aA
„Kai karantinas uždaro duris, tenka krapštytis pro rakto skylutę“, – taip apie susidariusią situaciją turizmo rinkoje kalba, daugiau kaip 15 metų lietuvių bei užsieniečių grupes po Europą lydinti profesionali gidė bei kelionių vadovė Anita Špakauskė. Ji ne tik daug metų lydi keliautojus bet ir rengia autorinius turus. Vienas tokių ką tik pasibaigęs turas po Latviją su Šeimų karavanu. Kas tas Šeimų karavanas, kaip sekėsi ir kaip pavyko ši kelionė, įspūdžiais dalijasi šį turą išbandžiusi, didžiausios keliautojų su vaikais bendruomenės „Keliaujančios mamos“ įkūrėja Vilma Vainorė ir turo vadovė Anita Špakauskė.
Šeimų karavanas po Latviją
Šeimų karavanas po Latviją
© Asmeninio albumo nuotr.

– Keliavote po Latviją. Koks buvo jūsų maršrutas? Papasakokite, ką verta aplankyti su vaikais?

V.V.: Iš Klaipėdos išvykome 5 automobiliais, o pakeliui Joniškyje prisijungė dar 5 ekipažai, kurie atvyko iš kitų Lietuvos regionų. Tuomet, pasitikrinę ryšio priemones ir pasidalinę pagrindine informacija, kurią paruošė gidė, išsirikiavę eilės tvarka į #ŠeimųKaravaną vykome į Latviją, aplankyti Jelgavą, smėlio skulptūrų festivalį. Pirmos dienos numatytas maršrutas buvo Straupe-Valmiera-Cesis-Araiši-Sigulda, o nakvynės vieta suplanuota nuostabiame kempinge su namukais pačiame gražiausiame Latvijos kampelyje – Gaujos nacionaliniame parke, o antrai dienai buvo suplanuota pažintis su Sigulda-Turaidos muziejų rezervatu-Jelgavos česnakų ūkiu.
Labai patiko visi parinkti objektai, nes beveik visi buvo gamtoje: tiek įspūdingi požeminiai ežeriukai Vejini ties Straupe, tiek Basakojų takas ir nuostabūs vaizdai Valmieroje, tiek Siguldoje įsikūręs kvapą gniaužiantis „Tarzans“ pramogų parkas su keltuvais, vasaros rogutėmis ir kitomis įvairiausiomis pramogomis. O taip pat labai patiko važiuoti karavane, kai nereikia nieko planuoti, skaičiuoti ar ieškoti telefone, gali pilnai mėgautis vairavimu ir vaizdais.

– Kodėl Šeimų karavanas?

A.Š.: Kadangi idėjos gimimo metu dar nebuvo galima keliauti didesnėmis grupėmis, o šeimoms būti viename automobilyje niekas nedraudžia, taip ir atsirado pavadinimas. Tuo labiau, kad šeima gali vadintis ir tolimi-artimi giminaičiai ar net draugai, daug laiko praleidžiantys kartu. Šios kelionės turi ne vieną privalumą, vienas jų – naujos pažintys su bendraminčiais, mėgstančiais išvykas automobiliu. Pastaroji kelionė parodė, kad viskas yra įmanoma, ypač kai yra bendras sutarimas ir susikalbėjimas. Todėl didelė dalis keliavusių mielai leisis ir į kitas keliones.

Šeimų karavanas po Latviją
Šeimų karavanas po Latviją
© Asmeninio albumo nuotr.

– Kuo vaikus užimti važiuojant automobiliu?

