasi jų aprūpinimas maisto medžiagomis ir deguonimi. Vieno iš dvynių augimas atsilieka, jo kraujotaka silpnėja. Nesiėmus veiksmingų priemonių, vienas iš dvynių, o kartais ir abu, žūsta.

Kadangi identiški dvyniai turi bendrą kraujagyslinį dangalą, kyla tik tokiems dvyniams būdingų komplikacijų. Dažniausia iš jų – dvynių transfuzijos sindromas. Tai nutinka maždaug 1 iš 8 identiškų dvynių porų. Tai labai sunki komplikacija ir laiku nesuteikus reikiamo gydymo baigiasi abiejų vaisių žūtimi. Todėl labai svarbu laiku pastebėti šį sindromą ir atitinkamai jį gydyti.

2020 metais pirmą kartą Lietuvoje Kauno klinikose sėkmingai išgydytas dvynių transfuzijos sindromas. Procedūroje dalyvavo gydytojas iš Olandijos Leideno universiteto ligoninės doc. F. J. Klumper ir ligoninės daugiadalykė komanda.

– Nustačius daugiavaisį nėštumą, kada ir kaip dažnai reikia atlikti ultragarsinį tyrimą?

– Ultragarsinis tyrimas yra vienintelis patikimas būdas anksti nustatyti daugiavaisį nėštumą. Labai svarbu, kad tai būtų diagnozuota jau nėštumo pradžioje. Nėščiųjų patikra ultragarsu atliekama nuo 11 iki 14 nėštumo savaitės. Atlikdami šį tyrimą, mes patiksliname nėštumo trukmę, nustatome, kiek yra vaisių, išmatuojame jų dydį, ieškome, ar nėra chromosomų anomalijų požymių ir didelių vaisiaus raidos ydų, kurias jau patikros metu įmanoma pastebėti. Tai yra pats geriausias laikas nustatyti, kokio tipo dvynių laukiamasi.

Kai nustatomas dvynių tipas, sudaromas tolesnis nėščiosios priežiūros ir ultragarsinių tyrimų planas. Jei dvyniai neidentiški, kitas tyrimas ultragarsu (kaip ir besilaukiant vieno vaisiaus) dažniausiai atliekamas 18–20 nėštumo savaitėmis. Jei nenustatomos komplikacijos, dvyniai toliau tiriami kas keturias savaites.

Jei nėštumo pradžioje sužinoma, kad laukiamasi identiškų dvynių, 16-ąją nėštumo savaitę moteris turi atvykti konsultacijai ir ultragarsiniam ištyrimui į perinatalinį centrą. Tyrimų metu patikslinama, ar dvyniai vienodai auga, ar nematyti pirmųjų dvynių transfuzijos sindromo požymių. Net jei komplikacijų nebuvo pastebėta, dvyniai, turintys bendrą kraujagyslinį dangalą, kas dvi savaites turi būti tiriami ultragarsu patyrusio specialisto.

Dvynukai
Dvynukai
© Shutterstock

Jei tiriant ultragarsu buvo nustatytos daugiavaisio nėštumo komplikacijos, nesvarbu, kokio tipo dvynių laukiamasi, moteris turi atvykti konsultacijai į perinatalinį centrą.

– Ar tiesa, kad dvyniai dažniau gimsta neišnešioti ir kaip to išvengti?

– Tikimybė, kad dvyniai gims neišnešioti, yra šešis kartus didesnė nei esant vienam vaisiui. Per anksti (anksčiau nei 37 savaitės), gimsta apie 40–50 proc. dvynių. Jei laukiamasi daugiau nei dviejų vaisių, išvengti priešlaikinio gimdymo beveik neįmanoma.

Neišnešiotumas – tai dažniausia cerebrinio paralyžiaus, psichomotorinių raidos sutrikimų ir naujagimių mirties priežastis.

Labai svarbu laiku pastebėti gresiančio persileidimo ar priešlaikinio gimdymo požymius. Pavyzdžiui, tam tikrose situacijose ultragarsu ištiriamas gimdos kaklelis, siekiant išsiaiškinti, ar jis nesutrumpėjęs ir praviras. Pamačius galimą grėsmę, imamasi atitinkamų priemonių.

Norime atkreipti dėmesį, kad gulėjimas lovoje, magnio preparatų ir įvairių vaistinių žolelių vartojimas nepadės išvengti priešlaikinio gimdymo ar persileidimo.

– Kuo skiriasi gimdymas, kai laukiamasi vieno vaisiaus ir kai dviejų?

– Dvynių gimdymas yra iššūkis. Kada reikėtų sužadinti gimdymą, jei jis neprasidėjo savaime, priklauso nuo daug aplinkybių. Jei nėštumas nekomplikuotas, neidentiškiems dvyniams gimdymas sužadinamas esant 37–38 savaičių nėštumui.

Jei gimdoma identiškus dvynius, tuomet gimdymas sužadinamas anksčiau (esant 36–37 nėštumo savaitėms). Identiški dvyniai turi bendrą placentą, kurioje yra kraujagyslinių jungčių, todėl ilgesnis buvimas įsčiose gali būti pavojingas. Gimdyti 37 savaičių jau yra saugu, naujagimiai beveik neturi jokių neišnešiotumo problemų.

