aA
Lietuvoje kasmet išsiskiria tūkstančiai porų su vaikais. Po skyrybų kiekvienam sutuoktiniui pasukus savais keliais dramatiškai pasikeičia ir vaikų gyvenimas – vieni lieka gyventi su vienu iš tėvų, kitiems tenka priprasti prie gyvenimo dviejuose namuose. Susidariusi situacija nėra paprasta ir antrosioms išsiskyrusių žmonių pusėms – į naują savo šeimą tenka priimti ir svetimus vaikus.
Atvira pamotės išpažintis: savo vyro vaikais rūpinuosi sukandusi dantis
© Shutterstock

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, vien praėjusiais metais Lietuvoje išsiskyrė 7544 poros, iš jų – net 4219 išsituokusios poros, turėjusios bendrų vaikų. Po skyrybų su vienu iš tėvų praėjusiais metais liko gyventi 6118 vaikai iki 17 metų.

Mišrios šeimos, kuriose vaikai kartu auga nebūtinai turėdami abu tuos pačius tėvus, tapo gana įprasta. Kaip jose sugyvenama – jau kitas klausimas. Redakciją pasiekusio laiško autorė, panorusi likti anonimė, atvirai papasakojo, ką jai reiškia rūpintis savo vyro iš pirmosios santuokos vaikais.

„Bijau, kad esu tradicinė pasakų pamotė. Vyrui kiek išgalėdama stengiuosi pasirodyti puikia antra jo vaikų mama ir sukandusi dantis rūpinuosi jais, kaip ir mudviejų vaikais, kai šie atvažiuoja į mūsų namus. Tačiau skaičiuoju kiekvieną minutę, kada vėl liksime tik mūsų šeima“, – prisipažino moteris.

Laiške ji papasakojo savo istoriją. „Taip jau nutiko, kad pamilau vyrą su „bagažu“. Iš pirmosios santuokos jis turi du mokyklinio amžiaus vaikus ir abu su buvusia žmona rūpinasi jais pagal teismo nutartį. Vaikai pas mus praleidžia šiek tiek mažiau nei pusę laiko, kas antras savaitgalis, visos mūsų atostogos – su jais. Ir taip jau penkeri metai.

Anksčiau, kol neturėjome savų vaikų ir kol vyro vaikai buvo mažesni, buvo lengviau. Dabar man tokia situacija pasidarė pernelyg sudėtinga. Visų pirma man pikta, kad per juos mūsų vaikai, kurie yra dar maži, gauna ne visą dėmesį, kuris jiems priklauso. Nes didiesiems broliams dabar, kai jie pradėjo lankyti mokyklą, nuolat reikia padėti, visur juos vežioti, jie užsimano vis naujų žaislų, kitų daiktų, kyla begalė rūpesčių, dėl kurių vyras pradėjo ir dažniau bendrauti su savo buvusia“, – vardijo skaitytoja.

Moteris laiške liejo pyktį ir apmaudą atvirai prisipažindama, kad tokia situacija jai tapo nebepakeliama.

„Paaugę tie vaikai su manimi ėmė nebesiskaityti – elgiasi kaip su tarnaite. Grįžę iš futbolo treniruotės tiesiog prieškambaryje numeta purvinus savo rūbus, batus ir eina tiesiai prie stalo. O man kaskart būnant tokiai gausiai kompanijai nuolat didžiausius puodus maisto virt, galvot, kuo užkimšt tiek burnų.

Atvira pamotės išpažintis: savo vyro vaikais rūpinuosi sukandusi dantis
© Shutterstock

Aš verdu iš pykčio, kai vyro vaikai pas mus atvažiuoja sirgdami ar apsisnargliavę – gydyk juos, slaugyk, o išvažiuoja sėkmingai perdavę virusą mūsų mažiukams.

Aš pykstu, kad per juos mes su savo vaikais negalim išvykti paatostogauti kur nors į užsienį, nes visad atostogaujam ir su vyro vaikais, o tokia kelionė mums būtų jau ne pagal kišenę. Apskritai jei ne tie vaikai, mes galėtume gyventi daug geriau – dabar vyras moka jiems alimentus, jis moka už jų būrelius ir naujus žaislus, mes juos maitinam ir išlaikom, kai būna pas mus.

