aA
Indijoje vis dar itin ryški socialinė nelygybė, itin skaudžiai paliečianti ir vaikus: kol vieni skursta, yra priversti dirbti nuo mažumės ar elgetauti gatvėse, kiti – apsupti auklių, labai lepinami ir nuo mažumės lavinami geriausiose mokyklose. Lietuvė Silvija Einola, su vyru ir vaikais Delyje gyvenanti jau 5 metus sako, kad vienas sunkiausių dalykų jai šitoje šalyje ir buvo kasdien matyti tuos liesus, apskurusius vaikus gatvėse.
Indija
© Asmeninio albumo nuotr.

Šiandien TV3 eteryje pasirodys naujas indiškas serialas „Parduotas gyvenimas“, gerai nušviečiantis socialinį susiskirstymą šioje šalyje, rašoma pranešime spaudai. Tai drama apie tai, kaip skurdžiai gyvenanti indų šeima pardavė savo dar negimusią dukrą turtingai šeimai kaip tarnaitę. Na, o kol lauksime serialo premjeros, sužinokime daugiau apie gyvenimą šioje egzotiškoje šalyje iš mūsų tautietės Silvijos.

– Silvija, ar matai gatvėse beglobių, neprižiūrimų, elgetaujančių vaikų?

– Gatvėje gyvenančių žmonių Indijoje išties daug. Dauguma jų iš kartos į kartą gyvena gatvėje ir kitokio gyvenimo net neįsivaizduoja. Vaikai dažnai beldžia į automobilių langus ir prašo pinigų arba bando kažką parduoti, tačiau tie pinigai tenka visai ne jiems, tad rekomenduojama jiems pinigų nešelpti ir iš jų nieko nepirkti, nes kol bus iš jų perkančių, tol bus ir tuos vaikus išnaudojančių. Jau pirmomis gyvenimo Indijoje dienomis vietinių buvau pamokyta, kad geriau paaukoti su vaikais gatvėse dirbančioms organizacijoms, kurios tuos pinigus panaudos tikslingai.

– Ar vaikų darželiai, mokyklos yra prienami visiems gyventojams, ar tik pasiturintiems, turtingiems?

– Darželiai Indijoje mažyliams iki 2 metų nėra populiarūs. Čia vis dar labai įprasta gyventi jungtinėmis šeimomis su tėvais, tad mažus vaikus dažnai prižiūri kartu gyvenantys artimieji arba auklės, kurias čia turi beveik visi. Tačiau, išsilavinimui Indijoje skiriamas itin didelis dėmesys. Vos vaikui sulaukus dviejų metų, tėvai deda visas pastangas, kad surastų geriausią mokyklėlę, o nuo 4 metų jau stengiamasi, kad vaikas užsitikrintų vietą pagrindinėje mokykloje. Dauguma mokyklų privačios ir nors daug kainuoja, į jas patekti būna dideli konkursai, būtent dėl to vaikus jau ruošia nuo mažų dienų. Indijoje pajutau didelę konkurenciją švietimo klausimu. Patys bičiuliai indai juokauja, kad tai, kokioje mokykloje mokosi tavo vaikas, labai daug pasako apie tavo statusą. Gatvėse gyvenančius vaikus kartais pastebiu gatvės „mokyklėlėse“.

Indija
Indija
© Asmeninio albumo nuotr.

– Ar įprasta, kad skurdžiau gyvenantys vaikai, nepilnamečiai dirba Indijoje?

– Labai įprasta matyti gatvėje gyvenančius ir dirbančius vaikus. Jie pardavinėja gėles, balionus, visokias smulkmenas. Kartais tiesiog valo tavo automobilio langus arba rodo cirko triukus, kol tu lauki užsidegsiančios žalios šviesoforo šviesos, už tai tikėdamiesi pinigų. Tie pinigai, deja, kliūva visai ne jiems.

– Ar vis dar įprastas modelis, kad šeimose dirba vyrai, o moterys prižiūri vaikus ir namus?