Apie 50 proc. moterų, kurios laukiasi dvynių, atliekama cezario pjūvio operacija. Ši operacija atliekama beveik visoms moterims, kurios laukiasi daugiau nei dviejų vaisių.

Planuojant gimdymą, reikia įvertinti daug veiksnių ir aplinkybių. Tam, kad dvyniai gimtų kiek įmanoma saugiau, medikai turi būti pasiruošę suteikti skubią ir neatidėliotiną pagalbą tiek gimdyvei, tiek naujagimiams. Moterys, gimdančios dvynius, kraujuoja dažniau nei gimdančios vieną naujagimį. Todėl medikai yra pasiruošę atitinkamas medikamentų ir priemonių atsargas, o esant reikalui pasiruošę perpilti donorinį kraują ar jo komponentus.

Daugiavaisio nėštumo metu problemų kyla nemažai, tačiau, jei moteris atidžiai stebi savo būklę, domisi ir jai teikiama atitinkama pagalba nėštumo bei gimdymo metu, net ir esant rizikai, viskas dažniausiai baigiasi sėkmingai. Per 2020 metus Kauno klinikose 152 moterys pagimdė dvynius, o trynių susilaukė šešios moterys.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Rengiantis nėštumui: ne tik gerti vitaminus ir atsisakyti žalingų įpročių, bet ir apsilankyti pas specialistus

Ruoštis motinystei pastojus – įprasta, tačiau ar reikia specialaus pasirengimo dar prieš...

Nevaisingumo rykštė Lietuvoje kerta vis daugiau porų: naujas būdas, kuris gali suteikti paskutinę viltį (110)

Statistika negailestinga: Lietuvoje su nevaisingumo problema susiduria kas šešta pora. Panašų...

Dvynukų po dirbtinio apvaisinimo susilaukusi moteris papasakojo, ką jai teko išgyventi ir kiek visa tai kainavo (26)

Kas penkta šešta pora patiria vaisingumo problemų. Vieniems tai – šalta nieko nereiškianti...

5 dažniausi mitai apie nevaisingumą ir kodėl neverta pasikliauti nei gūglo, nei bobučių patarimais (17)

Vaisingumas – sudėtinga tema, neišvengiamai kelianti įvairių emocijų, taip pat – derlinga...

Garsenybėms demonstruojant tobulas talijas po nėštumo, ginekologė ragina neskubėti: pasakė, po kiek laiko realu sugrįžti į buvusias formas (3)

Prasiskyrę pilvo raumenys – dažna gimdžiusių moterų problema, tačiau jos išvengti gali...

Top naujienos

Lietuvoje – siūlymas dirbti 4 darbo dienas per savaitę už tą patį atlyginimą: tai išbandžiusi įmonė sako, kad pasiteisina (205)

Vėl kyla diskusijos dėl keturių dienų darbo savaitės. To žadama siekti Lietuvos socialdemokratų...

Po JAV ataskaitos – naujas išpuolis Lietuvoje: taikiniai pasirinkti neatsitiktinai (370)

Vos diena. Tiek užtruko programišiai, surengę kibernetinę ataką Lietuvoje po to, kai JAV...

Po pasaulį nuolat keliaujantis verslininkas Jokūbas Laukaitis: karantinas mane užklupo pačiu laiku (30)

Po pasaulį nuolat keliaujantis idėjų kupinas verslininkas Jokūbas Laukaitis , daugiau nei pusei...

Andrius Almanis | D+

Kruvinojo barono saulėlydis: jį radę „raudonieji“ negalėjo patikėti, kad tai – legendinis tironas III dalis

1921 m. pradžioje ties Mongolijos siena telkėsi vis daugiau bolševikų dalinių, kai kurie net...

Top10. Gamintojai griebiasi už galvų – pasaulyje siaučianti jėga Lietuvos neaplenkė (68)

Pasaulis, pamažu išsivaduojantis iš koronaviruso pandemijos gniaužtų, regis jau galėtų kiek...

TS-LKD atstovas žodžių apie Nausėdą nebesirenka: ar jis tinkamas atstovauti tokio aukšto pilotažo susitikime Prezidentūros reakcija lakoniška (881)

Įtampa tarp Seimo ir Prezidentūros dėl Lietuvos atstovavimų Europos Vadovų Taryboje auga. Seimo...

Artimiausiu metu – prastos sinoptikų žinios: iki šilumos dar teks iškęsti ne vieną nemalonią dieną (1)

Ketvirtadienio dieną dangų dengs gana tankių debesų sluoksnis, kurį retsykiais praplėš skaisti...

VTEK pradėjo tyrimą dėl aplinkos ministro Simono Gentvilo (47)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl aplinkos ministro, liberalo...

Feisbuke sparčiai išplitęs vaizdas apie milžiniškas vynuogių kekes Ukrainoje sulaukė ekspertų reakcijos (28)

Feisbuko grupės ir kiti socialinių tinklų forumai – vietos, kuriose sparčiai sklinda melagienos...

Čempionų lygos finale susigrums du anglų futbolo milžinai (13)

UEFA Čempionų lygos finale gegužės pabaigoje susigrums „Manchester City“ ir Londono...