V.V.: Kiekvienas vaikas skirtingai reaguoja į keliones automobiliu, tad pažįstant savo vaiką, galima pasiūlyti daugybę pramogų. Tam tikrame amžiuje kelionėms tinkamiausia pramoga: lipdukų knygelės, spalvinimo užduotys. Savo ekipaže vežėmės visą kuprinytę žaislų ir knygučių. Didžiausias automobilinių kelionių privalumas yra tas, kad nereikia taip preciziškai skaičiuoti kilogramų ir riboti daiktų kiekio kaip lėktuvuose. Vėliau mėgstamiausius žaislus keitė žvalgytuvės pro langus bei objektų fiksavimas kelionės metu. Galima iš anksto pasirūpinti šalies ar vietovės žemėlapiais, kuriuos vaikai mielai studijuoja, žymi aplankytus objektus, kelionę įvairino ir gidės pasakojimai per racijas.

– Kas kiek laiko rekomenduotumėte stoti „pramankštinti kojų“?

V.V.: Kadangi kelionės vyko karavanu, tad turėjome laikytis ritmo ir lankomi objektai buvo suplanuoti 1-1,5 val intervalu. Keliaujant su vaikais reikėtų daryti sustojimus ne rečiau kaip kas 2 valandas.

– Kaip dėl kainų? Sakoma, kad Latvijoje pigiau nei Lietuvoje, ar jūsų atveju tai pasitvirtino? Kiek kainavo nakvynės, maistas?

V.V.: Nesutinku. Kai kur lankomi objektai kainuoja daugiau nei pas mus Lietuvoje ir atvirkščiai. Brangiausias mūsų lankytas objektas suaugusiam buvo Turaidos muziejų rezervatas, bet šeimai labiau apsimoka imti šeimyninį bilietą, tad „pasidalinę“ vaikus, bilietus įsigijome pilnomis „šeimomis“, taip gavosi ekonomiškiau, o ir muziejų galėjome aplankyti visi drauge, o ne grupelėmis, nes Latvijoje dar laikomąsi tam tikrų apribojimų. Vidutinė lankomų objektų kaina svyruoja nuo 2 iki 4 eur.
Maisto visi ekipažai buvo pasiėmę iš namų, pakeliui užkandžiavome automobiliuose kaip kam buvo patogu ir netrukdant kitų keliautojų bei negaištant laiko. O vakare nakvynės vietoje surengėme draugišką suvežtinį pikniką. Nakvynės kainos svyruoja nuo 15 iki 20 eur asmeniui. Mūsų nakvynės vietoje 5vietis kambarys kainavo 50 eur, namukas (4 vt) – 70 eur.

Šeimų karavanas po Latviją
Šeimų karavanas po Latviją
© Asmeninio albumo nuotr.

– Kaip Latvijoje pritaikyta infrastruktūra keliavimui su vaikais?

V.V.: Pajautėme, kad latviai tikrai vaikus myli. Visur numatyti patogūs takai, įrengtos aikštelės, žaidimų vietos vaikams tiek miestuose, tiek maitinimo įstaigose. Sustojimo vietose tualetuose radome ir vaikiškus klozetus, ir nemokamas sauskelnes jei kam prireiktų keliaujant su kūdikiais.

– Ar viską spėjote aplankyti, ką buvote suplanavę, ar vis tik teko koreguoti planus? Ar užteko savaitgalio, kad pamatytumėte viską, ką norėjote?

A.Š.: Kadangi pakliuvome į Joninių švenčių ir kelių remonto kamščius, teko koreguoti maršrutą ir poros objektų atsisakėme. Tačiau dėl to labai nenusiminėme, nes savaitgalis praėjo tikrai išskirtinai, buvo pilnas įspūdžių, naujų pažinčių ir svarbiausia – laimingų vaikų, kurių 10-tyje ekipažų vyko net 16, mažiausių keleivių amžius buvo 2 metukai. O kai laimingi vaikai- laimingi ir tėvai.

– Ar dabar apskritai pastebite didesnį susidomėjimą kelionių po kaimynines šalis?

A.Š.: Taip. Tą patvirtino ir patys latviai – juos ypač aktyviai lanko kaimyninių valstybių gyventojai. Lietuviai taip pat pirmauja šiame sąraše.

