aA
Jei galvojate, kad vaikas, turėdamas kuo daugiau žaislų, ilgiau žais vienas – gerokai klystate. Anot specialistų, kuo daugiau žaislų vaikas turi, tuo greičiau pajunta nuobodulį, o geriausi žaislai yra įvairūs daiktai, naudojami buityje.
Specialistai nurodė, kokio vieno žaislo reikia vaikams – jis nieko nekainuoja
© Vida Press

Žaislais sąžinės nenuraminsi

„Galėčiau parašyti knygą apie kaltę, – sako į vaikų raidos tyrimus ir mokymus orientuoto Bingo vaikų darželio, priklausančio Stanfordo universitetui, mokytojas Tomas Limbertas. – Tėvų, ypač dirbančių ir vienišų, elgesį labai dažnai nulemia kaltės jausmas.“

Pasak T.Limberto, tėvai perka vieną žaislą po kito paprasčiausiai norėdami nuraminti sąžinę dėl to, kad per mažai laiko skiria savo vaikams. Deja, mėginimai šią spragą užpildyti plastiko gabalu paprastai suveikia priešingai. „Pagrindiniai ir svarbiausi vaiko žaislai yra jo tėvai“, – sako vaikų raidos ekspertė, knygų autorė dr.Steveanne Auerbach.

Jos teigimu, geriausi žaislai tie, kurie didina tėvų ir vaikų tarpusavio sąveiką. „Vaidybiniai žaislai – puiku, nes žaisdami jais vaikai kuria istorijas, o tėvai turi progą sužinoti, apie ką galvoja jų vaikai, – aiškina ji. – Tokį žaislą galima pasigaminti patiems iš kojinės ar virtuvinės pirštinės.“

Specialistai nurodė, kokio vieno žaislo reikia vaikams – jis nieko nekainuoja
© Adobe Stock

T.Limbertas su tuo visiškai sutinka. „Vaikų darželyje naudojame daug įvairių elementarių medžiagų: molį, kaladėles, vandenį, smėlį, LEGO, dažus. Tai medžiagos, iš kurių vaikai gali padaryti, ką tik nori: jomis naudodamiesi jie visiškai atsiskleidžia. Jų neprašome pateikti jokio konkretaus rezultato“ , – pasakojo mokytojas.

Svarbūs ne tik žaislai

Kažin ar rasite bent vieną etiketę, kurioje nebūtų kalbama apie visokeriopą pakuotėje esančio ryškiaspalvio, garsus leidžiančio ir vibruojančio objekto naudą besiformuojančiai asmenybei.
Žaislus kuria ištisos specialistų komandos: žaislai turi stimuliuoti kūrybiškumą, gerinti rankų ir akių koordinaciją, lavinti klausą. Keista – kaip tie, kurie gimė iki aštuntojo dešimtmečio, išmoko patys užsirišti batraiščius? Ką jau kalbėti apie tai, kad buvo ir tokių, kurie kūrė simfonijas, keliavo į kosmosą ir išradinėjo vaistus nuo pražūtingų ligų, ironizuoja ji.

Tyrimų duomenimis, ryškios spalvos, garsai ir tekstūrų įvairovė padeda kūdikiams pažindintis su pasauliu. Tokio pobūdžio stimuliatorių apstu daugelio namuose. Tokie žaislai „dirbtinai traukia dėmesį“, sako T.Limbertas. „Vaikai greitai nuo jų pavargsta. Žaislai turėtų skatinti vaikus galvoti, o ne vien spaudyti mygtukus.“

Vos vieną funkciją atliekantys žaislai, kaip antai visokie traukinukai, greitai mažiems vaikams pasidaro nuobodūs, juolab, kad jie neskatina nei jų kūrybiškumo, nei vaizduotės.
Psichologas Johnas Rosemondas

Šeimos psichologas ir knygų autorius Johnas Rosemondas tvirtai sutinka su šia mintimi. „Apskritai, parduotuvėje pirkti žaislai yra praktiškai beverčiai“, – rašo jis. Jo teigimu, vos vieną funkciją atliekantys žaislai, kaip antai visokie traukinukai, greitai mažiems vaikams pasidaro nuobodūs, juolab, kad jie neskatina nei jų kūrybiškumo, nei vaizduotės.