– Nors mano aplinkoje nemažai indžių, kurios dirba bei turi nuosavus verslus, tokia tendencija, kad moterys renkasi rūpintis namų ruoša ir vaikais vis dar labai jaučiama. Tai ne tik kultūrinis dalykas, bet ir praktinis. Kaip minėjau, Indijoje namų ruoša reikalauja daug pastangų ir laiko, tad kartais šeimoms patogiau rinktis tokį variantą, negu kad įdarbinti namie kitą žmogų atlikti šiuos darbus.

– Ar didelės Indų šeimos?

– Viena iš stipriausių indų vertybių yra šeima. Indai labai gerbia savo tėvus, klauso jų nuomonės, jaučia stiprią atsakomybę jais rūpintis ir prireikus išlaikyti. Tendencija jaunoms šeimoms kraustytis gyventi atskirai nuo tėvų pamažu auga, tačiau Indijoje vis dar labai įprasta gyventi didelėmis šeimomis, kai kelios kartos gyvena vienose namuose. Dėl to vaikai turi labai artimą ryšį su savo seneliais.

Lietuvė Silvija Einola
Lietuvė Silvija Einola
© Asmeninio albumo nuotr.

– Kaip leidžia laisvalaikį indų šeimos? Kokios mėgstamos vaikų pramogos?

– Indai be galo myli vaikus ir skiria jiems labai daug dėmesio. Indai mėgsta vaikus puošti, negaili pinigų žaislams, vaikų pramogoms. Vaikų gimtadieniai Indijoje yra be galo didžiulė šventė, kai nuomojamos atskiros patalpos, užsakomi dekoratoriai, dovanojamos dovanos visiems svečiams ir pan. Dėl klimato ypatumų ir šaltuoju sezonu stipriai išaugančio oro užterštumo rodiklių, daugiausia vaikų pramogų yra uždarose patalpose. Būrelių ir užsiėmimų pasirinkimas išties didelis. Dėl didelių atstumų ir didelio eismo į būrelius vaikus paprastai vežioja auklės su vairuotojais.

– Kaip auklėjami vaikai? Griežtai ar liberaliai?

– Indijoje matau įvairiai auklėjamų vaikų. Indijoje labai įprasta turėti aukles, kurios labai dažnai kartu su šeima gyvena ir laiką su vaiku leidžia ne tik namie, bet vežioja vaikus į užsiėmimus, lydi šeimas į restoranus, prekybos centrus, keliones. Pradžioje atvykus į Indiją pastebėjau, kad auklės kartais per daug pataikauja vaikams ir daug ką daro už juos, bet šiek tiek pagyvenus vis labiau pastebiu, kad šią tendenciją keičia modernus požiūris į auklėjimą, kur skatinamas vaiko savarankiškumas. Gatvės vaikai, žinoma, yra gana įžūlūs, nes visgi turi labai anksti išmokti už save pakovoti.

Indija
Indija
© Asmeninio albumo nuotr.

– Ar Delyje indai dėvi drabužius panašius į nacionalinius net ir kasdien?

– Indės moterys labai rūpinasi savo išvaizda, mėgsta puoštis, dėvi daug papuošalų, daugiausia auksinių, naudoja nemažai kosmetikos. Nors vakarietiškas stilius vis labiau skverbiasi į indišką kultūrą, spalvingi, siuvinėti indiški sariai bei kurtos vis dar stipriai dominuoja kasdienėje aprangoje. Indai nelabai mėgsta tamsių spalvų drabužių, juodai apsirengusią indę moterį retai kada pamatysite. Vyrai taip pat mėgsta puoštis, dažnai dėvi kurtas, liemenes. Net ir gatvėje gyvenačius indus retai kada pamatysi su sportinėmis kelnėmis – kur kas dažniau pamatysi su nors ir prastos kokybės, bet klasikinio stiliaus kelnėmis ir marškiniais. Per įvairias šeimos bei nacionalines šventes visi nuo sauaugusių iki vaikų rengiasi puošniais, spalvingais, siuvinėtais indiškais drabužiais. Mes ir patys per indiškas šventes visa šeima su malonumu puošiamės indiškais drabužiais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.3333

Aštuonios lietuvės su vaikais leidosi į Barseloną: nuo kelionės neatbaidė net šalyje vykstantys neramumai (13)

Kad mamos gali ne tik kritikuoti viena kitą socialiniuose tinkluose, bet ir rasti bendraminčių,...