– Koks kitas maršrutas laukia Keliaujančių mamų artimiausiu metu?

A.Š.: Artimiausiu metu planuojame #ŠeimųKaravaną į Estiją jau šią savaitę liepos 3-6 dienomis su keliomis nakvynėmis kempinguose. Aplankysime Saremos salas, užsuksime į Taliną bei Lahemaa nacionalinį parką. Maršrutas yra suplanuotas žiedinis, kad nebūtų nuobodu riedėti tais pačiais keliais ir būtų ką pamatyti pakeliui. Ekipažų skaičius nesikeičia – vyks tik 10 automobilių karavanas. Dar yra kelios laisvos vietos, tad norintys išbandyti tokį keliavimo būdą kviečiami prisijungti prie #ŠeimųKaravano ir keliauti su profesionalaus gido palyda.

MARŠRUTAS IR OBJEKTAI

MARŠRUTĄ ruošė gidė bei kelionių vadovė, daugiau kaip 15 metų lietuvių bei užsieniečių grupes po Europą lydinti Anita Špakauskė, kuri kelionių idėjomis bei patirtimi dalinasi Facebook paskyroje „Keliaujančios mamos“ bei asmeninėje svetainėje. Šis maršrutas yra gidės Anitos Špakauskės autorinis produktas skirtas būtent #ŠeimųKaravanui.

JELGAVA

Tarptautinis smėlio skulptūrų festivalis "Summer Signs". Tai yra seniausias ir didžiausias smėlio skulptūrų festivalis Baltijos šalyse.

VEJINI smėlio urvai ir požeminiai ežerėliai

Gaujos nacionalinio parko pašonėje, Straupės valsčiuje gamta sukūrė neįprastą reiškinį Vėjinių požeminius ežerėlius. Tai – vieninteliai požeminiai ežerai Baltijos šalyse. Vėjinių urvas (Urtanu) tai 42 m ilgio urvas, iš kurio trykšta galingas šaltinis.

Gaujos stačių krantų Pojūčių parkas BASAKOJŲ TAKAS Baskaju taka –2 km ilgio, 15 objektų.

TILTAS PER RAUNOS UPĘ KELYJE P20 Valmiera-Cesis

1889 m. pastatytas akmeninis tiltas, kurio garbei kadaise buvo išleistas pašto ženklas, yra aukščiausia tokio tipo geležinkelio konstrukcija Baltijos šalyse. Geležinkelio tiltas per Rauną yra vienas išraiškingiausių inžinerinių objektų Latvijoje. Tiltas taip pat neįprastas tuo, kad traukiniai, ypač sunkūs kroviniai, čia turi pasiekti tiksliai 80 km/h greitį. Kitas įdomus faktas: tais pačiais metais kaip Eifelio bokštas buvo pastatytas geležinkelio tiltas per Rauną. Geriausiai žiūrima iš dešinės plento Cėsiai-Valmiera pusės.

Šeimų karavanas po Latviją
Šeimų karavanas po Latviją
© Asmeninio albumo nuotr.

CĖSIS miestelis

Cėsių miesto simbolis yra viduramžių pilies griuvėsiai, kurie kartu su parku sukuria miesto romantišką aplinką. Daug kartų perstatyta ir išplėsta Naujoji Cėsių pilis savo dabartinį architektūrinį pavidalą įgijo XVI a. pradžioje.

Cėsių senamiesčio akmeninių gatvelių planas yra išlikęs nuo viduramžių, išsaugoti taip pat senieji pastatai su raudonais čerpių stogais, uždarais kiemeliais ir atnaujintais namų fasadais.