J.Rosemondas rekomenduoja tėvams rinktis laiko išbandytus žaislus: kaladėles, LEGO konstruktorius, kreideles, dažus, pritaikytus piešti rankomis, ir, žinoma, lėles. Lavėjant vaikų vaizduotei ir gebėjimui šiuos žaislus skirtingai vertinti ir pritaikyti pagal savo amžių, su jais vaikai gali žaisti metų metus.

„Kūrybiškumą skatinantys žaislai – tai kasdien naudojami daiktai, pavyzdžiui, tuščios dėžės, mediniai šaukštai, puodai ir keptuvės, tuščios birių produktų dėžutės, seni mamos ir tėčio drabužiai. Kūdikis labiau džiaugsis žaisdamas su bet kuriuo iš šių daiktų negu su brangiu išlieto plastiko gabalu“, – teigia psichologas.

Nedera atsilikti

Norite tikėkite, norite ne, tačiau dar viena priežastis, kodėl tėvai savo vaikams perka krūvas žaislų, – jie mano, kad taip reikia. Paviešėję pas draugus, kurie taip pat augina vaikus, daugelis tėvų pajunta savotišką spaudimą ir tuojau pat lekia į parduotuvę, tarytum šlamšto namuose dar būtų maža.

Specialistai nurodė, kokio vieno žaislo reikia vaikams – jis nieko nekainuoja
© Adobe Stock

Kad ir kaip būtų gaila, į namus parneštas naujausios kartos niekniekis dažnai mūsų mažiesiems sukelia pernelyg didelę vizualinę stimuliaciją. „Jei perkate per daug, vaikas bus pernelyg apkrautas ir pernelyg stimuliuojamas“, – aiškino S.Auerbach. Kad kūdikis nenuobodžiautų, specialistė rekomenduoja ne pirkti dar ir dar žaislų, o patiems žaisti su vaikais. „Su vaiku kurkite santykius, paremtus nevaržoma abipuse sąveika“, – pataria ji. Tad išjunkite antytės garsą ir patys ją pamėgdžiokite kartu su vaiku.

Kyla klausimas – kodėl iš pažiūros nykūs nutrinti buities daiktai kūdikių dėmesį traukia labiau negu nauji įspūdingi įtaisai? „Vaikai yra smalsūs, – sako J.Limbertas. – Miške jie mielai žaistų su šakelėmis ir purvu. Jie nori tyrinėti aplinką, taip jie mokosi. Jie viską judina, ant visko lipa. Būtent todėl paprastos medžiagos – labai vertingos.“

Kiti specialistai įsitikinę, kad žaisti su telefonais, virtuvės reikmenimis, senais drabužiais ir pan. mažyliai mėgsta todėl, kad taip jie gali pamėgdžioti savo tėvus. Šitaip vaikai mokosi elgtis kaip suaugusieji.

Trys praktiški būdai, kaip žaislams neišleisti krūvos pinigų:

Dovanokite

Iš didžiulės žaislų įvairovės kiekvienas vaikas atsirenka savo favoritus. Juos atidėkite į šalį, o likusius, tokius, kurie vaiko jau seniai nebedomina, sudėkite atskirai. Paskambinkite į artimiausius vaikų globos namus, dienos centrą ar moterų namus ir pasiteiraukite – galbūt jiems tie žaislai praverstų? Išbandykite komiso paslaugą, sudalyvaukite blusturgyje. Galų gale, atiduokite nebereikalingus žaislus kaimynų vaikams.

Kaitaliokite

Jei atsisveikinti su sunkiai įgytais žaislais jums būtų per sunku, paslėpkite juos. Sukraukite pusę žaislų į dėžes – taip ne tik sumažinsite netvarką, bet, po kiek laiko tas dėžes išsipakavę, iš naujo patirsite atradimo džiaugsmą. Tada supakuosite kitą pusę. Radę „naują“ žaislą savo žaislų krepšyje, vaikai apsidžiaugia. Net ir vyresnio amžiaus vaikai nudžiunga iš naujo atradę savo seną ir seniai pamirštą, bet kadaise labai mėgtą daiktą. Rotuodami žaislų kolekcijas ne tik turėsite namuose daugiau erdvės, bet ir sutaupysite pinigų.

Mainykitės

Visi tėvai žino: vienintelis žaislas, reikalingas jūsų vaikui, yra kito vaiko žaislas. Todėl daug kur populiaru organizuoti vadinamąsias žaidimų grupes, kai vaikai renkasi pažaisti vis kito vaiko namuose. Linksma būna visiems. Na, gal išskyrus tėvus, kuriems tą savaitę tenka būti žaidimų grupės šeimininkais. Kodėl nesusitarus, kad kaskart į žaidimų grupę vaikas atsineštų penkis žaislus mainams?