Kultūrinį šoką Indijoje patyrusi lietuvė: vaikų lankoma mokykla parodo tėvų statusą (15)

Indijoje vis dar itin ryški socialinė nelygybė, itin skaudžiai paliečianti ir vaikus: kol vieni...

Trys savaitės, 14 skrydžių ir kitokia Brazilija: šeima su metukų vaiku nepasidavė gąsdinimams ir leidosi į kelionę (107)

Maždaug prieš metus gimęs projektas „Keliaujančios mamos“ šiandien vienija tūkstančius...

Su vaikais keliauja po įdomiausias Lietuvos vietas: kartais nuvilia ne vieta, o šeimininkų požiūris (12)

Dviejų mergaičių mama Lina prieš pusantrų metų užsibrėžė sau tikslą – kiekvieną savaitę...

Lietuvių šeima su keturiais vaikais išvyko gyventi į Vokietiją: papasakojo apie vietines kainas ir tai, kas labiausiai erzina (696)

„Mylėti reikia pirmiausia save, savo šeimą, o ne Tėvynę“ , – sako dvi dvynukų poras...

Top naujienos

Rusų pora pasikvietė į savo butą ir parodė, kaip gyvena vidutinė šeima Sankt Peterburge (369)

„Aš nesu nacionalistas. Rusai su lietuviais turi draugauti“, – žurnalistui Orijui Gasanovui...

Sunkiai suvokiamas Siamo dvynių gyvenimas: sugebėjo gimdyti vaikus ir net vairuoti (24)

Kartais sakoma, kad šiems žmonėms likimas iškrėtė nepavydėtiną išdaigą, su kuria susitaikyti...

Priminė, ką dokumentuose įrašo tiems, kurie bando duoti kyšį techninėje apžiūroje (102)

Savaitgalį Lietuvos techninės apžiūros įmonės vairuotojams primins, kad užsimerkti į...

Kaunietės įspėja: Airinas vėl ėmėsi „fotografo“ veiklos? (92)

„Ieškoma mergina fotosesijai Kaune, apartamentuose. Fotosesija nemokama. Reikalavimai – graži...

Erika Umbrasaitė

Myliu, bet palieku tave, Paryžiau (1)

Sakoma, Paryžius egzistuoja žiūrinčio akyse. Jis it koks chameleonas, keičiantis spalvą,...

Įžiebta unikalumu, idėja ir elegancija didmiesčiams nenusileidžianti Kėdainių Kalėdų eglutė (6)

Didingo jos mirgėjimo, Kalėdų Senelio nuoširdumo ir augančių gerumo sparnų užburti...

Turkija vėl keičia nuomonę: dėl Baltijos šalių gynybos planų taškas dar nepadėtas atnaujinta (529)

NATO negalės paskelbti Baltijos šalių gynybos plano, kol nebus paskelbtas planas dėl pavojaus,...

Policija nukovė keturis prievartautojus-žudikus, šiems pabandžius pavogti pareigūnų ginklus ir pabėgti (5)

Indiją suskaldė žudynės: daugelis palaiko policiją, kiti tvirtina, kad jie neteisėtai tapo...

Pablo Eskobaro brolis stoja į kovą su „Apple“: išleidžia 316 eurų kainuojantį telefoną klientus vilioja vulgarumu (12)

Visame pasaulyje puikiai žinomo narkotikų barono Pablo Eskobaro brolis Roberto Eskobaras pradėjo...

Gargžduose įžiebta auksu tviskanti eglė

Klaipėdos rajone jau sklinda kalėdinė nuotaika – Savivaldybės aikštėje įžiebta galybe...