Araišių archeologijos muziejus

Archeologijos muziejų-parką sudaro IX-X a. įtvirtinta latgalių gyvenvietė, viduramžių pilies griuvėsiai ir Meitu sala su rekonstruotais bronzos amžiaus gyvenamaisiais namais. Muziejus apima 12 ha teritoriją Araišių ežero pakrantėje. Iš kitų panašių Europos muziejų Araišių archeologinis muziejus-parkas išsiskiria unikaliais archeologiniais radiniais, originalia rekonstrukcijų aplinka ir gerai išsilaikiusiu kultūriniu istoriniu Vidžemės kraštovaizdžiu. Čia galima apžiūrėti daugiau kaip 20 medinių namelių, esančių Araišių ežero salelėje, bei daugybę kultūrinių istorinių paminklų, įskaitant ir olandiško tipo vėjo malūną. Atnaujintas XX a.9-ajame dešimtmetyje. Lankytojai gali apžiūrėti restauruotą malūno įrangą ir pamatyti, kaip gaminami miltai. Muziejaus teritorijoje reguliariai vyksta įvairūs renginiai.

Kainos (dirba iki 19 val.) 3 Eur/vaikams – 2,00 EUR, Šeimos bilietas (7-18m.) – 8,00 EUR Pirmokams nemokamai.

VELNIO OLA

Galinga 15 m aukščio Gaujos slėnio klinčių siena. 8 m virš vandens yra Velnio ola – sena aukojimo vieta. Saugomas geologinis objektas.

TURAIDOS rezervatas

Turaidos muziejaus-rezervato didelė teritorija ypač turtinga archeologijos, architektūros, istorijos ir meno paminklų, kurie pasakoja apie tai, kas įvyko prieš tūkstantį metų, pradedant nuo XI a.
Muziejaus-rezervato 43,63 ha teritorijoje yra Turaidos mūrinė pilis, Turaidos Rožės atminimui skirta vieta, bažnyčia ir Bažnytkalnis, Liaudies dainų parkas ir dvaro ūkio centro statiniai.

Livonijos ordino Siguldos pilis

Pastatyta 1207 m. kaip pilies tipo tvirtovė, vėliau perstatyta į vienuolyno tipo tvirtovę. Nuo 2012 m. galima užlipti į šiaurinį ir pagrindinį vartų bokštą, pasivaikščioti po viduramžių dvasios gaubiamus pilies mūrus.

Lynų trasa per Gaujos upę

Vienintelis Baltijos šalyse 40 m aukštyje 1020 m lynu važinėjantis vagonėlis, kuriuo galima persikelti per upę. Drąsiausieji gali išmėginti šuolius su guma iš vagonėlio.

Tarzans

Siguldos nuotykių parkas „Tarzans“ yra didžiausias nuotykių parkas po atviru dangumi Baltijos šalyse. Kiekviena aktyvaus poilsio trokštanti šeima čia ras tai, kas jai labiausiai tinka.

Nuotykių parke bendromis jėgomis galėsite įveikti 100 skirtingų, medžiuose įrengtų kliūčių, važinėtis vasaros rogučių trasoje 40 km/val. greičiu, šaudyti iš lanko, laipioti laipiojimo siena ar mėgautis kitomis nuostabiomis veiklomis.

Bobslėjaus ir rogučių trasa „Sigulda”

Vienintelė Baltijos šalyse trasa, kurioje greičiu ir adrenalinu gali mėgautis ne tik profesionalūs sportininkai – nusileisti bobslėjaus rogėmis gali kiekvienas.

Bobslėjaus ir ragočių trasa „Sigulda" kiekvieną savaitgalį kviečia turistus mėgautis greičiu. Pasivažinėjimai vyksta kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį 12.00-17.00 val. Atvykimai iš anksto nėra derintini.

Keliaujančios mamos žino viską apie keliones su vaikais! Mus galite rasti: Facebook paskyroje ČIA arba Instagrame ČIA.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.6667

Įkūrė išskirtinę vietą šventėms: per karantiną buvo sunku, bet pradėjus skiepytis visų norinčių nebesutalpiname (30)

Neradusios tinkamos vietos savo vaikų gimtadieniams, vilnietės Karolina Gavėnienė ir Patricija...