Markeriu ant suneštų žaislų užrašykite vaikų inicialus ir sumeskite visus žaislus į krūvą – tegu vaikai po vieną iš eilės traukia. Naujaisiais žaisliukais mažieji galės džiaugtis visą savaitę – iki kito karto. Nieko neprarandate, gaunate penkis naujus žaislus, negana to, neišleidžiate nė cento!

www.lrt.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

7 ženklai, išduodantys, kad ir jūs esate tėvas-sraigtasparnis (10)

Štai keletas požymių, kurie išduos, kad metas bent šiek tiek sustoti ir suteikti savo vaikams...

Blogų vaikų nebūna: nauja knyga tėvams moko, kad drausminti mažylius nėra gėda knygos ištrauka (1)

Leidykla „Briedis“ skuba nuraminti susirūpinusius tėvus ir pristato knygą „Blogų vaikų...

Plaukimo trenerė pasidalijo patarimais, kurie padės išvengti nelaimių: lietuviai vaikus plaukti moko ne taip, kaip reikėtų (10)

Ką daryti, kad suaugę žmonės neskęstų? Atsakymas paprastas – mokyti plaukti vaikus. Ir tai...

Atrinkti 10 geriausių LOGIN pranešimų: temos, nepaliekančios abejingų (11)

Neseniai vykusioje šiųmetėje LOGIN konferencijoje ne vienas pranešėjas palietė giliau save ir...

Vaikų šventės – stresas tėvų piniginei: kaip pasirūpinti nepamirštama diena per daug neišlaidaujant (1)

Vasara – tai ne tik atostogų, kelionių ar šėlionių gamtoje metas, bet ir laikas, kai šeimos...

Top naujienos

Sureagavo į Nausėdos pasisakymus Briuselyje dėl LGBTQ: Lietuvoje galioja panašus įstatymas kaip Vengrijoje (307)

Briuselyje viešintis prezidentas Gitanas Nausėda užstojo Vengriją, sulaukusią aršios dalies...

Pajūrio verslininkai suka galvas dėl darbuotojų: tenka imtis vilionių (134)

Termometrų stulpeliams pašokus iki rekordinių aukštumų, praėjusį savaitgalį Lietuvos pajūrį...

Po šūvių Pabradėje vietiniai prabilo apie tai, kas vyko naktį: jaučiasi nelabai saugiai (258)

Pabradės gyventoja Žana LNK žurnalistams sakė, kad šiuo metu jaučiasi nelabai saugiai, o...

BBC: Sofijai Sapegai ir Ramanui Pratasevičiui pritaikytas namų areštas Sapegos tėvai: mums šokas (622)

Prieš mėnesį Minske sulaikytai Rusijos pilietei Sofijai Sapegai pritaikytas namų areštas,...

Agne J | D+

Tokios mokyklos nelinkėtų net priešui – vilniečių šeima tapo sistemos įkaite

„ Vilniaus savivaldybė mūsų daugiavaikę šeimą verčia rinktis privačią mokyklą ir kitos...

Tarptautinėje arenoje – prieštaringos žinutės iš Lietuvos: tai gali sukelti rimtų problemų (19)

Išsiskyrus Užsienio reikalų ministerijos ir prezidento Gitano Nausėdos pozicijoms Vengrijos...

Galinga stichija siaubė Čekiją: dalis vietovių sulyginta su žeme (62)

Čekijos pietryčiuose susiformavus retai šioje šalyje pasitaikančiam viesului žuvo mažiausiai...

ESO: elektros po siautusių audrų dar neturi 2,4 tūkst. klientų

Po pastarąsias dvi naktis šalyje siautusių audrų, kurios atskiruose regionuose kartojosi po kelis...

Paulius Gritėnas. O jeigu gyvename dar vieną paskutinę Lietuvos vasarą? (53)

Valstybėms ir jų visuomenėms įprasta susivienyti įvairių simbolinių švenčių, visokiausių...

Pavojinga atmaina plinta: Lietuvoje nustačius pirmus delta atvejus – papildomos skubios priemonės (123)

Lietuvoje nustačius delta atmainos koronaviruso ( COVID-19 ) atvejus, šalyje stiprinama šios...