Žinau, taip gyvenančių šeimų dabar daugybė, ir aš netikiu, kad kitiems pavyksta susitvarkyti geriau. O gal aš iš tiesų esu žiežula, kaip kartais man vis tik pratrūkus, vadina mano vyras?“

Situaciją pakomentavo psichologė Ramunė Žumbakienė:

Gyvenant tokiose šeimose neįmanoma padaryti taip, kad visiems būtų gerai. Čia tas pats, kas padaryti, kad ir vilkas būtų sotus, ir avys sveikos. O jie juk dar visi gyvena ir po vienu stogu.

Norint pasakyti, ar tokia situacija yra gerai, ar blogai, pirmiausia reikia pagalvoti – kam gerai, o kam blogai. Galbūt gerai yra man, bet blogai kitam? Bet gal jei aš darau gera kitam, tai man blogai ? Šioje situacijoje taip ir yra – aš darau gerai, bet viduje jaučiuosi blogai. Tai reiškia – aš išduodu save ir man yra blogai. Ar aš blogas žmogus? Čia pirmiausia reikėtų paklausti, kam – ar blogas kitiems, ar sau? Svarbiausia reikia supratingumo, susivokti jausmuose ir išsiaiškinti, kas už jų slypi.

Tokiose situacijose pykstama ne tik ant vaikų. Ne, kažkas yra santykiuose su tuo vyru. Svarbu susivokti, ką aš galvoju apie tą buvusią savo sutuoktinio istoriją, apie kitą moterį – yra daug dalykų, kurių mes nesuvokiame, o apie tai pagalvoti yra būtina. Atskaitos taškas yra jausmas.

Ar įmanoma tokią susiklosčiusią situaciją pakeisti? Taip. Bet pirmiausia reikia susivokimo, nes jei mes patys nesusivoksim, tai ir nežinosim, ką keisti, todėl jokie pokyčiai neįmanomi. Na o paskui jau būtina atvirai kalbėtis su sutuoktiniu.

Atvira pamotės išpažintis: savo vyro vaikais rūpinuosi sukandusi dantis
© Shutterstock

Visos pasakos apie pamotes mums parodė, kad tai nėra taip paprasta. Kylantys jausmai sunkiai sprendžiami. Ar jie išsprendžiami? Yra pavyzdžių, kad taip. Ar visiems tai gali pavykti? Tai yra siekiamybė.

Jei vis lipsim per save, nebus gerai. Jei žmogus nuolat blogai jausis, galiausiai ateis metas, kai jis vis tiek sprogs kaip bomba. Gal tas sutuoktinis pradės gerti, gal prasidės nesąmoningos išvykos ar štai – ims rašyti laiškus į redakciją, nes netvers savyje. Kartais perlipti per save gali, bet ne ištisai.

Taigi tokioje situacijoje vienas yra kaip auka. Jis viską daro, bet jaučiasi blogai. Dėl to jis gali įkąsti kitoje vietoje, kai niekas to nesitikės, arba padarys kažką netikėto iš principo. Gal net pats supras, kad toks sprendimas kvailas, bet išsiverš kaip užviręs katilas. Tas poelgis bus nesąmoningas, padarytas vien iš principo, kai užgniaužiami jausmai.

Vienintelis mano patarimas – atvirai kalbėtis apie tai, kaip jaučiatės. Kuo aiškiau vyrui ištransliuokite, kaip yra, kaip jūs jaučiatės. O vyro užduotis – išgirsti ir priimti tuos jausmus. Galbūt taip ir prieisite sprendimų, ką toliau daryti.

Tikrai yra ir gražių pavyzdžiui, kai išsiskyrę žmonės puikiai sutaria, tačiau kol jie iki to prieina, tikrai nebūna lengva. Tie žmonės daug apie tai kalbasi ir ieško kompromisų. Pažįstu net tokių išsiskyrusių porų, kur abu yra psichologai ar psichoterapeutai, – net ir jiems nėra lengva.