Patogų gyvenimą Nyderlanduose iškeitė į Lietuvos provinciją: dabar iš miestiečių mokomės būti kaimiečiais (117)

Devynerius metus emigracijoje praleidusi Miglė Rijkhoek šiemet galutinai apsisprendė su visa...

Pasaulį apskriejusi nuotrauka nenustoja kaitinti aistrų: neįtikėtinos ištvermės sportininkė ragina nebesislėpti žindant (77)

Nuo to karto, kai po pasaulį pasklido nuotrauka iš 171 km bėgimo kalnuose, kurioje...

Vaikus nuo smurto ginanti teisininkė: yra bylų, apie kurias sunku kalbėti (5)

Vaiko teisių gynėjai, kasdien susiduriantys su vaikais, patiriančiais smurtą , padeda ne tik...

Kazys Algirdas per savo gyvenimą nuveikė tiek, kad kitiems būtų tikrai gana, bet tik ne jam: dabar padeda kitiems senjorams

Šią vasarą su seneliu keliavome prie jūros. Buvo smagu su juo nerūpestingai kalbėtis apie tai,...

Top naujienos

Ekspertai apie „bandomąjį projektą“ Vokietijos mieste: tai tik pradžia, būkit pasiruošę (318)

Žinia, jog Vokietijos katalikybės sostine laikomame Kelne nuo šiol aidės muedzino šauksmas,...

Po lietuviškomis etiketėmis – baltarusiškas alus: tokių prekių pirkimą vadina karo finansavimu mūsų lėšomis (325)

Socialiniuose tinkluose gyventojai ėmė piktintis tuo, kad parduotuvių lentynose parduodamas...

Lemtinga JAV klaida: vis dažniau į reanimacijas patenka jaunesni

Sunkių COVID–19 ligonių gretose Amerikoje – vis dažniau pasitaiko jaunų žmonių, jiems tenka...

Vaidas Mikaitis | D+

Europos šalis, kurią prisijungti atsisakė net SSRS: dabar ji mėgstama dėl pigaus alkoholio ir sekso (9)

Lietuvai įstojus į ES, ilgą laiką buvo akcentuojama, kad štai mes, periodiškai apsikeisdami su...

Su siaubu prisimena slaptas orgijas prie Vilniaus: jis man vis kartojo „ateisi išpažinties pas kunigėlį“ (99)

Iš vieno Aukštaitijos kaimo į Vilnių su draugu atvykęs penkiolikmetis jaunuolis tikėjosi, kad...

Skaičius vėl šoktelėjo: pasieniečiai į šalį neįleido 91 migranto, vidurnaktį Baltarusijoje iššautos 4 signalinės raketos (3)

Šeštadienį neteisėtai iš Baltarusijos bandančių patekti migrantų skaičius šoktelėjo,...

Metų seklys: į laisvę paleistas kalėjimų veteranas subūrė gaują, bet ji buvo greitai sutriuškinta

Delfi, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Vakaruose įprasta, o lietuviai nedrįsta: urologas paaiškino, kada vyro sterilizacija – geriausia išeitis (9)

Nors kontracepcija ilgą laiką buvo tik moterų rūpestis, pastarieji metai rodo, kad ir šioje...

Neuromokslininkė išaiškino, kodėl susinervinus labai svarbu skaičiuoti iki 10: tai gali išsaugoti jūsų gyvybę (6)

Ar pastebėjote, kas nutinka jūsų organizmui, kai patiriate tam tikras emocijas – pavyzdžiui,...

Birutė Saulytė | D+

Garsių knygų įkvėpti receptai: angelų sparneliai, kukurūzų duona ir daniškos spurgos (autorius)

Mano galva, jaukiuose namuose iš esmės svarbūs tik du dalykai: knygų pilna lentyna ir maisto...