O pasiruošti tokiam gyvenimui – iš anksto numatyti, kas tavęs lauks pasirinkus žmogų, kuris jau turėjo šeimą, neįmanoma. Čia lygiai tas pats, kas bandyti paruošti vaiką kito vaiko atėjimui į šį pasaulį. Mes jam pasakojam, kartu laukiam kito vaikelio, o paskui netikėtai sulaukiam daug pykčio, kitokių reakcijų, vaikas užsisklendžia. Taigi viena yra apie tai galvoti, o visai kas kita – tai patirti. Galima apie save galvoti gerai, kad aš su tuo susitvarkysiu, tai įveiksiu, o vėliau jausmas kyla toks, koks kyla. Ir tai susiję su mūsų asmenine istorija – ką mes išgyvename konkurencinėje situacijoje nuo pat mažumės, kokie mūsų sprendimai padaryti jau kažkada. Mes galim tai įtarti, bet tiksliai sužinoti galime tik psichoterapeuto kabinete, nes pačiam reflektuoti save yra sudėtingas procesas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
3.4375

Karantino laikotarpiu atsiradusį laisvą laiką mokytojas Saulius užpildo šamaniškų būgnų gaminimo terapija (2)

„Balandis – žiauriausias mėnuo, skleidžiąs alyvas virš dykynės“ – ši T. S. Elioto...

Pigiai auklę susiradusi vilnietė netruko pasigailėti: įsiveržusi į susirinkimą numetė rėkiantį vaiką man ir pasakė – daugiau nebegaliu! (12)

Susirasti auklę, kuria būtų galima pasikliauti visu 100 proc., – nelengvas, o kartu ir jautrus...

Statybose nugarą lenkiantis Albertas turi vieną svajonę – tapyti (1)

Gyvenime nustebau du kartus. Pamatęs pirmykščius Altamiros urvo piešinius ir pamatęs savo...

Kai tikra pasaka virto didžiausia gyvenimo klaida: brangiausios ir skandalingiausios įžymybių skyrybos (10)

Skyrybos – visada skausminga ir tikrai nemaloni patirtis, o jeigu esi garsus ir turtingas, procesas...

60-metis Valdas savo gyvenimo be dviračio neįsivaizduoja – planuose 550 km paros maratonas (6)

Mano močiutė, kurios jau senokai nebėra tarp gyvųjų, pasakodavo: penktajame dešimtmetyje...

Top naujienos

Skandalingas policijos tyrimas: po svaiginančios šlovės pramogų pasaulyje – gėdingas nuopolis (12)

„DJ mokykla – tai ne tik galimybė gauti mokymų pradmenis, bet ir įsitraukti į pramoginę...

Aistė Žebrauskienė | D+

Geidžiamiausi darbdaviai ir tūkstančius siekiantys atlyginimų skirtumai: kai kur situacija – paradoksali

„Sodrai“ pradėjus skelbti vyrų ir moterų atlyginimų skirtumus, kai kuriose didelėse Lietuvos...

Vytenis Miškinis | D+

Vieno žymiausių Lietuvos mafiozo nužudyme – mįslingo milijonieriaus šešėlis

Prieš 7 metus Lietuvą sudrebino mafijos laikus primenantis nusikaltimas – 4 šūviais nužudytas...

Po akistatos Ženevoje – vienareikšmis vertinimas: Bidenas gavo tai, ko norėjo (331)

Trečiadienį Ženevoje įvyko Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimas. Teigiama, kad susitikime...

Itin saulėtas ir sausas: šeštadienis atneš net +33 laipsnių kaitrą (3)

Šeštadienio diena orus lems po truputį tolstantis anticiklonas. Diena vis dar bus saulėta ir...

Daug greičio ir taškų: puolime spindėjusi rinktinė pergalingai pradėjo kontrolinių testų ciklą (150)

Penktadienį vakare Lietuvos krepšinio rinktinė stojo į pirmą kontrolinį testą ruošiantis...

Nėščią žmoną ir dvi dukreles nužudęs monstras teigia tai padaręs iš meilės kitai: ji net susisiekė laiškais (31)

Moteris , dėl kurios Chrisas Wattsas išžudė savo šeimą, vėl su juo susisiekė. Kaip teigia už...

Klampus britų derbis baigėsi be įvarčių (57)

Penktadienio vakarą legendinį „Wembley“ stadioną drebino net ketvirtį amžiaus lauktas Europos...

Vairuotojas skaudžiai pamokė bendrovę, į kurios aikštelę po avarijos policija uždarė automobilį (106)

Po avarijos apgadintą automobilį griovyje palikusio ir iš eismo įvykio vietos pasišalinusio...

Pasaulio vicečempionai neįtikina: vos išnešė kailį prieš čekus (3)

Penktadienio vakarą startavo antrasis Europos futbolo čempionato turas D grupėje. Glazge vykusiame...